Zeela d T l i Vraagtekens bij berekening miljoenentekort Strenge norm vergt meer ambulances Uitgeslapen? 9RE*HBK Zalmplatform biedt petitie aan tegen vissterfte Hastens?^ www.remax.nl Vertild PZC Woensdag 3 oktober 2007 3 Deadline keuze projectontwikkelaar deelplan 1 ver strijkt. College, ontevreden over informatie van ambtenaren, ziet af van gunning en roept raad terug van vakantie. Twaalf ambtenaren tijdelijk vervangen door externe deskundigen. Voor eind september moeten zij rapporteren. J november 2006 3 juli 2007 12 juli 2007 Presentatie herziene grondexploitatie door bureau Witteveen en Bos aan B en W, personeel, gemeenteraad en media. 2 oktober 2007 16 oktober 2007 17 oktober 2007 Gemeenteraad neemt besluit over grondexploitatie Scheldekwartier. Uitkomsten accountants- en integriteitsonderzoek door bureau Integis naar handelen van ambtenaren en bestuurders in project Scheldekwartier. november 2007 2008 Scheldekwartier moet afzijn. Volgens huidige plannen met 1790 woningen. 2023 1 Gemeente besteedt De twaalf ambtenaren College B en W behandelt Gepland begin bouw eerste deelplan mogen terugkeren op het rapport Witteveen en fase 1 rondom (centrum) aan. hun werk. Bos en de reacties erop. Dok van Perry. door Maurits Sep Vlissingen heeft een second opinion gevraagd voor de operatie Scheldekwartier. Maar welk rapport verdient nu het meeste vertrouwen: het tweede van Witteveen+Bos, dat een tekort van 62,5 miljoen euro laat zien, of toch het eer ste, uit 2005 van Tauw, dat met een miniem verlies van 71.000 euro sluit? College en gemeenteraad zijn hevig geschrok ken van de bevindingen van Witteveen+Bos. Ambtenaren ook, zij het om een andere reden: zij zetten vraagtekens bij de juistheid van de be rekeningen. Het bureau zou volgens hen (zij willen anoniem blijven) met andere uitgangs punten hebben gerekend. Dat verklaart het gro te verschil met de vorige grondexploitatie van het bureau Tauw. Witteveen+Bos geeft zelf aan dat het niet be schikt over de gegevens die in 2005 door Tauw zijn gebruikt voor het berekenen van de kosten en opbrengsten van het Scheldekwartier. Daar door is het inderdaad mogelijk dat de conclu sies 'niet optimaal aansluiten bij het master- plan' voor de nieuwe wijk, waar de komende 18 jaar 1800 woningen moeten komen. Tauw kwam in 2005 uit op een exploitatie van 150 miljoen euro. De opbrengsten waren vol doende om de kosten te dekken. Volgens de cij fers die Witteveen+Bos gisteren presenteerde, lopen de kosten op tot 161,4 miljoen euro, en komt er maar 108,7 miljoen euro binnen. Bo venop dit gat van 52,7 miljoen komt nog eens 9,8 miljoen euro aan rente. Als je niet dezelfde uitgangspunten hanteert, kom je ook al snel tot andere conclusies, oorde len ambtenaren. En als je het Scheldeterrein in Hastens Mega Store Breda Ettensebaan 17a (naast Kids Factory) Info: 0900 - 225 0 225 (Lokaal tarief) door Claudia Sondervan GOES - De Zeeuwse ambulances hebben de eerste helft van 2007 tot veertien procent van de ritten de vijftien-minutennorm niet ge haald. Dat zegt interimdirecteur P. Bou- man. De overschrijdingen werden vooral gemaakt bij ritten vanaf Tholen en Schouwen-Duiveland. Hij acht de cijfers uit het registra tiesysteem van de RAVZ, de ambu lancedienst in Zeeland, echter niet betrouwbaar. Hij laat een nieuwe analyse uitvoeren. „Wij hebben met de zorgverzekeraar afgespro ken dat er jaarlijks maximaal tien procent van de meest spoedeisen de ritten de vijftienminutennorm mag overschrijden, vanwege de bij zondere geografische kenmerken van Zeeland. Vorig jaar werd to,8 procent overschrijdingen gemeld, maar ik heb de indruk dat dat een wat vriendelijk cijfer is." Als een ambulance van een stand plaats weggeroepen wordt, moet een naburige ambulance tijdelijk dichter naar die standplaats op schuiven. Dat zou het hoge aantal PZC Rolant Quist foto's Lex de Meester, Ruben Oreel, Jaap Wolterbeek, VHP een ander tempo volbouwt - Witteveen+Bos gebruikt aan andere 'fasering' dan Tauw - kost het project meer en levert het minder snel geld op. Witteveen+Bos vindt echter dat de woning markt in Vlissingen geen 150 woningen per jaar aan kan, zoals Tauw veronderstelde, maar hooguit too. Ook is er veel minder vraag naar winkelruimte. Twee redenen voor lagere in komsten. Verder mist het bureau de kosten voor milieumaatregelen in het plan. Witteveen+Bos heeft alle informatie gekregen die het gemeentebestuur heeft, benadrukte wethouder Tineke Verhage. Experts mogen vol gende week reageren op het rapport van Witteveen+Bos. „Dat wordt de toets of het vol ledig is." Daarna moet het college kiezen welk bureau het meeste vertrouwen verdient. overschrijdingen mede verklaren. Als de Tweede Kamer en minister Klink het maximum aan tijdsover schrijdingen ook in Zeeland terug wil brengen naar vijf procent, moe ten er onherroepelijk wagens bij, stelt Bouman. De RAVZ werkt aan een nieuw plan over de ambulan ces beter te verdelen. Minister Klink moet overigens niet eenmaal 4,6 miljoen euro bij passen om de RAVZ voor een fail lissement te behoeden, maar ette lijke jaren lang elk jaar 4,6 miljoen euro, meent de directeur. COMMENTAAR Het is goed dat het college van burgemeester en wethouders van Vlissingen begin juli een stokje stak voor de gunning van de eerste fase van het project Scheldekwartier. Onderzoeksbureau Witteveen en Bos becijfert dat de gemeente een onacceptabel financieel risico loopt. Daarmee is echter nog geen klaarheid gekomen in het dossier-Scheldekwartier. Want waarom wijkt de uitkomst van Witteveen en Bos tientallen miljoenen af van de exercitie van Tauw, die eerder de financiële consequenties in kaart bracht. En wie heeft er nu eigenlijk gelijk, Tauw of Witteveen en Bos? En wie is in staat om dat te bepalen? Een veilige conclusie lijkt te zijn dat Vlissingen zich stevig vertild heeft aan het project. Ambtenaren en politici hebben steken laten vallen. En volgens goede politieke mores kan dat niet zonder consequenties blijven. Overhaast handelen lijkt in deze fase echter niet gepast. Om te beginnen moet uitgezocht worden of de twaalf ambtenaren die in juli naar huis werden gestuurd correct zijn behandeld. Bovendien zal de gemeente heel snel moeten erkennen dat alle hulp welkom is. Dat betekent dat om te beginnen de rode loper moet worden uitgelegd voor de provincie, die al eerder heeft aangeboden om te helpen. DEN HAAG - Het Zalmplatform heeft gisteren, mede namens de hengelsportfederatie Zuidwest-Ne derland, de Tweede Kamer in een petitie gevraagd af te zien van de bouw van nieuwe waterkrachtcen trales als die niet zijn voorzien van een geleidingssysteem dat vissen beschermt. Dat moet ook gelden voor getijden- centrales in de Haringvlietsluizen en de doorlaatwerken in de Greve- lingendam en de Oosterschelde- dam. Turbines op die plekken kunnen een aanzienlijke vissterfte en ver storing van de vistrek veroorza ken, aldus het Zalmplatform. Het Scheldeterrein vóór (linksboven), tijdens (rechtsboven) en na de sloop van een aantal gebouwen (onder). foto's Ruben Oreel en Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3