Buitengebied Waar de bomen de heme 3 6 Dinsdag 2 oktober 2007 PZC Bloemen ontbreken nagenoeg in het oude gedeelte. Die werden geassocieerd met vreugde en pasten niet bij rouw. De paarsbloeiende Buddleia trekt veel vlind en voor de mens die zich verpopt van stoff< Begraafplaatsen krijgen steeds meer de functie van stadspark. Neem nu de Middelburgse begraaf plaats. „Vooral als het een mooie zondag is, net geen strandweer, staan er zo veel auto's dat je denkt: er was vandaag toch geen plechtigheid?", zegt beheerder johan Antheunisse. door Ondine van der Vleuten foto's Ruben Oreel Johan Antheunisse, die in 1977 bij de Middelburgse begraaf plaats kwam werken, neemt zo nu en dan een stekje van een bijzondere boom mee. Dan zoekt hij een mooi plekje en kijkt: slaat hij aan? „Een begraafplaats is heel geschikt om eens wat uit te probe ren. Zo'n boom staat in de luwte van het andere groen, je komt er vaak langs en kunt er wat meer aandacht aan geven." Aan de Westelijke Oude Haven- dijk kun je uren dwalen. Het oudste deel van de begraafplaats vertoont kenmerken van de Engel se landschapsstijl, die in het begin van de negentiende eeuw nog erg in trek was. Naar verluidt zou de befaamde Haarlemse tuin- en land schapsarchitect Zocher, liefhebber van de Engelse landschapsstijl, de begraafplaats ingericht hebben. Ty perend voor die stijl zijn grasveld jes, boomgroepen en doorkijkjes. Op de begraafplaats vertaalt zich dat in 'kamers' aan weerszijden van het pad, gevormd door muren van metershoge taxushagen die het zicht op de graven erachter ontnemen. Taxus baccata kan wel duizend jaar oud worden. De plant, ook wel venijnboom ge noemd, bevat het giftige baccatine. Dat is de grondstof voor het kan kermedicijn Taxol. „Die hagen worden gratis gesnoeid door een bedrijf dat Taxol maakt", vertelt Antheunisse. Soms komt er ie mand om taxushout vragen. Door de trage groei liggen de groeirin- gen heel dicht tegen elkaar aan. Dat maakt het hout heel geschikt voor fijn werk, zoals katrolletjes maken voor een modelboot. Ook voor het hout van de seringen, de linden en notenbomen op de be graafplaats zijn liefhebbers. In het oude gedeelte groeien bijna uitsluitend typische begraafplaats bomen: kastanjes, olmen, beuken, buxus, vlier, aucuba's en grote vi- burnum-struiken. Ze werpen hun schaduw over de stille, oude gra ven, soms omzoomd door een rand klimop. Wat opvalt is de tota le afwezigheid van bloemen, op een enkele sering of aronskelk na. De inrichting is sober, de sfeer is melancholiek. Memento mori: ge denk te sterven, ademt het groen. Maar dan staat er opeens een prachtige, luchtige boom met fijn, lichtgroen blad en lange trossen vlinderachtige, roomwitte bloe men. Het is een probeersel van Antheunisse: een honingboom (Sophora japonica), afkomstig uit China en Korea en in Japan ge bruikt als tempelboom en heilige boom op begraafjalaatsen. „Een ideale begraafplaatsboom", knikt Antheunisse. „Als daar de blade ren van afvallen, heb je er heel wat minder last van dan van een catal- pa." Een olmenlaan verbindt dit deel van de begraafplaats met het nieu we stuk. Dat heeft een totaal ande re uitstraling. Het merendeel van de graven heeft een of andere vorm van beplanting: gebroken hartjes, vergeet-mij-nietjes, rozen, Japanse anemonen en veel bodem bedekkers. „Het mooiste is, als je het zo combineert dat er altijd wel iets bloeit. Bodembedekkers hou den onkruid tegen, dat is handig voor nabestaanden die niet vaak langs kunnen komen om de be planting bij te houden." Hij wijst: vrouwenmantel, ook mooi na de bloei. Jeneverbes, maagdenpalm, waldsteinia, hertshooi. Er zijn zelfs bodembedekkende rozensoor- ten. Antheunisse bukt en plukt wat onkruid dat toch de kop heeft opgestoken. „Als de bodembedek- De roos, bloem van de liefde, is in stamvorm zeer geschikt voor graven. Langzaam groeiende coniferen (achter) en een Hibiscus, die overigens zon der snoeien tot een forse struik uitgroeit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64