Beveiliging van Hirsi Ali is 'centenkwestie' Door ongekwalificeerde agent afgenomen blaastest is toch geldig Moet Nederland nog langer opdraaien voor de torenhoge kosten? Hoge Raad: ontbreken 'aanwijzing' agent geen reden voor vrijspraak. Woensdag Gehaktdag taboe in AKO-winkels Nederwiet in jaar tijd 20 procent duurder Gemeenteambtenaren dreigen met acties 6 Woensdag 3 oktober 2007 PZC door Sandra Donker en Peter de Leeuw DEN HAAG - In Kadowinkel Somali in Den Haag onderhandelt een ge- hoofddoekte Surinaamse met de Somalische achter de kassa over de prijs van een sjaal. Nee, geen twin tig euro. Achttien? Over de terug keer van Ayaan Hirsi Ali zijn beide vrouwen het wel eens. „Ze heeft de profeet beledigd. Ze heeft de is lam beledigd. Ze heeft ons vrou wen beledigd. Was ze maar in Amerika gebleven." De twee krij gen bijval van andere klanten in de winkel. Waarom zou Neder land betalen voor een landgenote die de islam beledigt? „Opsodemie teren", menen ze. Bij de supermarkt verderop geeft Nikki Veenman haar mening. „Dat Nederland een deel van haar bevei liging in Amerika heeft betaald, vind ik wel goed. Maar op een ge geven moment houdt het op. Je kunt daarmee niet doorgaan." An deren verzuchten: „Hirsi Ali. Hou op." Nog geen week is ze goed en wel terug in Nederland, of Ayaan Hirsi Ali staat opnieuw in het brand punt van de belangstelling. De an- ti-islamactiviste landde - naar ver luidt - maandagochtend op Schip hol, omdat zij in de Verenigde Sta ten vreesde voor haar veiligheid. Het ministerie van Justitie, dat de beveiligingskosten van haar ver blijf in Washington sinds septem ber vorig jaar voor zijn rekening nam, weigert nog langer te beta len. De Amerikaanse autoriteiten zijn op hun beurt evenmin van plan in de buidel te tasten, omdat dat volgens hun wetgeving niet kan. Dus nam de met de dood be dreigde politica ruim een jaar na haar tumultueuze vertrek naar de VS het vliegtuig maar weer terug. Vrienden van Hirsi Ali reppen van een nieuw humanitair schandaal. We staan voor schut voor het oog van de wereld als we niet willen betalen, vinden ze. „Hoeveel is haar leven volgens de begroting van minister Ernst Hirsch Ballin Ayaan Hirsi Ali, toen zij nog Kamerlid was, vergezeld van lijfwachten in het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. foto Harmen de Jong/GPD waard", sneert Leon de Winter een dag na haar terugkomst. „Ayaan is een uniek geval, een symbool van globale betekenis.' Als samenleving moeten we er eer in stellen deze uitzonderlijke vrouw in bescherming te nemen." Het intrekken van bescherming staat gelijk aan een ter doodveroor- deling, vindt hij. „Ja het is duur. Het is niet anders." Is het niet anders? Voormalig mi nister van Justitie Donner meent van wel. Ieder land is verantwoor delijk voor de veiligheid van perso nen die zich op zijn grondgebied bevinden, luidt zijn principe. „Ik kan alleen zorgen voor de veilig heid van mensen die zich in Ne derland bevinden", liet hij de Tweede Kamer vorig jaar al weten. Donners taak bestond eruit de ver antwoordelijkheid voor de beveili ging van Ayaan netjes over te dra gen aan de Amerikaanse autoritei ten, vond hij zelf En in het buiten land is iedereen primair verant woordelijk voor zijn eigen veilig heid. Lukt dat niet, dan is het aan de werkgever om 'weerstand te bieden aan dreiging'. Donner krijgt bijval van Douwe Jan Elzinga, hoogleraar staatsrecht 'Moet je haar vijftig jaar beveiligen tot zij een natuurlijke dood sterft?' aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. „Het zou te gek voor woor den zijn als Nederland tot in de lengte der dagen zou zorgen voor de bescherming van iedereen die zich in het buitenland bevindt. Het is al uitzonderlijk dat Neder land de kosten voor Hirsi Ali zo lang heeft betaald. Dat is chic." El zinga wijst erop dat de oud-politi ca vrijwillig uit Nederland is ver trokken. „Er zijn veel landen die in zo'n geval geen boodschap meer zouden hebben aan hun on derdaan." Nu Hirsi Ali terug is, valt ze weer onder de regeling die hier geldt voor bedreigde perso nen. Terecht, vindt hij. „Iedereen die zich in Nederland bevindt kan daar aanspraak op maken, dus zij ook." Natuurlijk is het een centenkwes tie, meent Bob de Graaff, hoogle raar terrorisme en contraterroris- me, ook al gaat het hier over leven en dood. „De overheid moet altijd financiële afwegingen maken. Als de kosten voor beveiliging de pan uit rijzen, gaat dat ten koste van andere uitgaven. Moet je Hirsi Ali vijftig jaar lang beveiligen tot zij een hopelijk natuurlijke dood Kosten beveiliging stijgen De kosten van de Nederlandse overheid voor het waarborgen van de veiligheid van politici en opinieleiders zijn sinds de moord op Theo van Gogh in 2004 explosief gegroeid. Behalve Ayaan Hirsi Ali worden ook politici als Geert Wilders, Rita Verdonk, Jan Peter Bal kenende en Ahmed Abouta- leb permanent beveiligd. De persoonsbeveiliging van fractieleiders en ministers wordt - afhankelijk van een steeds te 'verversen' dreigings analyse - afgestemd op de om standigheden. Sinds de moord op Van Gogh kunnen ook niet-politici aan spraak maken op beveiliging. Zo wordt de voorzitter van het comité voor ex-moslims, Ehsan Jami, tegenwoordig vergezeld door beveiligingsexperts. Uit begrotingsstukken valt af te leiden dat het 'prijskaartje' aanzienlijk is. Het werk van de dienst Dienst Koninklijke en Di plomatieke Beveiliging (DKDB) die verantwoordelijk is voor de beveiliging, is enorm toegeno men. In 2005 had de dienst nog 110 beveiligingsopdrach ten, vorig jaar al 145. De DKDB heeft ruim 300 be veiligers in dienst. Het jaarbud get bedraagt nu 34 miljoen eu ro. sterft? Dat is een interessante vraag voor de minister en ik ben benieuwd hoe hij die zal beant woorden." De grens moet wat De Graaff betreft liggen bij de vraag: loopt de democratische rechtstaat gevaar? Als mensen denken 'ik zeg maar even niks meer', komen de belangen van de staat op het spel te staan. Dan moet worden inge grepen." Op straat lijkt de kwestie minder ingewikkeld. Somaliër Deeq Abdi- heeft een uitgesproken mening: „Het doet me niks dat Hirsi Ali te rug is. Persoonlijk heeft ze me niet beledigd. Van mij hoeft ze niet te worden beveiligd. Allah zal wel over haar oordelen." DEN HAAG - Het gerechtshof in Arnhem moet de zaak van een ver dachte beschonken bestuurder op nieuw behandelen. Dat bepaalde gisteren de Hoge Raad in Den Haag. Volgens de Hoge Raad heeft het ge rechtshof eerder ten onrechte beslist dat de bestuurder vrij moest worden vrijgesproken, al leen omdat de politieagent die de ademanalyse afnam daarvoor niet formeel was aangewezen. Politiemensen die zijn opgeleid om apparatuur voor ademanalyse te bedienen, moeten door de korpschef worden aangewezen als bedienaar. Het gaat om een analyse op het politiebureau, niet om de blaastest op straat. Als alle papieren verder in orde zijn, is het ontbreken van zo'n 'aanwijzing' een te klein verzuim van de politie om een rechtszaak op te laten stranden, aldus het hoogste rechts college. Door die uitspraak van de Hoge Raad moet het hof in Arn hem de zaak opnieuw onderzoe ken en afdoen. Rond twee rechtszaken over de ademanalyses ontstond dit jaar ver warring. Want het hof in Leeuwar den oordeelde het tegenoverge stelde van het hof in Arnhem en veroordeelde iemand wél die met een slok op de weg op was gegaan. Ook al was de agent die de ade manalyse bij hem afnam niet speci fiek door de korpschef daarvoor Volgens de Hoge Raad heeft het hof ten onrechte een bestuurder vrijgesproken, alleen omdat de agent die de ademanalyse afnam niet formeel was aangewezen. aangewezen. Het Leeuwardense hof noemde het ontbreken van zo'n aanwijzing 'onzorgvuldig' maar vond dat de agent wel ge noeg op de hoogte was van het sys teem van ademanalyse en daardoor dus ook bevoegd was om de alcoholcontroles uit te voeren. Eerder deze week werd bekend dat bij rechtbanken de afgelopen maanden een stuwmeer aan aange houden strafzaken is ontstaan. Dat zei althans de bekende strafadvo- caat Wim Anker. Volgens hem was dat een direct gevolg van de verwarring die was ontstaan over de twee verschillende gerechtshof uitspraken over vermeende drank rijders. Zijn advocatenkantoor Anker Anker in Leeuwarden ontdekte eerder al dat honderden politie agenten volgens de strikte regels ei genlijk geen ademanalyses zouden mogen afnemen. Richard Klinkhamer, moordenaar en auteur. AMSTERDAM - De AKO-winkels weigeren het boek Woensdag Ge haktdag van Richard Klinkhamer te verkopen. In het deze week ver schenen werk beschrijft Klinkha mer de dag dat hij zijn vrouw doodde. Volgens de AKO-directie is het 'geen boek dat bij ons op de tafels moet liggen'. Er is volgens de AKO-directie ook sprake van een morele afweging. UTRECHT - Nederwiet is het afgelo pen jaar 20 procent duurder gewor den, aldus een rapport van het Trimbosinstituut, het kenniscen trum op het gebied van drugs. De gemiddelde prijs ligt nu op 7,30 eu ro per gram. Volgens het instituut controleert de politie strenger op de cannabiskweek, wat de prijsstij ging zou verklaren. Het gehalte the (de werkzame stof) in de wiet daalde van 17,5 naar 16 procent. ZOETERMEER - De Abvakabo FNV dreigt met acties onder gemeen teambtenaren uit onvrede over het vastlopen van de cao-onderhande lingen. Struikelblok vormt de over gangsregeling voor het functioneel leeftijdsontslag. De ambtenaren bond eist compensatie voor de on bedoelde, negatieve gevolgen van die regeling voor ambulanceperso neel en brandweerlieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6