Contacta in nieuwe hallen Ride for the Roses komt naar Goes DRV Contacta column 03 Belastingvrij beleggen in belastingparadijs nederland Zeeland en Goes zijn er klaar voor. De Contacta, de grootste vakbeurs in Zuidwest Nederland, vindt zijn plek in de gerenoveerde en uitgebreide Zeelandhallen. Alle drie de hallen worden gebruikt dus is er meer ruimte, zijn er meer deelne mers en hopelijk ook meer bezoe kers. Meer dan tweehonderd expo santen presenteren zich daar van 16 tot en met 18 oktober. door Loes van der Hoeven en Ron Gregoor GOES - Het thema van de beurs is Facili tair Management. De Zeelandhallen rui men een flink deel van de beursvloer daar voor in. Daar presenteren leveranciers van kantoormeubelen, automatiseringsproduc ten, catering, kopieermachines, energie, beplanting, audiovisuele middelen, ar chief- en opbergsystemen, bedrijfskleding en drukwerk hun producten- en diensten aanbod. Ook ondernemingen, die gespe cialiseerd zijn in opleidingen, advies, infor matie en management behoren tot de deelnemers aan Facilitair Management. Maar er is natuurlijk veel meer. Met de deelname van de Kamer van Koophandel in Oost- Vlaanderen, dit jaar voor het eerst op de Contacta, krijgt de beurs een inter nationaal karakter. Op de stand van de Ka mer van Koophandel van Zeeland presen teren de beide kamers het Europese Go Market Scheldemond project. Daaraan doen 34 bedrijven mee, die vooral de han del tussen Nederland en België willen be vorderen. Veel publiek trekken ieder jaar de pleinen en paviljoens. Nogal wat Zeeuwse ge meenten en branches zijn daar te zien met hun specialiteiten en noviteiten. Nieuw dit jaar zijn het Mediaplein, Vlissingen Boulevard en het RBC- plein. Een West- Brabantse prof voetbalclub in het Zeeuw se achterland, het lijkt een vreemde eend in de bijt. Maar RBC is Zeeuwser dan men denkt. Niet alleen heeft de club een Zeeuwse sponsor (Zeelands Roem), de club heeft nogal wat Zeeuwse talenten on der contract. "Ik hoop dat er trouwens toch veel Brabanders de weg naar de Zee landhallen weten te vinden", zegt gedepu teerde Marten Wiersma. "Want het is toch de bedoeling dat wij vooral met het West- Brabantse zakenleven nauw gaan samen werken." De gemeenten Reimerswaal, Middelburg en Schouwen- Duiveland en de automoti ve branche hebben een plein en Terneu- zen, Hulst en Sluis zijn te vinden in het Zeeuws- Vlaamse Paviljoen. Voorafgaand aan de officiële opening van de beurs is er in het beursrestaurant een mini- symposium: kansen en bedreigingen voor Ondernemend Zeeland. Bestuurders uit Zeeland, maar ook uit de omliggende provincies en uit Den Haag zijn uitgeno digd om samen met ondernemers te praten over het beleid, dat gevoerd wordt op eco nomisch gebied. De Contacta is een begrip, niet alleen in Zeeland, maar in heel het land. In oktober 1986 organiseerde het buro Delooze in het oude veilingcomplex aan de Fruitlaan in Goes de eerste beurs. Delooze heeft tot 1994 de organisatie van de Contacta voor zijn rekening genomen. Met de inge bruikname van de Zeelandhallen in 1988 kreeg de Contacta de mogelijkheid zich verder te ontwikkelen. Een groei, die zich gestaag voortzette in het Zeelandhallen complex, dat toen nog uit één hal bestond. In 1991 werden de Zeelandhallen overge nomen door de familie Van Vliet of wel Inter- Expo bv. Die voorzag het complex meteen van een tweede hal. Dat beteken de nog meer groei. Duidelijk was, zeker ook gezien de publieke belangstelling, dat er een grote behoefte was aan een 'bedrij ven tot bedrijvenbeurs' in Zeeland. De ge meentepaviljoens werden een steeds dui delijker begrip, samen met de overige col lectieve deelnames, beursthema's, congres sen en dergelijke. Onder leiding van beursmanager Jeanet Menheere is de Con tacta de grootste vakbeurs in het Zeeland hallencomplex en zelfs in Zuidwest Ne derland geworden. Vorig jaar trok de beurs dik 12.000 bezoekers. De Contacta hoopt dit jaar op minstens even veel be langstellenden. Op 31 augustus 2008 wordt de Ri de for the Roses in Zeeland ver reden. De drie afstanden van de elfde editie van dit charitatieve fietsspekta- kel starten en finishen bij de Zee landhallen in Goes. door Loes van der Hoeven GOES - De Zeelandhallen hebben onder meer het evenementencomplex belange loos ter beschikking gesteld aan de organi sator van de door zevenvoudig Tour de France winnaar Lance Armstrong geïni tieerde tocht. De opbrengst daarvan is be stemd voor KWF Kankerbestrijding. Bur gemeester Dick van der Zaag van Goes is voorzitter van de lokale stichting die de Ride for the Roses 2008 voorbereidt. "Het organiseren van zo'n megaspektakel vraagt om een goede logistiek. Vandaar dat een delegatie van het stichtingsbestuur op 19 augustus de tiende editie in Groningen heeft bijgewoond. Daaruit hebben wij ons leergeld uit getrokken. Hun problemen proberen wij nu te voorkomen", vertelt Van der Zaag. "Naast een perfecte logis tiek maken wij ons vanzelfsprekend sterk om het prachtige resultaat van Groningen met tienduizend fietsers en sponsorbijdra gen van 777.000 euro te overtreffen. De inschrijving voor de tocht is al gestart op www.ridefortheroses.nl. Deelnemers kun nen kiezen uit drie afstanden: 100, 50 of 25 kilometer. Elke afstand volgt een eigen traject. De langste route staat al vast: Goes, Deltaweg, Zeelandbrug, Schouwen-Dui- veland, Oosterscheldekering, Noord-Be- Burgemeester Diek van der Zaag: Wij gaan met Ride for the Roses voor een re cordopbrengst voor KWF Kankerbestrijding. Foto: duofoto veland, Heinkenszand en finishen in Goes. De deelnamekosten bedragen 27,50 euro per persoon. Bedrijven betalen voor hun ploegen van minimaal tien personen 125 euro per persoon." De doelstelling van de stichting is tweeledig: Zeeland op de kaart zetten als fietsprovincie en zoveel mogelijk geld binnenhalen voor KWF Kankerbe strijding. ZLM heeft zich inmiddels aange meld als hoofdsponsor. Zij doneren 10.000 euro en storten daarnaast bij deel name van meer dan tien personen een bij drage van 125 euro per deelnemer. De gemeente Goes doet ook mee met een eigen team. B en W hebben besloten dat zij, indien er meer dan tien personen deel nemen, voor elk deelnemend personeelslid een bijdrage van 125 euro zullen overma ken naar Ride for the Roses. Alle mede werkers mogen zich inschrijven. "Als het mij lukt me vrij te maken van de organisa tie, fiets ik zelf de honderd kilometer mee", belooft Van der Zaag, die een fer vent fietser is. "Daarvoor moet ik wel mijn toerfiets verruilen voor een racefiets. Dat moet lukken, want wij hebben nog vol doende trainingstij d. Wij hebben natuurlijk veel meer sponsors nodig. De aftrap voor de grootse sponsor actie voor de Ride for the Roses 2008 ge ven wij op Contacta 2007, daar bereik je immers Ondernemend Zeeland. Laten wij met z'n allen zorgen voor een recordop brengst!" mr. Anja Zandee-Dingemanse is fiscalist en als partner verbonden aan DRV Accountants en Belastingadviseurs, vestiging DRV Middelburg a.zandee@drv.nl Sinds 1 augustus 2007 kent Nederland een nieuw fiscaal instrument: de Vrijge stelde Beleggings Instelling (VBI). De VBI is geheel vrijgesteld van vennoot schapsbelasting en hoeft geen dividendbelasting in te houden op haar divi denduitkeringen. De VBI is vooral bedoeld voor professionele beleggingsfond sen, maar kan ook voor de directeur-grootaandeelhouder (dga) interessant zijn. Wat is de Vrijgestelde Beleggings Instelling (VBI) De VBI is een Naamloze Vennootschap, die zich bezighoudt met beleggen en geen vennootschapsbelasting betaalt. Dat bespaart de dga die via zijn vennootschap belegt dus 25,5%. Als de VBI dividend uitkeert, hoeft geen dividendbelasting ingehouden en afgedragen te worden. Daar staat tegen over dat de VBI geen recht heeft op teruggaaf van bij haar ingehouden dividend- en bronbelasting. Voor wie geldt de regeling De regeling geldt voor beleggingsinstellingen. Van een beleggingsinstelling is sprake indien binnen een rechtspersoon collectief wordt belegd. Dit betekent dat er meer dan één aandeelhouder moet zijn. Twee is meer dan één, dus aan deze eis wordt voldaan als de dga en zijn echtgenote en/of kinderen aandeel houder zijn. Voorwaarden De VBI moet aan de volgende voorwaarden voldoen: de VBI moet de rechtsvorm hebben van een Naamloze Vennootschap (NV); het statutaire doel en de feitelijke werkzaamheden moeten bestaan uit beleggen, waarbij het beginsel van risicospreiding in acht moet worden genomen; er mag slechts worden belegd in toegestane beleggingsinstrumenten. Een directe belegging in onroerende zaken, een pensioen in eigen beheer, geld leningen aan de aandeelhouder in privé zijn niet toegestaan; de VBI moet een open-end-karakter hebben, hetgeen inhoudt dat de aan deelhouder de mogelijkheid moet hebben om zijn aandelen ter inkoop aan te bieden aan de VBI zelf. Gevolgen De VBI zelf is niet belastingplichtig. Bij aanvang van de VBI-status moet wel worden afgerekend over de dan aanwezige stille reserves. De aandeelhouder is inkomstenbelasting verschuldigd over zijn belang in de VBI. Heeft hij minder dan 5% belang in de VBI, dan is de waarde van dat belang jaarlijks belast in box 3. De belegger krijgt dan te maken met een belastingheffing van 30% over een fictief rendement van 4%. Dividenduitkeringen zijn niet afzonderlijk belast. Indien de belegger een belang heeft van meer dan 5% (aanmerkelijk belang), zijn de dividenduitkeringen en verkoopopbrengsten belast in box 2 (tarief 25%). Als er geen dividend wordt uitgekeerd, krijgt de belegger te maken met een belastingheffing van 25% over een forfaitair rendement van 4%. Berekening voordeel Op dit moment zijn de jaarlijkse rendementen van een beleggings-BV belast met 25,5% vennootschapsbelasting. Bij uitkering van het nettorendement aan de dga wordt nog eens 25% aanmerkelijkbelangheffing geheven. De effectieve belastingdruk bedraagt dus circa 44%. Deze belastingdruk kan met de nieuwe faciliteit van de VBI fors worden verlaagd. Door de VBI kan de dga vanuit Nederland zijn beleggingen blijven aansturen en genieten van een beter belastingklimaat. In feite is alleen de aanmerkelijkbelangheffing ver schuldigd. Conclusie Met de VBI kan een situatie bereikt worden die qua belastingpositie sterk lijkt op een beleggingsvennootschap in een belastingparadijs. Emigratie van een beleggingsvennootschap is dus niet meer nodig! ACCOUNTANTS EN BELASTINGADVISEURS DRV Accountants en Belastingadviseurs is met een team van 375 medewerkers en 11 vestigingen in Zuid-Holland, Zeeland en West-Brabant een inspiratiebron voor nuchtere ondernemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 81