nland Gurkha boezemt de meeste angst in Praten met 'de Taliban' moeilijk Joelia Timosjenko slaat toe in Oekraïne Leger weer heer en meester in Myanmar Taliban hangen tiener op voor dollarbezit Strijders uit Nepal staan bekend om hun moed en vechtkunst. President Karzai wil praten met beweging zonder leiding. pzc Dinsdag 2 oktober 2007 9 den haag - Gurkha's zijn onver schrokken strijders uit de bergen van Nepal. Als ze hun 45 centime ter lange kapmes tevoorschijn ha len móet er bloed vloeien. Dat wil de traditie van de Gurkha's, de eli te-eenheid van het Britse leger die Nederlandse en Afghaanse militai ren in Uruzgan te hulp komt. Tegenwoordig gebruiken de Gurk- ha-strijders hun kapmes, onder- deel van hun standaarduitrusting, vooral bij het koken. Zeggen ze. Te gelijk houden ze de reputatie dat ze met het mes, de kukri, in man-tegen-man gevechten dodelij ker zijn dan mannen met vuurwa pens. Ze worden gezien als meest angstaanjagende eenheid van het Britse leger. Hun motto: sterven is beter dan een lafaard zijn. Al bijna 200 jaar maakt het Britse leger gretig gebruik van deze bij zondere eenheid, die nu nog zo'n 3500 man sterk is. In 1815 vochten de Britten tegen de Nepalezen. Zwaar onder de indruk van de moed en vechtkunst van hun te genstander, vroegen de Britten de Gurkha's na de strijd om het be- schermleger te worden voor de En gelse koopvaardij in het verre Oos- Brits legeronderdeel al 200 jaar op veel plaatsen wereldwijd ingezet ten. Sindsdien zijn de Gurkha's op vele plekken wereldwijd ingezet. Ze hebben gevochten in Zuid- oost-Azië, op de Falkland-eilan- den, op de Balkan en in Irak en eerder ook al in Afghanistan. Een plek in het korps is gewild onder jongens uit de Nepalese bergen. Eens per jaar kunnen ze zich mel den voor de selectie. Voor de ruim 200 plekken melden zich duizen den jongens van 17 tot 22 jaar. Een plek binnen de Gurkha-briga- de is geliefd, want strijders krijgen na minimaal vijftien en maximaal dertig jaar dienst direct een pen sioen dat aanzienlijk beter is dan wat de gemiddelde Nepalees krijgt. Het salaris en pensioen van de Gurkha's is een belangrijke door Carel Goseling en Rens Ulijn den haag - De Afghaanse presi dent Karzai wil onderhandelen met de Taliban. Hij doorbreekt een taboe. Maar met wie praat je dan? Volgens westerse geheime dien sten zou mullah Hadji Omar de lei der zijn van de Taliban. Mullah Omar verdween in 2001 uit de stad Kandahar in Afghanistan. Hij was op dat moment vice-premier en gouverneur van de gelijknami ge provincie. Hij vluchtte voor troepen die een einde maakten aan het Talibanregime waarvan hij deel uitmaakte sinds 1995. Mullah Omar is formeel onvind baar. Hij heeft ook niet gereageerd op de Afghaanse president die vre desoverleg wil. Qari Yousef Ahma- di, die claimt de woordvoerder van de Taliban te zijn, sloeg Kar- zai's aanbod meteen af Er wordt niet gesproken met een 'westerse marionet'. Ook voor de Nederlandse politiek is praten met de Taliban niet lan ger taboe. Maar met wie moet je praten? Rechtstreeks contact met de Taliban heeft de Afghaanse rege ring niet. Er lopen naar verluidt lijntjes naar stamoudsten in het westen van Pakistan. Dat gebied geldt als machts- en uitvalsbasis van de Taliban. „De Taliban zijn geen eenduidige organisatie", zegt Kees Homan, specialist veiligheid en conflict bij het Instituut Clingendael. „Ze be staan uit diverse groepen met elk een eigen leider. Hoe sterk ze zijn weet niemand. En in hoeverre Omar de boel bestuurt ook niet." WD-Kamerlid Hans van Baaien 'De Taliban bestaat niet. Het zijn veelal groepen straatarme boerenzonen' bezocht Afghanistan een aantal malen. „'De Taliban' bestaat niet. Het zijn veelal groepen straatarme boerenzonen die voor vijf dollar per dag de wapens opnemen." Toch vindt Van Baaien het verstan dig om met hen te onderhande len. „Omdat het in wezen gematig de mensen zijn. Dat is ook wat Karzai bedoelt. Hij wil niet praten Taliban-strijders in Herat. Overleg met de rebellen is moeilijk omdat niet bekend is wie de touwtjes echt in handen heeft. foto Farahnaz Karimy/EPA kiev - Joelia Timosjenko heeft een forse dreun uitgedeeld tijdens de parlementsverkiezingen in Oekraï ne. Haar partij behaalde meer dan dertig procent van de stemmen. Timosjenko verbaasde door in de voorlopige uitslagen lange tijd zelfs hoger te scoren dan de Regio partij van premier Viktor Janoeko- vitsj. Nadat 85 procent van de stemmen waren geteld, had Janoe- kovitsj echter een nipte voor sprong van 32,8 tegen 31,7 procent voor Timosjenko. Tot het laatste moment blijft het daardoor span nend. De partij van president Viktor Joes- jtsjenko, de leider van de oranje re volutie van drie jaar geleden, haal de minder dan vijftien procent van de stemmen maar deelde mee in de feestvreugde. Samen halen de partijen van Timosjenko en Joesjtsjenko vermoedelijk een meerderheid in het parlement. Daardoor lijken de partijen die de oranje revolutie organiseerden weer aan de macht te komen. Een nieuwe regering onder leiding van Timosjenko ligt dan voor de hand. De vrouw met de vlechtjes was al twee keer eerder premier. De Regiopartij dirigeerde gisteren duizenden met blauwe vlaggen ge wapende aanhangers naar het On afhankelijkheidsplein. Eind 2004 kleurde hetzelfde plein nog oranje. Joesjtsjenko beval intussen een on derzoek naar het tellen van de stemmen in het oosten, waar Ja- noekovitsj heel populair is. Zijn partij tekent misschien ook protest aan tegen het verloop van de ver kiezingen. De Organisatie voor Vei ligheid en Samenwering in Europa stelde echter dat de verkiezingen eerlijk zijn verlopen. Zeker is dat de winnaar slechts nipt zal zegevie ren en dat Oekraïne weer dreigt af te stevenen op een onrustige tijd. met de harde kern. Daar kün je niet mee praten. Dat zijn oorlogs misdadigers. Het gaat om de rand groepen. Hun loyaliteit is boter zacht. Ze gaan in zee met de groep die hun de beste voorstellen doet." Homan vindt Karzai's aanbod om te gaan onderhandelen evenwel 'een teken van zwakte'. Tegelijk stelt hij dat er geen militaire oplos- kandahar - Talibanextremisten hebben zondag in de zuidelijke Af ghaanse provincie Helmand een 15-jarige tiener aan een boom op gehangen, omdat hij Amerikaans geld op zak had. Het slachtoffer kreeg vijf biljetten van een dollar in zijn mond ge stopt als waarschuwing aan andere dorpelingen zich niet met de Ame rikanen in te laten. De Afghaanse politie maakte dat gisteren be kend. „De Taliban waarschuwen dorpe lingen dat zij op dezelfde wijze ge straft worden als zij worden be trapt op het bezit van dollars", zei het hoofd van politie in het dis trict Sangin, Wali Mohammad. De dollar is in Afghanistan naast de landelijke munt, de afghani, een veelgebruikt betaalmiddel, hoewel de munt in de grote steden, met in ternationale organisaties, meer in gang vond dan in de provincie. sing mogelijk is, met name omdat de grens tussen Afghanistan en Pa kistan zo lek is als een mandje. De sterkte van de kern van de Taliban werd eind 2006 op 3500 man ge schat. „Ik ben het met Karzai eens", zegt generaal-majoor Frank van Kap pen, oud-topadviseur van de VN. Hij vindt dat de Afghaanse rege- bron van inkomsten voor Nepal. De selectieprocedure is één van de zwaarste ter wereld. In de Afghaanse provincie Hel mand vechten de Gurkha's samen met ruim 2000 Britse en Afghaan se soldaten tegen de Taliban. Door het leven in Brunei, waar een deel van de Gurkha's gestationeerd is, zouden ze bekend zijn met de isla mitische cultuur. Doordat de mees ten Hindi spreken, kunnen ze com municeren met de inwoners van het zuiden van Afghanistan. Hoe veel Gurkha's de Nederlanders zul len helpen is onbekend. Troepen in Afghanistan t- Zevenendertig landen hebben troepen in Afghanistan die deel uitmaken van de International Security Assistance Force (Isaf) en regelmatig strijd leveren met de Taliban. Het grootste contingent vor men de Amerikanen (15.154) gevolgd door Groot-Brittannië (6678), Canada (3079), Duits land (2908), Italië (2573) en Nederland (1341). De kleinste Isaf-bijdrage leveren Zwitser land (twee man), Oostenrijk (drie man), Ierland (zeven men sen), Luxemburg en IJsland (elk negen soldaten). De totale sterkte van Isaf is 34.743 man. Daarnaast leveren de betrokken landen nog eens 6454 man als administratieve ondersteuning. Buiten Isaf om hebben de Amerikanen 8000 soldaten in Afghanistan. In totaal zijn er zo 48.197 buitenlandse militairen in het land. Afghanistan is vijftien keer zo groot als Nederland. ring hoe dan ook moet onderhan delen. „Alleen niet met de harde kern rond mullah Omar. De Tali ban vormen een heel diffuse orga nisatie. Daar hangen groepen om heen op basis van stammenstrijd, familievetes, criminele belangen. Die groepen moet je losweken van de Taliban. Dan verkruimelt het koekje en is beter eetbaar." yangon - In de hoofdstad Yangon voelde het leger van Myanmar (Bir ma) zich gisteren weer voldoende meester van de situatie om te be ginnen met het opheffen van weg blokkades. Enkele monniken mochten hun kloosters verlaten om voedseldonaties in te zamelen. Ze werden nauwlettend in de ga ten gehouden door militairen. Ook haalde het leger de versperrin gen van prikkeldraad rond de Shwedagon-pagode in Yangon weg. De pagode was afgelopen week elke dag verzamelpunt voor duizenden mensen die tegen het generaalsbewind wilden betogen. In Yangon overheerst het gevoel dat de pro-democratische krach ten het opnieuw hebben moeten afleggen tegen de overweldigende macht van de militairen. „De mensen zijn bang. Velen zijn arm en hebben moeite het hoofd boven water te houden, dus doen ze niet meer aan de protesten mee", zei Thet, een 30-jarige acade micus. Om verdere demonstraties te ver hinderen had het leger de grote ste den afgelopen weekeinde herme tisch afgesloten en in de nacht van zaterdag op zondag werden tiental len mensen opgepakt. Organisa ties van dissidenten meldden giste ren dat 138 mensen zijn gedood en 6000 mensen zijn opgepakt, on der wie 2400 monniken. Omdat de meeste gevangenissen vol zit ten worden arrestanten vastgehou den in school- en universiteitsge bouwen. VN-gezant Ibrahim Gambari heeft gisteren een laatste poging onder nomen om juntaleider, generaal Than Shwe, te spreken te krijgen. Uiteindelijk is het hem gelukt om voor vandaag een afspraak te ma ken, aldus een Aziatische diplo maat gisteren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9