Vlissingen had heter kunnen weten Tauw kan gat niet verklaren Op bezoek bij een boerderij uit de ijzertijd Exposities in het Polderhuis Bureau staat pal voor sluitende begroting voor Scheldekwartier. Dubbelconcert in Grote Kerk Goes Film over slavernij in Zeeuwse Bibliotheek Celstraf voor Goese drugshandelaar B PZC Donderdag 4 oktober 2007 33 door Maurits Sep VLISSINGEN - Ja, het verschil tussen hun rapport over het Scheldeter- rein en dat van Witteveen+Bos is groot, beaamt Pieter Vonk van het bureau Tauw. „Maar wij hebben goed werk geleverd." Tauw berekent in 2005 dat Vlissin gen precies genoeg geld binnen krijgt uit de verkoop van grond voor woningen en winkels om het Scheldeterrein te kunnen ontwik kelen. Nu komt Witteveen+Bos tot een tekort van 62,5 miljoen eu ro. Maar, Witteveen+Bos beschikt niet over 'de inhoudelijke onder leggers van de grondexploitatie be horende bij het Masterplan 2005'. Daardoor sluit hun grondexploita tie 'mogelijk niet optimaal aan bij het Masterplan 2005'. „Een opval lende passage", beaamt Vonk. „Als je andere uitgangspunten hanteert voor je onderzoek, is de kans op andere uitkomsten ook wel erg groot." Verklaart dat dan het verschil tus sen Tauw en Witteveen+ Bos? Vonk weet het niet. „Ik kén de uit gangspunten niet, en ook de op dracht van de gemeente aan Witteveen+Bos niet." Blijft de vraag: wie heeft het bij het rechte eind? „Dat weet ik al he lemaal niet. Ik ken het rapport van Witteveen+Bos niet, dus ik kan over hun werk geen oordeel vel len. Wij staan in ieder geval nog steeds achter ons rapport." Dat is twee jaar oud. Kan de wo ningmarkt zo snel en ingrijpend veranderd zijn dat dat het verschil verklaart? Wederom weet Vonk het niet. „De gemeente zit nu met een vraagstuk. Zij moet zelf kie zen." Dat hoeft niet, zegt wethou der Tineke Verhage. „Er zijn niet twee grondexploitaties, maar slechts één: dat van Witteveen+ Bos. Die is actueel, die van Tauw is oud. Je moet cijfers bijwerken." WESTKAPELLE - In het Polderhuis- museum in Westkapelle zijn drie nieuwe exposities te bezichtigen. Een deel van de vaste tentoonstel ling is tot volgend jaar gewijd aan de wederopbouw van Westkapelle zestig jaar geleden. De tweede tentoonstelling in het museum is de digitale expositie 'Veranderend Westkapelle' die de ontwikkeling van het dorp tussen 1920 en 2003 laat zien. Deze exposi tie duurt tot eind december en is continu te bekijken in de koffie ruimte. Tot eind november is ook nog 'De Smaek van Zeeuws Zilver' te bezichtigen in het Polderhuis. De fouten die Middelburg heeft gemaakt met het Sta tionsgebied, worden door Vlissingen herhaald in het Scheldekwartier. Plussen blijken er niet of nau welijks te zijn, de minnen zijn buitengewoon groot. Be stuurders willen te graag, terwijl ambtenaren het werk niet aankun nen. Het ambtenarenapparaat komt onder grote druk te staan. Dit gaat ten koste van de zorgvul digheid en resulteert in onvoldoen de risicomanagement. Het project is ruim dertig procent duurder uit gevallen. Oorzaken zijn onder meer sanering van de grond, ver keersmaatregelen, kosten voor par keergelegenheid en onverwacht ar cheologisch onderzoek. Nee, dit gaat niet over het Schelde- door Nadia Berkelder SEROOSKERKE (W) - Wie nieuwsgie rig is naar de vroegste bewoners van Walcheren, kan vanaf woens dag 10 oktober een kijkje nemen bij het archeologisch onderzoek bij Serooskerke. Bij die opgraving zijn sporen ge- GOES - Het Holland Koor en Har- denbergs Christelijk Mannenkoor geven zaterdag een dubbelconcert in de Grote of Maria Magdalena- kerk in Goes. Het Holland Koor staat bekend om zijn reizen naar Israël en de grootschaligheid van haar optre dens. De dirigent van het Harden- bergs Christelijk Mannenkoor, Jan Qunitus Zwart, viert dit weekein de zijn twintigjarig bestaan. Het concert begint om 20.00 uur. MIDDELBURG - In de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg is morgen de documentaire Slavery and the Making of America over het begin van de slavernij in de Verenigde Staten te zien. De documentaire wordt ingeleid door Gonny Pasaribu, docent aan de Roosevelt Academy. De film wordt aangeboden door de Stich ting Monument Middelburg. De voorstelling begint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank veroordeelde gisteren een inwoner van Goes tot een cel straf van achttien maanden. Zes daarvan zijn voorwaardelijk. De man werd veroordeeld omdat hij veertien maanden lang handel de in met name cocaïne. Bij een in val in zijn woning werd acht gram gevonden. Volgens de rechtbank gebruikte de man eerst softdrugs. In de loop der jaren 'zakte hij af naar harddrugs. door. Maurits Sep kwartier in Vlissingen maar over het Stationsgebied in Middelburg. Het is een selectie uit berichten in de PZC over dit miljoenenproject dat de binnenstad moest verbin den met de wijken ten zuiden van het Kanaal door Walcheren. De overeenkomsten met het Schelde kwartier - ook een miljoenenpro ject dat het hart van Vlissingen weer moet laten kloppen - zijn echter opvallend groot. Middelburg heeft zich diep in de vingers gesneden met dit project. De Rekenkamer velt begin 2005 een vernietigend oordeel. Een jaar later stelt Vlissingen de exploitatie- vonden van een boerderij uit de late ijzertijd. Dat is spectaculair omdat nog nooit eerder in Zee land een boerderij van dit type is aangetroffen. Een stukje verderop stuitten ar cheologen vorige maand op een skelet. Het is nog niet duidelijk opzet van het Scheldekwartier vast. Op het terrein komen wonin gen, winkels, kantoren, een zeezeil jachthaven, openbare voorzienin gen en 1050 parkeerplaatsen. Sinds dinsdag ligt er een nieuw rapport over het Scheldekwartier. Tekort: 62,5 miljoen euro. Opstel ler: bureau Witteveen+Bos. Grote projecten vallen altijd duur der uit, nuanceerden de onderzoe kers dinsdag het tekort. Daar heb ben alle gemeenten volgens hen last van. Toch had Vlissingen zichzelf voor deze catastrofe kunnen behoeden. Het vormt met Middelburg al veer tien jaar een stadsgewest. Dat is vooral opgericht om meer geld van het Rijk binnen te halen voor woningbouw. Tot een vruchtbare samenwerking is het nooit geko men. Ze maken vaker ruzie dan dat ze naar elkaar luisteren. Dat wreekt zich nu bij het Schelde kwartier. wanneer die persoon gestorven is. De botten worden nog onder zocht. In de omgeving van de Klei ne Putweg is het restant van een middeleeuws huis gevonden. Daar zijn ook voedselresten aangetrof fen: mosselschelpen en dierlijke botten. De fouten die Middelburg heeft ge maakt in het Stationsgebied, wor den herhaald in Vlissingen. Be stuurders met te grote ambities, ambtenaren die het project niet aankunnen, risico's die niet goed worden ingeschat. En: „De ambte lijke organisatie is te loyaal aan het college en de raad is te weinig kri tisch ten opzichte van het college", zei de Middelburgse CDA'er Jo Kodde over het Stationsgebied. Zelfs dat is - hoe vreemd het mag klinken - van toepassing op Vlis singen. Die loyaliteit is nu volledig weg, maar was ten tijde van vorige wethouders (De Keizer, De Haas, Poppe-de Looff) juist onbegrensd. SGP'er C. Dekker spreekt in Mid delburg over 'schromelijke zelfover schatting'. Ook daar lijkt Vlissin gen aan te lijden. Het is aan de boorden van de Schelde geen populair geluid, maar ze hadden er wel wat van Middelburg kunnen leren. Bezoekers kunnen vanaf 10 okto ber elke woensdag van 16.00 tot 17.00 uur langskomen bij de ar cheologen. Zij vertellen dan meer over de vondsten en de vroegste geschiedenis van Zeeland. Bezoe kers kunnen zich melden in de keet naast Molen de Hoop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65