WNF laakt visserijbeleid EU 'Die knal zit nog steeds in mijn oren' Alleen bij SieMatic: voor elk budget het mooiste SIEMENS Visbestanden en -sector ernstig in gevaar door niet naleven afspraken. Neergeschoten Turkse vertelt in Antwerpse rechtbank haar verhaal. door onze correspondent Hans Gertsen BRUSSEL - Het visserijbeleid van de EU dreigt helemaal te mislukken. Het belangrijkste doel, zorgen voor duurzaam beheer van de Eu ropese visbestanden in de toe komst, dreigt de mist in te gaan omdat er nog steeds veel te veel vis gevangen mag worden. Daar door zijn zowel de toekomst van de meeste Europese visbestanden als die van de visserijsector ernstig in gevaar. Dat stelt het Wereldnatuurfonds (WNF) in een rapport dat van daag wordt gepresenteerd. In 2002 ging de EU over tot ingrijpende hervorming van het visserijbeleid om de dramatische terugloop van de meeste visbestanden tot staan te brengen. Doel was uiterlijk in 2012 een situatie te bereiken waar in de meeste visbestanden weer op biologisch veilige niveaus zou den zijn. Maar halverwege komt het WNF tot de conclusie dat er van die ambitie niets terechtkomt als er op de huidige voet wordt doorgegaan. Volgens het rapport bevindt 80 procent van de Europe se visbestanden zich inmiddels buiten biologisch veilige grenzen. Een van de belangrijkste redenen is volgens het rapport dat het sys teem waarbij de EU-landen jaar lijks afspraken maken over de maximale hoeveelheden vis die elk land mag vangen, de zogehe ten vangstquota, niet werkt. Ver uit de belangrijkste reden hiervoor is volgens het WNF dat de hoogte van de quota niet op wetenschap pelijke criteria is gebaseerd. De Europese Commissie stelt jaar lijks vangstquota voor die door gaans ruim boven de maxima lig gen die wetenschappers aanvaard baar vinden. Vervolgens worden De EU stelt jaarlijks vangstquota op die ruim boven de maxima lig gen die wetenschappers aan vaardbaar vinden. De lidstaten gaan daar nog eens overheen. die quota nog eens aanzienlijk ver hoogd door visserijministers, die het laatste woord hebben. En de problemen worden erger doordat er in veel staten te weinig controle is op naleving van afspraken. Het WNF zegt niet dat er sinds 2002 helemaal niets is gebeurd. Zo hebben de landen de afgelopen ja ren elk jaar gemiddeld 2 tot 3 pro cent van hun visserijvloot weggesa neerd. Maar dat is gezien de veel sterkere teruggang van de visbe standen absoluut onvoldoende. Ca role Phua van het WNF: „De hoog te van de quota ligt ver boven wat verantwoord is. Als je daarmee doorgaat, vernietig je niet alleen de visbestanden, maar ook de toe komst van de visserij-industrie." Familieleden van de vermoorde Oulemate Niangadou arriveren bij het hof. door onze correspondent Max Steenberghe ANTWERPEN - Ze was te vroeg voor haar doktersafspraak. De wachtka mer zat vol dus ging ze lekker bui ten zitten om een boek te lezen. Tot ze een knal hoorde, een explo sie. Ze dacht even aan een gaslek. Tot ze zichzelf liggend op de grond terugvond, starend naar de hemel en even later kijkend naar het dak van de ambulance. Met in haar geest slechts één gedachte: dat iemand snel de geleende auto van de buurvrouw moest ophalen. „Anders kwam die in de proble men." Het was gisteren het enig luchtige momentje in een zware dag vol ge tuigenverhoren in het proces te gen Hans Van Themsche. De tie ner die vorig jaar in Antwerpen zonder enige aanleiding twee don kere vrouwen en een peutertje neer schoot. Eén vrouw en de peu ter stierven. De Turkse Songul Kog overleefde en deed gisteren voor de rechtbank haar verhaal. Het kost haar veel moeite haar ver haal te vertellen, maar weinig moeite om zich die dag voor de geest te halen. „Ik beleef het schot vaak opnieuw, die knal zit nog steeds in mijn oren", zegt ze. „Ik ben dicht bij de dood geweest, heel dicht en dat vergeet je niet." Klein, breekbaar, asgrauw, strom pelend, hangend aan een helpen de arm beklimt Koq met moeite de getuigenbank. De confrontatie met Van Themsche had ze maan dag al doorstaan op de eerste pro cesdag. Nu kijken de twee elkaar geen ogenblik aan. Kog blikt recht uit terwijl Van Themsche continu naar zijn schoenen staart. De Turkse vrouw is nog niet losge komen van die bewuste dag. „Ik heb schrik voor alles en iedereen", zegt ze. Waar ze het meest mee zit, is de vraag waarom. „Waarom heeft die persoon me neergescho ten? Ik heb niets misdaan, ik ben een goed mens. Waarom?" Wat haar ook dwarszit zijn de excuses die de schutter maandag uitte. „Die excuses zijn niet oprecht want ze komen niet uit zijn hart", weet Koq. Familie slachtoffer begrijpt niets van aanhoren 'zielige verhalen' Van Themsche. Dat stoort ook de familie van de vermoordde Oulemate Nianga dou. In een flinke kluit bevolken ze vier banken in de rechtszaal. Ze hebben dozen tissues bij zich en een jerrycan water met bekertjes. De in grote getale aanwezige ne ven en nichtjes van Niangadou zijn stadse jongelui. Dieper in de banken zitten de traditioneel gekle- PZC Donderdag 4 oktober 2007 9 foto Lieven van Assche/EPA de moeder en oom, die overgevlo gen zijn uit Mali. Niet-begrijpend staren ze voor zich uit, een lispe lende tolk aan hun zijde. Moeder is murw. Eergisteren zat de moeder van Niangadou argeloos in de zaal, toen ze opeens levensgroot foto's van haar leegbloedende dochter Oulemate te zien kreeg. „Oulemate was trots om hier te zijn", vertelt een neef van de ver moorde vrouw. „In het Westen, waar beschaving en rijkdom is en waar alles beter is. Maar wat is dat hier? Hier zit de moordenaar, hij heeft bekend en moet gestraft wor den. Maar het enige wat gebeurt, is dat we verhalen horen over zijn zielige jeugd", aldus een laaiende neef. Hij doelde op de getuigenissen van het kostschoolpersoneel, dat eerder die dag de loftrompet stak over Hans Van Themsche door hem een 'onopvallende aardige knul' te noemen. SieMatic SC 10, €9.950,- incl. apparatuur U kunt een keuken kiezen die goedkoop is, maar heeft u niet liever een SieMatic? Speciaal voor u ontworpen, Individueel Design, waardoor u er meer en langer tevreden over bent. Onbetaalbaar? Het plezier wel maar de keuken niet. Wij respecteren ieders wen sen, ook qua budget. Goed advies is bij ons niet afhankelijk van wat u besteedt maar van wat u wilt: de beste en mooiste keuken. Welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 Tel. 0115-564070 zondag open www.siematic-axel.nl GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tei. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij adviseren:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9