"Geld en werk Tijdelijk iemand anders in je woning 1 4 Woensdag 3 oktober 2007 PZC Britney verliest de voogdij over kinderen Elton John laat tentoonstelling sluiten Keith Urban onderuit op weg naar de AA Beyoncé is te bloot voor Maleisië Wie een tijdje niet in zijn huur- of koophuis woont, kan overwegen het tijdelijk te verhuren. Aan tijdelijke verhuur zitten echter wel de nodige haken en ogen. door Irene van den Berg illustratie Ruben L. Oppenheimer Er kunnen talloze redenen zijn waarom iemand tijde lijk niet in zijn eigen huis woont: door werkgever naar het buitenland gezonden, een wereldreis, tijdelijk inwonen bij een familielid, of gaan samenwo nen, maar voor de zekerheid de ei gen woning aanhouden. Omdat nog wel maandelijks huur of hypotheek moet worden be taald, kan het aantrekkelijk zijn de woning te verhuren. Maar maak wel goede afspraken met de huur der, zodat het huis bij thuiskomst niet is veranderd in een kattenop- vang of hennepkwekerij. Wie zijn koopwoning wil verhu ren, moet eerst toestemming vra gen aan zijn hypotheekverstrekker. Het huis is immers onderpand voor de lening. Betaalt iemand de hypotheek niet, dan heeft de bank het recht om beslag te leggen op het huis en het te verkopen. Als er een huurder inzit, mag die vaak niet zomaar uitgezet worden. Een huis met huurder erin brengt de bank in de vrije verkoop veel minder op. In veel gevallen zal een bank een verzoek tot het verhuren van een koopwoning daarom ook weigeren. Maar niet altijd. „Wan neer iemand voor één of twee jaar in het buitenland werkt, maken wij daar vaak een uitzondering voor. Op voorwaarde dat er een ge degen huurcontract wordt opge steld. Het is voor ons belangrijk dat de huurder echt maar tijdelijk in het huis zit", zegt Anoesjka Aspeslagh, woordvoerder van de Postbank. Voor een huurwoning geldt het zelfde. Toestemming van de ver huurder is dan nodig. Belangrijk is ook nu dat er een geldige reden is om te verhuren, zoals werk in het buitenland. Want zowel woning corporaties als commerciële ver huurders zitten niet te wachten op huurders die hun huurwoning commercieel exploiteren. Hoe vindt iemand een goede huurder? Belangrijk is een tijdelijke huurder te vinden, zodat het huis na de pe riode van afwezigheid weer vrij te betrekken is. Huurders hebben in Nederland huurbescherming. Zegt een verhuurder de huurovereen komst op en is de huurder het daar niet mee eens, dan blijft het huurcontract geldig. Alleen door tussenkomst van de rechter kan het contract dan worden ontbon den. Tijdelijke huurders zijn bijvoor beeld te vinden onder mensen die hun woning al hebben verkocht en nog niet in hun nieuwe huis kunnen en onder expats, mensen die voor hun werk tijdelijk in een ander land moeten wonen. Infor meer eens bij multinationals of ze woonruimte zoeken voor buiten landse werknemers. Er zijn ook verschillende organisaties die be middelen bij het verhuren van een woning zoals Rots-Vast Groep en Direct Wonen. Informeer altijd goed wat de kosten daarvan zijn. Denk vervolgens goed na over de prijs. De maximale huurprijs kun je uitrekenen aan de hand van een puntenlijst. Deze is terug te vin den op de website van het ministe rie van VROM. Punten worden toegekend voor het aantal vierkan te meters, type verwarming, kook- en wasgelegenheid, eigen toilet en dergelijke. Voor negatieve zaken (kleine ruimtes, ernstige overlast en dergelijke) moet je punten af trekken. Bij elk puntentotaal hoort een mi nimaal- en een maximaal toegesta ne huur. Verhuurders zijn wette lijk verplicht zich hieraan te hou den. Om te voorkomen dat de huurder dag en nacht alle lampen laat branden en jij daarvoor moet opdraaien, kunnen gas, water en licht beter worden betaald door de huurder. Het verhuren heeft ook fisca le gevolgen. Wanneer de woning tijdelijk is ver huurd, dan mag de hypotheekren te toch worden afgetrokken. „De belastingwetgeving geeft niet pre cies aan wat tijdelijk is. Ga je dus voor meerdere jaren je woning ver huren en twijfel je of je de hypo theekrente nog steeds mag aftrek ken, neem dan contact op met de Belastingdienst", zegt Nico Stol wijk van Vereniging Eigen Huis. Daartegenover staat wel dat drie kwart van dé huurinkomsten door de Belastingdienst wordt meegeno men als voordeel uit eigen woning en dat deze dus opgegeven moe ten worden. Wanneer in verband met de verhuur specifieke kosten gemaakt worden, dan mogen deze in mindering gebracht worden op de huurinkomsten. ■Pij www.rotsvast.nl www.directwonen.nl www.vrom.nl www.belastingdienst.nl www.eigenhuis.nl Britney Spears (25) moet op last van de rechter de voogdij over haar zoontjes Sean Preston (2) en Jayden James (1) overdragen aan haar ex-man Kevin Federli- ne (29). Rechter Scott Gordon bepaalde tijdens een gesloten hoorzitting dat Kevin vanaf van daag de zorg over de twee krijgt en 'dat hij deze houdt tot de rechtbank verder beslist'. De popzangeres en haar ex-echtge- noot deelden sinds ze uit elkaar gingen de voogdij. Kevin stapte naar de rechter omdat hij zijn zoons vaker wil zien en omdat hij meent dat Britney een onver antwoordelijke moeder is. Eer der sommeerde de rechter de zangeres twee keer per week (on aangekondigde) drugstests te on dergaan, omdat ze een 'regelmati ge en onafgebroken gebruikster' van drugs en alcohol is. Zanger Elton John heeft een ten toonstelling van foto's die zijn ei gendom zijn, laten sluiten. Hij vindt de expositie in de Engelse stad Gateshead niet compleet sinds de politie een van de foto's in beslag nam. Die onderzoekt of er sprake is van kinderporno. Op de foto met de titel Klara en Edda doen aan buikdansen staan twee naakte meisjes afgebeeld. Zanger Keith Urban (39) heeft een ongeluk met de motor ge had. Hij viel in de buurt van het huis in Sydney, dat hij deelt met zijn vrouw Nicole Kidman, maar bleef ongedeerd. Urban was op weg naar een bijeenkomst van de Anonieme Alcoholisten toen hij merkte dat een fotograaf hem volgde. „Ik vind mijn priva cy belangrijk en voelde me ach tervolgd", zei de zanger. „Bij een ALLEMENSEN poging een auto te ontwijken, zag ik geen andere mogelijkheid dan mijn motor te laten vallen." De Amerikaanse zangeres Beyon cé Knowles heeft een optreden in Maleisië afgezegd uit protest tegen de ultrastrenge kledingco des in het land. Ze vreest voor opschudding onder extremis tische moslims wegens het frivo le karakter van haar show. Dat melden bronnen uit haar omge ving. Volgens een officiële mede deling is het bezoek aan Maleisië afgezegd om 'logistieke proble men' met de tourplannen. Beyoncé foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14