Labrujere slaat zijn vleugels uit Na Indoor Zeeland dreigt ook Indoorcross te worden afgelast /ikgV1 Eigenaar Zeelandhallen vraagt te veel huur aan organiserende stichting. Martine Lust zegt af voor Kustmarathon Drie nieuwe rensters voor Flexpoint Honkbaltalenten naar Major League Domburger (62) wordt voorzitter van bond met 34.000 biljarters. PZC Donderdag 4 oktober 2007 51 De Kustmarathon, effecten op het lichaam Het lopen van een marathon is een extreme inspanning. Welke uitwerking heeft dit op het lichaam? Een gemiddelde loper verliest bij drie uur lopen 3 tot 5 kilo vocht. Voor elke kilo moet je 1 /2 tot 3/4 liter water 1 kg kg kg V 1 kg\ drinken om het verlies te compenseren Glycogeen (brandstof voor spieren, opgeslagen in lever en spieren), raakt op na 30 km, bij langzame lopers na 20 km. Lichaam boort voorraad vet en proteïne aan. Door constante belasting kunnen microscheurtjes in spiervezels ontstaan. Door langdurige overbelasting kan een uitsteek sel onderaan het hielbeen ont staan, hiel- spoor ge naamd. hielspoor Vlak na de finish komen de spieren tot rust, maar de bloedvaten staan nog volop open. Het bloedniveau in de aderen daalt, er kan duizeligheid optreden. Dit kan voorkomen worden door rustig uit te lopen. Door te veel of verkeerd eten of drinken, of door uitputting, moeten renners na de finish soms overgeven. Door een tekort aan mineralen en zouten kan kramp optreden. Spieren trekken zich plotseling, onwillekeurig samen. Voet staat bij gemiddelde stap 0,2 seconde op de grond en zweeft gemiddeld 0,5 seconde. Door overbelas ting kan een loper last krijgen van verzwakking van de achillespees (tendinose). achillespees PZC Donja Odijk bron Joost Sprinkhuizen door Koen de Vries GOES - Na Indoor Zeeland paarden sport staat nu ook de Indoorcross voor de motorcrossers op de tocht. De zestiende editie van de sterkbe- zette en drukbezochte internatio nale wedstrijden staan voor 25 en 26 januari op de agenda. Volgens Stefanie van de Meeberg, secretaris van de organiserende Stichting Motorsport Zeeland, is de offerte van Libéma, de eigenaar van de nieuwe Zeelandhallen, veel te hoog. „De ruimte om te crossen is kleiner dan vorige jaren, terwijl de huur veel hoger is geworden. Dat kan natuurlijk niet. We heb ben een brief teruggestuurd met een tegenvoorstel. Als dat gehono reerd wordt, kan de Indoorcross ge woon doorgaan. Anders is de kans groot dat het ook voor ons einde verhaal is." Dinsdag is er overleg tussen Libéma en de organise rende stichting. Van de Meeberg verwacht dat er dan meer duide lijkheid is. Vorige maand gaf de stichting De Weelruiters te ken nen dat het elfdaagse paardensport evenement Indoor Zeeland ko mend jaar niet door kan gaan. Begin dit jaar kwamen eigenaar en organisator mondeling overeen on. der welke voorwaarden de 29e edi tie van dit jaar georganiseerd zou worden. Later werden de voor waarden echter aangescherpt. Libéma heeft het voorstel aan De Weelruiters inmiddels aangepast, maar het betekent niet dat begin ja nuari wedstrijden paardensport worden gehouden in de Zeeland hallen. „Het is nu te laat om iets te organiseren", zegt voorzitter Piet Huige. „Wat mij betreft praten we nu over de voorwaarden van In- door Zeeland van 2009." GOES - Martine Lust, de grote favo riete voor de eindzege in de Kust marathon, heeft zich afgemeld. De tweevoudig winnares uit Den Briel heeft haar enkel verzwikt tij dens een bergwandeling in Zwit serland. Lust won de edities van 2005 en 2006 en kon zaterdag haar trilogie volbrengen. Ook Floris Jan Koole is zaterdag niet van de partij. De Middelbur ger wordt gehinderd door een chronische verkoudheid. Koole ein digde verschillende keren in de topvijf en was ook dit jaar kans hebber voor een topklassering. RIJSWIJK - De Nederlandse wieier- formatie Flexpoint heeft drie nieu we rensters aangetrokken. De Duitse Bianca Knöpfle, oud-wereldkampioene tijdrijden bij de junioren, Elisabeth Braam en Britt Jochems komen volgend jaar uit voor de ploeg van manager Jean-Paul van Poppel. Ook Mirjam Melchers, Loes Gun- newijk, Loes Markerink, Iris Slap- pendel, Suzanne van Veen, Amber Neben en Elise van Hage rijden in 2008 voor Flexpoint. Het team zal nog verder worden uitgebreid. RIJSWIJK - Honkbaltalenten Tjerk Hogervorst en Jan Baldee hebben een contract getekend bij Major League-clubs. De 16-jarige Hogervorst tekende bij de New York Mets, terwijl leef tijdsgenoot Baldee de overstap maakte naar de Houston Astros. Hogervorst zal, gelet op zijn jonge leeftijd, nog geen competitie spe len voor een satellietclub van de Mets. Hij gaat eerst op trainings kamp in Australië. Ook Baldee zal bij een dochterclub van de Astros voorzichtig worden gebracht. door Frits Bakker DOMBURG - De biljartbond verkeert in geldnood, worstelt met een te ruggang in ledenaantal en is slacht offer geworden van een ondoor zichtige en veel te dure organisatie. Het bestuur en de achterban heb ben alarm geslagen en vinden dat het tijd is voor een frisse wind. Jaap Labrujere uit Domburg (62), die in december zal worden voorge dragen om voorzitter te worden van de sectie carambole met 34.000 biljarters, gaat daar een be langrijke rol in spelen. De huidige voorman van het zuide lijke district, waaronder Zeeland en West-Brabant vallen, gaat binnen de bond eerst inventariseren en daarna een strategisch plan opzet ten. Met zijn achtergrond als mana ger en zijn kennis op het financiële en organisatorische vlak heeft de Zeeuw in de hogere rangen van de bond de kern van de zaak geraakt. Hij wil nieuwe ideeën aandragen en uiteindelijk de aanzet geven voor een betere organisatie. „De leiding van de KNBB (biljart bond) moet overzichtelijker wor den", betoogt hij nog voor zijn aan stelling, die in december wordt ver wacht. „Ik vind dat het biljarten weer voor iedereen toegankelijk moet worden. We moeten voor al le spelers in het land de deur wijd open zetten." De top van de biljartbond is nu een doolhof van secties, besturen en commissies. De biljartbond be staat uit vier secties, waarvan het carambole-biljarten met de spel- soorten libre, kader, bandstoten en artistiek met zo'n 34.000 leden de grootste is en driebanden, poolbil jart en snooker de kleine broers zijn. Labrujere is gevraagd om voorzit ter te worden van de grootste sec tie. „Ik krijg public relations, spon soring, mediazaken en internatio naal beleid in mijn portefeuille, 1 p 1 PKc.aHl>/'', 'i m m m Jaap Labrujere: „Ik vind dat het biljarten weer voor iedereen toegankelijk moet worden. We moeten de deur wijd open zetten." foto Ruben Oreel maar ik zie daarna nog andere mooie taken voor me weggelegd. Uit een marktonderzoek is geble ken dat zo'n 600.000 mensen in Nederland iedere week een partij tje biljart spelen. Daarvan spelen er 220.000 in clubverband. We heb ben als bond dus nog een hele in haalslag te maken. Ik wil wel eens kijken hoe je daarop kunt inspelen. Hoe moeten we met deze bond een nieuwe koers varen? En moe ten we bijvoorbeeld niet af van dat zwarte pakje en vlinderdasje? Ik kan me voorstellen, dat we ook een competitie organiseren voor biljarters voor wie het een drempel is om lid van de bond te worden." De Zeeuwse biljartvoorzitter, die vooral bekendheid kreeg als voet baltrainer bij 's-Heer Arendskerke, Domburg, Walcheren en Oostka- pelle, heeft eerst nog andere zor gen aan zijn hoofd. De KNBB is in zwaar weer terecht gekomen door een exploitatietekort. Volgens alar merende berichten in de media ligt het tekort rond de 150.000 euro, volgens Labrujere zal het rond de 75.000 euro uitkomen. „We heb ben geen acuut liquiditeitspro bleem hebben, zoals in de media gesuggereerd is", benadrukt hij. De structuur van de bond moet niettemin op de schop, al is het al leen al om uit de financiële nood te komen. „We moeten eens gaan nadenken over een fusie van de ver schillende secties", oppert Labruje re. „Ik heb zelf rondgekeken in de managerswereld bij Scheldepoort en Schelde Marinebouw en heb er verschillende reorganisaties meege maakt. Wellicht is dat de reden dat ik ben gevraagd in deze functie." De eerste indruk is dat er heel wat te sleutelen valt aan de totale orga nisatie. „We moeten naar een plat tere structuur, zoals dat heet, met een helder beeld van hoe de bond in elkaar zit. Ik wil wel eens zien of de secties, die autonoom zijn, niet in elkaar over kunnen vloeien. En dan denk ik aan een samengaan van carambole met driebanden en van poolbiljart met snooker. Dat maakt het al veel overzichtelijker." De organisatie van het bondsbu- reau, met elf arbeidsplaatsen, vele commissies en een dure huishou ding, moet onder de loep worden genomen. „Want we kunnen er niet onderuit dat er een financieel probleem is ontstaan en dan moet je als bond niet schromen om maatregelen te nemen." Hij is geen totale onbekende in de biljartwereld, maar wel een be stuurder zonder verleden. „Ik heb vroeger, als kleine jongen, wel eens gebiljart. Mijn opa had een café in Domburg, maar uiteindelijk heb ik gekozen voor voetballen (tot 1979), later ben ik trainer geworden (tot 1990) en daarna ook nog voorzitter van de voetbalclub Domburg (199Q. tot 1998)." Toen hij het voetbal vaarwel had gezegd, kwam de oude liefde voor het biljarten weer boven. „Ik had nog een keu van vroeger en ging af en toe een balletje spelen bij Tram- zicht. Biertje erbij, gezellig. Maar vier jaar geleden ben ik naar VES in Souburg gegaan, omdat daar wat serieuzer wordt gebiljart. En toen kwam ook al snel de vraag: wil jij voorzitter van het nieuwe district Delta Zuid-West worden?" In zijn eerste jaren kwam hij in die functie alleen vreemde gezichten tegen. „Ik was onbesmet en onbe; kend, overal waar ik kwam, ont1 moette ik nieuwe mensen. En zo ben ik in die biljartwereld ge groeid." Het Zeeuwse district ging ruim drie jaar geleden op in het grotere district met Brabant, dat nu rond de negenhonderd biljarters telt. „De overgang verliep zo gladjes, dat er in de andere districten over werd gesproken. We zijn dan wel niet het grootste district in leden, maar wel geografisch gezien." Labrujere maakte er als voorzitter een opstapje naar het nog grotere werk. „Ik heb er enorm veel zin in", zegt hij. Maar eerst staat van 26 novem ber tot en met 2 december nog het EK kader 71/2 op de rol, dat onder zijn leiding naar Domburg is ge haald. „Dat wordt een fantastisch toernooi." Domburger Jaap Labrujere (62) gaat als voorzitter van de sectie carambole meewerken aan de h reorganisatie bij de biljartbond KNBB.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 53