Meningen Peper: PvdA-congres staat machteloos tegenover Bos Gül belooft christenen in Turkije vrijheid Turkse president: er is in ons land geen geweld tegen kerken. 'Leden hebben weinig invloed op Haagse top van de partij.' PZC Vrijdag 5 oktober 2007 I 1 1 STRAATSBURC - Als een christelijke gemeenschap in Turkije een kerk wil stichten, zal het land er alles aan doen om dat mogelijk te ma ken. Dat heeft de Turkse president Ab dullah Gül deze week gezegd in een rede voor de Raad van Euro pa. Gül weersprak dat er in zijn land sprake is van geweld tegen chris tenen. „Helaas zijn er wel politieke moorden en één daarvan is tegen christenen geweest. De daders zijn echter direct opgepakt en ze wor den nu door een rechtbank be recht." Het staatshoofd doelde op een moordpartij in april toen Turkse nationalisten drie werknemers van een christelijke uitgeverij in Malatya de keel doorsneden. Volgens Gül is er godsdienstvrij heid in zijn land. „We hebben ker ken die vrij zijn en functioneren. Als een gemeenschap in Turkije een kerk wil stichten, zullen wij er alles aan doen om dat mogelijk te maken." Gül ging uitgebreid in op de her vormingen in zijn land. Zo wil de regering de grondwet wijzigen, waardoor vrouwen ook op univer siteiten een hoofddoek mogen dra gen. Critici vrezen dat de scheiding van kerk en staat hierdoor in gevaar komt. Maar volgens Gül is die vrees ongegrond. „Het hoort bij Turkije. Veel vrouwen dragen een hoofddoek. Sommigen om religieu ze redenen, anderen vanuit tradi tie. Het is hun persoonlijke keu ze." Güls vrouw draagt ook een hoofd- 'Als een gemeenschap in Turkije een kerk wil stichten, maken wij dat mogelijk' doek. Zij was één van de vrouwen die het verbod om op een universi teit een hoofddoek te dragen, aan kaartte bij het gerechtshof. De president gaf aan dat er in Tur kije de laatste jaren veel is verbe terd. „Turkije verandert, maar de richting is die van de EU." Hij noemde als voorbeelden het aanpakken van marteling en het verbeteren van culturele en reli gieuze rechten, vooral van de Koer dische minderheden. „In Turkije is iedere burger gelijk. Er verschij nen nu boeken, kranten en zelfs billboards in het Koerdisch." Volgens Gül is het resultaat van al le democratische hervormingen dat zijn land 'pluralistischer en to leranter' is geworden. Turkije wil lid worden van de Eu ropese Unie. De onderhandelin gen daarover lopen al twee jaar, zonder veel vooruitgang. Abdullah Gül, de voormalig minis ter van Buitenlandse Zaken, werd eind augustus gekozen tot presi dent van Turkijke. Dat gebeurde pas in de derde (en laatste) stem ronde. door Erwin Buter DEN HAAG - Bram Peper vreest voor zijn Partij van de Arbeid. De leden hebben weinig in te breng en bij de Haagse partijtop, ook morgen op het partijcongres zal het bij een rituele woordenwisse ling blijven. „De macht ligt bij Bos en Jacques Tichelaar is zijn verleng de arm." Bovendien: „De PvdA staat nog maar op 21 zetels in de peilingen, we kunnen ons geen cri sis met het CDA permitteren." Hij stemde tijdens de verkiezing van de nieuwe PvdA-voorzitter op oudgediende Jan Pronk, omdat die de PvdA 'een duidelijker sociaalde mocratisch profiel' zou geven. Bram Peper, oud-minister en 'kri tisch PvdA-lid', is niet te spreken over de keuze voor Lilianne Plou- men. „Nu staat daar straks een me vrouw, die nog geen drie jaar lid is van de PvdA. Ze haalde in de eer ste ronde ook niet eens de meeste stemmen. Dat is natuurlijk krank zinnig." Het partijcongres heeft een spannende agenda: niet alleen wordt een volledig nieuw partijbe stuur benoemd, ook buigen de le den zich over een aantal actuele kwesties zoals het referendum over het Europees verdrag en het ontslagrecht. Dat zijn hete hangij zers in de coalitie. De onrust onder de sociaaldemo craten over wat partijleider Wou ter Bos de afgelopen periode in de coalitie heeft weggegeven is groot, Bram Peper: „De maatschappelijke situatie heeft nu juist behoefte aan inspi rerend leiderschap met ideeën. Dat weet Wouter Bos niet over te brengen." foto Iris Loonen/GPD zegt Peper. Een deel van de leden eist openlijk dat de PvdA een linksere koers gaat varen. Ook wil len veel leden alsnog een referen dum over het Europees verdrag. De fractie is daar tegen. Maar volgens Peper kan het con gres morgen weinig inbrengen. „De echte macht ligt bij partijlei der en minister van Financiën Wouter Bos." Peper gaat dan ook niet naar Amsterdam. „Naar kriti sche geluiden wordt daar toch niet geluisterd." Tijdens het congres zul len wel harde woorden vallen rich ting de fractie, verwacht Peper, maar op het eind zullen de rijen zich sluiten. „Het congres zal de fractie wat op drachten meegeven en dat is het dan. We kunnen geen crisis met het CDA riskeren. Dat weten de le den ook. Als er nu verkiezingen ko men, wordt het een bloedbad. De PvdA staat nog maar op 21 zetels in de peilingen. Nadat iedereen 'Op het congres zullen harde woorden vallen, maar op het eind sluiten de rijen zich' zijn zegje heeft gedaan, zal Bos aan het einde van het congres ver tellen hoeveel PvdA-punten hij heeft binnengehaald. En dan gaat iedereen weer naar huis. Congres sen zijn de laatste jaren buitenge woon braaf" De partij heeft het aan zichzelf te wijten dat het congres een machte loos instrument is geworden, meent Peper. De Tweede Kamer fractie is in zijn ogen niet meer dan een verlengstuk van het kabi net. „Fractievoorzitter Jacques Ti chelaar is de verlengde arm van Bos geworden." Peper doelt onder meer op het besluit van de fractie om een referendum over het Euro pees verdrag niet te steunen. „Dat is een volstrekt bespottelijke stand puntbepaling", aldus de oud-mi- nister. „Eind 2004 koos een meerderheid in de Kamer mede op voorstel van de PvdA voor een referendum. Na dat Nederland nee had gezegd, zei iedereen dat het toch een mooie ervaring was geweest. Nu ver schuilt de partijtop zich achter een advies van een stel technocraten bij de Raad van de State. Dat be grijpt niemand." Na het congres zijn de problemen de wereld niet uit, zegt Peper. „Net als bij andere partijen is er veel onrust. Partijen zoals de PvdA zijn een lege huls geworden. De maatschappelijke situatie heeft nu juist behoefte aan inspirerend lei derschap met ideeën. Dat weet Wouter Bos niet over te brengen." Peper vindt dat Bos geen minister van Financiën had moeten wor den. „Een minister van Financiën moet echt heel hard werken. Bos werkt zich ook de pleuris. Je moet heel ervaren zijn om dan met je pink alles te sturen. Hans Wiegel van de WD was ook vicepremier en had de statuur van een leider. Dat heeft Wouter nog niet."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11