Tiifl/on Qiif-rt tt\t i».n Unc 5#i Ministers EU bepleiten invoeren lUXJtCll CtlllU Uil CU DUa 111 alarm bi) ontvoering kinderen Alternatieve Nobelprijzen toegekend aan activisten Nederlandse metrobus ingezet als wapen tegen verkeersinfarct Istanbul. Lidstaten pleiten voor flexibel alarmsysteem ontvoeringen kinderen. Activisten beloond voor inspanningen voor vrede en milieu. 8 Woensdag 3 oktober 2007 PZC ISTANBUL - Bahadir Kanra (27) is met zijn auto dagelijks drie uur on derweg naar zijn werk, 17 kilome ter verderop. Twee uur stilstaan voor de brug over de Bosporus of een twintig kilometer lange file om elf uur 's avonds is dagelijkse kost voor automobilisten in de Turkse hoofdstad. Het verkeer dreigt tot stilstand te komen in de snelgroeiende stad met ruim vijf tien miljoen inwoners, twee mil joen auto's, achttienduizend taxi's en duizenden minibussen. Het stadsbestuur zoekt naarstig naar oplossingen. Op allerlei ma nieren wordt geprobeerd de Tur ken uit hun auto te krijgen. Overal in de stad worden tramlijnen, treinrails en lightrails aangelegd. In 2013 moet Istanbul beschikken over een dekkend metronetwerk, vergelijkbaar met dat van Londen en Singapore. Dat vergt 11 miljard euro. Bij elk metrostation worden grote parkeergarages gebouwd en de parkeertarieven in het centrum zullen drastisch stijgen. Ook wordt hard gewerkt aan een nieuwe me trotunnel onder de Bosporus, die het Europese deel verbindt met de Aziatische kant. Over drie jaar rijdt hier de eerste metro. De hoop is ook gevestigd op de nieuwe metrobus uit Nederland. Met de aankoop van vijftig stuks a 1,2 miljoen euro hoopt het stadsbe stuur de chaos op één van de druk ste verkeersaders te verhelpen. Voor deze Phileasbus, gemaakt door het Helmondse APTS, zijn busbanen aangelegd. Twee Neder landse chauffeurs rijden twee we ken demonstratieritjes. Eind okto ber komen de bussen in dienst. Het gemeentebestuur van Istan bul kocht vijftig bussen van Ne derlandse makkelijk. Het is de be doeling dat inwoners daarmee uit hun auto worden gelokt. „Veel mensen rijden uit nieuwsgie righeid mee", vertelt chauffeur Toon Knoops (54) uit Asten. Hij rijdt met de 24 meter lange bus de files op de beruchte snelweg E5 voorbij. Kahsin Altinoy (50) is net ingestapt. „Normaal doe ik ander half uur over dit stuk, nu vijftien minuten. Geweldig." Knoop: „Het is een tram op wie len, er kunnen dik tweehonderd passagiers mee. De bus wordt elek tronisch aangestuurd. In het weg dek zijn magneten geplaatst, die de bus automatisch laten rijden." De bussen zijn in 2004 in Eindho ven geïntroduceerd. Ze kampten toen met veel technische proble men. Inmiddels is het voertuig aangepast en rijdt het nieuwe type ook rond in Israël en Frankrijk. Of de bus de oplossing is voor het ver keersinfarct Istanbul? Mehmet Güven, begeleider van de Neder landers chauffeurs, aarzelt. „Het grootse probleem is dat Turken gek zijn op hun auto, die laten ze echt niet zomaar staan." LISSABON - De EU-landen willen een flexibel alarmsysteem tegen het ontvoeren van kinderen. Tege lijk moet op internet een lijst ko men van vermiste kinderen. Daar voor spraken de ministers van Jus titie van de 27 lidstaten zich giste ren uit na informeel beraad. Het systeem houdt in dat landen samenwerken bij het snel versprei den van opsporingsberichten via radio en tv en borden bij snelwe gen en stations. „Belangrijk is dat het alarmsysteem flexibel is. Geen nieuwe regels of instanties, maar elkaar gewoon praktisch helpen", zei minister Hirsch Ballin (Justi- Europese ministers van Justitie willen het ontvoeren van kinde ren te bemoeilijken door het in voeren van een internationaal alarmeringssysteem. tie). Hij denkt niet aan een alarm voor de hele EU, maar vooral aan opsporingsberichten in buurlan den België en Duitsland als dat zin vol is voor een kinderontvoering in Nederland. „We moeten wel se lectief zijn", zei de minister. „Als je voortdurend tientallen oproe pen doet, is het gevaar dat mensen ze negeren." De internetlijst van vermiste kin deren zal worden gepubliceerd op een Europese justitiewebsite, waar nog zeker enkele jaren aan wordt gewerkt. Nationale autoriteiten zo als het Openbaar Ministerie moe ten de namen van de kinderen doorgeven: niet elke ongeruste moeder mag een naam invoeren. Kinderbescherming is momenteel een speerpunt van de EU. De ge ruchtmakende verdwijning van de Britse Madeleine McCann in Zuid-Portugal heeft opnieuw dui delijk gemaakt dat we het uiterste moeten doen om kinderen te be schermen, zei EU-commissaris Franco Frattini (Justitie). STOCKHOLM - Activisten uit Sri Lanka, Kenia, Canada en Bangla desh zijn gisteren voor hun inspan ningen ter bevordering van vrede, biodiversiteit en hernieuwbare energie uitgeroepen tot winnaars van de Right Livelihood Award 2007, ook wel bekend als de 'alter natieve Nobelprijs'. De non-profitorganisatie Grameen Shakti krijgt de prijs voor haar in spanningen om zonne-energie te propageren op het platteland in Bangladesh. De organisatie is in 1996 opgericht en valt onder de Grameen Bank, die met zijn direc teur Muhammad Yunus in 2006 de Nobelprijs kreeg toegekend voor armoedebestrijding door mi crokredieten. Hij kreeg mei vorig jaar in Middelburg ook de Four Freedom-prijs voor vrijwaring van gebrek. De Srilankaanse jurist Christopher Weermantru, voormalig vice-presi dent van het Internationaal Ge rechtshof, is onderscheiden voor zijn inspanningen om het volken recht te verbreiden en te verster ken. De islamitische vredesactiviste Dekha Ibrahim Abdi uit Kenia krijgt de prijs voor haar inzet om religieuze en culturele verschillen te overbruggen en de Canadese boeren Percy en Louise Schmeiser worden onderscheiden omdat ze opkomen voor biodiversiteit en de rechten van boeren. De Right Livelihood Award is door de Zweeds-Duitse filantroop Jakob von Uexküll ingesteld om werk te onderscheiden dat volgens hem door de officiële Nobelprijsco mités wordt genegeerd. Aan de prijs is een bedrag van twee mil joen Zweedse kroon (218.000 eu ro) verbonden, dat de winnaars met elkaar moeten delen. De prij zen worden op 7 december uitge reikt in het Zweedse parlement. Per stuk van 29.95 nu Intratuln hondenvoer Alle vananten, inhoud 3 kilo. Vanaf 7,99 nuf"" Intratuln kattenvoer Alle varianten, inhoud 1 kilo. Vanaf 3,99 Maximaal 2 verpakkingen per variant per klant prijsplukker Hondenkussen Tivoli Diverse kleuren, met afrfcsBare dri wasbaré hoes. 100 70 cm. Aanbiedingen zijn geldig t/m zaterdag na publicatie en zolang de voorraad strekt Prije- en modelwijzigingen en zet- en drukfouten voorbehouden. Vermelde prijzen zijn afhaal- en adviesverkooppnjzen 4 Gourmet Gold Inhoud 85 gram. Per stuk 149 Happy House kattenstoel Diverse kleuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8