Contacta belangrijk voor Zeeland Contacta GEDEPUTEERDE MARTEN WIERSMA: De Contacta is niet alleen een van de meest bezochte beurzen van Nederland, niet alleen een El Dorado van nieuwe snu^es, een prachtige etalage van allerlei producten. Nee, het belang van de Contacta ligt hem vooral in het netwerken. Veel pro blemen in de Zeeuwse economie kunnen daar ter plekke worden be sproken. Zodat een aanzet gegeven kan worden tot vruchtbare samen werking. Want, zegt gedeputeerde van economische zaken Marten Wiersma, iedereen komt daar bij el kaar, Contacta is het perfecte plat form om zaken te doen. Zeer be langrijk voor Zeeland. door Ron Gregoor MIDDELBURG - "Ik vind de Contacta wel iets weg hebben van een toogdag", zegt Marten Wiersma, sinds dit jaar gede puteerde van economische zaken in Zee land. Wiersma was eens zelf ondernemer en weet wat er speelt. Als het een provincie voor de wind gaat, betekent dat niet dat er geen problemen zijn. En dat zijn niet altijd luxeproblemen. De krappe arbeidsmarkt bijvoorbeeld. Wiersma: "Het is voor bedrijven vaak heel moeilijk om aan goed geschoold personeel te komen. Waar haal je die mensen, die je nodig hebt, vandaan. Dat is een probleem dat bedrijven gezamenlijk moeten oplos sen. Het halen van werknemers uit het buitenland biedt geen soelaas. Je kunt wel zeggen, laat een aantal Polen hiernaartoe komen, maar in de regel zijn die hier maar voor een aantal maanden, gaan dan weer naar huis. Ik was onlangs in Slowakije, toch een land dat bekend staat als een tech nologisch georiënteerd land. Maar waar haalt Slowakije tegenwoordig zijn werk nemers vandaan? Uit Bulgarije en Oekraï ne. Dat zijn geen goede structurele oploss ingen, ook voor ons niet. Wij moeten zor gen voor goede scholing en bijscholing, steeds maar weer." Hoe komen bedrijven dan aan mensen? Wiersma: "Om dat probleem op te lossen moeten ze samenwerken. Ik noem een voorbeeld. Ik ken een bedrijf dat hard meubelmakers zoekt. Maar die opleiding is er niet meer. Zoekt dat bedrijf collega's die zit met hetzelfde probleem zitten, dan kunnen ze misschien samen een opleiding starten. Dan is het nog een beetje betaal baar. Voor twee of drie man kun je zo'n traject niet starten, maar wel voor vijftien mensen. Branches moeten elkaar opzoe ken, moeten samen aan de slag. In dit ka der is de Contacta een uitstekend platform om nader tot elkaar te komen." Een ander facet is innovatie. Vooral voor het midden- en kleinbedrijf is het heel be langrijk dat bedrijven op een of andere manier vernieuwend bezig zijn. Of het maken van nieuwe producten, het opzoe Marten Wiersma: Contacta is veel meer dan alleen een beurs. ken van nieuwe markten, een nieuw pro ductieproces, het maakt niet uit. "Om vooruit te komen en het hoofd boven wa ter te houden is het nodig datje vernieu wend bezig bent. Maar voor innovatie heb je extra personeel nodig. Hier, op de Con tacta, kun je daar met elkaar over praten, kun je zaken doen." Energie Het leven verandert snel en ook in Zee land. Zo zijn er in deze provincie veel be drijven die 'heel goed bezig zijn met alter natieve energie'. "Grote bedrijven nemen het voortouw, denk aan gebruik van bio brandstoffen in de energiesector. Die gro te bedrijven hebben geen moeite met in noveren, dat gebeurt als het ware vanzelf. Maar aan de andere kant moet het MKB met die veranderingen om kunnen gaan. Dat wil zeggen dat ook het MKB moet in noveren. Weten wat ze met al die vernieu wingen aanmoeten, hoe zij daarop in moeten spelen." Zeeland is dus heel actief op het gebied van energie. "Ik ben daar als Zeeuw best trots op. We hebben in de Kanaalzone en Vlissingen- oost echte top- bedrijven, die echt voor Zeeland gekozen hebben. Om dat het voor hen de ideale locatie is. Niet minder trots ben ik op al die MKB bedrij ven, die Zeeland maken tot wat het is". De Contacta is een prachtig uithangbord van dat wat Zeeland vertegenwoordigt. Vooral nu de Zeelandhallen zijn uitge breid en vernieuwd verwacht de provincie heel veel van de beurs. "We hebben het dan niet alleen over de producten, die overal te koop zijn. Zeeland heeft vooral heel veel bedrijven die niet rechtstreeks voor de consument produceren. Kijk naar de zakelijke dienstverlening. Heel veel mensen hebben geen flauw idee wat zich in die markt allemaal afspeelt. De Contac ta laat dat zien." Uitstraling Zeeland is de mooiste provincie van het land. Er gebeurt hier veel en toch heeft de advertentie Foto: Willem Mie ras buitenwacht daar amper een idee van. Het is een kwestie van verkopen, de uitstraling van Zeeland moet beter worden. Daar wordt nu hard aan gewerkt. Overal ko men initiatieven om de provincie ook in ternationaal op de kaart te zetten. "Ik ben benieuwd hoeveel bedrijven uit West- Brabant op de Contacta staan. We hebben afgesproken dat we heel nauw gaan samenwerken op allerlei gebieden, dit in het kader van Pieken in de Delta. West- Brabant en Zeeland hebben veel met elkaar gemeen. Logistiek bijvoorbeeld heb je elkaar nodig, zitten ook in eenzelf de soort gebied. Dan is het belangrijk als je jezelf in die andere regio presenteert. En als er straks in West- Brabant een soortge lijke beurs komt, is het zaak dat daar zoveel mogelijk Zeeuwse bedrijven naartoe gaan. De samenwerking is van eminent belang." De kracht van Zeeland is kwaliteit. "De landschappelijke kwaliteit moeten we op peil houden, nee zelfs verbeteren. Ecologi sche kwaliteit is er, Zeeland is een mooi land. Tegelijkertijd hebben we hier heel hoogwaardige industrie met absolute top pers. Zelfs wereldmarktleiders. Ik zat laatst in de trein van Amsterdam naar Zeeland. Daarin zaten twee Amerikanen, uit Flori da. Ik raakte met hen in gesprek. Zij gin gen op bezoek bij twee bedrijven in Zee land en waren daar dol enthousiast over. Dan denk ik op zo'n moment: doen we het toch wel goed." Hoe goed Zeeland het doet en hoe ze dat daar allemaal doen, dat is allemaal te zien op de Contacta.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 83