fflüWfflde Lako's in Sierra Leone Nederlands gezin geeft medische hulp jvgl - V-Vk i itpl - 1 ~r Heel langzaam krabbelt Sierra Leone weer overeind na de burgeroorlog die van 1991 tot 2002 in het Afrikaanse land woedde. Het Nederlandse echtpaar René en Marianne Lako speelt bij de wederopbouw een belangrijke rol. Sinds 2004 is René Lako er plaatselijk directeur van de projecten van Mercy Ships, een internationale hulporganisatie. De voorzieningen in de gezondheidszorg zijn er minimaal. Het land telt maar 150 Sierra Leoonse artsen. Gemiddeld worden de inwoners niet ouder dan vijftig jaar. In de hoofdstad Freetown runnen de Lako's een kinderpolikliniek en een ziekenhuis voor vrouwen die kampen met vesc/o vaginal fistula (VVF), een onnatuurlijke opening tussen de vagina en de blaas. VVF-operaties zijn nodig bij vrouwen die een problematische bevalling hebben gehad. Ze raken incontinent en worden door de stank die dit veroorzaakt verstoten uit hun omgeving. In Sierra Leone hebben 5000 vrouwen VVF. In de kinderpolikliniek werkt Sandra Lako, dochter van het Nederlandse stel. Als arts ziet zij per dag ongeveer vijftig tot zestig kinderen van 0 tot en met 12 jaar. Zij heeft door het werk van haar ouders bijna altijd in het buitenland geleefd. Sandra denkt dat ze het ontwikkelingswerk daarom ook nooit zal verlaten. „Het zit in me." Naast het medische project in Freetown is de geboren Zeeuw René Lako ook verantwoordelijk voor een revalidatieproject in Waterloo, een stadje dat ongeveer 30 kilometer buiten de hoofdstad Freetown ligt. In dit New Steps Centre worden poliopatiënten en orthopedische slachtoffers van de burgeroorlog geholpen. Het centrum ontstond toen een container door de christelijke hulporganisatie Mercy Ships tijdens de burgeroorlog als tijdelijke orthopedische werkplek fungeerde voor noodhulp aan oorlogsslachtoffers en mensen die een amputatie hadden ondergaan. Het is de bedoeling dat de familie Lako in 2012 de kliniek in Freetown kan overlaten aan de lokale bevolking. Of Sierra Leone er dan klaar voor is weet Lako niet. „Sierra Leone Een kind laat een traan tijdens de behandeling in de kinderpolikliniek. De kindersterfte in Sierra Leone is volgens de jongste VN-cijfers een van de hoogste in de wereld. Een patiënte vertrekt na behandeling in het revalidatiecentrum naar huis. In het centrum helpen René Lako en zijn mensen p ledematen door amputaties door rebellen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14