Supertalent wordt fietsenmaker Rugbyers zorgen voor feest in Fiji Niels Scheuneman houdt het voor gezien in het profwielrennen. Australië kan revanche nemen voor verloren WK-fïnale van 2003. Petra Dugardein nog in onzekerheid over interland met wereldkampioen PZC Woensdag 3 oktober 2007 43 door Harm Vonk NUTH - Zijn drie WK-medailles zijn inmiddels vier en zes jaar oud. Vergane glorie. Net als het talent van Niels Scheuneman: een paar jaar nadat hem een gouden toe komst werd voorspeld, is de 23-jari- ge wielrenner ex-prof. Niels Scheuneman wil zijn verhaal best vertellen. Maar dan wel zoals het is. „Als anderen vinden dat ik mijn talenten weggegooid heb, hadden ze me destijds moeten hel pen. Maar zo iemand is er nooit ge weest, terwijl ik dat eerlijk gezegd wél nodig had. Ik durfde het niet te zeggen. Te verlegen." Profcriteriums, de kermisrondjes om des keizers baard, zijn in z'n laatste seizoen eigenlijk nog de eni ge rondjes die hij rijdt. Unibet, zijn werkgever, stelt de belofte van weleer niet meer op in echte wed strijden. Het hoeft van hem ook niet meer: het talent dat hem groot maakte, heeft hem verlaten. Scheuneman maakt deel uit van een wereld die niet meer de zijne is. „Het is geen rotwereld, maar het is ook niet de wereld waar ik in thuishoor", zegt hij. „Toen ik WK-medailles won, wilde ik prof worden. Maar ik wist niet wat het inhield. Nu wel: ik pas niet in dat wereldje." Zónder spijt, want spijt kent hij niet. Het is nu eenmaal zo gegaan, is de teneur van wat hij vertelt. De toekomst ligt niet op de fiets, maar in een fietsenwinkel die hij op wil zetten in Limburg. Wielren nen? Nee, hij wordt er niet meer gelukkig van. Scheuneman heeft vliegangst, hij voelt zich het meest thuis in Nederland, verdwaalt tij dens de training als hij de wegen niet kent en als ie alles bij elkaar optelt, kan hij het niet meer op brengen om te trainen. Het is raar, want juist dat is hetgeen wat hem in zijn jaren als talent onder scheidt van de anderen. „Als ik vol gend jaar prof zou zijn, zou ik dat niet meer in een buitenlandse ploeg willen. Misschien bij een ploeg als Skil-Shimano, maar dan moeten ze me heel goed begelei den. Maar ik weet ook dat er geen enkele profploeg op Niels Scheune man zit te wachten. Gelijk hebben ze: ik heb de laatste tijd niks laten zien." In Lissabon (2001) behoort de Groninger met twee medailles zonder twijfel nog bij de beste ju nioren ter wereld. Het knappe is dat hij twee jaar later in het Cana dese Hamilton zijn talent bevestigt met nóg een medaille. Juist vanwe ge het feit dat hij zelf de keuze maakt om niet bij het vertrouwde Rabobank - waar hij vanaf 2000 zijn opleiding volgt - maar bij de onbekende Belgische ploeg Body sol prof te worden, maakt zijn be lofte nog groter: Scheuneman is een goede wielrenner die óók nog nadenkt. Het Belgische avontuur is na een jaar (waarin de ploeg plots fuseert met het Spaanse Re lax) volkomen mislukt. Blessures spelen hem parten, maar nog be langrijker is dat de Veendammer geen woord begrijpt van zijn Spaanse ploeggenoten. Bovendien woont hij in Lanaken onder één dak met Rory Sutherland en Bas Giling, wielrenners bij Rabo. „Zij hadden wedstrijden, ik niet. Dan voel je je ellendig, ja." Met hangen de pootjes keert hij in 2005 terug bij de Rabo-ploeg, nadat hij uit ei gen portemonnee de helft van zijn nog doorlopende contract moet af kopen. Maar ook Rabobank kan het tij Niels Scheuneman werd tot voor kort gezien als een van de groot ste wielertalenten die er is. Aan het eind van het seizoen houdt hij er mee op. niet meer keren. Of het moet al in de Vuelta van dat jaar zijn: daar heeft hij even het gevoel dat hij weer wielrenner is. Maar het is maar voor héél even. Halverwege de Ronde van Spanje breekt hij een middenhandsbeentje. Het is al leen aan ploegleider Adri van Hou- welingen te danken dat hij in Span je mag starten. „Adri is de enige ploegleider bij Ra bo die me wilde helpen", kijkt Scheuneman terug. „Met de rest heb ik niet veel." Nog altijd vind hij het jammer dat hij in 2006 geen grote ronde mocht rijden. Het jaar ervoor had den ze bij Rabo toch ook gezien dat hij opleefde? „In die Vuelta had ik even het gevoel dat ik een talent was. Elke dag móest ik weer fietsen. Ik hoefde me niet af te vra gen wat ik moest gaan doen. Dat was ook nooit het probleem: op trainingskampen en tijdens koer sen was ik wielrenner, maar als ik daarna thuiskwam dan moest ik het zelf doen en ging het fout. Na twee tegenvallende jaren bij Ra bobank tekent Scheuneman bij Unibet. Op trainingskamp fietst hij nog met de besten omhoog, daarna gaat het alleen nog maar naar beneden. De ploeg houdt na veel juridisch geharrewar op te be staan. Het doet Scheuneman niets: hij fietst in Limburg nog op z'n mountainbike met een groepje lief hebbers. Er is een aantal ex-profs bij, volgend jaar hoort hij bij hen. door Rudy Boogert GOES - Fiji is dé verrassing van het wereldkampioenschap rugby in Frankrijk. De spelers van de eiland engroep in de Grote Oceaan heb ben zich ten koste van Wales ge plaatst bij de beste acht landen van de wereld. De laatste keer dat Fiji zó ver reikte, was bij het eerste WK in 1987. Nu treft het zondag in de kwartfinale Zuid-Afrika. Rugby is de nationale sport van Fiji. Bijna tien procent van de één miljoen eilandbewoners beoefent de sport. De kwartfinaleplaats van Fiji zorgde daarom voor dolle vreugde in het thuisland. Zeker de manier waarop die plaats veroverd werd. Drie minuten voor tijd druk te Graham Dewes de beslissende try. „Toen ik mijn oma in Fiji bel de", vertelde aanvoerder Mosese Rauluni, „kon ik haar niet ver staan door het gefeest daar." Een dag eerder staat de revanche van de vorige WK-finale op het programma: Australië en Engeland treffen elkaar in Marseille. In 2003 werd Engeland wereldkampioen door de 'Aussies' in de extra tijd te verslaan. De grote man destijds was Johnny Wilkinson, die in de verlenging de beslissende punten binnentrapte. De Engelse held kampte sindsdien met veel blessu releed, dat zelfs tijdens dit WK nog voortduurde. Wilkinson miste de eerste twee wedstrijden van de Engelsen, waar onder de 36-0-nederlaag tegen Zuid-Afrika. Tegen Samoa en Ton ga was hij weer terug en drukte meteen zijn stempel op het team. Hij maakte veertig van de tachtig Engelse punten. „Als Wilkinson eenmaal meespeelt, lijkt het hele team te groeien in vertrouwen", constateerde de Australische cen ter Matt Giteau. De andere twee kwartfinales zijn Nieuw-Zeeland-Frankrijk (zater dag) en Argentinië-Schotland (zon dag). Volgend weekeinde zijn de halve finales, het weekend daarop de finale in Parijs. Fiji is de verrassing van het we- reldkampioenschap rugby in Frankrijk. Voor het eerst sinds twintig jaar staat het land bij de beste acht van de wereld. door Bas Koel GOES - Petra Dugardein liep haar debuut in het Nederlandse vrou- wenvoetbalelfial vooralsnog mis. De keepster uit Zierikzee zat maan dagavond de hele vriendschappe lijk wedstrijd tussen Nederland en Frankrijk op de bank. Oranje ver loor dat duel met 1-4. Voor de keepster van Willem II was het geen verrassing dat ze geen speelminuten kreeg in Alme- re. „Ik had er al rekening mee ge houden dat ik niet zou spelen, dus een teleurstelling kan je het niet noemen." In de oefenwedstrijd die gold als voorbereiding op de EK- kwalifica tie tegen wereldkampioen Duits land kwamen de Nederlandse voetbalsters duidelijk tekort. Du gardein: „We waren fysiek de min deren. Doordat er acht basisspeel sters geblesseerd waren, speelden we met een heel nieuwe, jonge achterhoede. Dat heeft ons de das om gedaan." De Franse vrouwen beslisten de wedstrijd voor rust al (0-3). Na een uur werd het 0-4, waarna Manon Melis de eer redde. Of Dugardein op 1 november te gen Duitsland, dat zondag de WK-finale won van Brazilië (2-0), wel haar debuut kan maken, is nog niet duidelijk. „Ik heb nog niks gehoord van de bondscoach. Misschien zit ik niet eens bij de se-, lectie. Ik ga nu voor twaalf dagen naar India, waardoor ik een aantal activiteiten mis. Het is afwachten, want misschien krijgen anderen wel een kans." De 23-jarige Niels Scheuneman is op 1 januari ex-prof. foto Annemiek Mommers/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 71