Buitenland VN-gezant spreekt oppositie Bonus bij gemengd huwelijk 'Dirty politics' doodnormaal in VS Verrassend gesprek met Aung San Suu Kyi over situatie in Myanmar. Irak stimuleert verbintenissen met speciale bonus. Gewroet in privéleven Wijffels en Melkert wekt geen verbazing. Pro-westers kamp Oekraïne leidt 'Emissierechten ook voor luchtvaart EU' Zoon uitbater Ooit in België blijft in cel Massale vlucht voor tyfoon in China Poolse priester rijdt stomdronken in auto EU verdeeld over satellietproject Galileo PZC Woensdag 3 oktober 2007 I 7 DEN HAAG - VN-gezant Ibrahim Gambari heeft in Rangoon, de hoofdstad van Myanmar (Birma), een verrassende tweede ontmoe ting gehad met oppositieleidster Aung San Suu Kyi. Het overleg vond plaats nadat Gambari 's och tends gesproken had met de Bir mese juntaleider Than Shwe. Na zijn beraad met Aung San Suu Kyi verliet Gambari Myanmar. Hij reis de naar Singapore. Er werden ver der geen mededelingen over zijn bezoek gedaan. BAGDAD - Was het spreekwoord 'twee geloven op een kussen, daar slaapt de duvel tussen' vroeger in Nederland populair wanneer bij voorbeeld een protestant en een katholiek met elkaar huwden, in Irak wordt het verschijnsel finan cieel benaderd. De regering geeft bonussen aan gehuwden, van wie de man en vrouw afkomstig zijn uit verschillende geloofs- en etni sche groepen, om het sektarische geweld een halt toe te roepen. -Bij de introductie van de regeling kregen 250 pasgehuwden gisteren in Bagdad 1500 dollar van vicepre- mier Tareq al Hashem. „Wij ken nen een bonus toe aan hen die het gehate sektarische juk doorbreken en trouwen omdat zijn vrouw een Irakese is, niet omdat zij soenni tisch of sjiitisch is", aldus Hashem. Sektarische geweld kostte tiendui zenden Irakezen het leven sinds de Amerikaanse invasie van 2003 die leidde tot het vertrek van presi dent Saddam Hussein. Saddam be hoorde tot de soennitische minder heid die de sjiieten en Koerden on derdrukte. De junta stond Gambari afgelopen weekeinde al toe de oppositieleid ster te ontmoeten in het gastenver blijf van de junta in Rangoon. Aung San Suu Kyi staat sinds 1990 onder huisarrest. De tweede ont moeting was niet aangekondigd en deed de hoop ontstaan dat de VN-gezant enige vooruitgang boekt. Volgens VN-kringen wilde Gambari de militaire machtheb bers overreden de roep om demo cratie van de burgers serieus te ne men. Gambari was sinds zaterdag in Myanmar. In een rede bij de VN zei de minis ter van Buitenlandse Zaken van Myanmar, Nyan Win, dat de toe stand in het land weer 'normaal' is. Hij beschuldigde buitenlandse krachten en politieke opportunis ten ervan achter de onlusten van de afgelopen week te zitten. Hij waarschuwde voor buitenlandse inmenging in de zaken van Myan mar en liet weten dat in elk land de regering met de burgers de koers bepaalt. De Japanse overheid heeft beslo ten de hulp aan Myanmar te beper ken uit protest tegen het geweldda dige optreden tegen demonstran- In Rangoon, de hoofdstad van Myanmar, heeft VN-gezant Ibra him Gambari een gesprek gehad met oppositieleidster Aung San Suu Kyi. ten waarbij een Japanse journalist vorige week werd doodgeschoten. De Australische regering weigert de accreditatie van een nieuwe am bassadeur uit Myanmar, een gene raal, te aanvaarden. Volgens Austra lië kan een vertegenwoordiger van een gewelddadig regime niet als di plomaat worden geaccepteerd. In de straten van Rangoon waren gisteren minder ordetroepen te zien. Toch bleven kleine eenheden zoeken naar potentiële dissiden ten, vooral jongeren met opna- me-apparatuur. Daarbij werden stadsbussen en taxi's doorzocht. Diplomaten lieten weten dat de golf van arrestaties aanhoudt, met name 's nachts. Najaarsviool Vrolijk uw tuin of terras op met deze grootbloemige beauty! Verkrijgbaar in diverse kleuren. Potmaat 9 cm. GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 01 13-223359 Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen Bezoek ook onze Tuinmeubelafdeling GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2 0118-470400 VAN MAANDAG T/M VRIJDAG ELKE AVOND OPEN T/M 21.00 UUR Nog steeds elke dag verse aanvoer van planten Elke dag veilingkoopjes. Pak uw voordeel! door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - „Schokkend", noemde Herman Wijffels, de Ne derlandse gezagvoerder bij de We reldbank, het. „Zeer onaange naam", voegde Ad Melkert, twee de man bij VN-ontwikkelingsorga- nisatie UNDP, er het afgelopen weekeinde aan toe. De twee Nederlanders ontdekten dat 'derden' in Amerika hebben ge wroet in hun privéleven om belas tend materiaal te vinden. Op die manier zou zijn geprobeerd de po litieke crisis rond de Amerikaanse Wereldbankpresident Paul Wolfo witz te beïnvloeden. Dirty politics en Washington zijn onlosmakelijk met elkaar verbon den, zegt Paul Waldman, publicist en staflid van het onderzoeksbu reau MediaMatters. „Het is dood normaal om onderzoek te doen naar de zwaktes van politieke te genstander. Oppo, noemen we dat hier, opposition research. Tal van consultantsbureaus zijn er in ge specialiseerd. Ze draaien echt iede re steen in iemands leven om." Hoe groter de belangen, hoe har der het spel wordt gespeeld. Mel kert en Wijffels speelden sleutelrol len bij de crisis die Wolfowitz de kop zou kosten. „In de regel houden die politieke consultantbureaus zich wel aan de wet", zegt Waldman. „Ze zoeken naar alle publieke informatie die beschikbaar is: uitlatingen die de politicus ooit heeft gedaan, aanva ringen met justitie, onroerend goedtransacties, zijn stemgedrag. Er gebeuren ook wel eens illegale zaken uiteraard. Zo hebben onder- 'Tal van consultantsbureaus zijn er in gespecialiseerd. Ze draaien iedere steen om' zoekers wel eens geneusd in de fi nanciën van een tegenstander. Ze deden zich dan voor als huurbaas en kregen zo de kredietstatus van de betreffende politicus." Het verbaast Waldman dat Wijf fels beweert dat er ook onderzoek is gedaan naar zijn financiën. „Dat kan alleen op illegale wijze. In de VS is het betrekkelijk eenvoudig om via iemands sofinummer gege vens over zijn aankopen met cre ditcard te krijgen, maar het mag niet. Het zou een schandaal zijn als Wolfowitz daarbij betrokken was. Ook hier is dat onacceptabel." Politieke consultants werken innig samen met media. Opgedoken informatie wordt naar de pers gelekt om een tegenstan der zwart te maken. Het is opval lend dat Melkert sinds zijn conflict met Wolfowitz vooral stevig on der vuur is genomen door media die nauwe banden onderhouden met de neoconservatieve groepe ring. KIEV - Twee dagen na de stembus gang in Oekraïne is ruim 97 pro cent van de stemmen geteld. De einduitslag volgt vandaag. De par tijen van de pro-westerse presi dent Joesjtsjenko en die van oppo sitieleider Timosjenko staan sa men op 45,13 procent. De partij van premier Janoekovitsj kreeg de meeste stemmen, maar door ver lies bij een bondgenoot staat zijn kamp op 43,46 procent. BRUSSEL - Tegen 2010 moeten vlieg tuigen 25 procent minder CO2 uit stoten. Wie meer wil vliegen, moet daarvoor emissierechten gaan kopen. Dat heeft de commis sie Milieu van het Europees Parle ment gisteren besloten. De verhan delbare emissierechten bestaan al voor de industrie. Wel moeten het Europees Parlement en de milieu ministers van de EU daar nog over stemmen. BRUSSEL - De 40-jarige Nederland se zoon van de uitbaters van het failliete pretpark Ooit Tongeren in België blijft in de cel. De man zit sinds 17 september in voorarrest. Hij zou verantwoordelijk zijn voor het illegaal wegsluizen van 1,2 mil joen euro van de Belgische exploi tant van Ooit Tongeren, naar een Nederlandse firma. De familie van de verdachte runt het Nederlandse Land van Ooit. BEIJING - In het zuiden van China zijn meer dan honderdduizend mensen geëvacueerd in verband met de naderende tyfoon Lekima. Om mogelijke overstromingen te voorkomen zijn bij zeventien stuwmeren in de provincie Hai nan de sluizen opengezet. Ook zijn 20.000 vissersboten naar de wal teruggeroepen. De storm zou naar verwachting afgelopen nacht de kust bereiken. WARSCHAU - Een rooms-katholieke priester uit Polen is opgepakt ter wijl hij dronken achter het stuur zat. De geestelijke had elf keer meer alcohol in zijn bloed dan wet telijk is toegestaan. Agenten hiel den de man aan, nadat zij hem zig zaggend door het centrum van Warschau zagen rijden. De pries ter verklaarde dat hij naar een feestje was geweest. De man kan twee jaar cel krijgen. LUXEMBURG - De EU-landen zijn diep verdeeld over financiering van het satellietproject Galileo. De tegenstellingen zijn zo groot dat EU-leiders waarschijnlijk pas in de cember definitief een besluit ne men. Nederland, Groot-Brittannië en Duitsland zijn fel tegen een voorstel de nog benodigde 2,1 mil jard euro uit niet-uitgegeven land bouwsubsidies te halen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7