ld leerde mensen leven illen uitdelen iet huis van de zusters te vinden was Gebutst en gedeukt, maar ik ben er nog mKmavmnrrn 1930 Jan de Bree was in de jaren vijftig tbc-patiënt in Oostkapelle. Meldweek over WMO en Zeeuwse thuiszorg Trix Eversen leerde lopen in het zeehospitium. Onze Parketvloeren: Basis voor ideaal wonen! PZC Woensdag 3 oktober 2007 I 3 7 ■BBK« foto Lex de Meester De dokter vergeleek zijn rug gengraat met een ketting. Elke wervel een schakel. Helaas waren drie van die schakels aan het roesten. Daar moest dus wat aan gebeuren. Het was bot-tuberculose, vertelt Jan de Bree (Veere, 1940). Rond zijn elfde kreeg hij last van zijn rug. De huisarts bezigde aanvanke lijk termen als 'spit' en 'lende schot'. Toen er in maart 1953 foto's werden gemaakt in het ziekenhuis van Middelburg, werd hij meteen twee weken in een isoleercel ge stopt. Tbc, geen twijfel mogelijk. Jan mocht naar Oostkapelle. Hij herinnert zich: „Ik voelde me er vrijwel meteen als God in Frank rijk. Ik kwam op een nieuwe afde ling terecht, waar je zo het bos in keek. Pijn had ik niet, ik voelde me niet ziek. Ik werd wel van mijn nek tot mijn knieën in het gips ge stopt." Rust en nog eens rust, dat was het devies. Daar was niks mis mee, vond Jan. „Het was een gezel lige bedoening. Met een maat ging ik er regelmatig op uit. Toen we be- dige regeling, waarbij de brand weer verantwoordelijk is voor de distributie van de pillen. Bij een ramp heeft de brandweer wel wat beters te doen. De brand weer kan bovendien niet beoorde len wie wel of niet een pil moet hebben, aldus de Borselse burge meester. Hij dringt aan op een duidelijke en uitvoerbare regeling. Het liefst wil hij dat de pillen van tevoren worden uitgedeeld. De richtlijn is duidelijk, aldus het ministerie. De gemeente mag de pillen wel degelijk van tevoren uit delen, en wel aan bewoners tot veertig jaar. Bij oudere mensen heeft jodium namelijk geen effect, aldus de woordvoerster van het ministerie van VWS. Binnen enkele weken krijgt de ge meente een uitleg, opgesteld door de GGD Nederland, waarin staat hoe de opslag en de distributie van de jodiumpillen het best kan worden geregeld. trapt werden moest hij naar huis en bleef ik alleen achter. Het had een straf moeten zijn, maar het werd mijn beste tijd op Zonne veld. Ik kon 's nachts ongezien de zaal verlaten en wist waar het zus terhuis was." Jan was inmiddels zo'n vier jaar patiënt in het zeehos pitium. Hij werd geopereerd, een half jaar later mocht hij naar huis. Via het arbeidsbureau volgde hij een vakopleiding voor volwasse nen en werd machinebankwerker, eerst bij een fietsenmaker, later bij Vitrite. Zijn rug heeft zich al die ja ren goed gehouden. „Ik rijd nog steeds motor." GOES - De huishoudelijke verzor ging moet door de intrede van de wet WMO via de gemeente. Het Klaverblad wil weten of mensen daardoor minder of een andere hulp krijgen en of ze naar een an dere thuiszorgaanbieder zijn over gestapt. Het platform voor zorgge bruikers houdt van 8 tot en met 12 oktober een meldweek om reac ties te verzamelen. De uitkomst gaat naar de gemeenten en de thuiszorgorganisaties. Reageren kan op 0113-212783 (9.00-13.00 u) of via www.klaverbladzeeland.nl Revalidatie, het weer mobiel maken van mensen. Trix Eversen uit Middelburg heeft in dat opzicht goede herinne ringen aan Zeehospitium Zonne veld. Twee weken nadat ze op 11 maart 1981 was geboren, werd ze ziek. De huisarts zag meteen dat het meer was dan een griepje. Een kinderarts bevestigde zijn diag nose, maar kon ook niet zeggen wat het dan wel was. Pas in het So- phia-kinderziekenhuis in Rotter dam werd vastgesteld dat ze een hersenvliesontsteking had. Er werden twee drains geïmplan teerd. „Voel maar", zegt ze. „Het zijn twee bulten achter op mijn hoofd. Dat zijn de pompjes. Aan de linker drain zit een afvoer." De eerste jaren moest dat buisje meer dere keren verlengd worden, het groeide immers niet mee. Door haar ziekte was haar even wichtsorgaan aangetast. Trix liep laat en moest ondersteund wor den. Februari 1983 ging ze naar Zonneveld. Niet intern, ze werd el ke dag met de taxi gebracht en ge haald. Ze kreeg regulier onderwijs. Hans Gerrits was haar revalidatie arts, die evenwichtsoefeningen met haar deed en haar reflexen oe fende. „Zeker in het begin was het hard werken. De zogenaamde sta- tafel ging elke dag mee naar huis. Mijn opa had een loopauto ge maakt. Voor het contragewicht werd er een zak zand in gelegd. Ralf, mijn drie jaar jongere broer, zat er ook regelmatig in." Rond haar elfde jaar kreeg ze in de gaten dat ze anders was dan ande ren. Ze was niet groot, maar dat kon in de familie zitten. „Ik voelde bij mijn moeder dat ze geen bul ten op haar hoofd had. Dat was confronterend: ik had iets extra's nodig om in leven te blijven. Op een leeftijd dat je er juist bij wilt horen, is dat niet leuk. Nu denk ik daar heel anders over. Ik ben dan wel gebutst en gedeukt, maar ik ben er nog." Dat Zonneveld helemaal van de aardbodem is verdwenen, vindt ze jammer. „Ik heb er toch menig 'Ik had iets extra's nodig om in leven te blijven, dat was confronterend' jaartje gesleten. Tot september 1994, om precies te zijn. Toen ben ik overgegaan naar de Sprienke in Goes, de afdeling voor Voortgezet Speciaal Onderwijs. Wat Zonne veld betreft: ik kwam er binnen, schuivend op mijn kontje, en ik ging er lopend vandaan. Dat is een grote overwinning geweest. Ik zal altijd het gevoel houden, dat ik heel veel bereikt heb op Zonne veld." Trix woont zelfstandig aan de Walensingel in Middelburg. Alleen voor hoogtekarweitjes als ramen zemen heeft ze een hulp, omdat ze de keukentrap niet op durft. Via een stageplek kon ze als data-typiste gaan werken in het Zeeuws Archief. Inmiddels voelt ze zich een gewaardeerd manusje van alles, ze mag bij voorbeeld ook foto's beschrijven. „Dat zelfstandige leven, dat heb ik helemaal aan Zonneveld te dan ken." Amundsenweg 15 4462 GP Goes T 0113 - 233365 www.vandendongenparket.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65