roor klassieke muziek 0verzicht programma Mathieu van Bellen blijft Hulsters nuchter 19e editie Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen, 5 tot en met 21 oktober. B Zeeuwse violist solist bij opening Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen. PZC Donderdag 4 oktober 2007 43 estival van Zeeuwsch-Vlaanderen: „Het Festival is niet alleen een culturele promotie van deze streek. De uitstraling komt foto Wim Kooyman door beeldende kunst is duidelijk, maar het festival liet zich ook inspi reren door de moderne(re) vor men van kunst: videopresentaties, klankinstallaties, foto's en 'beeldi ge interpretaties'. Meesen: „We rekenen, ook gezien de kaartverkoop, op ongeveer 4000 bezoekers, flink wat meer dan vorig jaar. En geen vrees: we gaan absoluut door met de organi satie van dit festival." Volgend jaar wordt trouwens een speciaal jaar, want dat wordt de twintigste editie van het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen gehou den. „We hopen dan het beste van het beste te laten optreden. We vragen ook enkele musici terug die in het verleden hier succes had den." Meesen prijst het werk van 'zijn' bestuursleden en de vrijwilligers. „Er zijn twaalf vrijwilligers en die mensen verzetten bergen werk: op administratief gebied, het rond brengen van brochures en affiches en het spelen van gastvrouw en gastheer bij de concerten. Zeeuws-Vlaanderen krijgt dit jaar een festival met dertien concerten in een periode van zeventien da gen. Geconcentreerd en aantrekke lijk. Wij hebben ons werk er bijna op zitten. Het woord is nu aan het publiek." Vrijdag 5 oktober Openingsconcert. Nationaal Or kest van België o.l.v. Ivan Meyle- mans, Mathieu van Bellen (viool). Willibrordusbasiliek Hulst, 20.00 uur. Programma: Berlioz, Sjostako- vitsj en Moessorgski/Ravel. Zaterdag 6 oktober Rotterdams Kamer Orkest o.l.v. Conrad van Alphen. Sint Baafs kerk Aardenburg, 20.00 uur. Tsjai- kovski, Shchedrin/Bizet. Zondag 7 oktober Grupetto Ensemble. Porgy en Bess Terneuzen, 16.00 uur. Multi-media- voorstelling In Flanders' Fields. Woensdag 10 oktober Trio des Songes (Fringe-concert). Grote Kerk Terneuzen, 20.00 uur. Jolivet, Debussy, Smit, Salzedo. Donderdag 11 oktober The Caucasian Chamber Orche stra o.l.v. Uwe Berkemer. Schelde- theater Terneuzen, 20.00 uur. El- gar, Grieg, Britten, Nassidse, Tsintsadze. Vrijdag 12 oktober Tasmin Little (viool). NH-kerk Wa terlandkerkje, 20.00 uur. Patter son, Bach, Bartok, Ysaye. Zaterdag 13 oktober Muzikaal Kerkenpad, met Guy Penson (klavecimbel) Jo- han de Ceuster (altus). NH-kerk Kloosterzande, 13.30 uur. Byrd, Dowland. Paul de Clerck (altviool) 8c Jean Philippe Collard-Neven (piano). Rk-kerk Terhole, 16.00 uur. Fairy Tales, Grieg. La Folata. Rk-kerk Koewacht, 20 uur. Landini, Zacara da Teramo. Zondag 14 oktober Dragon Ensemble. NH-kerk Cad- zand, 15.00 uur. Chinese traditio nele en klassieke muziek. Vrijdag 19 oktober Duo Vrieswijk-Toxopeus (Fringe- Tasmin Little concert, altsax/piano). NH-kerk IJ- zendijke, 20.00 uur. Frangais, Mil- haud, Swerts, Nyman e.a. Zaterdag 20 oktober Trio Grumiaux met Dalia Ouziel. Rk-kerk Vogelwaarde, 20.00 uur. Rachmaninov, Sjostakovitsj, Van Beethoven. Zondag 21 oktober Slotconcert. Hermes Ensemble en koor, Pink Floyd-project. Schelde- theater Terneuzen, 15.00 uur. Pink Floyd, Tassyns, Keunen en Calle- waert. Tentoonstelling In de Grote Kerk in Terneuzen is de tentoonstelling Sonora, een klan- kentuin te zien, een initiatief van beeldend kunstenaar en muzikant Rob Maaskant. Sonora is een klan- kentuin die bestaat uit een aantal eilanden met een verzameling ei genzinnige muziekinstallaties. Al les is geïnspireerd op natuurlijke, organische vormen. Geopend: maandag t/m vrijdag van 15.00 tot 17.30; woensdag al vanaf 13.30 uur, zaterdag 13.30-17.30 uur. Kaartverkoop Kaarten voor de concerten van n, en 21 oktober zijn uitsluitend te koop via het Scheldetheater in Ter neuzen (0115-695555, www.schel- detheater.nl of aan de balie). Voor alle andere concerten geldt het Le- deltheater in Oostburg als verkoop punt (0117-452735 of aan de balie). www.festivalvanzeeuwschvlaande- ren.nl. door Jeanette Vergouwen HULST - Een 'wonderkind' was hij. 'De belofte van Hulst' werd hij ook genoemd. Mathieu van Bellen (19) glimlacht bescheiden. 'Compli menteus', vindt hij, maar denk niet dat hij naast zijn schoenen loopt. Hij werkt hard om in de we reld van de muziek beter te wor den, beter dan andere violisten. Dat kost, al van kinds af aan, tijd en energie. Technisch heeft Ma thieu zich geschoold bij Jan Repko in Amsterdam en the Chethams School of Music in Manchester. Momenteel studeert hij bij Itzhak Rashkovsky aan het Royal College of Music in Londen. „Ik leer nog elke dag bij. Maar ik concentreer me nu meer op stijl en het analyseren van de muziek partituur. Ik werk vooral aan mijn muzikaliteit en andere stijltechnie ken. Ik oriënteer me op de interna tionale stijl en volg de eigen ma nier van interpreteren. Daar voel ik me goed bij." Recent kreeg hij bij het Oskar Back-concours de tweede prijs. Nee, die tweede plaats zit hem niet dwars. De grootste prijs voor hem was toch dat hij tijdens de fi nale mocht optreden in het Con certgebouw. Van Bellen heeft wel oren naar het zich eigen maken van andere stij len. „Ik wil erover nadenken en luister vaak naar Bach, uitgevoerd op authentieke instrumenten. 'Ik leer elke dag bij. Ik werk vooral aan mijn muzikaliteit en andere stijltechnieken' Maar ik ben gebonden aan mijn in strument, een prachtige Guarne- ri-viool met een diep donker ge luid en een transparante helder heid in de hoge tonen. Deze viool Mathieu van Bellen: „Deze viool is driehonderd jaar oud, maar ik speel met een moderne stok en metalen snaren." foto Camile Schelstraete is driehonderd jaar oud, maar ik speel met een moderne stok en metalen snaren. Gewoon ook een eis van de opleiding. Het bevalt me goed in Londen. Mijn leraar is internationaal georiënteerd en sti muleert me om maar veel concour sen af te werken en overal op te treden." Mathieu speelt in Hulst het eerste vioolconcert van Dmitri Sjostakovitsj. Hij speelde dat al een keer met het Gelders Orkest. Het Nationaal Orkest van België gaf hem de keus tussen de vioolcon certen van Beethoven, Tsjaikovski of Sjostakovitsj. Het werd, ook van wege het festivalthema (Beelden de Muziek), Sjostakovitsj in combi natie met De schilderijententoonstel ling van Moessorgski. „Ik heb me enorm verdiept in dit werk van Sjostakovitsj. Het is ge schreven tijdens het Stalin-regime. Het is een pittig werk, met veel volksmelodieën, technisch moei- - lijk, maar ik voel me er goed bij. Dit werk spelen in de basiliek van mijn geboorteplaats is een uitda ging. Fysiek vergt dit concert veel: Sjostakovitsj heeft exact aangege ven wat de uitvoerder moet doen en door de analyse begrijp ik waar om hij dit deed." Nationaal Orkest van België en Ma- thieu van Bellen, morgen in de Willi- brordusbasiliek in Hulst. Aanvang: 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45