Otte haalt het beste uit aardwarmte S Nieuwe Mededingingswet houdt MKB'ers bezig GEO «infotorial A. Otte Zn. B.V. 04 Silvia Vinken en Minos van Joolingen: "Wanneer een ondernemer strafbaar handelen niet voorkomt, kan hem dat worden aangerekend. De nieuwe Mededingingswet en de gevolgen die deze zou kunnen hebben voor ondernemers én individuele medewerkers begint de mensen binnen het MKB steeds meer bezig te houden. "Er verandert ook nogal wat", zegt mr. Silvia Vinken, specialiste Mededingingsrecht van BANNING Advocaten. "Maar er is zeker geen grond voor paniek. Je moet alleen goed weten waar het bedrijf en zijn medewerkers zich wel en niet mee bezig mogen houden." Het is een misverstand te denken dat de Mededingingswet vooral geldt voor multinationals en beursgenoteerde bedrijven. "Het maken van prijsafspraken of het samen met concurrenten hou den van vooroverleg bij het opstellen van offertes is voor ieder bedrijf verboden", stelt mr. Minos van Joolingen onomwonden. Als de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) er lucht van krijgt dat je de markt verdeelt of prijzen kunstmatig hoog houdt, heb je al gauw een probleem. En per 1 oktober is dat niet persé uitsluitend een probleem voor het bedrijf. "Wanneer een leidinggevende zijn medewerkers strafbare feiten heeft laten plegen of zelfs als hij onvoldoende heeft gedaan om deze te voorkomen, kan hij daar persoonlijk, dus als privé- persoon, een stevige boete voor krijgen." Seminar Op het op 20 en 21 september jongstleden gehouden Mededingingsseminar van BANNING Advocaten bleek vooral die persoonlijke aanspra kelijkheid de gemoederen bezig te houden. "De gedachte dat een individu beboet kan worden met een bedrag tot 450.000,- heeft veel mensen in het MKB schrik aangejaagd", merkte Vinken. Dat de NMa sinds 1 oktober verruimde bevoegdheden heeft op het gebied van huiszoekingen was de aanwezigen evenmin ontgaan. "Wanneer er het vermoeden is dat een directeur, een medewerker of daar een vriend van bijvoorbeeld een schaduw boekhouding in bewaring heeft, dan mag de NMa diens woning doorzoeken." De seminardeelne mers kregen een informatiepakket mee waarin de 'do's en dont's' bij een NMa-zoeking op een rijtje werden gezet. Clementie Naast aanpassingen in de Mededingingswet gaat ook het clementiebeleid van de NMa veranderen. Simpel gezegd: iemand die 'klikt', kan zijn persoon lijke boete kwijtgescholden krijgen. "Voorheen was het zo dat het ene bedrijf het andere aan kon geven. Nu kan binnen een bedrijf een mede werker zijn baas aangeven. Stel je voor wat een rancuneuze ex-medewerker voor schade aan kan richten...", gruwt Van Joolingen bij de gedachte. Overigens gelden alle nieuwe bepalingen in de wet voor overtredingen die na de invoering van de nieuwe wet zijn begaan. "Dus moet je er voor zorgen datje nu alles goed op orde hebt." Voordat ondernemers al te zeer verkrampen: er zijn in de nieuwe wet ook een paar verruimingen door gevoerd. Van Joolingen noemt als voorbeeld: "Kleine en middelgrote ondernemingen mogen, om zich te weren tegen grote, machtige inkopers, onderling een minimumprijs bespreken. Mits goed gedocumen teerd en mits die ondernemingen samen maximaal vijf procent van de markt hebben en de relevante omzet onder de veertig miljoen euro blijft." Compliance Wat kan een MKB'er doen om uit de problemen te blijven? "Zich aan de wet houden en er op toezien dat ook zijn personeel dat doet", zegt Van Joolingen. "Laat je niet in met prijsbesprekingen met concurrenten. Zorg ervoor dat medewerkers weten wat wel en wat niet mag. Hou daar ook zelf zicht op." Zogenoemde 'complianceregelin- gen' kunnen daarbij helpen. "Laat alle relevante medewerkers goed voorlichten over de wetten en regels die voor het bedrijf gelden. Eventueel kun je dit afsluiten met het samen tekenen van een con tract. Dat heeft doorgaans geen grote juridische waarde, maar het vergroot de bewustwording binnen je bedrijf. Het is daarbij een aanwijzing dat je als leidinggevende je best hebt gedaan mensen te informeren." Vooral die bewustwording is volgens de beide specialisten een belangrijke reden achter deze wet. "De NMa heeft als doel het bevorderen van concurrentie", weet Vinken, die tot voor kort zelf bij de NMa werkte. "Al wat die concurrentie bemoeilijkt of wat een prijsverhogend effect heeft, is in principe verdacht." Wie dat in het oog houdt, heeft niets te vrezen? "Mits hij ook zijn medewer kers in het oog houdt." Bezoekadres: Statenlaan 55 5223 LA 's-Hertogenbosch Postadres: Postbus 1714 5200 BT 's-Hertogenbosch T: +31 (0) 73 6927 777 F: +31 (0) 73 6927 789 E: info@banning.nl W: www.banning.nl Een innovatie van ondernemer Marcel Otte heeft er toe geleid dat warmtepompen nu ook in indi viduele woningen worden toegepast. Het resultaat is een energiebesparing tot zestig procent. Tot voor kort werden warmtepompen in Nederland voorname lijk in grotere projecten en collectieve systemen gebruikt. De innovatieve Zeeuw is directeur-eigenaar van bouwbe drijf A. Otte Zn BV en van GEO Ener gie BV. Beide werkmaatschappijen van de Otte Holding, met een 25-tal werkne mers, zijn gevestigd aan de Havenweg in Nieuwdorp. „De geothennie (aardwarm te) in relatie tot het bouwproces is interes sant. Mijn affiniteit voor de geothermie is op school al ontstaan. Het gebruik van aardwarmte via warmtepompinstallaties en warmtewisselaars genereert duurzame en goedkopere energie. Er is in de wo ning geen gasaansluiting meer nodig want je gebruikt geen fossiele brandstoffen. De aarde is als eeuwigdurende energiebron hoofdleverancier voor het warmtepomp systeem. Het systeem past prima in het beleid tot terugdringing van het broeikas effect via verminderde uitstoot van C02. Marcel Otte bij een energiezuinige warmtepomp. Naast het milieuaspect is het warmte pompsysteem nu ook economisch aan te bevelen. Met de steeds maar stijgende gas- en olieprijzen is er nu een aantrekkelijke terugverdienprijs", aldus Marcel Otte. Aannemingsbedrijf GEO-Energie B.V. Geothermie en boringen Bodem warmtewisselaars Warmtepomptechniek Havenweg 20,4455AP Nieuwdorp Tel: 0113-612230 Fax: 0113-612386 E-mail: info@otte.nl Website: www.otte.nl Een warmtepomp gaat minstens dertig jaar mee. De investeringskosten bedragen meer dan een HR gasketel, maar deze meerprijs wordt in acht a tien jaar terug verdiend door het zeer lage energiever bruik. Het lage energieverbruik levert een besparing op van ongeveer vijftig tot ze stig procent op de gasrekening. De inves teringskosten van de warmtepompen zijn afhankelijk van de geologische omstan digheden waarin ze moeten werken. De bodemopbouw is tenslotte op iedere loca tie verschillend. De Zeeuwse ondergrond is zeer divers met varianten als klei, zand, veen en leem. Bouwbedrijf Otte is zeer vertrouwd met de (hydro)geologie en li- thologie (bodemopbouw) in onze provin Ecologisch bouwen in Nieuwdorp. cie. De onderneming kent de streek, weet wat er speelt en beschikt over speciale software, bodemkaarten en talloze boor- gegevens van grondboorbedrijven in Zeeland, Zuid-Nederland en België. Otte kan op voorhand een juiste geothermi sche haalbaarheidsstudie bepalen. Boven dien wordt gedurende de levensduur van de warmtepomp een garantie op de be haalde vermogens van het bodemsysteem verleend. GEO-Energie sluit aan op de corebusiness van A. Otte Zn BV. Grondlegger van het gerenommeerde bouwbedrijf is grootvader Adriaan Otte die in 1910 van start ging. Marcel Otte (40): „Wij stimuleren energiezuinig en ecologisch bouwen door (vloerverwar ming en sanitair tapwaterbereiding. Met GEO-Energie willen we de volledige pri maire kring verzorgen: geothermische studie, boringen, plaatsen van warmtewis selaars (aardsondes)." Het nieuwe milieu vriendelijke systeem wordt door Otte al toegepast in nieuwbouwproject Coudop's Hofje in Nieuwdorp. GEO Energie is ontstaan uit een samenwerking tussen Aannemingsbedrijf Otte BV en Boorbe- drijf en Pompencentrale Dammekens. Jos Dammekens is de uitvinder van de geslo ten verticale bodemwarmtewisselaar. Bei de bedrijven hebben hun kennis en erva ring met bouwfysica, boor- en warmte pomptechniek samengevoegd tot een ge specialiseerd bedrijf in geothennie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 82