plannen, voorbereidingen wel 6." Iceland voorstellen dat er iets gebeurd was 5 EURO KORTING i Vals alarm Vanavond om 21.14 uur, Ned. 1 Verkiezing Leraar van het Jaar 2007 Restaurant ROC Zeeland heeft nieuw interieur en groter menu GALL® GALL Als de sirene gaat Live TV-show met BN'ers en hun favoriete leraar Louis Bernard Gigondas MÉ II' <f- PZC Donderdag 4 oktober 2007 3 Het geluid van de alarmsirenes in Zeeland is vertrouwd vanwege de maandelijkse oefening. Maar als er echt iets aan de hand is, wat moet er dan gebeuren? Ca naar binnen 1 Binnenshuis loopt men het minst gevaar, dat geldt voor iedereen. Wie buiten is, moet zo snel J mogelijk het dichtstbijzijnde gebouw binnengaan. R Kinderen die op school zijn, blijven daar. Ze worden opgevan gen door de schoolleiding. Wie in een auto zit, moet die 2 parkeren en zo snel mogelijk ergens naar binnen gaan. Als dat niet kan, zet motor en ventilatie uit. Men moet anderen gelegenheid I bieden te schuilen. Men moet anderen die de sirenes niet gehoord hebben erop attenderen. Sluit ramen en deuren I Bij een ramp of zwaar ongeval komen mogelijk gevaarlijke stoffen in de lucht. Schuilen in een gebouw kan bescher ming bieden. I Sluit ramen, deuren en 0 andere openingen in de woning. Ook tussendeu ren, roosters, ontluch- tingskokers en schuiven. p Ga in elke ruimte na waar buitenlucht naar 0 binnen komt en sluit die openingen af. Zet mechanische ventilatie uit, of op de 0 laagste stand. 1 Plak afvoer van ventilatie en openingen af 0 met kranten of plastic. Zet televisie of radio aan P Als de sirene gaat, krijgen de 0 regionale televisie en radio de rol van officiële rampenzender. Volg de instructies en adviezen op die de overheid op deze zender brengt. (i Zorg dat u altijd weet waar u de J regionale zenders kunt vinden. Risico's in Zeeland Overstroming Kernongeval Ongeval met giftige stof in de open lucht (bij transport over water, weg, spoor of bij een bedrijf) Ongeval met brandbare/ explosieve stof (bij transport over water, weg, spoor of bij een bedrijf) PZC Willem Adriaansens, Donja Odijk en Rolant Quist bron www.crisis.nl hij hééft de sirene gehoord, maar dacht: het zal wel een ongelukje zijn. „Ik heb me er verder niet druk over gemaakt en ben ook niet naar binnen gegaan om te ho ren wat er aan de hand was. Ik kon me gewoon niet voorstellen dat er echt iets gebeurd was. Wat zou er nou kunnen gebeuren?" Iets met de kerncentrale, bijvoor beeld? „Dat is niet het eerste waar ik aan denk", zegt I. van Haneg- hem uit Borssele. „Voor die centra le ben ik niet bang hoor, absoluut niet. Het kan Total zijn ook, er zijn zoveel fabrieken hier in de buurt." Gisteren is de sirene haar eigenlijk helemaal ontgaan. Het was dat een van de kinderen het kwam vertellen, op het verjaardagsfeestje. „We hebben gewoon verder ge praat." Teamleidster Hilda de Groot van de Beatrixschool in Zierikzee han delde gelijk volgens het boekje. „Er waren geen kinderen meer, maar wij hadden een teamvergadering. We hebben alle ramen en deuren gesloten en op televisie en inter net gekeken. Binnen tien minuten wisten we dat het vals alarm was. Dachten we al, maar je kunt niet het risico lopen dat er echt iets mis is." Bij de familie Klink uit Noordwel- le sloeg toch even de paniek toe. „We gingen er vanuit dat het echt was", zegt meneer. „Maar op tv was er niets dan reclame. Ik neem toch aan, als er een ramp is, dat de gewone uitzendingen plaats ma ken voor informatie? Ook op deze draagbare radio, die altijd afge stemd staat op Omroep Zeeland, was alleen maar gebabbel te ho ren. Toen raakten we toch een beetje in de war. Hoe gaat dat als zich nu eens echt iets voordoet?" Sirenes staan verspreid opgesteld voor optimale dekking. Sirenes bestaan uit 3 één, twee of drie speakers (op een paal). Hoe meer speakers, des te groter het bereik. S De antenne die aan de paal is bevestigd, is voor de ontvangst van de radiosignalen waarmee de sirenes op afstand bediend worden. MIDDELBURC - Het restaurant van het ROC Zeeland in Middelburg is vernieuwd. Op dinsdag 16 oktober is de feestelijke heropening. Het restaurant, dat volledig ge rund wordt door leerlingen van het ROC, bestaat vijftien jaar en was hard aan de verbouwing toe. Het interieur van het restaurant is daarom helemaal veranderd. Er staan nieuwe tafels, stoelen, lam pen en een grote bar. De muren zijn opgefleurd met doeken van fo tograaf Willy Lippens. In het nieuwe restaurant kunnen voortaan 52 mensen terecht. Eerst waren dat er dertig. De gasten kun nen voor een aantrekkelijke prijs a la carte eten. „Eerst hadden we el ke week één menu. Dat is een hele verandering", zegt leerlinge Suzan ne Jakobsen. „Het restaurant lijkt nu meer op de werkelijkheid." De opening, met hapje en drankje, is in de grote aula van het gebouw aan de Ravensteijnweg 1 in Middel burg. De aanvang is om 14.00 uur. Iedereen is welkom. COMMENTAAR Het vals alarm dat dinsdag veel Zeeuwen op het verkeerde been zette, wordt net iets te gemakkelijk afgedaan als 'leerzaam'. Natuurlijk is het nuttig om te weten dat de alarmcentrale meteen plat wordt gebeld, dat hulpdiensten en gemeentehuizen ook worden belaagd en dat de internetsite van de rampenzender Omroep Zeeland snel vastloopt. Deze chaos leert Zeeuwen opnieuw de les dat bij een ramp de communicatie al snel ook rampzalig verloopt. Tot zover geen nieuws. Het vals alarm is echter vooral pijnlijk. Want het zal nu wel even duren voor de bevolking de sirenes weer serieus neemt. Bij elk volgend alarm zal er toch wat twijfel zijn of het weer een storing is. De overheden stampen het er steeds in: als de sirenes loeien, sluit je ramen en deuren en zet je de rampenzender aan. Is dat genoeg? Dinsdag zorgden de noodsignalen voor verwarring. Heel veel mensen pakten de telefoon. Paniek bleef gelukkig uit. Op verreweg de meeste plaatsen ging het leven gewoon door. Wie aan het eind van de middag in de gebruikelijke verkeersdrukte zat, merkte niets. Daarom lijkt het waarschijnlijk dat ook bij een echte ramp, zeker als de eerste berichten niet eenduidig zijn, mensen óf in vertwijfeling afwachten, óf gewoon doorgaan. Als de nood echt aan de man is, kan dat uiterst kostbare tijd schelen. Daarom is je opsluiten bij je rampenzender niet altijd de beste oplossing. Misschien is het nuttig om behalve de sirenes en één rampenzender ook eens een oud communicatiemiddel op te poetsen dat nooit getest hoeft te worden en dat alle beschikbare kanalen kan gebruiken, mond tot mond, al of niet telefonisch, actief en passief, via alle media of direct, per e-mail of sms. Het is bekend als Lopend Vuurtje. AC Gigondas Genieten Genieten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3