Pottenkijkers op pijlerdam Boete voor dronken kapitein Monitor op welzijn ouderen Ministers toegeeflijk in Nationaal Jeugddebat Rijkswaterstaat gunt belangstellenden kijkje bij noodsluittest. Elf Zeeuwse scholieren wanen zich één dag Kamerlid. Schip uit Bermuda ramt Engels schip op de rede van Vlissingen. PZC Dinsdag 2 oktober 2007 31 door Ben Jansen NEELTJE JANS - Het loopt storm voor de eerste noodsluittest met publiek die Rijkswaterstaat mor gen op de Oosterscheldekering houdt. Honderdtachtig belangstel lenden hebben zich ervoor aange meld. Er is maar plek voor hon derdtwintig. De anderen komen op de wachtlijst. Vier keer per jaar test Rijkswater staat de complete stormvloedke ring door alle schuiven te laten zak ken: twee keer met een druk op de knop in de bedieningsruimte van het Topshuis op Neeltje Jans en twee keer met een beproeving van het noodsluitsysteem. Dat zorgt ervoor dat de schuiven bij door Ernst Jan Rozendaal DEN HAAG - Het is dat minister Donner (CDA, Sociale Zaken) meedeed, anders was de term Na tionaal Jeugddebat misplaatst ge weest. Want gisteren gaven de mi nisters Rouvoet (CU, Jeugd en Ge zin), Cramer (PvdA, Milieu) en Vo gelaar (PvdA, Wonen en Wijken) de jongeren die zich een dag lang Kamerlid mochten wanen wel erg snel hun zin. Donner daarentegen veroorzaakte een file bij de interruptiemicro foon toen hij pleitte voor een te- een waterstand van NAP +3 meter in de monding van de Oosterschel- de automatisch dicht gaan, ook al schakelt niemand de installatie in. De tests zijn jarenlang alleen door technici gevolgd. Een hoogst enke le keer mocht eens iemand over hun schouders heenkijken. Vorig jaar, toen het twintig jaar geleden was dat de pijlerdam in gebruik is genomen, was een uitzondering. Beheerders van stormvloedkerin gen (in aanbouw) uit Engeland, Rusland, Venetië en Nederland mochten toen een kijkje komen nemen. Die aandacht beviel. Omdat Rijkswaterstaat er de laat ste jaren nadrukkelijk naar streeft de burger te laten zien wat er met zijn belastingcenten gebeurt, is be sloten dat bij de noodsluittest van morgen belangstellenden welkom zijn. Niet in de bedieningsruimte - die is niet op berekend op de aan- rugkeer van het schooluniform. Elf Zeeuwse scholieren deden mee aan de twaalfde editie van het Jeugddebat. „Ik had de minister wel wat tegendraadser verwacht", zei Sil Sanders (16) uit Cadzand. Ze maakte deel uit van de blauwe fractie die bij Rouvoet moeiteloos de toezegging lospeuterde voor een website die een positief beeld moet geven van jongeren. Tijdens de voorbereiding ging het er har der aan toe, aldus Sil. Mede daar door vond ze het debat een goede les in 'presenteren, argumenteren en voor jezelf opkomen'. „En het was leuk om mee te maken." Dat vond ook Judith de Looff (17) uit Koudekerke. „Wie kan er nu zeggen dat hij op de stoel van een wezigheid van een flink aantal kij kers - maar op een andere verdie ping van het Topshuis. Met een di recte beeldverbinding is te zien hoe het verloop van de sluiting in de bedieningsruimte wordt ge volgd. Van daaruit wordt ook des kundig commentaar verzorgd. Rijkswaterstaat heeft plaats voor tweehonderd belangstellenden bij de noodsluittest. Tachtig plaatsen zijn gereserveerd voor medewer kers en hun gasten. Het noodsluitsysteem wordt inge schakeld door een vlotter in een meetpaal in de Oosterscheldemon- ding, aan de Noordzeekant van de pijlerdam. Om de werking ervan Voor het eerst laat Rijkswater staat publiek toe bij een comple te testsluiting van de Ooster scheldekering. Er zijn meer be langstellenden dan plaatsen. Kamerlid heeft gezeten?" Mede dankzij haar krijgen alle Neder landse scholieren mogelijk een mi lieuvriendelijke lunchbox. „Een ontzettend goed idee van de gele fractie", vond minister Cramer meteen. Haar collega Vogelaar zeg de zelfs 2500 euro toe voor een 'Normaal gesproken neemt de overheid jongeren niet zo serieus' wedstrijd die de tolerantie in ach terstandswijken moet bevorderen. „Dat hebben we toch maar mooi voor elkaar gekregen", blikte Anke Calon (16) uit IJzendijke terug op te testen, klimt een medewerker van Rijkswaterstaat in de meet paal en draait de vlotter met de slinger omhoog tot het niveau van NAP +3 meter, het afgesproken sluitpeil. Daarna moet de automa tiek zijn werk doen. De noodsluittest speelt zich af tus sen 13.15 en 15 uur. Nadat de om hoog gedraaide vlotter het sys teem in gang heeft gezet, duurt het een ruim uur tot de kering ge heel gesloten is. Na een kwartier tje gaan de 62 schuiven weer om hoog. Op de kering zijn voortdurend technici in de weer met inspecties en onderhoud. Steeds wanneer iets aan een schuif wordt veran derd, gaat hij ter controle omlaag en omhoog. Om te zien of het ge heel nog goed functioneert, is vier keer per jaar een complete sluiting voorzien. het voorstel van haar rode fractie. „Normaal gesproken neemt de overheid jongeren niet zo serieus." Vlissingse Kimberley van Seters (16), lid van de groene fractie, was nog niet zo onder de indruk van de toezeggingen, zoals die van Donner om werk te maken van les sen in solliciteren. „Ze zeggen ja, maar ze doen niks. We moeten er dus achteraan blijven zitten." Vandaar dat elke fractie ook om een vervolgoverleg met de be windspersoon vroeg. „Jullie leren snel", concludeerde Kamervoorzit ter Verbeet, die de jongeren com plimenteerde met hun 'korte en bondige' bijdragen. „Ik hoop zo dat alle Kamerleden zien dat het dus echt kan." VLISSINGEN - De Russische kapi tein van een schip uit Bermuda heeft een boete van tweeduizend euro en een vaarverbod van twaalf uur gekregen. Zijn schip ramde vrijdag vlak na vertrek een Engels schip dat voor anker bij Vlissin gen. De man bleek dronken te zijn. Dat heeft de waterpolitie gis teren bekendgemaakt. De kapitein (45) heeft zijn roes aan boord mogen uitslapen. Het Engelse schip raakte beschadigd en is naar de Sloehaven in Vlissingen gebracht. Volgens woordvoerder C. Portengen van het Korps Lande lijke Politiediensten is de scheep vaartinspectie ingeschakeld om de schade te beoordelen. Het schip uit Bermuda had een loods van het Vlaams loodswezen aan boord, bevestigde die dienst giste ren. Voor commentaar werd ver wezen naar de directeur, maar die was niet bereikbaar. Loodsen zijn verplicht om dron kenschap bij een kapitein van een vertrekkend schip te melden, zei een woordvoerder van het loods wezen Scheldemond - de Neder landse loodsen. Een loods mag in dat geval geen medewerking verle nen aan het vertrek. Loodsen moe ten de dronkenschap zelf opmer ken, want ze voeren geen alcohol controles uit. „We zijn niet van de politie." GOES - Negenduizend Zeeuwse ouderen krijgen deze week een vragenlijst bij hun post. Afzender GGD Zeeland wil de 65-plussers ermee bevragen over hun gezond heid, levensstijl, sociale contacten, veiligheid en gebruikvan zorg- en welzijnsvoorzieningen. Aan de uitkomsten van het onder zoek toetsen de dertien Zeeuwse gemeenten hun ouderenbeleid en de inrichting van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO). Het onderzoek, een steek proef onder zevenhonderd men sen per gemeente, wordt voortaan elke vier jaar herhaald. De resulta ten van de eerste bevraging moe ten halverwege 2008 beschikbaar zijn. Dan is het onderzoek te raad plegen op www.ggdgezondheidsat- las.nl, een databank waarin ook voorgaande onderzoeken van de GGD te lezen zijn. De Zeeuwse gezondheidsdienst deed niet eerder een provincie- breed onderzoek naar het welbe vinden van ouderen. In 2001 wer den ouderen in Zeeuws-Vlaande- ren geënquêteerd. De GGD onder houdt al een jeugdmonitor. Net als bij die databank over nul- tot ne gentienjarigen brengt de GGD op basis van de ouderenmonitor regel matig deelrapporten uit die een thema behandelen. Sil Sanders uit Cadzand (rechts) tijdens het Nationaal Jeugddebat in de Tweede Kamer. foto David van Dam/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 49