Onderwijs Voorproefje van het studentenleven 'Het voordeel van Student for a Day is dat de school zich niet beter kan voordoen dan ze is' PZC Woensdag 3 oktober 2007 1 5 Na de profielkeuze is het een van de moeilijkste beslissingen waar een havo/vwo-scholier voor komt te staan: op welke school verder studeren? Wordt het een hogeschool of de universiteit? En zo ja, welke? Universiteiten en hogescholen doen hun best om aspirant-studenten te overtuigen dat zij het meest te bieden hebben. Proefstuderen is één van de wapens in de strijd om de inschrijvingen. door Ondine van der Vleuten foto Lex de Meester Die eeuwige twijfel. De negentienjarige Kim van de Wijngaart (foto), voormalig leerlinge van CSG Penta/Jacob van Liesveldt in Hellevoetsluis, weet het nog goed. Dat het universiteit moest wor den, stond als een paal boven wa ter. Maar dan. Binnen- of buiten land? Management, rechten of psy chologie? „De school heeft me goed begeleid. Mijn decaan liet me een beroepskeuzetest doen, hij gaf allerlei folders. Maar hij kon na tuurlijk niet voor me kiezen." Eigenlijk wilde ze naar het buiten land. „Aan het Jacob van Liesveldt volgde ik tweetalig vwo, dus met mijn Engels zat het wel goed. Enge land trok me aan, plus de mogelijk heid om daarna iets internatio naals te gaan doen." Op internet vond Kim iets dat haar aandacht trok: het Engelstalig onderwijs aan de Roosevelt Aca demy en aan het University Colle ge of Utrecht. Daar kwam nog iets bij. „Je kon de vreemdste combina ties maken. Management, rechten én psychologie, bijvoorbeeld. Pre cies die drie dingen waar ik niet tussen kon kiezen." Kim besloot eens te gaan kijken. „In Utrecht speelt het hele studen tenleven zich af op één locatie: de school, de campus, het eetgedeelte en de bibliotheek staan allemaal op hetzelfde terrein, met een hek eromheen. Je bent er natuurlijk niet opgesloten, maar het was toch heel anders dan in Middelburg, waar je op verschillende locaties in de stad studeert." Dat verschil ervoer Kim toen ze als 'Student for a Day' een dagje meeliep. „Student for a Day gaf me de gelegenheid te zien of het net zo mooi was als de site voor spiegelde en of de manier van les geven bij me paste. Ik had via de si te van de Roosevelt Academy een mailtje gestuurd waarin ik aangaf welke studierichtingen mijn inte resse hadden. Er kwam een mail tje terug met namen en contactge gevens van studenten die qua pak ket goed bij mij aansloten. Verder moest ik het zelf regelen. Dat ging gesmeerd. In februari liep ik een dagje mee: college Frans, psycholo gie, biologie en rechten. Tussen door gingen we samen lunchen, ik heb in het studentenhuis op de campus gegeten. Een gewone dag uit het leven van een tweedejaars. Het viel me gelijk op dat de sfeer heel gezellig was. Ik werd direct op genomen in de groep. Wat me erg beviel was dat er in een klas maxi maal 25 studenten zitten, terwijl je bij andere universiteiten met wel 600 man in een collegezaal zit. Als je dan achterin zit, kun je in slaap vallen zonder dat iemand het merkt. Op de Roosevelt Academy is dat onmogelijk, daar is het on derwijs heel interactief, met veel presentaties en discussie." De kennismaking resulteerde in een inschrijving. Intussen is Kim tweedejaars en heeft ze al een keer of twee een student op sleeptouw genomen. Die koppeling van studenten is iets waarmee de Roosevelt Aca demy zich onderscheidt, vertelt pr-medewerkster Anya Luscombe. Net als elke zichzelf respecterende school stuurt de Roosevelt Aca demy informatieve folders aan schooldecanen en staat de school vermeld op studiekeuzesites als Schoolweb en Qompas. Ook proef studeren is iets wat op meer uni versiteiten mogelijk is, maar, zegt Luscombe, meestal toch iets onper soonlijker. Volgens Luscombe on derscheidt de Roosevelt Academy zich verder met persoonlijke schoolbezoeken. „Daarbij bezoe ken onze recruitment officer of studenten schoolklassen of groep jes leerlingen in het hele land. En we houden Junior Academy Days, voor 5- en 6-vwo'ers." Uiteraard zijn er ook open dagen, in november, maart en juni. Maar daar moeten de aspirant-studen ten de aandacht delen met alle an dere vwo'ers en hun ouders. Matthias Ploeg (19) uit Rhenen be zocht twee keer een open dag van de Roosevelt Academy. „Uiteinde lijk was het Student for a Day dat de doorslag gaf Ik was ook geïnte resseerd in Utrecht, dat bood onge veer dezelfde mogelijkheden." Mat thias, die in Veenendaal het gym nasium volgde, had geen idee wel ke studierichting te kiezen en be vond zich in de benijdenswaardige situatie dat hij kon kiezen tussen de alpha- of bèta-richting. Hij be zocht de universiteiten van Utrecht en Maastricht en deed mee aan Student for a Day in Mid delburg. „Daar liep ik mee met een student die het Life Scien- ce-programma volgde; een combi natie van alpha en bèta. Ik vond de manier waarop de lessen wer den gegeven heel leuk. Er was veel contact met de docent, de docent stond erg open voor input van leer lingen. Het voordeel van Student for a Day is dat de school zich niet beter kan voordoen dan ze is; er is geen speciaal, spannend program ma en je zit gewoon in de les, de docent gedraagt zich zoals altijd. Toevallig was er die dag een gastle- Dagje proefstuderen zing, erg interessant. En de klein schaligheid vond ik prettig. Van vrienden hoorde ik verhalen over universiteiten waar je in zulke gro te aantallen les krijgt, dat je via je studie amper mensen leert ken nen. Daarvoor moet je dan lid wor den van een studentenvereniging. Hier is alles gekoppeld. Middel burg was veel leuker dan ik ver wacht had. Ik dacht: Zeeland, uit hoek. Maar Middelburg bleek een mooi, historisch stadje met een fij ne uitstraling met alles wat je no dig hebt. Die dag heb ik de knoop doorgehakt." Tweedejaars-studenten Hannah Jongsma en Jeanine Bezuyen zijn samen verantwoordelijk voor de coördinatie van Student for a Day. „We verdienen hier geen studie punten mee. Vorig jaar zijn we zelf gids geweest, gewoon omdat we het leuk vinden en dit jaar heb ben we het overgenomen van de vorige coördinatoren, omdat die er mee wilden stoppen." De werving gaat het hele jaar door. In september is de publici teitscampagne begonnen en op 4 november houdt de Roosevelt Aca demy de eerste open dag van dit schooljaar. „Daarna verwachten we een grote golf aanmeldingen te krijgen. Er staan 25 gidsen klaar!" Proefstuderen is een van de manieren waarop aankomende studenten kunnen kijken of een bepaalde universiteit bij hen past. De Roosevelt Academy in Middelburg biedt de mogelijkheid een dag op te trekken met studenten die gelijke interesses hebben, ter aanvulling op de informatie die ze al op de open dag of van de site hebben gekregen. In 2005 en 2006 liepen in totaal zo'n tweehonderd aspirant-studenten mee. Zestig van hen kozen naar aanleiding van die ervaring voor de Roosevelt Academy en schreven zich in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15