Zeeland Rapport kernenergie verdeelt de Kamer vragen over ziekenhuisfusie GS akkoord met plan Nieuw-Namen 'Discussie gesloten' versus 'Discussie kan nu beginnen'. Een gloednieuwe Soeka voor het Loofhuttenfeest PZC Woensdag 3 oktober 2007 33 door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - De reacties op het rap port dat het onderzoeksinstituut ECN gisteren heeft uitgebracht over kernenergie lopen sterk uit een. Een grote tegenslag voor de kernenergielobby, vindt Groen- Links-Kamerlid Duyvendak. Er is geen haast meer bij de discussie over een eventuele nieuwe kern centrale in Nederland, valt zijn col lega Samsom (PvdA) hem bij. Integendeel, vindt WD-Kamerlid Zijlstra. Kernenergie blijkt het eni ge grootschalige alternatief om de uitstoot van schadelijke broeikas gassen te verminderen, betoogt hij. CDA-Kamerlid Spies heeft nog geen inhoudelijk oordeel. Zij is blij dat de feiten rondom kernenergie op een rijtje zijn gezet, zodat het debat daarover niet meer op basis van emoties wordt gevoerd. „Er is op dit moment geen bedrijf dat overweegt om een vergunning voor een nieuwe kerncentrale aan te vragen. Men wil eerst weten hoe het politieke klimaat rondom kernenergie is. We zijn nu bijna klaar voor de discussie." Dat vindt ook woordvoerster Van Zuilen van Delta, de energieprodu cent die graag een tweede kerncen trale wil bouwen in Borssele. Het bedrijf studeert nog op een uitge breide reactie op het ECN-rap- port, maar zegt nu al blij te zijn met de bijdrage aan de discussie. Maar wat Duyvendak en Samsom betreft wordt die discussie nu ge sloten of op zijn minst uitgesteld. „De ECN, een club die dicht op de sector zelf zit, concludeert dat kernenergie niet duurzaam is en niet goedkoop", aldus Duvendak. „Weg is de argumentatie van de voorstanders." Samsom vindt het niet erg om 's nachts wakker gemaakt te worden voor een discussie over kernener gie, maar de urgentie is er wat hem betreft wel een beetje vanaf W* PvdA en GroenLinks staan lijn- recht tegenover de WD in de uit leg over het rapport waaruit blijkt dat kernenergie niet duur zaam en niet goedkoop is. „Want kernenergie blijkt noch duurzaam noch goedkoop." Dus kan een discussie over nieuwe kerncentrales wel even wachten. Volgens Zijlstra is er juist geen tijd te verliezen. „Kernenergie mag dan niet duurzaam zijn, het is vol gens de ECN wel een probaat mid del tegen de C02-uitstoot waar dit kabinet zo graag iets aan wil doen. Het is het beste tegengif voor CO2. Dan is het toch idioot dat je wel over een vliegtax begint en tegelij kertijd kernenergie uitsluit?" Zijl stra doelt op uitspraken van minis ter Cramer (PvdA, Milieu) in Het financieele dagblad waarover hij een spoeddebat wil aanvragen. „Kijk", zegt Van Zuilen. „Zo krij gen we de discussie over kernener gie die wij zo graag willen." Uit het ECN-rapport Kernenergie is voorlopig nog niet duurzaam. De technologie ten aanzien van nucleair afval, veiligheid en de ongewenste verspreiding van nucleair materiaal moet nog worden verbeterd. De kostprijs van elektriciteit uit kernenergie wijkt nauwe lijks af van die uit kolen, gas of wind. Toepassing van kernenergie is gunstig voor de voorzienings zekerheid en de reductie van broeikasgassenemissies. Een nieuwe kerncentrale heeft een gering economisch effect in de regio. MIDDELBURG - Op het plein voor de Joodse synagoge in Mid delburg staat een gloednieuwe loofhut of soeka. De oude was versleten en te klein geworden. De Joodse Gemeente is in vijf tien jaar tijd gegroeid van een stuk of dertig ouderen naar 45 mensen, onder wie veel jongeren. Luuc Smit, voorzanger van de Joodse Gemeente in Zeeland: „Er blijken in Zeeland veel ge zinnen te zijn met Joodse wortels, die niet in het geloof zijn opgevoed maar die de behoefte voelen om weer te gaan leven volgens de Joodse wetten. De sabbat weer willen vieren, pro beren volgens de spijswetten te eten en aan feesten deel te nemen. Zoals het loofhuttenfeest. Wat ik daarbij bijzonder vind, is dat tot nu toe in Zeeland werkgevers steeds bereid zijn geweest de leden van onze gemeente vrij te geven op hoogtijdagen." De soeka herinnert aan het verblijf in de woestijn, voor de Jo den het Beloofde Land in mochten. Ook staat de loofhut sym bool voor het afstand doen van materiële zaken en comfort. „Jom Kippoer is net achter de rug, de dagen van inkeer en stil staan bij hoe je met je medemensen omgaat. Nu is het tijd om feest te vieren en de relatie met de Eeuwige en je medemens te verdiepen. Je eet in de loofhut, kijkt 's avonds door het rie ten dak naar de sterren en geniet van het samenzijn." Na Jom Kippoer is de tent opgebouwd, zondag wordt de soeka afge broken. foto Lex de Meester MIDDELBURG - De Roland Berger- studie die vorige maand schaalver groting bij ziekenhuizen als vooral nadelig bestempelde, gaat uit van bedrijfseconomische gronden en is niet van toepassing op de fusie tussen de ziekenhuizen in Noord en Midden-Zeeland. Die fuseren omwille van zorgkwaliteit, ant woordt GS op vragen van de SP. De partij wilde dat GS deze studie betrok bij een onderzoek naar één centraal ziekenhuis. Van zo'n stu die heeft GS geen weet, schrijven zij deze week. Dat was zo toen de vragen werden gesteld - eind au gustus. Inmiddels loopt zo'n on derzoek wel op verzoek van de me dische staf van ziekenhuis Walche ren, die samengaan in één nieuw ziekenhuis als oplossing ziet voor een aantal problemen die ont staan bij de verdeling van de zorg over de bestaande huizen. door Harold de Puysseleijr MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten (GS) van Zeeland hebben giste ren het nieuwe bestemmingsplan Nieuw-Namen van de gemeente Hulst goedgekeurd. De vijf inwoners die bezwaren hadden ingediend tegen dat plan hebben bot gevangen. Hun beden kingen zijn door de provincie on gegrond verklaard. Bloemenkweker Waem aan de Hulsterloostraat en aannemer Praet klaagden vooral over een ge brek aan uitbreidingsmogelijkhe den, inwoner E. Peerbolte was het er niet mee eens dat hij van de ge meente kreeg voor woningbouw op zijn perceel. R. Bleijenberg, door de provincie betiteld als 'de plaatselijke hoeder van archeolo gie en cultuurhsitorie', vond dat in het nieuwe bestemmingsplan de Kauterheuvel onvoldoende be scherming kreeg en een bewoon ster van de Kauterstraat maakte be zwaar tegen de bouwmogelijkheid van een woning aan de Nieuw Kieldrechtdijk. Geen van de vijf bezwaarmakers vond gehoor bij de provincie, waar mee het bestemmingsplan nu ook daar is vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61