Binnenland Liberianen weggepest uit dorp Meeste leerlingen krijgen nog steeds veel te weinig les Vlucht uit Liberia, vlucht uit Waspik m 'Pakketreizen verplicht in garantiefonds' 4 Woensdag 3 oktober 2007 PZC Ondergedoken familie krijgt zo snel mogelijk woning in Waalwijk. Een op de vijftien scholen haalt norm van 1040 lesuren. Dorpsbewoners wijzen naar hangjongeren op het Dorpsplein, Kamer wil betere zorg borstkankerpatiënten Aantal bed breakfast in vijfjaar verdubbeld Oud-SP'er Yildirim van start met nieuwe partij Duo hoort cel eisen wegens homogeweld ■F iss a sw sü Wk door Sjaak Kooien WASPIK - De Liberiaanse familie Hayes vertrekt voorgoed uit Was pik. Het door racisme en discrimi natie geteisterde gezin krijgt zo snel mogelijk andere huisvesting in Waalwijk. Dat maakte locoburgemeester Peter van Dongen gisteren bekend. Hij liet ook weten dat de daders aangepakt worden. Hoe dat zal ge beuren, is nog niet duidelijk. Moe der Ophelia Hayes reageerde opge lucht op het nieuws. „Ik ben dolge lukkig." Totdat de familie Hayes, een moe der met vier kinderen, een wo ning krijgt in Waalwijk, blijft zij volgens Van Dongen wonen op een onderduikadres buiten Was pik. Het gezin ging daar vrijdag oen haag - De meeste leerlingen op de middelbare school krijgen te weinig les. Slecht één op de vijf tien scholen haalt de norm van 1040 lesuren per jaar die het kabi net vorig najaar oplegde. Dat blijkt uit een gisteren uitgelekt onder zoek van de Inspectie voor het On derwijs. Ouders klaagden de afgelopen ja ren over de uitval van lesuren. Scholieren waren soms al ver voor de zomervakantie vrij door de ver gaderingen van de leraren. Ze kre gen ook vrij als leraren ziek wer den. Daarop zette de Tweede Ka mer toenmalig minister van On derwijs Van der Hoeven onder Ondanks klachten van ouders sla gen veel instellingen in het mid delbaar onderwijs er nog altijd niet in om hun leerlingen vol doende uren les te geven. druk om scholen een minimaal aantal uren op te leggen. Dit voor jaar bleek dat veel scholen de norm van 1040 uur niet haalden. Daarop vroeg staatssecretaris Van Bijsterveldt de Inspectie om te on derzoeken hoeveel uren de leerlin gen les krijgen. Uit het via het NOS-journaal uitgelekte rapport blijkt dat 93 procent van de scho len de urennorm niet haalt. Een op de acht moet ingrijpende maat regelen nemen omdat ze ver on der norm zitten. De VO-raad noemde de eis eerder al onhaalbaar. De belangenbeharti ger van het voortgezet onderwijs is dan ook niet verrast door de cij fers. „De eis is in september inge steld, toen de lesroosters al lang ge maakt waren", zegt voorzitter Sjoerd Slagter. Hij verwacht niet dat de minister scholen sancties oplegt. Volgens het Landelijk Ak- tie Komitee Scholieren moet de norm met tachtig uur worden ver laagd. Ook meent het comité dat het halen van de ureneis niets zegt over de kwaliteit van een school. EaSjVAN STRAATEN naar toe, nadat met een scooter op een dochter was ingereden. Van Dongen noemde gisteren de situatie in Waspik 'zeer betreurens waardig'. „Het is niet zo dat de in woners van Waspik problemen hebben met onze gekleurde mede- De mogelijke daders van het ra- cistische geweld zijn nog niet aangehouden. Volgens de loco burgemeester is een groep jonge ren verantwoordelijk. mensen. Maar helaas geldt dat wel voor een kleine groep", aldus Van Dongen. De loco-burgemeester er kende dat een plan van aanpak, dat eerder dit jaar werd opgesteld in samenwerking met een aantal instanties, niet heeft gewerkt. „We hadden gekozen voor goed com municeren met alle partijen om de ernst van de situatie te achter halen. We dachten dat dit voldoen de zou zijn. Helaas bleek dat niet zo." Van Dongen had geen antwoord op de vraag waarom het gemeente bestuur, de politie, het welzijns werk, het jongerenwerk en Vluch telingenwerk pas een halfjaar na het begin van de treiterijen echt in actie kwamen. De locoburgemees ter wist wel te vertellen dat de wijkagent mogelijke daders (een groep jongeren uit het dorp) heeft aangesproken op hun gedrag. Er zijn echter nooit aanhoudingen verricht. door Joop van der Pol WASPIK - De gordijnen van het huis aan de De Roonlaan 21 in het Noord-Brabantse Waspik zijn ge sloten. Aan de voordeur van het verlaten huis hangt een bosje bloe men. Er wappert een geel briefje aan. De tekst is in het Engels. 'Very sad and upset' staat er, en het verhaalt ook over 'stupid young guys' en 'they are wrong'. Dit is de woning waar Ophelia Hayes met haar familie woonde. Een buurman weet dat het boeket je er zaterdag al is opgehangen, na een artikel in de krant over treite rijen en intimidatie. Hij kent de fa milie: „Aardige lui, niks mis mee." Toen een half jaar geleden een stuk of vier jochies van een jaar of twaalf eieren tegen de ruit van het gezin kletterden, zette hij met zijn auto de achtervolging in. „Drie heb ik er bij de nek gegrepen. Ik heb ze de keus gegeven: of de troep zelf opruimen, of naar het politiebureau. Ze hebben netjes op geruimd. En ik heb ze gezegd: hier in de straat gebeurt niks meer, of ik breek jullie benen." De man is het zat om omzichtige bewoordin gen te kiezen. „De politie doet niks, de wijkagent zie je nooit." Het briefje op de ruiker leidt naar een vrouw verderop in het dorp. Zij schenkt gastvrij koffie: „Die bloemen, tja. Het was een sponta ne actie nadat mijn man en ik het in de krant hadden gelezen. We zijn hevig geschrokken van wat hier in gebeurt. Maar we ergerden ons ook dat we als inwoners met een een veeg uit de pan meekrij gen. Alsof we het maar laten ge beuren." Ze weet zeker dat de hangjongeren met hun kale kop pen, hun zwarte kleding en hun scooters rond het prieeltje op het Dorpsplein vaak genoeg door voor bijgangers zijn gewezen op hun in timiderende gedrag. „Maar nu het zulke vormen begint aan te ne men is dat niet meer genoeg. Jon gerenwerk, gemeente, politie én in woners moeten samen optrekken om te zorgen dat het stopt. Ook in het belang van die jongens zelf. Die werken zich steeds verder in de nesten." Ze denkt even na. „Het is toch te gek dat we aan één kant voor Amnesty brieven zitten te schrijven, terwijl een Liberiaans gezin op de vlucht nota bene ook nog vluchten moet hier uit Waspik?!" Op het Dorpsplein is van de hanggroep geen spoor te bekennen. Een argeloos meisje dat plaatsneemt in het prieeltje of het tempeltje zoals Waspik het ge bouwtje op het plein noemt, wordt meteen omringd door came- ralieden. Waspik is nieuws, maar niet om over naar huis te schrij ven. En als een fotograaf ineens wél een paar jongeren ziet, is hun houding dreigend: „Geen foto's." Een mevrouw die een boodschap je doet, schudt het hoofd. „Als je ziet hoe ze dingen kapotmaken. En dat ze die arme buitenlanders niet met rust kunnen laten!" Dorpsgenoten hebben uit solidariteit een bloemetje achtergelaten bij de voormalige woning van het Liberiaanse gezin in Waspik, foto Patrick Cuitjens 'KV/iAI<L CoP\ 9Ê. Hg-EN '7 den haag - De Tweede Kamer wil dat vrouwen met borstkanker snel ler in een ziekenhuis terecht kun nen voor een operatie waarbij uit eigen weefsel een nieuwe borst wordt gemaakt. PvdA-Kamerlid Khadija Arib noemde het bescha mend dat de zorg niet goed is gere geld. Minister Klink (Volksgezond heid) wil zo snel mogelijk regelen dar nieuwe behandelingen op de reguliere wijze worden bekostigd. breda - Het aantal bed break- fast-accommodaties in Nederland is in de afgelopen vijf jaar verdub beld naar ongeveer 4000. Dat meldde het Nederlands Research Instituut voor Recreatie en Toeris me gisteren. Een gemiddelde b&b heeft een jaarlijkse omzet van tus sen de 10.000 en 12.000 euro. Een overnachting kost ongeveer 69 eu ro voor twee personen. zwolle - Düzgün Yildirim, die on langs uit de SP werd gezet omdat hij weigert zijn senaatszetel op te geven, hervat volgende week zijn werkzaamheden in de Eerste Ka mer als de eenmansfractie Solida- ra. De Zwollenaar maakte de oprich ting van zijn partij gisteren be kend. „We zullen zeker verschillen van de SP. Soms zullen we neigen naar PvdA, soms GroenLinks." amsterdam - Het Openbaar Minis terie heeft gisteren voor de recht bank in Amsterdam acht maanden respectievelijk anderhalve maand cel geëist tegen twee 22-jarige Ca nadese militairen voor de mishan deling van een homo. Het tweetal heeft volgens justitie een 28-jarige man dit voorjaar in elkaar gesla gen. Na dit incident luidde COC Amsterdam de noodklok. rijswijk - De Consumentenautori teit wil dat alle aanbieders van pak ketreizen uiterlijk volgend jaar iets geregeld hebben voor het geval zij failliet gaan of anderszins niet aan hun financiële verplichtingen kun nen voldoen. Dat bevestigde de Consumentenautoriteit gistera vond naar aanleiding van bericht geving hierover van het vakblad Reisrevue. Uit onderzoek van de autoriteit blijkt dat bijna 600 aanbieders van pakketreizen niet zijn aangesloten bij het Garantiefonds. Van die 600 aanbieders heeft 55 procent niets geregeld, 45 procent heeft wel iets geregeld maar nog onduidelijk is of dat voldoende is. Na de inventa risatie zal de Consumentenautori teit nu 'de trap van bovenaf schoonvegen'. Eerst via overleg en als dat niets oplevert, volgt een gang naar de rechter. Die kan dan een dwangsom opleggen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4