Zeeland PZC LCF: Premie op geboorte kinderen Oostburgs ziekenhuis wint prijs 25 Tragel roept hulp burgemeesters in bij zoektocht Van Boom wil webcam stadhuis naar nieuwe sponsors voor kinderboerderijen Terneuzen om schepen te volgen ZEEUWS-VLAANDEREN 31 33 Doel is jonge gezinnen lokken naar Zeeuws-Vlaanderen. 'Vergeten' uien rotten in de regen Cliënten van afdeling low-care Antonius dagje verwend met uitstapjes. Chinees kun je niet vroeg genoeg leren Woensdag 3 oktober 2007 Rapport kernenergie verdeelt de Kamer Tip? redtern@pzc.nl door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De gemeente Terneu- zen moet een premie zetten op de geboorte van kinderen. Dat stelt raadslid Cees Freeke (LCF) voor in schriftelijke vragen aan burgemees ter en wethouders. Freeke wil de premie inzetten om jonge gezinnen naar Zeeuws- Vlaanderen te lokken. Steeds meer jongeren vertrekken uit de regio en de vergrijzing wordt steeds gro ter. Hij stelt dat Zeeuws-Vlaande ren heel wat te bieden heeft, maar dat dit nog niet genoeg bekend is in de rest van het land. „Zeeuws- Vlaanderen kampt met een leeg imago", vindt Freeke. Hij wijst er op dat in de regio nog rust en ruimte is, geen files naar het werk en goed onderwijs voor de kinde ren. „Maar de bevolking krimpt en daar moet nodig wat aan gedaan worden. Onbekend maakt onbe mind. Om jonge gezinnen te trek ken en onze kindvriendelijkheid tegenover de rest van Nederland opvallend te accentueren stelt on ze fractie voor om voor een bepaal de tijd op de geboorte van een kind een premie te zetten." Het raadslid oppert om bij de ge boorte van het eerste kind een symbolisch bedrag van too euro te geven, bij het tweede kind 500 eu ro en vanaf het derde kind de ouders 3000 euro toe te stoppen. Het Terneuzense raadslid Cees Freeke stelt voor een premie te zetten op de geboorte van kinde ren, om zo jonge gezinnen aan te trekken. „Nee, niet meteen zeggen dat dit te veel geld kost", schrijft het raads lid aan burgemeester en wethou ders. „We geven ook rustig 300.000 euro uit aan een metalen beeld wat qua kleur en omvang niet voor de Hulk onder doet om het parkeerterrein bij het stadhuis luister bij te zetten. En verder werd een een busstation van drie miljoen euro met kostbare kooi constructie exact op de plek neer gezet, waar op de middellange ter mijn een nieuwe noodzakelijke zeesluis ten behoeve van het Ka naal van Gent naar Terneuzen moet verrijzen. Geld is er altijd en voor alles en nog wat beschikbaar. En waar een wil is, is een weg." De resultaten zullen volgens Freeke niet meteen meetbaar zijn. Maar dat zijn ze volgens hem even min van N.V. Economische Im puls Zeeland, waarin bestuurders wel geloven of het voordeel van de twijfel gunnen. „Bedrijven binnen halen betekent namelijk ook dat de gezinnen van werknemers, zon der wie bedrijven niet kunnen be staan, zich hier graag zullen willen vestigen. Kortom: gewoon doen", betoogt het raadslid. - - t A.2 jzz ZAAMSLAC - Het loof is er weliswaar 'afgeklapt' maar de uien liggen hier, tussen Zaamslag en Ter hole, nog op het land. Dat is begin oktober rede lijk laat. Voor zover boeren dit jaar uien hebben gezet, lig gen de meeste intussen toch wel binnen. Op me nig erf viel er in het weekend van tien dagen gele den een grote bedrijvigheid waar te nemen. Vlug nog even profiteren van het droge, zonnige weer om de oogst binnen te halen. En die ging dan met een transportband naar doorluchtige bewaar omstandigheden in grote schuren. Als het weer de komende dagen een beetje mee werkt, gaat dat tafereel misschien wel op herha ling. Van de 'juunen' op dit perceel kun je hoog uit zeggen dat ze nog een beetje extra zon heb ben gehad en daarmee nog iets aan pit hebben gewonnen. Maar als de regen toeslaat, heb je daar misschien niks meer aan en worden de ajui nen een prooi voor grijpgrage handen of rottings processen. foto Peter Nicolai door René Hoonhorst OOSTBURC - De zeventien cliënten die op de afdeling low-care van het Oostburgse Antoniuszieken- huis verblijven, worden volgende week woensdag in de watten ge legd. Het idee om de 'uitbehandelde' pa tiënten, die nog niet naar huis kun nen of wachten op een plaats in een zorginstelling, een dag te ver wennen, sloeg aan bij zorgverzeke raar CZ. Het leek activiteitenbege leidster Hannie Flikweert leuk om de hele afdeling een dagje met el kaar op te laten trekken. De cliënten nuttigen bij het krie ken van de tiende oktober een ge zamenlijke broodmaaltijd, horen op de ziekenomroep een speciale boodschap, gaan met zijn allen in de bus naar het visserijmuseum en spelen vervolgens een paar pot jes bingo. Als klap op de vuurpijl genieten de patiënten van afdeling vier (zoals de low-care in het Anto nius heet) samen met partner, vriend of kennis 's avonds van een copieus diner. Flikweert: „CZ geeft achthonderd euro voor het hou den van een verwendag. Wij vie len dit jaar met ons idee in de prij zen en gaan er een echt geden kwaardige dag van maken." door René Hoonhorst TERNEUZEN - De burgemeesters Jan Lonink (Terneuzen) en Jan-Frans Mulder (Hulst) helpen de Stich ting Tragel vanmiddag bij het 'ron selen' van sponsors voor de Zeeuws-Vlaamse kinderboerderij en. De twee burgervaders proberen tussen twee en vier uur met leden van de directie en het manage mentteam van De Tragel bedrij ven te porren voor een jaarlijkse bijdrage of een eenmalige gift. De Tragel exploiteert de kinderboerde rij in Terneuzen en die bij het com plex voor verstandelijk gehandicap ten De Sterre in Clinge. De kosten voor de begeleiding van cliënten, die op de boerderij werken als dag besteding, zitten in hei budget van De Tragel. De gemeente Terneu zen stelt geld beschikbaar voor de exploitatie van de kinderboerderij en de ontmoetingsruimte. „Maar daarnaast hebben we nog geld no dig voor verzorging van dieren, on derhoud van stallen en speeltuig. Ook de aanschaf van nieuwe speel toestellen of terrasmeubilair moet uit andere middelen komen. Van daar dat we altnd op zoek zijn naar donateurs, vrienden van de kinderboerderij" meldt Jos van Hooijdonk, secretaris van de Stich ting Kinderboerderij. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Er moet een camera geplaatst worden op het stadhuis in Terneuzen zodat mensen via in ternet het scheepvaartverkeer op de Westerschelde kunnen volgen. Giel van boom (Top Gemeentebe langen) dient daarvoor een initia tief raadsvoorstel in. Ook de ge meenten Hulst en Sluis zouden moeten bijdragen. Zo'n webcam dient immers ter promotie van heel Zeeuws-Vlaanderen. „Wij moeten ons meer bewust worden van het feit dat het zicht vanaf Zeeuws-Vlaanderen op de scheep vaart op de Westerschelde uniek is in heel West-Europa", betoogt Van Boom. „Wij vinden deze beel den gewoon, maar de buitenwacht zal deze buitengewoon vinden. Dit zal leiden tot meer bekend heid van onze regio en zal het ima go hiervan verbeteren."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27