eeland Stoomboot van Airpack Zierikzee groeit met de handrem aangetrokken Eind oktober resultaat enquête cultuurhuis Kijk op jeugd Emergis Brief op poten is volgens gemeente onterecht Film 'genezer' in de Driehoek Binnenkort start bouw tweede verdieping op kantoorpand. Zierikzeeënaar bouwt stoomsloep naar model van loodsjol. EXECUTIEVERKOOP Belastingdienst 30 Donderdag 4 oktober 2007 PZC door Melita Lanting ZIERIKZEE - Airpack in Zierikzee breidt uit. Het bedrijf start binnen kort met de bouw van een tweede verdieping op het kantoorpand. Praktisch omdat het kantoorperso neel nu nog op twee locaties zit en noodzakelijk, omdat het bedrijf verwacht verder te groeien. Directeur P. Warnar denkt dat het personeelsbestand op termijn zal verdubbelen. Bij Airpack werken nu 65 mensen waarvan 35 op kan toor. De groei van het bedrijf is er eigen lijk een met de handrem er op. Niet de markt noopt tot een voor zichtige groei, maar het gebrek aan goed personeel dwingt Warnar tot matiging. „Dat is echt een pro bleem. We moeten nog eens zien hoe we dat gaan oplossen." Airpack maakt compressoren voor de olie- en gasindustrie. Niet van die standaard dingen maar echt op maat gemaakte apparaten. Deze compressoren worden over de he le wereld verkocht. „Elke installa tie die we maken is eigenlijk weer een nieuwe uitvinding." Daarom zoekt Warnar ook hoog opgeleide technici en die zijn lastig te vin den in deze regio. „Als ze binnen zijn krijgen ze een mooie oplei ding. Eigenlijk zijn de mensen die binnenkomen pas na een jaar pro ductief Het probleem is echter dat ze dan vervolgens weggekaapt wor den door headhunters. Die bieden dan een paar honderd euro meer, maar ik ga niet tegenbieden. Daar begin ik niet aan, dat kan gewoon niet." De moeizame zoektocht naar ge kwalificeerd personeel baart War nar zorgen. Zeker omdat zijn be drijf opereert in een groeiende markt. „Ja, wij zitten in een markt waar het goed is." Airpack maakt onder meer producten die een be langrijke rol kunnen spelen bij de |"J<| Airpack in Zierikzee gaat bou- wen. Het bedrijf groeit mede dankzij de groeiende aandacht voor milieu. Airpack heeft alleen moeite om personeel te vinden. door Melita Lanting ZIERIKZEE - Vereniging Stad en Lan de ageert ten onrechte tegen de sloop van een schuur in Dreischor. Dat zegt M. Verduijn van de ge meente Schouwen-Duiveland. „Al le vergunningen zijn verleend." Stad en Lande stelt in een brief aan de gemeente dat voor de sloop van een monumentale schuur aan de Zuid-Langeweg nimmer ver gunning is aangevraagd. De vereni ging vraagt de gemeente handha vend op te treden en overweegt ju ridische stappen. Op het terrein van de Dreister boerderij stonden verschillende schuren. Eén schuur is in 2006 af gebrand. Om een nieuwe schuur te kunnen bouwen, moest een naastgelegen schuur worden ge sloopt en het monumentale wa genhuis moest worden verplaatst. Dit laatste is mislukt. Tijdens het Directeur A. Warnar: „Elke installatie die we maken is eigenlijk weer een nieuwe uitvinding." foto Marijke Folkertsma wereldwijde terugdringing van de C02-uitstoot. Aan een voorbeeld daarvan wordt momenteel ge werkt. In de productiehal staat een compressor die straks wordt inge zet bij oliewinning. Gas dat vrij komt bij die winning wordt tot nu toe afgefakkeld. Dat geeft C02-uit~ stoot en Airpack heeft een appa raat ontwikkeld waarbij dat gas wordt omgezet in elektriciteit. De apparaten worden ontworpen en getekend in Zierikzee. Ook de productie gebeurt voor een deel in eigen huis. „Maar een deel van het werk besteden we ook uit, aan be drijven in de regio bijvoorbeeld. Hier in de buurt zitten een paar staalbedrijven die voor ons de staalconstructies maken." verplaatsen stortte de schuur in el kaar. Inmiddels is afgesproken dat het wagenhuis herbouwd gaat wor den. „En de eigenaar heeft hier mee ingestemd", zegt Verduijn. „Dat is nieuw voor mij", zegt voor zitter J. Erbrink van Stad en Lan de. „Die schuur ligt plat en hij had geen vergunning voor sloop. Daar hebben wij op gereageerd. Deze brief is ook vooral bedoeld als een waarschuwing." door Marijke Vael ZIERIKZEE - Met een doek slaat hij voorzichtig wat stof van de stoom ketel. „Deze rand komt uit de staande lamp van mijn schoonva der; zo'n koperen exemplaar Am sterdamse School. En dat is de stoomfluit van de oude melkfa briek in Zierikzee." Kees de Vries uit Zierikzee kan veel gebruiken, als het maar van hout, brons of ko per is. Met grote inzet en precisie vervaardigde de hobbyist de afgelo pen drie jaar een boot van ruim vijf meter, die wordt aangedreven door een stoommachine. De stoomboot van Kees is bijna klaar. „Alleen de romp moet nog water dicht worden gemaakt met epoxy en ik moet de stoomketel nog in de boot monteren." De 61-jarige knutselaar maakte zijn vaartuig van anderhalve Fran se eikenboom, die hij in planken liet zagen. Hij gebruikte de origine le bouwtekening van een loodsjol als leidraad. „Loodsjollen zijn sloe pen die vroeger aan de zijkant van een stoomloodsvaartuig hingen. Op volle zee werd de jol te water gelaten met vier roeiers en een stuurman aan boord. Die brachten de loods naar het schip dat hij naar de haven ging loodsen." De Vries koos voor dit scheepsmo del omdat een jol veel gewicht kan dragen op een korte lengte. Want middenin zijn boot verdween een roeierplek ten gunste van de hout gestookte stoomketel die het vaar tuig straks over de Oosterschelde zal voeren. De eerste vaartocht, be gin 2008, is zonder toeters en bel len. „Ik probeer de boot in mijn Stoom op Schouwen-Duiveland - De oude Grieken maakten reeds een stoommachine en het Franse leger maakte er in 1750 al gebruik van om kanonnen te vervoeren. - De bloeitijd van stoom was in de eerste helft van de twintigste eeuw, te genwoordig is het nostalgie. Op Schouwen-Duiveland rijdt in de zomer een stoomtram over de Brou- wersdam. In Kerkwerve is een vereniging gevestigd van hobbyisten die stoommodellen vervaardigen. eentje uit op een rustig plekje om na te gaan of alles echt werkt." Wat de stoommachine betreft is de techneut daarvan overtuigd. „Die draaide al uren hier in de werkplaats. Maar of de overbren ging, condensator en de schroefas ook goed functioneren blijkt pas op het water." Hoewel hij oog heeft voor het na tuurschoon van de Oosterschelde, zal De Vries dan toch het meeste genieten van zijn zelf gebouwd stoommachine. „Het is alsof zo' apparaat leeft. Het beweegt h- bedachtzaam terwijl het toch 7 volle vermogen geeft. Het is practKj tig om te zien hoe de stangen schuiven en de stoom ontsnapt." Zijn liefde voor stoommachines be gon toen zijn vader hem in de ja ren zestig meetroonde naar de ma chinekamer van de veerboot die 'Het is alsof zo'n stoommachine leeft. Het beweegt bedachtzaam' tussen Bruinisse en Zijpe voer. Sinds die tijd las De Vries zoveel over deze vorm van techniek dat zijn uitleg doorspekt is met techni sche en geschiedkundige stoomfei- ten. „De Grieken maakten al een stoommachine en de Fransen ver plaatsten in 1750 hun kanonnen met een soort tractor aangedreven door stoom." Na zijn pensionering in 2000 maakte De Vries zijn eerste stoom machine. Af en toe wil hij varen. Maar het creëren zelf blijft toch het aantrekkelijkste. „Ik wil nog graag een raderboot bouwen met oscillerende stoommachine, zo een waarbij de cilinder mee wap pert met de zuiger." Op vrijdag 5 oktober 2007 om 11.00 uur respectievelijk 14.00 uur vindt een openbare verkoop plaats. De verkoop komt voor rekening van Bakker Barneveld en Oosthoek Detachering en Réintegratie B.V. Te koop wordt aangeboden: Kantoorinventaris w.o. computers, laptops, printers, keukenapparatuur, een mobiele trainingsunit, personenauto VW type LT, 2.8 diesel, kenteken ZB-PF-24, en wat verder te koop zal worden aangeboden. De verkoop vindt plaats te Rotterdam, Piekstraat 35 en te Middelharnis, Zernikeweg 55. Bezichtiging: een half uur voor de verkoop. Alleen contante betaling. Geen opgeld. De verkoop vindt plaats in opdracht van de Belastingdienst/Ondernemingen Goes, Stationsplein 21. Voor inlichtingen GSM 06-51968578 (het kan zijn dat om een of meerdere redenen de verkoop niet doorgaat). De belastingdeurwaarder belast met de executieverkoop. Wouter Duim. ZIERIKZEE - Eind deze maand wordt de uitkomst bekend van de enquête naar de behoefte aan een cultuurhuis annex zwembad en sporthal. Er wordt nog gezocht naar een geschikte locatie voor het cultuurhuis. Genoemde combina tie met zwembad en sporthal zou een meerwaarde opleveren, maar de bundeling is vooralsnog geen absolute voorwaarde. Waarbij aan getekend dient te worden dat sporthal/zwembad Onderdak in 2012 afgeschreven is en aan vervan ging toe. Op welke termijn er con crete plannen gelanceerd worden is nog niet bekend, maar het is wel de bedoeling dat voor het einde van dit jaar een intentieovereen komst getekend wordt. ZIERIKZEE - Het Welzijnshuis zal de komende maanden inventarise ren hoe het staat met de voorzie ningen voor de jeugd in de ker nen. Daarbij wordt niet alleen ge keken naar de speelplaatsen, maar ook naar mogelijkheden voor de wat oudere jeugd en de jop's (ge bouwtjes waar jongeren elkaar kunnen ontmoeten). De gemeente Schouwen-Duive land heeft opdracht gegeven voor deze inventarisatie en wil weten of de voorzieningen nog passen in deze tijd. „Daarbij willen we de dorpsraden betrekken, de jeugdver- tegenwoordigers in de dorpsraden en de jongeren zelf', zegt Jeroen Portier van het Welzijnshuis. Binnenkort begint de tournee langs de verschillende kernen. De inventarisatie moet uitmonden in een advies hoe het verder moet met jeugdvoorzieningen op het ei land. ZIERIKZEE - De Bruno Gröning Vriendenkring vertoont drie keer een documentaire over deze alter natieve genezer in gebouw De Driehoek in Zierikzee. Geïnteresseerden moeten zitvlees hebben, want de film duurt vijf uur. De voorstellingen zijn op de zaterdagen 20 oktober, 11 novem ber en 1 december, telkens van 11.00 tot 17.00 uur. De in 1959 aan kanker overleden Gröning beweer de dat ongeneeslijke ziekte niet be staat. Hij heeft zo'n zevenhonderd volgelingen in Nederland. Reserveren via 0165 - 561810 Publieksdag eetstoornissen Gevangen in gewicht Een veelzijdige en inspirerende middag en avond voor iedereen die meer wil weten over (beginnende) eetstoornissen en mogelijke behandelmethoden. U kunt kijken, luisteren en meepraten. Er zijn exposities en workshops, er is film en theater. woensdag 10 november van 15.00 tot 18.00 uur en van 18.30 tot 21.00 uur Emergis, Oostmolenweg 101 in Kloetinge Toegang is gratis. Vrije in- en uitloop. Het volledige programma vindt u op www.emergis.nl/actueel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70