Eenmalige opruimweek in Edelstenenbuurt is niet genoeg Serooskerke 'Dirk, je staat na tien minuten weer buiten' De baas is boos: behalve justitie wordt ook de shop zelf strenger 26 I Woensdag 3 oktober 2007 PZC Actie is voorbij, maar leverde minder op dan bewoners hoopten. Oost-Souburger vecht tegen politici met dubbele nationaliteit. Stroperige procedures leiden steeds weer tot uitstel en frustraties. W door Forra de Jong MIDDELBURG - De Wijkopruim- week in de Edelstenenbuurt in Middelburg heeft niet het enthou siasme opgeroepen waar enkele ac tieve bewoners op hoopten. Dat er na de week nog steeds veel rotzooi ligt, vinden ze teleurstellend. Vorige week werkten de gemeen te, Stichting Welzijn Middelburg, Groenbedrijf Lété, Woongoed Mid delburg en de bewoners van de wijk samen om de buurt schoon te krijgen en bewust te maken van het 'rotzooiprobleem'. Bij de aftrap vorige week maandag waren er maar een paar buurtbe woners aanwezig en de rest van de week bleef dit eigenlijk zo. Erg veel indruk heeft de actie ook niet gemaakt. „Dat briefje over die ac tie heb ik inderdaad gekregen, maar ik dacht dat het niet aan mij was gericht", aldus een bewoner. Een paar huizen verder viel het briefje ook op de deurmat, maar die bewoner voelde zich ook niet direct aangesproken. „Ik ruim al tijd mijn eigen troep op. Waarom zou ik ook nog eens die van ande ren opruimen?" Een bewoner die vorige week wel veel opgeruimd heeft, ziet zelfs geen verschil met de week ervoor. „Nadat we maan dag de ronde gedaan hadden, be loofde de gemeente zich in te zet ten voor deze buurt. We hebben ook wel wat opgeruimd en op be paalde plekken ligt de bestrating er beter bij en zijn de perkjes opge knapt. Maar ik vind het eigenlijk belangrijker dat alle rotzooi opge ruimd is, kliko's binnen staan en mensen hun spullen niet op straat zetten. Dat is nu nog lang niet zo." De wijkmanager, Karei van de Beek, is wel tevreden over het ver loop van de opruimweek. Dat de wijk niet meteen schoner oogt,, vindt hij ook niet vreemd. „De week zelf ging goed. We hebben Bewoners van Middelburgse Edel- stenenbuurt zijn teleurgesteld in het resultaat van de opruimactie. De gemeente zegt dat meer tijd nodig is voor een schone buurt. toch bepaalde klussen opgeknapt. Mijn ideaal is dat de Edelstenen buurt een fijne, schone en veilige buurt wordt. Dit kan wellicht ge beuren, maar zoiets heeft veel tijd nodig. Je moet ook rekening hou den met het werk dat de bewoners zelf willen doen. Daarom hebben we ook verschillende mensen aan gesproken op hun gedrag en ze ge waarschuwd voor de consequen ties als ze regels overtreden." Het aanspreken van rotzooimakers ligt gevoelig. De bewoners willen dat Woongoed en de gemeente mensen waarschuwen als ze zich niet netjes gedragen. Ze denken dat die aanpak effectiever is en spreken buren liever niet aan om dat ze dan 'een grote mond krij gen' of ze vinden dat iedereen ver antwoordelijk is voor zijn eigen troep. Woongoed en de gemeente Middelburg geven aan dat naast of ficiële waarschuwingen, sociale controle wel nodig is om de wijk mooi te houden. Dat er meer dan een eenmalige opruimweek nodig is om de Edelstenenbuurt weer mooi te maken, zijn ze allemaal wel met elkaar eens. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Ja, hij heeft wel kun nen slapen, maar wat hij moet ver wachten van de rechtszaak? Dirk Meijer uit Oost-Souburg heeft geen idee. Hij probeert de benoe ming van de staatssecretarissen Al- bayrak en Aboutaleb via de rech ter aan te vechten. Afgelopen zo mer kreeg hij te horen dat hij geen belanghebbende is in die zaak en dat hij dus helemaal geen beroep kan aantekenen. Gisteren mocht hij zijn verzet te gen die uitspraak toelichten bij de rechtbank in Middelburg. „Dirk", zei zijn vriend Jan Jansen voor de zitting, „ik ben ervan overtuigd dat de boel geseponeerd wordt, dat je bedankt wordt voor de moei te en dat je na tien minuten weer buiten staat." „Bent u er klaar voor?", vroeg de rechter toen Meijer naar binnen mocht. „Edelachtbare", antwoord de hij. „Ik moet u zeggen: dit is de eerste keer voor mij, dus ik moet even wennen." Dat de rechtbank vindt dat hij geen belanghebbende in de zaak van de benoemingen is, vond hij niet terecht. „Ik ben be trokken bij deze zaak, want ik ben Nederlander en de beide staatsse cretarissen zijn vreemdelingen." Meijer heeft zijn zaak helemaal al leen voorbereid. „Ik ben nog naar de bibliotheek geweest", vertelde hij de rechter. „En ik kon daar geen vaste rechtspraak vinden over deze zaak." „Als ik het mag samenvatten", zei de rechter, inderdaad na een mi nuut of tien, „is uw bezwaar dat u als Nederlander niet geregeerd wilt worden door iemand die een Dirk Meijer uit Oost-Souburg. andere nationaliteit heeft." „Dat klopt", zei Meijer. Er is wel een probleem, gaf de rechter aan. „In het kort: bij benoemingen is geen beroep mogelijk." „Als dat de wet is", reageerde Meijer, „dan zal ik me daarbij moeten neerleggen." De rechtbank doet over zes weken uitspraak. Als Meijer gelijk krijgt, moet zijn beroepszaak door de rechtbank worden heropend. door Henk Postma SEROOSKERKE - Bouwgrond ge noeg in Serooskerke. Het dorp kan er dertig jaar mee vooruit. Althans wanneer alle plannen worden uit gevoerd die de gemeente Veere voor het dorp in petto heeft. Maar ondertussen stokt de bouwactivi teit, constateert de dorpsraad be zorgd. Projectontwikkelaars en aanne mers proberen al jaren vergunnin gen te krijgen om drie 'rotte plek ken' in het dorp met woningen te vergulden. Maar dat gaat niet van een leien dakje. Omwonenden lig gen dwars of proberen plannen naar hun hand te zetten, en ook de gemeentelijke welstandscom missie wil nog wel eens moeilijk doen, omdat bouwtekeningen niet bevallen. „Steeds opnieuw leiden procedures tot uitstel en frustra ties", stelt de dorpsraad vast. Ondertussen dreigt Serooskerke leeg te lopen. Afgelopen jaar ver loor het dorp meer dan vijftig in woners. „Een mogelijkheid om de oude dag in Serooskerke door te brengen is er eigenlijk niet", zegt dorpsraad-secretaris B. Abraham- se. Wat dat betreft is het wachten op de bouw van een woonzorg complex. Maar zo ver is het nog lang niet. Actueler zijn de plannen van projectontwikkelaars en aan nemers om woningen te bouwen op verlaten bedrijfsterreintjes. Dat kan de dorpsraad niet snel ge noeg gebeuren. „De jarenlange ver paupering van bedrijfscomplexen is velen een doorn in het oog", schrijft de raad op de eigen websi te. Schrijnend voorbeeld is de voor malige discotheek Joy langs de be langrijkste invalsweg naar het dorp. Eerdere plannen om de dis cotheek te verbouwen, bleken on rendabel. Anderhalf jaar terug kocht de plaatselijk aannemer J. Walhout de discotheek, met de be doeling die te vervangen door drie woningen. Maar nog steeds is niet duidelijk wanneer de gemeente en de aannemer het met elkaar eens worden over het bouwplan. Ondertussen is de discotheek der mate in verval geraakt dat de dorpsraad spreekt van de 'schand vlek' in het dorp. Nadat de jeugd er tijdens de jaarwisseling de beest uithing, omwonenden begonnen te klagen, en de gemeente aan drong op sloop, zette Walhout er een hek omheen. Volgens hem kan de sloop nu beginnen. Maar dan moet de gemeente eerst nog wel een vergunning geven voor het rooien van een kastanjeboom. Op de twee andere bouwlocaties doen zich ook nog steeds proble men voor. Het Bouwfonds wil 22 woningen bouwen op het voorma lige bedrijfsterrein van Groenleer aan de Wilgenhoekweg. Maar daar mag pas worden gebouwd als er minder auto's langs komen. Het wachten is op de aanleg van de nieuwe rijksweg N57. En dan is er nog het plan van aan nemersbedrijf Jobse uit Oostlcapel- le om acht woningen te bouwen op het voormalige bedrijfsterrein van Knipping aan de Torenstraat. Jarenlange verpaupering van bedrijfscomplexen is het dorp een doorn in het oog Alle beletselen daarvoor lijken uit de weg geruimd. Alleen, nu blij ken er nog niet voldoende kopers voor gevonden. De aannemer start pas met de bouw als de helft van de huizen is verkocht. In de hoop dat proces te versnellen heeft de ge meente de eis laten vallen dat ten minste vijf van de woningen aan 55-plussers moeten worden ver kocht. „De woningbouwproductie stokt wat", erkent wethouder J. Boste laar, „Maar dat geldt niet alleen voor Serooskerke." In de veronder stelling dat er wel weer een ople ving komt, werkt de gemeente aan een omvangrijk uitbreidingsplan. Daarvoor is 9,5 hectare grond aan gekocht aan de oostkant van het dorp. Genoeg voor dertig jaar huizen bouw. En dan blijft er nog volop ruimte over voor de aanleg van een derde voetbalveld, een woon zorgcomplex en een nieuwe plek voor de supermarkt, om maar eens wat te noemen. Het dorp kan daar zelf over mee praten. De voorzet wordt gegeven door een 'denktank'. Die is daar in de afgelopen weken speciaal voor opgericht. Er zitten vertegenwoor digers in van de dorpsraad, de mid denstand, de omwonenden, de sportverenigingen en de ouderen. Gerard Aarden voor zijn koffieshop in Goes. Sinds de invallen in Terneuzen krijgt hij vijf tot tien procent meer bezoekers. foto Willem Mieras door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Koffieshops in Zee land staan behoorlijk onder stress, zegt shopeigenaar Gerard Aarden. Ook hij is op zijn hoede. Na Sixty-Two moet waarschijnlijk ook Roxy dicht. En dus zit Middel burg tot eind januari 2008 zonder softdrugs. Althans, zonder gedoog de softdrugs. Want de handel ver plaatst zich naar de huisadressen, voorspelt Gerard Aarden. „En dat zijn geen geitenwollensokkenty- pes. Ik heb de burgemeester van Middelburg nog gevraagd of hij soms ook denkt dat er geen geloof meer zal zijn als alle kerken slui ten. De justitiële jacht op koffie shops in Zeeland zet ons allemaal onder druk. We moeten goed in de gaten houden wie we binnen hebben." Maar dat gebeurde al, stelt Aarden die twee shops heeft: in Goes en in Vlissingen. „Al heb ben de invallen bij Checkpoint on ze controles gestimuleerd. Belgen en Fransen, die geen zin hebben om lang in de rij te staan of het tu mult in Terneuzen uit de weg wil len, komen nu hier. En om die ki- lometerkosten eruit te halen, gaan ze shoppen. Het blijft niet bij één koffieshopbezoek. Daar moet je voor waken. Wij zijn streng, ja. We halen nu tafels en stoelen uit onze zaak in Vlissingen. Handel in harddrugs willen we koste wat kost tegengaan en bovendien mo gen minderjarigen niet stiekem naar binnen. Eigenlijk zou een bar aan de deur nog het beste zijn: dan staat een zeventienjarige ten minste altijd op gemeentegrond en is de shopeigenaar niet verant woordelijk. Daarover wil ik bin nenkort praten met de burgemees ter." Aan de voorruit hangt een waarschuwing aan hen om buiten te blijven. Gefeliciteerd, jullie heb ben de baas kwaad gemaakt, staat er. Bij binnenkomst word je opgeno men op video, deze dvd gaat meteen naar de politie. Het is beter dat jullie iets nuttigs gaan doen met jullie le ven. De aanleiding is een incident tijdens de De Ruyterfeesten, legt Aarden uit. „Een groepje dertien tot vijftienjarigen hing buiten rond en ineens zat zo'n ventje bin nen. Ik moest alle zeilen bijzetten om ze weg te krijgen. Het briefje heeft geholpen; ze zijn niet meer geweest. Gelukkig. Buiten het feit dat hun bezoek mij mijn vergun ning kan kosten, is er ook nog een stuk sociale hygiëne. Blowen is niet bedoeld om hele dagen in een roes te zijn. Net zomin als je de he le dag in een café moet drinken."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54