i - Zeeland Sluiskillenaar krijgt plek in ruimte Kabinet tegen aanpassen van Scheldeverdragen Eigenaar growshop de cel in FASHION WE Gimbrére Planetoïde vernoemd naar Zeeuwse astronaut Lodewijk van den Berg. Deken Verbeek geïnstalleerd tijdens dienst in Hulster basiliek Rechter vindt niet dat bewijs voor langdurige drugshandel is geleverd. Zierikzeese gewond bij ongeval Oudeweg Schrappen ontpoldering zet relatie met Vlaanderen onder druk. 5-6-7 OKTOBER PZC Donderdag 4 oktober 2007 3 7 door Conny van Cremberghe SLUISKIL - Als in de verre toekomst een echte kapitein Kirk met zijn ruimteschip op warp 3-snelheid door het heelal kruist, loopt hij ge rede kans om tussen Mars en Jupi ter voorbij te scheuren aan een stukje Neerlands glorie. Verschil lende planetoïden, die daar in een baan om de zon cirkelen, zijn afge lopen maand vernoemd naar Ne derlanders die een zekere beteke nis hebben gehad voor de ruimte vaart, onder wie Lodewijk van den Berg. Planetoïden zijn grote rotsblokken van soms ettelijke kilometers door snee die, als ze uit hun baan schie ten, een bedreiging kunnen vor men voor alle vormen van leven. De laatste grote planetoïde die in sloeg op aarde, zo'n 65 miljoen jaar geleden, maakte een eind aan het tijdperk van de dinosauriërs. De nieuw vernoemde planetoïden dragen de namen van bekende naamgenoten als Henk Terlingen (wijlen Apollo Henkie), Chriet Ti- tulaer en professor Willem Kolff, de uitvinder van de kunstnier. Maar ook van minder bekenden, De Internationale Astronomische Unie heeft enkele rotsblokken in de ruimte vernoemd naar 'ruim tevaart-Nederlanders'. Eén van hen is Lodewijk van den Berg. zoals oud-Sluiskillenaar Van den Berg, de vergeten astromaut die ja ren voor de ruimtereis van Wub- bo Ockels al kristallen kweekte in de ruimte aan boord van space shuttle Challenger. Van den Berg legde in 1985 bijna vijf miljoen kilometer af door het zwerk om vervolgens bij terugkeer in de dampkring rustig in slaap te vallen. Van den Berg mag dan in 1975 Amerikaan zijn geworden; zijn geboortedorp doet hij zo nu en dan aan. Anderhalf jaar geleden nog, toen hij ook nog gast was op een symposium van de Zeeuwse sterrenwacht Phillipus Lansber gen. Andere levende Nederlanders die deelden in de 'sterrenregen' van de Internationale Astronomische Unie zijn de sterrenkundejourna- listen Govert Schilling en Eddy Echternach en astronoom Wim Fröger. In 2000 viel de eer te beurt aan Wubbo Ockels, Carl Koppe- schaar en nobelprijswinnars Mar tin Vertman en Gerard 't Hooft. HULST - Tijdens een eucharistieviering in de basi- Priester Paul Verbeek (midden) is aangesteld tot als eerste uitdaging in zijn nieuwe werkkring. Hij liek van Hulst is gisteravond het nieuwe dekenaal nieuwe deken. hoopt door de verdeling van zijn werkzaamheden team van Zeeland geïnstalleerd. Dat gebeurde Pastoraal werker Geerten Kok (links) is de nieu- over het dekenaat en het pastoraat een brug te door bisschop-coadjutor J. v.d. Hende (rechts op we dekenaal coördinator. Deken Verbeek ziet de slaan tussen de basis en het bisdom, de foto). combinatie deken en pastor in het basispastoraat foto Peter Nicolai door Emile Calon MIDDELBURG - Bij een inval in growshop De Groene Hemel in Koewacht trof de politie veertien dagen geleden negen kilo hennep, honderd hennepplantjes en negen tig gram hasj aan. Daarnaast nog eens, in verschillende kistjes en zakken, ruim 45.000 mille 'kleine re' eurobiljetten. Voor officier van justitie W. Smeenk staat vast dat de 33-jari- ge eigenaar een belangrijke rol in de grootschalige handel van soft drugs speelt. Ze wees daarbij naai de meldingen van omwonenden die tal van klachten indienden over het aan- en afrijden van Bel gische klanten. Een van die klanten gaf tegenover de politie ook toe dat in Brugge be kend is dat in Koewacht grote hoe veelheden hennep te koop zijn. Die man, een beroepsmilitair, werd zelf met 400 gram aangehou den. Hij had die drugs voor 1500 euro gekocht bij de growshop. Advocaat G. Veen stelde dat de po litie niet het bewijs heeft geleverd dat zijn cliënt een grote handelaar is. Volgens hem wilde de man voor het eerst wat bijverdienen. De man zelf bevestigde die woor den. Verder hield hij vooral zijn mond. Smeenk eiste een celstraf van twaalf maanden tegen de man. Po litierechter J. Hopmans ging niet mee met die eis. Hij legde twaalf maanden waarvan zes voorwaarde lijk op. Volgens hem is niet het be wijs geleverd dat de man al langer in softdrugs handelde. Ook staat volgens hem niet vast dat al dat geld met drugshandel is verdiend. ZIERIKZEE - Een 35-jarige vrouw uit Zierikzee is dinsdagavond om streeks half negen gewond geraakt bij een eenzijdig ongeval op de Oudeweg in haar woonplaats. De vrouw reed in een bocht recht door en belandde met haar auto op de kop in de sloot. Zij is met onbekende verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. door Rinus Antonisse en Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Ontpoldering van de Hedwigepolder en het Zwin kan niet uit de met Vlaanderen geslo ten Scheldeverdragen worden ge schrapt. Het kabinet wil er niet eens met Vlaanderen over praten. Dat melden staatssecretaris Huizin- ga (Verkeer en Waterstaat) en de ministers Verhagen (Buitenlandse Zaken) en Verburg (Landbouw en Natuur) aan de Tweede Kamer. De natuurmaatregelen zijn, met de verdieping en de veiligheid, een in tegraal onderdeel van de aanpak van de Westerschelde. Het is daar om 'onwenselijk' ze te schrappen, schrijven de bewindslieden, 'nog afgezien van het feit dat het in de ze fase, ook gezien de relatie met Vlaanderen, wel erg gecompli ceerd is om het verdrag te wijzi gen'. De Kamer moet de Schelde verdragen binnenkort goedkeuren. Opnieuw onderhandelen met Vlaanderen over de ontpoldering. kan dus niet, vindt het kabinet. De Vlaamse minister-president Peeters wees dat idee twee weken geleden ook af. De Scheldeverdragen niet goedkeu ren is evenmin een optie, aldus het kabinet. „Indien de verdragen onverhoopt niet in werking zou den kunnen treden, zal de relatie met Vlaanderen en België zeer ver slechteren. Het is in die situatie on aannemelijk dat het resultaat dat in de vier verdragen is neergelegd, binnen afzienbare tijd opnieuw zal kunnen worden bereikt." Voor de regering is een vierde verdie ping van de Westerschelde niet aan de orde. Maar als Vlaanderen erom vraagt, is een verzoek wel be spreekbaar. De uiterste grenzen van wat aan verdiepen mogelijk is, zijn overigens niet onderzocht. Natuurherstel van de Westerschel de is volgens het kabinet alleen mogelijk door maatregelen in de ri vier zélf. Het weet zich daarin ge steund door de Europese Commis sie. Het Sloegebied is geen optie voor natuur; haven- en industrie ontwikkeling hebben hier voor rang. Het natuurherstel is bedoeld om de achteruitgang van de natuur waarden in de Westerschelde om te buigen en is geen compensatie voor verdieping, beklemtonen de bewindslieden. (ind. koopzondag 12.00 -1 7.00 uur) Exclusief winkelen in een feestelijke ambiance en genieten van de nieuwe NAJAARSMODE met feestelijke extra's. LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39