Zeehospitium Zonneve Borsele mag nu al jodiump Ik wist waar ra Niemand hoeft bij kernramp naar apotheek te rijden. 36 Woensdag 3 oktober 2007 PZC Mü AAN De kabinetsdoelstelling om jaarlijks tachtig tot honderdduizend woningen te bouwen, wordt lang niet gehaald. De belangrijkste oorzaak is een tekort aan bouwvakkers. Naam: Tom Alders Leeftijd: 54 Woonplaats: Nuenen Functie: directeur van Dura Vermeer Bouw Zeeland BV in Goes. door Cornelleke Blok Wat merkt u van het personeelstekort in de bouwsector? „Op dit moment nog niet zoveel, maar ik denk dat ik volgend jaar wel problemen krijg. Ik verwacht dat ik dan acht mensen te weinig heb. In totaal werken er vijftig medewerkers bij Dura Vermeer Zeeland, dus ik kom een aardig aantal tekort. Maar ook daarna verwacht ik dat het perso neelsgebrek steeds nijpender wordt. Op hoger niveau is er veel uit stroom door vergrijzing, maar ook doordat mensen een ander vak gaan uitoefenen. Daarnaast is er weinig instroom van jongeren. In Zeeland is het probleem tot nu toe nog enigszins te overzien, maar hier ontstaat het probleem straks vanzelf. Veel bouwvakkers vertrekken naar de rand stad, omdat daar het tekort groter is." Hoe komt het dat zo weinig jongeren kiezen voor werken in de bouw? „Dat heeft met het imago van de bouwsector te maken. Er is weinig waardering voor het beroep en de vakmanschap van de bouwvakker. Dit vind ik niet terecht: het is een fantastisch vak. Je maakt mooie din gen, die je aan iedereen kunt laten zien. De arbeidsomstandigheden zijn veel verbeterd, maar er zitten ook nadelen aan werken in de bouw. Je moet voor dag en dauw op, je arbeidsplaats is elke keer ergens anders." Wat zijn de gevolgen van het personeelstekort voor uw bedrijf? „Als ik mijn arbeidsplaatsen niet ingevuld krijg, moet ik werk uitbeste den aan onderaannemers. Daarmee verleg je het probleem dus eigenlijk. Het nadeel is ook dat projecten vertraging oplopen. Het werk is name lijk moeilijker te hanteren. Als de ene aannemer het werk in een ander tempo uitvoert dan de andere, moeten ze op elkaar wachten. Dan loop je vanzelf uit. De vertraging zorgt er weer voor dat de omzet en de winst lager uitvallen dan je zou willen." Wat zou een oplossing zijn voor het probleem? „De sector is volop bezig met een imagocampagne, vanwege de vooroor delen over werken in de bouw. Begin juni was er bijvoorbeeld een dag van de bouw. Als bedrijf kruipen we zo dicht mogelijk op de onderwijs instellingen. We nodigen leerlingen en docenten uit op bouwplaatsen en gaan naar de scholen toe om gastlessen te geven. We dragen daar naast uit dat we goede ontplooiingsmogelijkheden hebben voor jonge ren. Maar er is nog een andere manier. Het bouwproces zou anders aan gepakt kunnen worden. Door het voorfabriceren in fabrieken kan je zor gen voor aantrekkelijkere werkomstandigheden. Je kunt het metselwerk, de kappen en zelfs het beton al in fabrieken storten. Wij zijn er al volop mee bezig, maar we zijn tot nu toe één van de weinigen in de branche, dus daarmee los je het probleem nog niet op." Zijn er nog meer oorzaken voor de lage woningproductie? „Jazeker, de procedures duren langer, onder meer voor het krijgen van bouwvergunningen. Dat komt doordat overheden voorzichtiger zijn ge worden en consumenten mondiger. Daarnaast wordt er maar weinig nieuwbouwhuizen verkocht in Zeeland, doordat de prijzen van bestaan de woningen gestegen zijn." Alle patiënten, bestuursleden en medewerkers die op enige manier verbonden zijn geweest aan Zeehospitium Zonneveld kunnen een gratis exemplaar krijgen van 'We zitten hier geheid' van Jan Zwemer (winkelwaarde 19,90 euro) door invullen en insturen van deze bon. Naam: Adres: PC plus Plaats: e-mailadres: Patient/medewerker/bestuurslid van tot Knip uit en stuur op in een voldoende gefrankeerde envelop naar: Stichting Zeehospitium Zonneveld J. A. van de Goeskade 69 4461 BJ Goes Zolang de voorraad strekt ontvangt u per omgaande een coupon om het boek op te halen bij een boekhandel in Zeeland. Zeehospitium Zonneveld tussen Domburg en Oostkapelle was in de twintigste eeuw een thuis voor honderden kinderen. Eerst voor tuberculose-patiëntjes, vanaf 1957 voor kinderen met bewegingsstoornissen. In de loop van de jaren negentig verhuisde de kliniek naar Goes. Zonneveld werd gesloopt. Alleen de in beton gegoten regels van Ed Leeflang bleven over: 'Hier heeft Zonneveld gestaan Waar mensen leerden leven Die anders door de wereld gaan'. door Jan van Damme Het moest er eens van ko men. We hebben het over bijna honderd jaar kinderzorg. Er zijn in Zeeland wel over 'kleinere' onder werpen dikke boeken geschreven. We zitten hier geheid is de titel van het boek over zeehospitium en re- validatieinrichting Zonneveld, een geschiedenis die zich afspeelt tus sen 1909 en 1994. Morgen wordt de studie in kasteel Westhove ge presenteerd. Historica Hannie Kool-Blokland deed het archiefon derzoek tot zij in 2003 wethouder van Middelburg werd. Historicus Jan Zwemer nam haar werk over en maakte van de gegevens een verhaal, dat een bijzonder stuk Zeeuws verleden beschrijft. Met als extraatje geschreven portretten van gewezen patiënten. Het zal geen toeval zijn dat gede puteerde Van Heukelom het eerste exemplaar ontvangt in het middel eeuwse kasteel Westhove. Lize van den Broecke (1868-1932), in 1909 oprichtster van het zeehospitium, bouwde haar kliniek voor tubercu- lose-patiënten in de onmiddellijke nabijheid van dat kasteel. Aanvan kelijk had ze een stuk weiland op het oog, naast villa Irma van de roemruchte dr. Mezger. Rumoer in Domburg was het gevolg, tot op burgemeestersniveau. Er bestond een overdreven angst voor rond vliegende bacillen. Zelfs de in de badplaats op handen gedragen masseur Mezger was bang voor be smetting. Tbc-patiënten bedreigen onze gezondheid, en gevestigd in onze achtertuin zijn ze een slag voor het ontluikende toerisme - dat was de teneur van de protestac ties in Domburg. Lize van den Broecke liet het conflict niet escale ren, ze koos een ander stuk land, dicht bij kasteel Westhove. Haar initiatief kan nog altijd ge zien worden als een prachtig voor beeld van de sociale betrokken heid van gefortuneerde burgers in de negentiende en begin twintig ste eeuw. Lize groeide op in een fa milie van artsen, was ongehuwd en had na het overlijden van haar moeder in 1907 veel geld geërfd. Vanuit haar sociaal-liberale gedach tegoed wilde ze met dat kapitaal iets voor de medemens betekenen. Tuberculose was in die tijd volks ziekte nummer één in Nederland. In sanatoria dacht men jonge pa tiënten met beginnende tbc te kunnen genezen. Veel zon, frisse lucht, rust en gezonde voeding, dat waren de belangrijkste ingre diënten van de kuur. Het herstel lingsoord, dat eruit zag als een fik se villa met aanbouw, werd op 15 februari 1909 officieel geopend en bood plaats aan ongeveer zestien 'zeeluchtbehoevende' kinderen. Bastiaan Vaandrager, de huisarts van Domburg, was in die eerste pe riode van het hospitium één van Tuberculose was in het begin van de vorige eeuw volksziekte nummer één de grote namen. Er kwamen kinde ren uit Zeeland, maar ook uit Utrecht, Amsterdam en Rotter dam. Zonneveld groeide, mede dankzij een riante nalatenschap van Geertje Steketee uit Baarland. Tijdens de Tweede Wereldoorlog werd het sanatorium tijdelijk on dergebracht in de bossen van Ossendrecht en in de jaren vijftig - toen er steeds minder tbc-patiën- ten kwamen - werd de overstap ge maakt naar revalidatie van kinde ren met bewegingsstoornissen. Ve le verbouwingen en uitbreidingen maakten van Zonneveld een uitge breid complex. In de loop van de jaren tachtig en negentig bleek con centratie van revalidatievoorzienin- gen in Goes de beste oplossing om Zeeland op de kaart te houden. Het boek van Jan Zwemer is een monument, niet in beton geschre ven, maar wel houdbaar tot in lengte van dagen. Jan Zwemer: We zitten hier geheid, Zeehospitium en revalidatieinrich- ting Zonneveld 1909-1994 - Den Boer/De Ruiter, 240 pag., €19,90. Jan de Bree foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De gemeente Borsele kan zelf beslissen wanneer en hoe jodiumpillen aan de bevolking worden verstrekt. Dat kan direct na een eventuele kernramp, vanuit een centraal punt of via apotheken, maar de pil len kunnen ook vooraf aan de be volking worden uitgereikt. Dat zegt een woordvoerster van het mi nisterie van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport (VWS). De woordvoerster reageert daar mee op de verwarring die is ont staan, onder meer door uitlatin gen van burgemeester J. Gelok van Borsele. De indruk is gewekt dat inwoners van Borsele na een ongeval in de kerncentrale eerst naar een apo theek moeten rijden om een jo diumpil te halen waarna ze thuis moeten gaan zitten met de ramen en deuren dicht. Vooraf uitdelen zou niet mogen. In schriftelijke vragen heeft Groen- Links daarover gisteren ophelde ring gevraagd aan minister Klink (CDA, VWS). Gelok is niet gelukkig met de hui- De gemeente Borsele hoeft met het uitdelen van jodiumpillen niet op een ongeluk in de kern centrale te wachten, stelt het mi nisterie van VWS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64