Extraatje voor inwoners Kapelle 'Jp Kpjyt kok Vrees voor stank oesterschelpen Jacht op koffieshops jaagt huisverkoop aan Nieuwe brievenbussen in Borsele en Kapelle Infoavond over beheerplan Yerseke Moer Financiële positie gemeente blijft gezond. Omwonenden maken bezwaar tegen gebruik opslagloods bij Vlake. Jan de Jonge na 36 jaar weg bij Ter Valcke in Goes. Exploitant Aarden vreest dat Middelburgs beleid averechts werkt. 26 Woensdag 3 oktober 2007 PZC B Finanriplp nncifip boekje het komende jaar in. De be- (woz, rioolafvoerrecht, afvalstof- door Willem van Dam KAPELLE - Inwoners van Kapelle ontvangen ook volgend jaar een ge meentelijk douceurtje. Het gaat om een bedrag van 62 euro en zal worden verrekend met de gemeen telijke belastingen. Dit jaar kregen de Kapellenaren ook al een extraatje: 50 euro. Kapelle kan het 'gebaar' opnieuw maken, omdat de financiële posi tie van de gemeente gezond blijft. De begroting voor 2008 die giste ren werd gepresenteerd, biedt wei nig verrassingen. Het dagelijks gemeentebestuur gaat met een sluitend huishoud boekje het komende jaar in. De be groting laat een bescheiden over schot zien: rond de 58.000 euro. Dat is ongeveer overeenkomstig de verwachtingen. In de eerder dit jaar verschenen voorjaarsnota werd uitgegaan van een klein (32.000 euro) tekort. Op een totale begroting van rond de 25 miljoen euro is een dergelijk verschil te ver waarlozen. Wethouder J. Herselman (WD, fi nanciën) toonde zich gisteren 'zeer content' met de financiële vooruitzichten van de gemeente. De investeringen die op de rol staan, kunnen allemaal doorgaan en de gemeentelijke belastingen die de laatste paar jaar ook al nau welijks zijn gestegen, worden slechts met 'een fractie' verhoogd. De belastingdruk per woning (woz, rioolafvoerrecht, afvalstof fenheffing) bedraagt dit jaar 545 euro. Dat wordt volgend jaar 550 euro. Daarmee blijft Kapelle net iets onder het gemiddelde (551 eu ro in 2007) van de belastingdruk in Zeeland. De hondenbelasting, de forensen belasting, de lijkbezorgingsrechten en de leges gaan met 1,5 procent omhoog. Ook de verwachtingen voor 2009, 2010 en 2011 zijn redelijk gunstig. Op het gemeentehuis van Kapelle wordt ervan uitgegaan, dat in 2009 een overschot van 100.000 euro ge boekt kan worden. Voor 2010 wordt een klein tekort (50.000 eu ro) voorzien. De gemeenteraad van Kapelle zal de begroting op dinsdag 13 novem ber behandelen. door Frank Balkenende HEINKENSZAND - TNT Post ver vangt vanaf 15 oktober in de ge meenten Borsele en Kapelle de ro de brievenbussen door oranje exemplaren. De nieuwe brievenbus is niet al leen groter, maar geeft ook betere informatie over de lichtingstijden. TNT vervangt tot 2010 landelijk al le rode brievenbussen. Op de Beve- landen zijn Goes en Noord-Beve land het eerst aan de beurt. Daar verdwijnen de eerste rode bussen vanaf maandag 8 oktober. Uitgangspunt is dat wordt gekozen voor een zo best mogelijk locatie. Het kan zijn dat sommige brieven bussen van plek veranderen of zelfs verdwijnen. Brievenbussen bij ziekenhuizen en zorgcentra blijven staan. Ze worden wel verlaagd, zodat rolstoe lers er wat gemakkelijker bij kun nen. Ook alle plaatsen waar TNT Post de brievenbussen om 19 uur leegt, krijgen een verlaagde bus. Dan gaat het om onder meer postkanto ren en treinstations. door Adri Klinkenberg VLAKE - Omwonenden van een op slagloods voor mosselschelpen in Vlake willen voorkomen dat eige naar European Shell Store de op slag uitbreidt met Japanse oester schelpen. Een echtpaar dat in de buurt van de loods aan de Kanaalweg woont, vroeg de Raad van State deze week om een spoedbeslissing. De twee omwonenden hebben nu al te veel stankoverlast van de mossel schelpen, vinden ze. Woordvoerders van de provincie, die aan European Shell Store een milieuvergunning heeft verleend, stelden daartegenover dat een mi nimale hoeveelheid oestervlees in schelpen blijft zitten. Het zou gaan om minder dan een half procent dat binnen enkele maanden door rotting verdwijnt. Overlast zou er niet zijn. Het gaat om schelpen van wilde Ja panse oesters. Die worden in de Oosterschelde opgevist. Aan boord wordt de schelp gebroken en wordt het diertje met een krachti ge straal water uit de schelp gespo ten. De schelpen worden aan land gebracht waarna ze gekoeld wor den opgeslagen aan de Kanaalweg. De oesters worden gedood en over boord gezet. De gebroken oester schelpen worden onder meer in de bouw toegepast. De mossel schelpen, waarin European Shell Store ook handelt, verdwijnen als kalkstof in veevoer. De provincie erkent dat in het ver leden problemen zijn geweest met de koeling in het opslagbedrijf door achterstallig onderhoud. Dat gaf aanleiding tot klachten. Het be drijf zou nu afdoende maatregelen hebben getroffen. European Shell Store heeft het opslagbedrijf ge kocht van schelpenhandelaar Van Oeveren. Uitspraak binnen twee weken door Willem van Dam GOES - Hoeveel maaltijden hij in de loop der jaren heeft bereid - Jan de Jonge kan er slechts een slag naar slaan. Honderdduizend? Ach welnee, véél meer. Een mil joen? Nou, dat komt in de buurt; misschien waren het er nóg meer. Morgen neemt Jan de Jonge (hij wordt eind deze week zestig) af scheid van verzorgingsinstelling Ter Valcke in Goes. Zesendertig jaar stond hij er in de keuken. „En altijd naar mijn zin gehad, hé." Verwacht van Jan de Jonge geen uitgebreide uiteenzettingen over de Kunst van het Koken. De Jonge is een man van weinig woorden. Hij vindt 'alles' leuk wat maar enigszins met zijn vak van doen heeft. Hij vertoeft graag achter het fornuis, maar 'staat net zo lief te helpen bij de afwas' en helpt even enthousiast bij het 'portioneren'. Jan de Jonge (geboren in Gronin gen) kwam als tienjarig jongetje naar Goes, waar zijn vader een baan kreeg als leraar op wat toen nog de ambachtsschool heette. De Jonge ('Ik heb altijd al kok willen worden; je bent steeds creatief be zig') bezocht de koksschool in Bre da, en na zijn diensttijd bij de ma rine viel zijn oog op een adverten tie van Ter Valcke: kok gevraagd. Jan de Jonge solliciteerde, werd aangenomen en zou er nooit meer weggaan. Glimlachend herinnert hij zich de keuken die hij destijds binnenstap te. „Groot, kolossaal, grote ketels, alles wit betegeld; echt ziekenhuis achtig." Culinaire hoogstandjes werden er niet verricht. „Alles werd gekookt, alles werd ge stoomd, een beetje fabrieksmatig allemaal." Samen met vier collega's bereidde hij dagelijks maaltijden voor onge veer 350 bewoners. „Gewone dage lijkse kost. En als toetje een pud dinkje of een vlaflip." De keuken die hij achterlaat oogt heel anders dan die hij zesendertig jaar geleden binnenwandelde. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Koffieshops in Zee land staan behoorlijk onder stress, zegt shopeigenaar Gerard Aarden. Ook hij is op zijn hoede. Na Sixty-Two moet waarschijnlijk ook Roxy dicht. En dus zit Middel burg tot eind januari 2008 zonder softdrugs. Althans, zonder gedoog de softdrugs. Want de handel ver plaatst zich naar de huisadressen, voorspelt Gerard Aarden. „En dat zijn geen geitenwollentypes. Ik heb de burgemeester van Middel burg nog gevraagd of hij soms ook denkt dat er geen geloof meer zal zijn als alle kerken sluiten. De justi tiële jacht op koffieshops in Zee land zet ons allemaal onder druk. We moeten goed in de gaten hou den wie we binnen hebben." Maar dat gebeurde al, stelt Aarden die twee shops heeft: in Goes en in Vlissingen. „Al hebben de inval len bij Checkpoint onze controles gestimuleerd. Belgen en Fransen, die geen zin hebben om lang in de rij te staan of het tumult in Ter- neuzën uit de weg willen, komen nu hier. En om die kilometerkos- ten eruit te halen, gaan ze shop pen. Het blijft niet bij één koffie- shopbezoek. Daar moet je voor wa ken. Wij zijn streng, ja. We halen nu tafels en stoelen uit onze zaak in Vlissingen. Handel in harddrugs willen we koste wat kost tegen gaan en bovendien mogen minder jarigen niet stiekem naar binnen. Eigenlijk zou een bar aan de deur nog het beste zijn: dan staat een ze ventienjarige tenminste altijd op gemeentegrond en is de shopeige naar niet verantwoordelijk. Daar over wil ik binnenkort praten met Gerard Aarden voor zijn koffieshop in Goes. Sinds de invallen in Terneuzen krijgt hij vijf tot tien procent meer bezoekers. foto Willem Mieras de burgemeester." Aan de voorruit hangt een waarschuwing aan hen om buiten te blijven. Gefeliciteerd, jullie hebben de baas kwaad ge maakt, staat er. Bij binnenkomst word je opgenomen op video, deze dvd gaat meteen naar de politie. Het is beter dat jullie iets nuttigs gaan doen met jullie leven. De aanleiding is een incident tijdens de De Ruy- terfeesten, legt Aarden uit. „Een groepje dertien- tot vijftienjarigen hing buiten rond en ineens zat zo'n ventje binnen. Ik moest echt alle zeilen bijzetten om ze weg te krijgen. Het briefje heeft gehol pen; ze zijn niet meer geweest. Ge lukkig. Buiten het feit dat hun be zoek mij mijn vergunning kan kos ten, is er ook nog een stuk sociale hygiëne. Blowen is niet bedoeld om hele dagen in een roes te zijn. Net zomin als je de hele dag in een café moet drinken." Klein, compact, modern. En wat nog véél belangrijker is: de bewo ners van Ter Valcke hoeven geen genoegen meer te nemen met wat de pot schaft, Jan de Jonge en zijn keukenbrigade koken tegenwoor dig a la carte. Gerookte zalm op een bedje van sla; gepocheerde Vic- toriabaars met rode wijn en ho ning; een ijscoupe Mont Blanc of een Chocolade bavaroise - het kan allemaal. En in het restaurant van Ter Valcke kunnen niet alleen de eigen bewoners aanschuiven, ook hun familieleden en ouderen die in de de omgeving van de zorgin stelling wonen zijn er welkom. Jan de Jonge heeft nooit overwo gen om de keuken van Ter Valcke te verruilen voor een baan in een 'gewoon' restaurant. Waarom zou hij ook? In de horeca is het vaak buffelen en bovendien: „In Ter Val- 'Alles werd gekookt, alles werd gestoomd, een beetje fabrieksmatig allemaal' cke wonen allemaal dankbare gas ten." Morgenmiddag (vanaf 14.30 uur) wordt Jan de Jonge uitgezwaaid, 's Avonds gaat hij met een gezel schap genodigden aan tafel. Wat er op het menu staat? „Een Bali nees buffet." Nee, dit keer niet in eigen keuken vervaardigd. „Dat zou ik mijn collega's niet willen aandoen." Mevrouw Boogert aan de maaltijd in Ter Valcke. VLAKE - In de Sequoiahof in Vlake wordt vrijdagavond een informa tiebijeenkomst gehouden over de samenstelling van een beheerplan voor de Yerseke en Kapelse Moer. Om het niet alleen bij woorden te laten, is er zaterdagochtend een ex cursie met gidsen door de natuur gebieden. Wat er wel en wat er niet mag in de Yerseke en Kapelse Moer, komt in het beheerplan te staan. Beide gebieden worden al jarenlang be schermd. Een beheerplan is nu no dig, omdat ze onder de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen zijn gebracht. Een beheerplan heeft a' voordeel dat gebruikers niet mr voor alles een vergunning mc hebben. De informatieavond Sequoiahof, opgezet door de vincie, begint om 19.30 uur. Dé cursie, vertrek bij de Postweg de Kapelse kant, is zaterdag y,"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 44