Leren omgaan met geld Geen tram naar Sluis Beschermde rugstreeppad mag werk waterschap niet verstoren 4 r Mast bij Sloepoort afgewezen Coaster is weer vlotgetrokken X Leerlingen van de Poeljeugd krijgen nieuw lesmateriaal. Zeeuwse Eilanden plaatst paddenschermen. - V I ffÜfVlM i Thuis in.... Hypotheken Verzekeringen] Pensioenen Volgens commissie hoort reclamemast niet in landelijk gebied. Robbert Lavën 0118-623766 w PZC Dinsdag 2 oktober 2007 I 29 's-HEER ARENDSKERKE - Het zakgeld- spel, les voor speurneuzen over bankbiljetten en het raadsel van plastic geld. Deze 'spelletjes' zijn onderdeel van de speciaal voor ba sisschoolleerlingen samengestelde koffer, de Geldkoffer. Leerlingen van groep 8 van basis school de Poeljeugd in 's-Heer Arendskerke kregen de koffer giste ren als eerste uitgereikt uit handen van wethouder Sophie van 't West einde (WD, onderwijs en financi ën) en Trudi Boogaart van SM- WO. De Geldkoffer, een initiatief van het Nibud, bevat lesmateriaal voor docenten van groep 6,7 en 8. Het gezegde 'jong geleerd is oud gedaan' spreekt voor zich. Daarom wil het Nibud jongeren zo vroeg mogelijk leren hoe zij met hun zak geld om moeten gaan. Boogaart denkt dat de kinderen hun ouders misschien nog wat bij kunnen leren. „Veel volwassenen hebben nooit geleerd hoe zij met hun toenmalige guldens om moes ten gaan." Het blijkt dat steeds meer jonge ren op vroege leeftijd schulden bij hun ouders hebben. „Ze worden meer dan ooit geprikkeld om hun zakgeld uit te geven. Als je niet de nieuwste Ipod en merkkleding KNOKKE-HEIST - Burgemeester Lip pens (Knokke) is geen voorstan der van het doortrekken van de kusttram naar de West-Zeeuws- Vlaamse kust. Hij ziet meer in extra aansluitmogelijkheden tus sen het Vlaamse Westkapelle en Ramskapelle. De gemeente Sluis pleit al jaren voor aansluiting bij de Vlaamse kusttram. Ook vervoersmaatschap pij De Lijn is voorstander van de aanleg van een tramverbinding naar het casino en naar Neder land. De gemeente Knokke-Heist praat vrijdag met De Lijn over de plan nen. Een woordvoerder van de ge meente Sluis: „Door het grootscha lige karakter hebben we het plan voor de kusttram voorlopig in de koelkast gezet. In onze ruimtelijke plannen houden we echter wel re kening met de mogelijkheid." Leerlingen van De Poeljeugd leren spelenderwijs beter om te gaan met hun zakgeld. v foto Dirk-Jan Cjeltema hebt, hoor je er echt niet bij", zegt Westeinde. Leerlingen van de Poeljeugd we ten maar al te goed hoe het is om schulden te hebben. „Ik heb nog tien euro schuld bij mijn vader. Soms doe ik klusjes voor mijn ouders. Ze houden ook wel eens mijn zakgeld in, dat vind ik echt niet leuk", betreurt Bart Beukerin (u). Jasper van Schaik (11) wil aan het einde van het jaar vuurwerk ko pen. „Daar moet ik voor sparen. Maar als ik in de stad ben, wil ik ook altijd heel veel." De leerlingen geven aan hun zakgeld op te ma ken aan 'kleine dingen als snoep of sieraden'. Alle Goese basisscho len worden voorzien van de Geld koffer. R* „Jongeren worden meer dan ooit geprikkeld om hun zakgeld uit te geven. Als je niet de nieuwste Ipod en merkkleding hebt, hoor je er echt niet bij." door Forra de Jong MIDDELBURC - De beschermde rug streeppad mag niet overwinteren in het zand waar het waterschap Zeeuwse Eilanden volgend jaar gaat werken. Daarom zijn er bij de Westkapelse Zeedijk onlangs 'pad denschermen' geplaatst en deze week begint het plaatsen van de schermen bij de Ónrustpolder op Noord-Beveland. De padden moe ten hiermee van de dijk en uit de duinen gehouden worden. Als de rugstreeppadden wel op die plekken gaan zitten, moeten de ge plande werkzaamheden gestaakt worden. Volgend jaar begint het waterschap met het versterken van de zeedijk tussen Westkapelle en Domburg. Dit is een onderdeel van het project Zwakke Schakels, waarbij op tien plaatsen in Neder land de zeeweringen zo worden aangepast dat ze extreme storm kunnen doorstaan. In het gebied rond de Westkapelse Zeedijk leeft de rugstreeppad. Ad Bom van reptielenzoo Iguana in Vlissingen legt uit waarom pad denschermen hier nodig zijn. „Als het buiten kouder wordt, maakt de pad zich klaar voor de winter. Zodra de temperatuur erg daalt, graaft de pad zich in het zand. De zeedijk is een aantrekkelijke 'graaf- plaats' voor de pad, want door dat zand komt-ie gemakkelijk heen." R* De beschermde rugstreeppad wordt uit de buurt van de West kapelse Zeedijk en de Onrustpol der gehouden. Het waterschap wil daar aan het werk. Gelukkig voor de pad dat er nog andere slaapplekken te vinden zijn. Tussen Westkapelle en Dom burg legt de Dienst Landelijk Ge bied een nieuw natuurgebied aan. Daar zijn genoeg plekjes waar de pad kan overwinteren. Bij de Onrustpolder op Noord-Be veland wordt de rugstreeppad uit de buurt van de dijk en van de weg onder de dijk gehouden. Op die weg is namelijk veel verkeer. De dijk zelf wordt volgend jaar 'overslagbestendig' gemaakt door waterschap Zeeuwse Eilanden. De dijk moet over vijftig jaar nog voldoen aan de norm van een overstromingskans van eens in de vierduizend jaar. De schermen bij de Onrustpolder belemmeren de rugstreeppad niet in de zoektocht naar een slaapplaats, want in dat gebied kan de pad op meerdere plekken graven en overwinteren. W I - v >iy. Jfg; TIJDENS onze opendeurdagen BINNEN EN BUITEN zonwering KOPEN kiikie te nemen tijdens onze a_ uit om een k'JM Wij nodigen u opendeurdagen. _21;00 u. Openingstilden, do o9 00_17 30 u. 10-00'16:0°onze spectaculaire w „n profiteer van horren! Kom ook en p deuren, verandas en aanbiedingen op sh°Wr°° Kom kijken naar onzev RISICOBEHEER Stationsstraat 2-4, 4331 JB Middelburg Tel.: 0118-615151 www.donrisicobeheer.nl 'S-HEERENHOEK - Plaatsing van een twintig meter hoge reclamemast bij het toekomstig bedrijventer rein Sloepoort, ten westen van 's-Heerenhoek, stuit op bezwaren. Volgens de provinciale adviescom missie gemeentelijke bestemmings plannen hoort zo'n reclamemast niet in een (nog) landelijk gebied. In een reactie laat de Borselse wet houder M. Vermue-Vermue (CDA, ruimtelijke ordening) weten dat zij geen moeite heeft met het schrap pen van de mast. Hetzelfde geldt volgens haar voor havenschap Zee land Seaports, exploitant van Sloe poort. Het is zo goed als zeker dat de provincie binnenkort bestem mingsplan Sloepoort goedkeurt en bezwaren van stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland en dorps raad 's-Heerenhoek verwerpt. De dorpsraad vreest overlast van Sloe poort en vindt dat er in Vlissingen- Oost nog genoeg ruimte is. G. Eijs- sens van de dorpsraad verwacht dat beroep wordt aangetekend bij de Raad van State. P O D O POINT Voet Schoen YERSEKE - Bergers hebben gis terochtend om zeven uur op de Oosterschelde bij Yerseke de Engel se coaster Pipit vlotgetrokken. De Pipit was met 1400 ton schelpen onderweg van Engeland naar Yer seke, waar de coaster zondagavond strandde. Een poging het schip de zelfde avond nog met een mossel- kotter vlot te trekken mislukte. Het schip blokkeerde de haven van Yerseke en lag bovendien op de zoutwaterleiding van mosselbe- drijven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57