Slaande ruzie tussen personeel en directie Total over overuren Advanta Limagrain breidt uit in Rilland Landelijke kranten kampen weer met daling totale oplage Veel werkwillenden thuis Helft werknemers in Nederland wil graag in deeltijd werken Indianen slepen Shell Canada voor de rechter Twee or-leden uit ongenoegen opgestapt en overleg opgeschort. Onderzoeksvestiging Lelystad komt mogelijk naar Zeeland. AD verliest meeste lezers, Metro en Spits zijn grootste stijgers. Geen gehoor bij callcentrum 1 8 I Woensdag 3 oktober 2007 P2C door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - Het personeel en de directie van Total hebben slaande ruzie over de compensatie van overuren die zijn gemaakt tijdens de onderhoudsstop in mei en juni. Twee leden van de ondernemings raad zijn opgestapt. Ook heeft de or het overleg opgeschort. De olieraffinaderij lag van half mei tot eind juni stil vanwege groot on derhoud. Alle leidingen en installa ties zijn schoongemaakt, gecontro leerd en gemoderniseerd. Een gi- ga-operatie waarbij op topdagen 1400 onderhoudsmensen in de weer zijn geweest. De operatie is goed verlopen, al heeft die veel gevergd van het per soneel. Vooraf is al ingeschat dat er veel overuren zouden moeten wor den gemaakt om te zorgen dat de fabriek zo snel mogelijk weer in werking kon worden gesteld. Daarom hebben de directie en de ondernemingsraad mondeling af spraken gemaakt over hoe om te gaan met overuren. Na de onder in Tijdens de onderhoudsstop van Total in Vlissingen heeft het per soneel veel overuren gemaakt. OR en directie hebben mot over hoe die te compenseren. OIEMEN - Meer dan de helft (57 pro cent) van de werknemers in Ne derland wil graag in deeltijd wer ken. In de praktijk is slechts een kwart van de werkenden partti mer. Dat blijkt uit de Randstad Werkmonitor van oktober, waar voor ruim achthonderd werken den zijn ondervraagd. Voor het onderzoek is voor partti me werk uitgegaan van minimaal 24 en maximaal 34 uur per week. Bij mannen is de kloof tussen wens en werkelijkheid nog groter: 42 procent van de mannen wil minder dan 35 uur werken, slechts 13 procent doet het. Ook chefs en afdelingshoofden kunnen best een dag in de week thuis blijven, zeg gen vier op de tien managers. Toch krijgen in sommige organisa ties mensen met een hogere func tie minder gemakkelijk toestem ming minder te gaan werken dan mensen met een lagere functie. Van de werkenden vindt 10 pro cent dat de balans tussen werk en privé zoek is. Volgens een op de vijf geeft de werkgever onvoldoen de ruimte om een goede balans na te streven. Toch zien veel werken den ervan af minder te gaan wer ken als zij daartoe de kans krijgen. Zij zien op tegen het lagere salaris en zijn bang voor een negatieve beeldvorming. houdsstop zou worden gekeken of er sprake is van excessief veel over werk en opbouw van overuren. In dat geval zou er worden afgewe ken van formele regels en een extra compensatie (in uren en/of extra beloning) worden gegeven, aldus de or. Maar aan die afspraak komt de di rectie niet tegemoet, aldus de on dernemingsraad. Toenmalig direc teur Tom Schockaert legt de afspra ken anders uit dan de or. De ondernemingsraad heeft nu van de nieuwe directeur, Claude Gueguen, geëist alsnog de afspra ken na te komen. Die heeft de eis naast zich neergelegd. Na overleg met Schockaert was zijn conclusie dat de or-leden de afspraak ver keerd hebben begrepen. Dat schoot twee or-leden in het verkeerde keelgat. Zij zijn uit te leurstelling en ongenoegen opge stapt. De andere or-leden zien nog geen reden om te vertrekken. Voor zitter Pieter van der Have van de ondernemingsraad wil geen com mentaar geven. Onduidelijk is of de overige or-leden de uitleg van de directie wel slikken. Van der Ha ve verwijst door naar de nieuwe di recteur van Total, Gueguen. Ook die geeft geen nadere toelichting. Maar via een woordvoerder laat hij weten dat er een oplossing is. Waar die uit bestaat zegt hij niet, omdat hij eerst het personeel op de hoogte wil brengen. ENSCHEDE-Werknemers van het callcentrum van KPN Contact in Enschede hebben gisteren om 12.00 uur het werk voor 24 uur neergelegd. Zij eisen voor zowel dit jaar als volgend jaar drie procent meer loon. De werkgevers willen niet verder gaan dan twee procent. foto Eric Brinkhorst/ANP door Harmen van der Werf RILLAND - Het in landbouwzaaiza- den gespecialiseerde bedrijf Lima grain Advanta breidt de activitei ten bij Rilland uit. De groei is voor al te danken aan een herschikking van activiteiten door het Franse moederconcern Limagrain binnen de Benelux. De grootste aanwinst is de mogelijke verhuizing van de Limagrain-onderzoeksvestiging uit Lelystad naar Rilland. Woordvoerder R. de Munnik laat weten dat de verhuizing van de Li- magrain-vestiging in Lelystad naar Rilland zich nog maar in de begin fase bevindt. „Dat is een lange ter- mijnverhaal en zal op z'n vroegst in 2010 gebeuren." Limagrain Ad vanta heeft inmiddels al wel de ge meente Reimerswaal gepolst of zij wil meewerken aan de uitbreiding CALGARY - Een organisatie van in dianen eist een verbod op uitbrei ding van een deel van de teerzand activiteiten van Shell Canada. De Woodland Cree First Nation is maandag naar de rechter gestapt om dit bij het bestuur van de Ca nadese provincie Alberta af te dwingen. Het gaat om het Carmon Creek Project, de productiefaciliteit van Shell bij Peace River in de teer zandregio in het noorden van Al berta. Shell haalt daar bitumen uit de grond, een stof die voorkomt in ruwe aardolie. Door het injecteren van stoom in de bodem wordt de stroperige stof vloeibaar. Shell wil de productie in fases verhogen van twaalfduizend vaten tot honderd duizend vaten per dag. Shell ver wacht de komende jaren vijftien tot achttien miljard euro te investe ren in de verdere ontginning van het gebied. De activiteiten in de omvangrijke teerzandindustrie van Alberta zijn de oorspronkelij ke bewoners al langer een doorn in het oog. Volgens hen is de scha de aan de natuur en daarmee aan hun cultuur onaanvaardbaar groot. van de bebouwing in de Zimmer- manpolder, op korte afstand van de Westerschelde. Het college van B en W van Reimerswaal heeft gis teren besloten het principeverzoek te steunen. „Advanta Limagrain is een mooi bedrijf', verklaart wet houder J. Sinke (SGP, ruimtelijke ordening), „en er gebeuren nuttige dingen." De uitbreiding met onder meer nieuwe opslagloodsen gaat volgens Sinke meer dan een halve hectare beslaan. „Wil je in Nederland iets voor el kaar krijgen, dan moet je er vroeg bij zijn", legt De Munnik van Li magrain Advanta uit waarom het idee al aan de gemeente Reimers waal is voorgelegd. De onderzoeks vestiging van Limagrain Advanta in Lelystad richt zich op de kweek Limagrain Advanta is bezig met een herschikking van de activitei ten in Nederland. De vestiging in polders bij Rilland profiteert daar van landbouwgewassen als winter tarwe, zomer- en wintergerst, vlas, erwten en veldbonen. Er werken ongeveer dertig mensen. Of Lelystad naar Rilland komt, is' dus nog onzeker. Limagrain Advan ta gaat hoe dan ook meer doen op de Benelux-hoofdvestiging bij Ril land. Het bedrijf onderzoekt of en waar activiteiten kunnen worden samengevoegd. Alle maïskweekac- tiviteiten voor noordwest Europa zijn inmiddels in Rilland geconcen treerd. Het programma voor de veredeling van uien is uitgebreid. Het uienonderzoek van Nickerson- Zwaan uit Made is ondergebracht in Rilland. Volgens De Munnik le ver dit werk op voor 'een paar me dewerkers'. Limagrain Advanta komt voort uit Advanta Seeds, waarvan het roem ruchte Kapelse zaadveredelingsbe- drijf Van der Have deel uitmaakte. De vestiging in Rilland is momen teel goed voor ongeveer zeventig voltijdse arbeidsplaatsen. AMSTERDAM - De totale oplage van de landelijke Nederlandse dagbla den is in het tweede kwartaal van 2007 gedaald ten opzichte van de zelfde periode in 2006. Dat bleek gisteren uit cijfers van HOI, het In stituut voor Media Auditing. De oplage van landelijke dagbladen lag in het tweede kwartaal van dit jaar op 3.742.505, vorig jaar was dat nog 3.760.659. De gratis kranten de Pers en DAG zijn niet meegeteld, omdat die vorig jaar nog niet uit kwamen. De Pers en DAG waren in het tweede kwartaal van 2007 goed voor respectievelijk 486.399 en 326.086 stuks. Van enkele landelijke kranten steeg de oplage tussen 1 april en 30 juni 2007. De grootste stijgers zijn de gratis kranten Metro en Spits, waarvan de oplagen in vergelijking met vorig jaar met 54.662 en 25.632 stuks toenamen. „Onze groeistrategie loopt geheel volgens plan, en wij zijn nog lang niet klaar", zegt Silvio de Groot, uitge ver en algemeen directeur van Me tro. „Zowel lezers als adverteerders blijven vragen om de krant. In de steeds voller wordende dagbladen markt is dat een goed teken. Het is duidelijk dat wij de juiste snaar ra ken bij onze doelgroep." Ook de oplagen van NRC.Next, het Financieele Dagblad en Trouw namen dit jaar toe. Grootste daler is het AD, waarvan de oplage met 60.877 stuks afnam. Ook NRC Han delsblad (-11.251) en de Telegraaf (-19.431) leverden in. De Telegraaf blijft de grootste krant, met een oplage van 699.450 kranten. De betaalde oplage van de PZC steeg met iets meer dan 1000 stuks (1,9 procent). Dagelijks worden cir ca 58.000 exemplaren verspreid. FTC De totale oplage van landelijke kranten in Nederland is in het tweede kwartaal verder gedaald. AD moet zelfs een oplagedaling van 60.877 stuks verwerken. DEN HAAG - Een kleine half mil joen mensen die thuis zitten zon der uitkering, willen graag aan het werk. Werkgevers en de overheid moeten veel meer doen om hen op de arbeidsmarkt te krijgen. Dat zegt de Raad voor Werk en Inko men (RWI) in een advies aan het kabinet. In tegenstelling tot Nederlanders met een uitkering (WW, bijstand, WAO) hebben de werkzoekenden zonder uitkering een goede uit gangspositie voor een baan. De groep bestaat voor tweederde uit relatief jonge vrouwen met een ho ge opleiding. Zij missen vaak al leen recente werkervaring, omdat zij de laatste jaren de zorg voor de kinderen verkozen boven een baan. De RWI benadrukt dat alleen het terugdringen van het aantal uitke ringsgerechtigden niet voldoende is om de krapte op de arbeids markt op te vangen. Met inschake len van niet-uitkeringsgerechtigde werkzoekenden zet de overheid wel een grote stap in het bestrij den van de personeelstekorten. De ze tekorten dreigen de economi sche groei in Nederland te belem meren, aldus de raad. Werkgevers moeten wel bereid zijn hun arbeidsproces aan te pas sen aan deze groep. Verreweg het grootste deel geeft aan in deeltijd te willen werken, het liefst binnen schooltijden. Maar dan nog zeggen ruim 175.000 mensen vandaag nog aan het werk te willen, stelt de RWI vast.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18