Potentiële nierpatiënt mijdt arts Bende 'skimmers' pinpassen opgerold f ff' t'tf EK PI Kabinet bespreekt voorstel voor strengere regeling koopzondagen Slovenen zetten prinselijk paar meteen aan het werk PZC Woensdag 3 oktober 2007 5 DEN HAAG - Nederlanders met be ginnende nierproblemen mijden de huisarts. Driekwart van Neder landers die dankzij een 'niercheck' weten dat zij een te hoog eiwitge halte in hun urine hebben, gaat niet naar de dokter. Dat blijkt uit onderzoek van het Nederlandse Instituut voor Onder zoek naar de Gezondheidszorg. Het Nivel ondervroeg 100.000 mensen die meededen aan de gra tis controle. Ruim 1,2 miljoen Ne derlanders testten het afgelopen jaar hun nierfunctie door een tests trip in hun ochtendurine te do pen. De 'nierchecks' werden één malig gratis verspreid door de Nier stichting in het kader van hun campagne 'Stop beginnende nier ziekte'. Eén procent van de deelne mers bleek een sterk verhoogd ei witgehalte in de plas te hebben, ne gentien procent had een lichte ver hoging. Een verhoogd eiwitgehalte in de urine kan duiden op een nierziekte. Bij de zestigduizend geteste men sen met een verhoogd eiwitgehal te die wél naar de huisarts gingen, kwam in 3200 gevallen vast te staan dat ze te veel eiwit in hun urine hadden. Tweehonderd keer werd een nierziekte vastgesteld, 1600 keer een hoge bloeddruk en driehonderd keer diabetes. 4LJUBLJANA - Willem-Alexander en Maxima zijn bij het begin van hun driedaags bezoek aan Slove nië meteen aan het werk gezet. In het kasteel van Bied konden ze gisteren aan de slag in de wijnkelder. Het paar kreeg een fles champagne ca deau, maar moest die wel zelf vullen en van een kurk, zegel en etiket voorzien. Het uitstapje vorm de gisteren het visuele hoogtepunt van de eerste dag van het eerste officiële bezoek van een Oran je-prins aan de in 1991 zelfstandig geworden Joe goslavische deelrepubliek en nieuwe EU-partner. President janez Drnovsek had het paar uitgeno digd om de banden met Nederland te versterken. Drnovsek (57) ontving de gasten op zijn buiten verblijf in Brdo pri Kranju, even buiten Ljubljana. Gespreksonderwerp was Europa en de plek die de voormalige Joegoslavische deelrepublieken daarin moeten krijgen, foto Lex van Lieshout/ANP DEN HAAG - Het kabinet bespreekt vrijdag een voorstel van minister Van der Hoeven (Economische Za ken) om de Winkeltijdenwet aan te scherpen. De CDA-bewinds- vrouw voert zo een afspraak uit van het coalitie-akkoord tussen CDA, PvdA en Christenunie. Het aantal koopzondagen is in de Win keltijdenwet beperkt tot twaalf per jaar, maar in toeristische gebieden mogen de winkeldeuren elke zon dag open. In de TXveede Kamer is de afgelo pen jaren herhaaldelijk aan de or de geweest, dat de 'toerisme-bepa- ling' oneigenlijk zou worden ge bruikt. Niet alleen de coalitiepar tijen, ook SP en SGP drongen aan op aanscherping van de wet. D66 is daar faliekant op tegen. In de ja ren negentig was het toenmalig D66-minister Wijers die de ope ningstijden verruimde. D66 kon digt nu een initiatiefwetsvoorstel aan, als de tijden worden beperkt. AMSTERDAM - Met elf arrestaties heeft de Amsterdamse recherche het afgelopen weekeinde een be langrijke tak van een professioneel opererende bende 'skimmers' op gerold. Deze afdeling van de Oost-Europese groepering verdien de met pinpasfraude dit jaar aan zienlijke bedragen. De recherche volgde de groep al ge ruime tijd. Het nu opgerolde on derdeel van de internationale orga nisatie is in elk geval verantwoor delijk voor inbraken in zes tuincen tra, bouwmarkten en wegrestau rants in Amsterdam en wijde om geving. Waarschijnlijk moeten ook inbraken elders in het land aan de bende worden toegerekend. De inbrekers stalen steeds de pin- apparaten waarmee klanten afreke nen bij de kassa's. De technici van de groepering prepareerden die ap paraten vervolgens, waardoor ze de gegevens van de door klanten gebruikte bankpassen opsloegen. Die geprepareerde apparaten wer den nog diezelfde nacht terugge plaatst in de bedrijven en wel zoda nig dat van de inbraak de volgen de dag weinig was te zien. Enkele weken later haalden de inbrekers ze dan weer op. Met de gegevens uit de pinapparaten maakten spe cialisten van de organisatie in hun professioneel ingerichte werk plaats in de wijk Watergraafsmeer valse pasjes aan, waarmee leden van de groep in het buitenland op ongeveer dezelfde tijd de rekenin gen van slachtoffers plunderden. In de nacht van zaterdag op zon dag volgde de recherche de groep bij een inbraak in een tuincen trum in Amsterdam-West. De poli tie had van enkele verdachten fo to's getoond in het opsporingspro gramma van RTV Noord-Holland, waarna een aantal bruikbare tips binnenkwam. Positie: 1 Kees Traptoren Middelburg 58 i 2 Leo De Visser 67 Terneuzen 55 ff -s 3 D. Trieller De Spinnen Middelburg 55 4 Jan Breedijk Zandputters Seroosk. Walch. 54 5 Lennart LekkerBak Vlissingen 53 6 Soccermania Go-Getters Oostburg 53 7 Marcel Rooze Stelletje prutsers Lewedorp 53 8 Henk X Wolphaartsdijk 52 A 9 Mike S. Saba team Vlissingen 51 i 10 Frits Drits Middelburg 51 Top 5 Superleague Klassement 1 Scheldemond VVUUtipiddlS- Vlissingen 1907 5* 2 Volharding Ovezande 1902 3 Zeelandia/Middeburg Middelburg 1794 4 Oostkapelle Oostkapelle 1786 Meeuwen Zoutelande 1773 Ga voor de volledige klassementen van Voetbalcoach van het Jaar naar www.pzc.nl/voetbalcoach

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5