Sport PSV wil andere opzet van eredivisie Een ramp die niet mag worden vergeten Nederlandse triatlonbond zet in op Olympische Spelen 2012 in Londen Plannen van Platini lokken tegenzet uit directeur Jan Reker. Krajicek wint dubbelpartij in Stuttgart Boek van Iwan Tol licht tipje van sluier op van drama in Lenin-stadion. Pozdniakov pakt tiende WK-titel Elf talenten worden samengebracht om centraal te trainen. Bekkering stapt op bij DSB-ploeg W PZC Woensdag 3 oktober 2007 41 door Frans van den Nieuwenhof MILAAN - PSV wil een andere op zet van de Nederlandse voetbal competitie. Deze moet leiden tot meer topwedstrijden, meer span ning en meer inkomsten. Direc teur ]an Reker van PSV legde zijn plannen de afgelopen weken voor aan de voetbalbond KNVB en de verenigde eredivisieclubs (ECV). In de opzet die Reker voor ogen heeft, gaat het aantal eredivisie clubs terug van achttien naar zes tien. Deze spelen een reguliere competitie van dertig wedstrijden, waarna de bovenste acht en de on derste acht nog een nacompetitie spelen van elk zeven duels. De winnaar van die nacompetitie mag zich kampioen noemen en plaatst zich voor de Champions League. De eerstvolgende plaatsen zijn goed voor Uefa-Cupvoetbal. In de verliezerspoule degradeert nummer zestien rechtstreeks naar de eerste divisie. Nummer vijftien speelt promo- tie-/degradatiewedstrijden met de nummer twee van de eerste divi sie. In beide nacompetities tellen de punten mee die zijn behaald in de reguliere competitie. Volgens Reker garandeert deze op zet meer inkomsten. „In de nacom petitie spelen de beste vier clubs vier thuiswedstrijden en drie uit- Jan Reker wedstrijden. Elke club is straks ver zekerd van achttien of negentien thuiswedstrijden per seizoen en 37 wedstrijden in totaal. Je kunt de prijzen van de seizoenkaarten dus iets verhogen. Daarnaast is het voor de televisie interessant. Een extra editie van Ajax-PSV levert meer op dan Excelsior-Feyenoord. Bovendien bied je meer kwaliteit." Michel Platini De plannen van Reker - die nog besproken moeten worden door andere betrokkenen - komen recht streeks voort uit de gewijzigde op- Vooruitlopend op de plannen van Uefa-baas Michel Platini be denkt PSV-directeur Jan Reker een nieuwe opzet voor de Neder landse eredivisie. zet van de Champions League, die Uefa-voorzitter Michel Platini bin nenkort bekend wil maken. Platini pleit voor meer deelnemende kam pioenen uit kleine landen. In ruil daarvoor moeten de grootste lan den een vierde plek inleveren en gaat bijvoorbeeld Nederland terug van twee plaatsen (waarvan één in de voorronde) naar een. „Daarmee verliest de huidige opzet van de play-offs zijn waarde, want er is geen ticket meer te verdienen voor de Champions League", zegt Re ker, die ervan overtuigd is dat Plati ni zijn plan kan doordrukken. De nieuwe Uefa-voorman wil in de nieuwe opzet bovendien ruim te maken voor vier nationale be kerwinnaars, die zich via twee voorrondes moeten kunnen plaat sen. „Het nationale bekertoernooi moet daarom ook in Nederland de apotheose van het seizoen wor den", vindt Reker. In zijn voorstel vinden alle wed strijden vanaf de kwartfinale plaats na de competitie. „Want in die duels staat deelname aan de Champions League op het spel." Hij vindt ook dat eredivisieclubs pas zo laat mogelijk (i/i6e finale) zouden moeten instromen in het bekertoernooi. „Het is leuk dat we nu zo veel amateur- en eerstedivi- sieclubs in de derde bekerronde hebben, maar voor het Neder lands voetbal is het natuurlijk heel slecht als mindere clubs ons gaan vertegenwoordigen in Europa." De eerste divisie zou moeten be staan uit twee (regionale) afdelin gen van zestien clubs. Een alterna tiefis de introductie van een twee- de divisie, die onder de eerste divi sie komt. Daarvoor is een doorstro ming nodig van tien nieuwe (se- mi-)profclubs. Reker vindt dat die uit het amateurvoetbal moeten ko men en uit de competitie voor tweede elftallen. STUTTGART - Michaëlla Krajicek heeft met haar Tsjechische dubbel - partner Vladimira Uhlirova de tweede ronde van het WTA-toer- nooi in Stuttgart bereikt. De twee tennissters maakten gisteren korte metten met het Zwitsers-Australi sche koppel Emmanuelle Gagliardi en Nicole Pratt: 6-0 6-1. Krajicek speelt vandaag haar eerste partij in het enkelspel. Tegenstand ster is Alona Bondarenko. Krajicek won tot nu toe beide ontmoetin gen met de Oekraiense, die 25e op de wereldranglijst staat. De Neder landse staat zelf op de 31e plaats, de hoogste klassering in haar loop baan. door Arthur van den Boogaard AMSTERDAM - Op 20 oktober is het precies 25 jaar geleden dat Haar lem in de tweede ronde van de Ue- fa Cup een uitwedstrijd speelde te gen Spartak Moskou. De uitslag - 2-0-verlies - was al snel vergeten. De ramp op de tribune vlak voor het einde van de wedstrijd, waar bij Russische fans zouden zijn om gekomen, leefde veel langer voort in de herinnering. De officiële lezing van de Russi sche autoriteiten werd dat het late tweede doelpunt van Spartak er voor had gezorgd dat supporters bij de uitgang in het gedrang kwa men, resulterend in 66 doden. In het boek 'Drama in het Lenin-sta- dion' probeert Iwan Tol te achter halen wat werkelijk gebeurde op die 20e oktober 1982. Net zoals bij zijn vorige boek 'Eindbestemming Zanderij', over de vliegtuigramp met het Surinaamse elftal in 1989, kiest hij voor de reconstructie. Nauwgezet en weloverwogen schetst hij de belangrijkste puzzels tukken: ooggetuigen, spelers van Haarlem, bestuursleden, de sup porters en het team van Spartak, Bijna 25 jaar geleden voltrok zich in Moskou de stadionramp rond het Uefa Cupduel Spartak Mos kou-Haarlem. Iwan Tol schreef er een boek over. de positie van de Russische poli tie, de wedstrijd zelf en de uitein delijke ramp. Zo ontstaat een overzichtelijke ver haallijn - waar nodig geeft Tol rele vante informatie over de Russi sche maatschappij - die naast de knulligheid van de jaren tachtig vooral duidelijk maakt dat de Spar- tak-fans zich via hun club antiauto- ritair konden uiten, dat de Russi sche politie daar al langere tijd moeite mee had en dat het besluit twee van de drie uitgangen af te sluiten aan het einde van het duel fatale gevolgen had. Tol zet vraagtekens bij het officiële dodental. Hij schrijft over een hoofd van een begraafplaats die in een Russische krant sprak van 102 doden met de verwachting dat het zou oplopen. Ondanks gedegen onderzoek komt uiteindelijk het precieze aantal niet boven water. Waar de schuld ligt, is wel duide lijk: bij het politiebesluit de twee hekken af te sluiten. Dat de Russi sche autoriteiten nog steeds geen openheid willen geven en deze conclusie afwijzen, maakt het werk van Tol des te belangrijker. Mogelijk wordt dat nog benadrukt wanneer 20 oktober aanstaande in Moskou een speciale herdenkings wedstrijd wordt gespeeld. Je zou willen dat Tols verhaal in vertaling op de tribunes wordt rondgedeeld. Drama in het Lenin-stadion. De verzwe gen doden van Spartak Moskou -Haar lem. Iwan Tol, uitgeverij Nieuw Amster dam, Amsterdam, ISBN 9789046802861, v euro 14,95. SINT PETERSBURG - Stanislav Pozd niakov is al jaren met afstand de beste sabelschermer ter wereld. De 34-jarige Rus wint wanneer hij maar wil. Zoals gisteren voor ei gen publiek in Sint Petersburg. Daar veroverde hij zijn tiende we reldtitel met de 'houwdegen'. In de finale versloeg Pozdniakov de Italiaan Aldo Montano, die in Athene 2004 kon profiteren van een zeldzame nederlaag van de fa voriet en daar het olympisch goud pakte, overtuigend met 15-11. Voor de Nederlandse delegatie stond de kwalificatie degen man nen op het programma. Dat werd geen succes. In het hoofdtoernooi (laatste 64) is alleen Bas Verwijlen actief NIEUWEGEIN - De Nederlands triat lonbond (NTB) zet nu al koers richting de Olympische Spelen van 2012 in Londen. Elf talentvolle triatleten zijn opgenomen in de olympische selectie. Ze trainen vanaf deze week samen in het Na tionaal Topsport Triatlon Cen trum (NTC) in Sittard. Guido van Weert is aangesteld als hoofdtrai ner. Drie vrouwen en acht mannen ma ken vooralsnog deel uit van de groep. Het zijn Salissa de Vries, Bir- git Berk, Annika Fangmann, Tim Dullaart, Gerbert van den Biggel- aar, Lesley Derks, Luc van Es, Mar- tijn Dekker, Bas Diederen, Edo van der Meer en Youri Severin. Een lang gekoesterde wens van de NTB is met de oprichting van het NTC in vervulling gegaan, zegt bondsdirecteur Rembert Groen man. „Deze centrale aanpak stond ons al jaren voor ogen, maar het ontbrak ons aan de financiële mid delen om het uit te voeren." Het tekort aan geld bleek begin dit jaar ineens goed uit te pakken. De plannen van de NTB pasten naad loos in het streven van sportkoe pel NOCNSF en het ministerie van VWS om Nederland perma nent bij de beste tien sportlanden ter wereld te laten horen. „We zijn een zogeheten High Performan ce-project. Nu valt de triatlonsport nog buiten de top tien van de we reld, maar onze ambitie is om bij de wereldtop aan te haken en voor de top acht te gaan op de Olympi sche Spelen", aldus Groenman. De bond richt zich op Londen 2012, omdat Peking 2008 veel te vroeg komt. Nog geen enkele Ne derlandse triatleet heeft zich ge plaatst voor de Spelen van volgend jaar. Sander Berk en Wieke Hoog- zaad maken nog wel kans. DEN HAM - Marathonschaatsster Daniëlle Bekkering heeft haar doorlopende contract met DSB Bank per 1 oktober opgezegd. De viervoudig cupwinnares uit het Groningse Den Ham werd af gelopen zomer uit de ploeg gezet, omdat de samenwerking met ploeggenote Elma de Vries spaak liep. Bekkering zou in haar eentje in de satellietploeg Frisia rijden, maar de nog drie jaar lopende overeen komst werd op verzoek van de schaatsster ontbonden. Zaterdag start Bekkering in Am sterdam in een sponsorloos zwart pak aan het marathonseizoen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69