zich niet i i Een ramp laat 1 I 1 1 Ik kon me gewoon niet Griepprik Exclusief in alle maten PZC van HeuKeiom 7öpform 2 Donderdag 4 oktober 2007 PZC Lang niet alle Zeeuwen schrokken van het alarmsignaal. De krant 5 weken voor 15 euro! 380 WILLEM VAN DAM -rcr Gezellig, zo'n griepgolfje. Vorige week sloeg het virus toe en vrijwel de gehele fa milie werd er door getroffen. Veel Van Dammetjes plus aan hang leidden een snotterend en zweterig bestaan, koortsther mometers gingen van hand tot hand. Zoiets schept een band. Klagen mag plotseling. En wie het hardst klaagt, krijgt de meeste aandacht. Er zijn niet heel veel zaken waarin ik uitblink, maar klagen kan ik - al zeg ik het zelf - als de beste. Ik kan dat zó goed, dat ik mij bij het minste of geringste lichamelijke ongemak ge draag alsof ik me reeds in een terminale fase bevind. Dat le vert me soms honende blikken van mevrouw Van Dam op. Daar zij echter over een mooi ka- \a/;„ u-,4- rakter beschikt, neemt zij al die Wie het hardst aanstellerij voor lief en verzorgt klaagt, krijgt de zij mij °P een manier waaraan zelfs de zuster op het etiket van meeste aandacht Pleegzuster Bloedwijn (gebruik: één glas voor de middag- en avondmaaltijd, alsmede één glas voor het slapen gaan) een voor beeld kan nemen. Een aspirientje, een glaasje water, een droog beschuitje, een kopje slappe thee - ik hoef vanonder de klam me lakens maar met m'n vingers te knippen of de bestelling wordt zorgzaam geserveerd. Zó is ziekzijn zo beroerd nog niet. En als dan, na een dag of twee, de periode van bedlegerigheid voorbij is en de kussens op de zitbank voor de tv worden opge schud opdat de patiënt in alle comfort een paar dvd'tjes kan bekijken, is het feest helemaal compleet. Uitgerekend op dat moment bezorgde de mevrouw van de post een oproep van de huisarts om een anti-griepprik te komen halen. Daar begin ik natuurlijk niet aan. Want zo'n prik helpt helemaal niet, hoorde ik laatst op de radio. Bovendien: ik zou mijn griepje niet willen missen. Met spotjes op radio en televisie wordt Nederland stap voor stap de weg gewezen voor het geval van een ramp. Klinken de sirenes op een ander moment dan de eerste maandag van de maand 12 uur, dan mag je er van uitgaan dat er iets dreigends in de lucht hangt. Maar met fouten wordt kennelijk geen rekening gehouden, weet Zeeland nu. door Marcel Modde COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg Onderwijs, Educatie. Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 22,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 64,00 (acceptgiro €67,00) Jaar €245,50 (acceptgiro €248,50) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Directeur Frans Captijn van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ) was on derweg in de Randstad met een medewerker op het kan toor aan het bellen, toen hij hoor de dat de sirene in Middelburg be gon te loeien. „Dat vond ik gelijk vreemd, omdat ik bij een incident normaal gesproken eerst een mel ding op mijn pieper hoor te krij gen." Het vals alarm dat dinsdag namid dag Zeeland in verwarring bracht, heeft op doeltreffende wijze de vinger op zere plekken gelegd. Tal loze mensen trachtten op het zelf de moment informatie uit de eer ste hand te vergaren door te bellen naar hun gemeente of-de centrale meldkamer. De telefonisten kon den de drukte niet aan. De inter netverbinding met rampenzender Omroep Zeeland raakte overbelast Alarmeringsketen De volgende keten treedt in werking na een melding, bijvoorbeeld een incident met een giftige stof. Brandweer, meetploeg(en) van de brandweer, Regionaal Officier Gevaar lijke Stoffen (ROGS), en Officier van Dienst van de brandweer (OvD) gaan ter plaatse ROGSadviseert de OvD de sirenes aan te sturen in het te verwachten effectgebied, afhankelijk van het incident, de aard van de giftige stof en de omvang. Regionaal Commandant van Dienst (brandweer) geeft bij acute dreiging opdracht aan demeldkamers tot alarmering van de sirenes ROGS geeft aanwelke sirenes aangestuurd moeten worden. Centralist in meldkamer brengt Om roep Zeeland op de hoogte en geeft eersteinstructie voor de bevolking. PZC Donja Odijk bron Veiligheidsregio Zeeland en onbereikbaar. Acht minuten na het geloei wist de regionale zender al wel te melden dat het alarm per abuis was afgegaan. Door eigen ini tiatief, aldus hoofd nieuws Koen Mijnheer, want van de officiële in stanties kwam in eerste instantie geen verklaring. De uitleg werd vervolgens echter weggestopt tus sen de andere nieuwsberichten op de teletekstpagina's van de om roep. Captijn heeft gisteren een onder zoek gelast naar de gang van zaken rond de alarmering. „Je kunt van alles oefenen, maar of en hoe men sen massaal reageren en wat dat dan in de praktijk doet, merk je pas als het er op aankomt. In die zin kunnen we van deze fout ook weer mooi leren." Om met name de informatievoor ziening aan burgers beter te laten verlopen, wil de VRZ-directeur rechtstreeks toegang verkrijgen tot de teletekstsysteem van de regiona le zender. De meldkamer kan dan zelf op ieder moment een bericht plaatsen. „Het liefst op een aparte pagina, of met iets van een tekstre gel die onder in beeld doorloopt. Het moet gelijk zichtbaar zijn." Van belang in dat verband is wel dat het probleem met het vastlo pen van de internetverbing wordt opgelost. Hij zou het toejuichen wanneer daarnaast de alarmering via mobiele telefoons z'n intrede doet. Naar verwachting besluit de minister eind dit jaar of de be- door Ondine van der Vleuten KAPELLE - Ik zal de deur maar eens dichtdoen, dacht Henny Dommis se toen de sirene ging. De balieme dewerkster van de gemeente Ka- pelle ging direct na of er een fax was over een noodgeval en belde de brandweercommandant, die haar vertelde dat het om een sto ring ging. „En vervolgens ben ik platgebeld door mensen die erg on- proefde 'cell broadcast' in de prak tijk wordt gebracht. De massale reacties uit de bevol king ziet Captijn als een goed te ken. „Kennelijk zijn de mensen toch alert. We hebben scholen aan de lijn gehad, die meldden dat ze iedereen binnen hadden gehou den en wilden weten wat er aan de hand was. Op zich heel positief dus." Dat anderzijds veel burgers zich bepaald niet hebben druk ge maakt, komt volgens hem door het uitblijven van 'opvolgberich- ten over de aard van de ramp'. De sirenes loeien overigens alleen bij het ontsnappen van gevaarlijke stoffen. „Bij een dijkdoorbraak zou het raar zijn het signaal af te geven dat de mensen binnen moe ten blijven en ramen en deuren sluiten." Een luchtalarm bij een dreigende (raket) aanval, staat sinds het einde van de Koude Oor log niet meer inde handleiding, zegt Captijn. Wordt een ongeluk gemeld, dan nemen deskundigen en de brand weer eerst ter plekke poolshoogte. De officier van dienst besluit, in overleg met het opgeroepen crisis team, of het ernstig genoeg is om in een bepaalde straal de bevol king te waarschuwen. Alleen de be treffende alarmpalen worden dan ingeschakeld, door een druk op de knop in de computer van de cen trale meldkamer in Middelburg. Wanneer het gevaar is geweken, wordt dat gemeld via de rampen zender en met geluidswagens. Het probleem dinsdag was dat de instellingen van het maandelijkse testprogramma nog aan stonden in de computer. Een eigenlijk be doelde stille controle van één paal bij het bedrijf EPZ bij Borssele pak te daardoor anders uit. Het is niet de eerste keer dat in Zeeland het vals alarm klinkt. Ja nuari vorig jaar werd de omgeving van Hulst opgeschrikt. gerust waren. In dat eerste half uur heb ik zo'n tachtig gesprekken gehad, heel kort, want er stonden er steeds wel 25 in de wacht." Tot haar verbazing gingen de men sen op het parkeerterrein achter het gemeentehuis intussen ge woon door met het inladen van boodschappen en wat ze verder zo al aan het doen waren. „Wij zei den nog tegen elkaar: goh, wat vreemd. Die hebben toch ook zo'n geel kaartje in de bus gehad, waar op staat wat je moet doen als de si rene gaat?" Tja, zegt U. Bakema uit Vlissingen, Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 2 weken gratis en neem aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 64,- per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 67,- per kwartaal ik neem een proefabonnement van 5 weken voor 15,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaai zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie MIDDELBURG - Volgens SGP gedepu teerde G. van Heukelom heeft mi nister Bos 8oo miljoen euro van de provincies 'gejat' en 'jat' minis ter Vogelaar de woningbouwcorpe- raties leeg. „Dat is kennelijk tegenwoordig usance bij de PvdA", gaf de gedepu teerde gisteren aan bij een toe spraak bij de ondertekening van een onderwijs akkoord in het pro vinciehuis. Hij kwam tot zijn uitla ting toen hij het had over het feit dat iedereen altijd maar geld wil. Barstoel 'Can Can' RVS onderstel, inleen* - Bartafel 'Opmaat' 100 x 100 x 94 cm, in massief eiken, mat lak.* normaal 950 Q Q P\ normaal 449 Introductieprijs Oöö Introductieprijs Prijs- en modelwijzigingen. druk- en zetfouten voorbehouden In meerdere uitvoeringen leverbaar Art Cow cadeau I Informeer bij de dealer naar deze unieke actie! Dealeradressen: tel. 0345512245 www.topfotm.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2