Vlissingen had wel wat kunnen leren van Middelburg Op bezoek bij een boerderij uit de ijzertijd deDRVKKERY Markt51 Middelburg T0118886886 www.drukkerijmiddelburg.nl 37 WALCHEREN Brasseriemenu Schrijversmarkt Koopzondag Kjoek op zondag met Nieuw: edities2007 van Dessert r£j\j 29 Sluiskilse astronaut krijgt eigen plek in de ruimte Tip? redwalch@pzc.nl Violist Matthieu van Bellen blijft Hulsters nuchter Donderdag 4 oktober 2007 ANALYSE door Maurits Sep De fouten die Middelburg heeft gemaakt met het Sta tionsgebied, worden door Vlissingen herhaald in het Scheldekwartier. Plussen blijken er niet of nau welijks te zijn, de minnen zijn buitengewoon groot. Be stuurders willen te graag, terwijl ambtenaren het werk niet aankun nen. Het ambtenarenapparaat komt onder grote druk te staan. Dit gaat ten koste van de zorgvul digheid en resulteert in onvoldoen de risicomanagement. Het project is ruim dertig procent duurder uit gevallen. Oorzaken zijn onder meer sanering van de grond, ver keersmaatregelen, kosten voor par keergelegenheid en onverwacht ar cheologisch onderzoek. Nee, dit gaat niet over het Schelde kwartier in Vlissingen maar over het Stationsgebied in Middelburg. Het is een selectie uit berichten in de PZC over dit miljoenenproject dat de binnenstad moest verbin den met de wijken ten zuiden van het Kanaal door Walcheren. De overeenkomsten met het Schelde kwartier - ook een miljoenenpro ject dat het hart van Vlissingen weer moet laten kloppen - zijn echter opvallend groot. Middelburg heeft zich diep in de vingers gesneden met dit project. De Rekenkamer velt begin 2005 een vernietigend oordeel. Een jaar later stelt Vlissingen de exploitatie- opzet van het Scheldekwartier vast. Op het terrein komen wonin gen, winkels, kantoren, een zeezeil jachthaven, openbare voorzienin gen en 1050 parkeerplaatsen. Sinds dinsdag ligt er een nieuw rapport over het Scheldekwartier. Tekort: 62,5 miljoen euro. Opstel ler: bureau Witteveen+Bos. Grote projecten vallen altijd duurder uit, nuanceerden de onderzoekers dins dag het tekort. Toch had Vlissin gen zichzelf voor deze catastrofe kunnen behoeden. Het vormt met Middelburg al veertien jaar een stadsgewest. Dat is vooral opge richt om meer geld van het Rijk binnen te halen voor woning bouw. Tot een vruchtbare samen werking is het nooit gekomen. Ze maken vaker ruzie dan dat ze naar elkaar luisteren. Dat wreekt zich nu bij het Scheldekwartier. De fouten die Middelburg heeft ge maakt in het Stationsgebied, wor den herhaald in Vlissingen. Be stuurders met te grote ambities, ambtenaren die het project niet aankunnen, risico's die niet goed worden ingeschat. En: „De ambte lijke organisatie is te loyaal aan het college en de raad is te weinig kri tisch ten opzichte van het college", zei de Middelburgse CDA'er Jo Kodde over het Stationsgebied. Zelfs dat is - hoe vreemd het mag klinken - van toepassing op Vlis singen. Die loyaliteit is nu volledig weg, maar ten tijde van vorige wet houders (De Keizer, De Haas, Pop- pe-de Looft) juist onbegrensd. SGP'er C. Dekker spreekt in Mid delburg over 'schromelijke zelfover schatting'. Ook daar lijkt Vlissin gen aan te lijden. Het is in de Scheldestad geen po pulair geluid, maar ze hadden wel wat van Middelburg kunnen leren. pag 30 Tauw kan gat niet verklaren pag 31 Maar de Albert Heijn wil niet weg! VLISSINGEN - 1 Noten, 2 boter en 8 chocomel; het lijkt een boodschappenlijstje, maar is geheimschrift. In de Vlissingse bibliotheek 't Spui konden kinderen gisteren leren hoe je iets op kan schrijven wat een ander niet snapt. Behalve als diegene de 'sleutel' heeft. De work shop Geheimschrift is een van de activiteiten waarmee de kinderboekenweek gisteren is begonnen. Biblio theekmedewerker John had voor de deelnemers ver schillende hersenkrakers in petto: van notenbalken tot ingewikkelde schema's van puntjes en strepen. Afkijken mocht. Vooral meisjes lijken dol op geheimen: er was maar één jongen in het gezelschap, foto Lex de Meester door Nadia Berkelder SEROOSKERKE - Wie nieuwsgierig is naar de vroegste bewoners van Walcheren, kan vanaf woensdag 10 oktober een kijkje nemen bij het archeologisch onderzoek bij Serooskerke. Bij die opgraving zijn sporen ge vonden van een boerderij uit de late ijzertijd. Dat is spectaculair omdat nog nooit eerder in Zee land een boerderij van dit type is aangetroffen. Een stukje verderop stuitten ar cheologen vorige maand op een skelet. Het is nog niet duidelijk wanneer die persoon gestorven is. De botten worden nog onder zocht. In de omgeving van de Klei ne Putweg is het restant van een middeleeuws huis gevonden. Daar zijn ook voedselresten aangetrof fen: mosselschelpen en dierlijke botten. Bezoekers kunnen vanaf 10 okto ber elke woensdag van 16.00 tot 17.00 uur langskomen bij de ar cheologen. Zij vertellen dan meer over de vondsten en de vroegste geschiedenis van Zeeland. Bezoe kers kunnen zich melden in de keet naast Molen de Hoop. vanavond vanaf 17.30 uur zaterdag 6 oktober 14.00-16.00 uur met kruidensla, pasta met tilapiafilet i Zeeuwse Kinderboekenschrijvers of roomkaas en gestoofde peer j 15,00 en 12,50 (vegetarisch) j Reserveren? bel 0118 - 886 866 j het is Kinderboekenweek haal nu folder met a zondag 7 oktober 13.00-17.00 uur 15.00-16.30 uur 'kinderboekenschrijver Greet Beukenkamp ictiviteiten, of kijk op: www.di AangenaamKlassiek 9,95 Aangenaam Jazz 6,95 Klassiek voor Kids 4,95 ukkerijmiddelburg.nl 'ZEEUWSE.. Tip? redactie@pzc.nl De avondmaaltijd ontlokt aan de twee kinderen in het Kloeting- se gezin doorgaans geen vreugde kreten of complimenten aan de kok, maar het nagerecht beschou wen zij zonder meer als een dage lijks hoogtepunt. Nieuwsgierig waren ze ook deze keer naar wat er uit de koelkast kwam. De oudste zoon, Julius van zes, bekeekfronsend hoe zijn vader de benodigde kommetjes en le pels tevoorschijn haalde, zorgvul dig het pak Drakenvla van de Ef- teling (met bananensmaak) open de en zijn kroost van dessert wil de voorzien. Tot hij zich niet lan ger kon bedwingen. „Hé, schiet eens een beetje op. Ik zit hier niet voor mijn plezier hoor."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31