Turen op een legpuzzel als metafoor Cultuur Racoon op tournee in Amerika Marmer Jesper Neergaard vraagt erom te worden gestreeld Middelburgs Theater speelt ongemakkelijke komedie Familiepuzzel. Zeeuwse band brengt februari volgend jaar nieuw album uit. Galerie Esprit toont sculpturen bekende Deense beeldhouwer. PZC Dinsdag 2 oktober 2007 33 Scène uit Familiepuzzel, met (vlnr) Paul Clijnk, Willem van der Ent, Marjan de Bel, Simone Adriaanse, Marianne Sin- ke en Peter Boot. foto Ruben Oreel door Ali Pankow MIDDELBURG - Regisseur Carla Schroot noemt het een 'ongemak kelijke komedie', het nieuwe to neelstuk Familiepuzzel van het Middelburgs Theater dat zaterdag in het Minitheater in première gaat. Die omschrijving slaat op de inhoud. „Ik heb dubbel gelegen toen ik de film zag in 1996 tijdens het Filmfestival Rotterdam. Echt schaamteloos gelachen om de pijn die erin zit. Vandaar dat 'ongemak kelijke'. Daar houd ik van", zegt Schroot. De film Un air de familie (Frans voor 'familietrekje') bleek geba seerd op het gelijknamige toneel stuk van het schrijvers- en acteurs duo Agnes Jaoui en Jean-Pierre Ba- cri. „Een goed koppel dat heel knap onderlagen in hun teksten verweeft", vindt Schroot. Ze moest echter ervaren dat Jaoui en Bacri weinig vertrouwen lijken te hebben in opvoering binnen het amateurcircuit. Haar pogingen de rechten van het stuk te verwerven liepen keer op keer stuk bij de be treffende Franse impresario, ter wijl het door professionele groe pen in Engeland en Duitsland al vaker was gespeeld. „De tekst zelf had ik wel illegaal in bezit gekregen via een theaterbibli otheek in België, maar voor opvoe ring wilde ik wel officieel toestem ming. Toen ik ontdekte dat Eg- mond Producties tot eind 2006 be schikte over de Nederlandse rech ten, kwam er wat schot in de zaak. Zij kregen de theaters er niet echt voor geïnteresseerd, vonden het wel leuk dat ik er belangstelling voor had en hebben die rechten toen teruggeven, zodat wij meer kans kregen", vertelt Schroot. Ze heeft vervolgens nog wel de hulp ingeroepen van Ronald van den Berg, jurist voor de landelijke toneelkoepel NV Theater. Maar uit eindelijk kreeg het Middelburgs Theater groen licht het stuk op te voeren. De volgende stap, vertaling in het Nederlands, verliep vlotter. „Ger- da van Rijnberg-Valkering, een vriendin van mij uit Hoofddorp, is goed in Frans. Zij lag toch op bed wegens een hernia en had dus wel tijd het stuk voor ons te vertalen." Schroot zelf heeft een exposé en een afronding aan de oorspronke lijke tekst toegevoegd. Choreografe Marleen van Buuren levert een korte bijdrage in de uitvoering daarvan. Het verhaal gaat over een familie op het platteland, die jaar in jaar uit elke vrijdagavond bijeen komt in het café, dat in bezit is van de fa milie zelf Niemand lijkt nog echt zin te hebben in die samenkom sten, maar komt toch en doet mee met de legpuzzelcompetitie. „De ergernis, die sfeer, die touwen, die om hun nekken zitten. Dat alles mag de toeschouwer gaan voelen, 'Ik heb destijds echt schaamteloos gelachen om de pijn die in het stuk zit' zodat ze zich gaan afvragen waar om die mensen steeds toch maar weer bij elkaar komen", verwoordt Schroot haar streven. Het idee van de legpuzzels is aan haar brein ontsproten. „In de film kun je mensen close-up in beeld brengen en zie je de anderen niet. Bij toneel werkt dat anders. Dat tu ren op een legpuzzel met duizend stukjes vind ik een mooie meta foor voor ergernis, verveling, con tact met losse stukjes om ze toch vooral maar te laten passen", aldus de regisseur. 'Familiepuzzel', Minitheater Middel- burg. Première op zaterdag 6 okto ber, 20.30 uur. Daarna elke zaterdag t/m 1 december en op vrijdag 16 november en matinees op zondag 11 november, 25 november en 2 de cember, 14.30 uur. door Rolf Bosboom GOES - De Zeeuwse band Racoon begint naam te maken in de Vere nigde Staten. Het succesalbum Another day - dat tweeënhalf jaar geleden in Nederland verscheen - wordt daar (én in Canada) van daag uitgebracht. Vanaf eind no vember maakt de groep een uitge breide tournee door Amerika, in het kielzog van de bekende band The Lemonheads. Racoon is mo menteel ook volop bezig met een nieuw album. Afgelopen weekeinde trad het vier tal op in België (Brussel) en Duits land (Keulen), samen met The Tra gically Hip. Vandaag verschijnt Another day in de Verenigde Sta ten op het label Red Eye. De toer die vanaf vrijdag 30 november volgt is zeer intensief, met maar liefst negentien optredens in drie weken tijd. Het eerste concert is in San Francisco. Geleidelijk trekt de band daarna samen met The Le monheads richting de oostkust. Het laatste optreden is zaterdag 22 december in Cambridge, in de staat Massachusetts. Op het moment dat Racoon naar Amerika afreist, moet het nieuwe album af zijn. De band is in Brus sel bezig met de opnames daarvan, wederom samen met producer Mi chel Schoots. Het is de bedoeling dat de cd - de vierde van de band - half februari 2008 verschijnt. Volgend voorjaar gaat Racoon ook weer optreden in eigen land. Het gaat om 'reguliere' concerten in clubs, muziekzalen en festivals. Aanvankelijk stond voor die perio de een (tweede) theatertournee ge pland, met onder meer een optre den in Terneuzen. Deze toer is ver plaatst naar de herfst van 2008. De nieuwe data worden een dezer da gen bekendgemaakt. De meivlieg, sculptuur van Jesper Neergaard. foto Peter Nicolai door Anita Tournois CLINGE - Galerie Esprit begint het tentoonstellingsseizoen traditiege trouw met een groepsexpositie van kunstenaars uit de vaste collec tie, meestal aangevuld met werken van nieuwkomers. „Ik ben in mijn nopjes met het werk van deze twee kunstenaars. Vooral dat de mogelijkheid op mijn pad kwam om het werk te exposeren van Jes per Neergaard, een zeer bekende Deense beeldhouwer", laat galerie houdster Liet Smulders weten. „Zijn monumentale sculpturen in marmer hebben mondiaal reeds een plek gevonden." Armand Loveniers, een Belgisch beeldhouwer, werkt voornamelijk in brons. Op geabstraheerde wijze - details ontbreken - brengt hij in beeld wat hij denkt en voelt. Zijn sterke verbondenheid met de mens en de wereld toont hij voor al door het verbeelden van de menselijke figuur, met een voor keur voor de vrouw. De houdin gen van zijn gestileerde bronzen fi guren spreken een eigen taal. Een taal, die voorbehouden is aan de toeschouwer. Laat Loveniers de huid van de ma terie ruw - beroering van handen en vingers blijft zichtbaar - Neer gaard polijst tot het gebruikte ma teriaal net fluweel lijkt. Het mar mer, soms mat dan weer glan zend, vraagt erom betast of ge streeld te worden. Omdat deze beeldhouwer gebruik maakt van bijzondere soorten marmer van over de hele wereld, vaak slechts ter plekke vindbaar, vertoeft hij re gelmatig buiten zijn geboorteland. Structuur, kleur en tekening van de diverse toegepaste soorten wor den maximaal uitgebuit. De vloeiende belijning en de su blieme afwerking zijn andere ka rakteristieken. Door de vele inke pingen in de sculpturen, een soort plooisel, lijkt het net of de verschil- De buitengewone fascinatie voor anatomie domineert de vormgeving van zijn werken lende delen op elkaar zijn aange bracht. Dit is echter gezichtsbe drog want elk werk, van klein for maat tot monumentaal bestaat uit slechts één brok marmer. Massief wordt lichtvoetig en sierlijk. Het lichaam van zowel mens als dier vormt een voortdurende inspi ratie. Deze buitengewone fascina tie voor anatomie domineert de vormgeving van al zijn werken. May Fly, uit Braziliaans macaube graniet (grijs met blauw getint), Trojan Horse, in rode Italiaanse Brescia marmer, Jerico, van wit car- raramarmer, Seal Colomn, vervaar digd van rode Perzische travertin en Sitting Woman uit diepblauw Braziliaans Azul bahia, tonen fraaie voorbeelden van zijn unieke werkwijze. Neergaard, opgegroeid in Kopenha gen, waar hij onder andere medicij nen, filosofie, kunstgeschiedenis, talen en literatuur studeerde, laat weten het eigenlijk te betreuren dat hij pas in 1974 voor het beeld houwen heeft gekozen. Literaire werken en essays over kunst vor men een andere uitlaatklep voor deze veelzijdige mens. Naast de beelden van deze nieuw komers omvat de expositie veel nieuw werk in verschillende disci plines van vaste exposanten Tentoonstelling t/m 20 oktober in Galerie Esprit, Gravenstraat 99 in Clinge. Geopend: vr. en za. 13.30-17.30 uur, vrijdagavond ook 19.00-21.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61