Interesse voor fitheidstest groot Niet meer kunnen praten valt zwaar 'Dijk is meer dan zandhoop' Twintigjarig bestaan Afasiesoos met themaweek gevierd. Derde editie van Galm/Scala richt zich op oostkant van de regio. Fotografe wijzigt koers met landschappen Informatiemiddag transport in Goes Verplaatsen zeewering is onontbeerlijk voor bouw wijk Kruseveer. Portemonnee gestolen bij inbraak in kerk Verloren zilveren ringen zijn gevonden Livemuziek markeert seizoenen in Barbier Rijbewijs én auto kwijt na flinke slok te veel Bert en Aletta Houtgraaf tijdens de soos. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman ZIERIKZEE - Het allerergste? Daar hoeft Bert Houtgraaf (58) uit Burgh-Haamstede niet lang over na te denken. „Geen contact meer met anderen kunnen hebben. Het zit wel in je hoofd, maar het komt er niet uit." Bert en zijn vrouw Aletta meld den zich gistermiddag in verpleeg huis Cornelia in Zierikzee. Daar werd het startsein gegeven voor een themaweek over afasie. Aanlei ding is het twintigjarig bestaan van de Afasiesoos Schouwen-Dui- veland. Afasie is een taalstoornis door her senletsel, legt logopedist Monique Schol uit. Dat letsel kan het gevolg zijn van een hersenbloeding, tu mor of ongeval. Mensen met afa sie hebben moeite woorden en zin nen te vinden, te vormen of te be grijpen. Ook schrijf-, lees- en spel- problemen komen vaak voor. Lan delijk zijn er zo'n 30.000 mensen mee zoet. Bijna 90 procent van hen vindt dat er te weinig aan dacht aan afasie wordt besteed. Terwijl het bepaald geen kleinig heidje betreft. Daar weet Hout graaf alles van. Hij heeft met zijn vrouw een be wogen jaar achter de rug. Een tia in oktober 2006 werd - maanden later - gevolgd door een infarct en epileptische aanvallen. Houtgraaf praat nu - zo lijkt het - tamelijk goed. Langzaam, dat wel. „En ik kan soms niet op de juiste woor den komen of verwissel klanken. En als ik moe ben ga ik trefwoor den gebruiken. Dan zeg ik bijvoor beeld tegen alles telefoon." Desal niettemin knijpt Houtgraaf zich zelf in de handen. „Ik kan weer praten en heb dus geluk gehad. Dat realiseer ik me heel goed." Want vlak na die hersenbloeding en na die zware epileptische aan vallen kon Houtgraaf slechts brab belen. „Wat je dan denkt? Je wilt dood, want je leeft niet meer. Wat moet je?" Hij was onbereikbaar, vult zijn vrouw het verhaal van haar kant aan. „Maar toch. Je kijkt elkaar aan. Je ziet dat hij je be grijpt. En je kunt elkaar nog in de arm knijpen." En dat is lang niet voor iedereen weggelegd. Er is wat verdriet voor bij gekomen de afgelopen twintig jaar, knikken Gré Kesteloo uit Kerkwerve en Ann Geleijnse uit Renesse. De twee vrouwen ston den aan de wieg van de Schou- wen-Duivelandse Afasiesoos (elke eerste maandag van de maand in de Cornelia) en zijn dat werk al die jaren trouw blijven doen. Taal spelletjes, foto's raden. Oefenen, oefenen, oefenen - geeft het duo aan. „Maar iedereen komt altijd met veel plezier." Het streven nu is een Zeeuws zang koor op te richten voor mensen met afasie, geeft Schol aan. Want hoe wonderlijk ook; zingen gaat mensen met afasie vaak weer wel goed af „Dan zingen mensen zo heel het Wilhelmus." De Afasiesoos bestaat twintig jaar. Dat feest is aangegrepen om aandacht voor afasie te vragen. De hele week staat een stand in de Cornelia in Zierikzee. door Esme Soesman BRUINISSE - Een dikke 175 mensen doen donderdag mee aan de fit heidstest in sportcentrum De Van ger in Bruinisse. Deze test wordt afgenomen als onderdeel van het derde Galm-Scalaproject van de ge meente Schouwen-Duiveland. Via dit project probeert de ge meente Schouwen-Duiveland 55- tot 65-jarigen uit de kernen Brui nisse, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Sirjansland en Oosterland aan te zetten om meer te bewegen. Dat gebeurt door mensen met ver schillende sporten in aanraking te brengen. Zij kunnen meedoen aan één van de nieuw op te starten be- weeggroepen in Bruinisse of mee- OUDDORP - Fotografe Maria Evers uit Oude-Tonge exposeert deze maand in het VW-kantoor in Ouddorp. Evers laat beelden zien van het Flakkeese landschap. Het uitgangspunt is 'verstilling'. De fotografe laat ermee zien dat zij veelzijdig werk maakt. Eerder ex poseerde zij al met portretten en historische gebouwen. GOES - CWI Goes houdt vandaag een informatiemiddag over de transportsector en de opleidings mogelijkheden. Het CWI consta teert een grotere vraag naar vracht wagenchauffeurs, terwijl het aan bod minimaal is. Aanvang 13.00 uur in het stadskantoor aan de M.A. de Ruijterlaan 2. Aanmelden bij CWI in Goes, 0113-751030. door Luc Oggel KRUININCEN - Een compleet nieu we dijk aanleggen, dat gebeurt ei genlijk niet meer. Toch zullen Ar- cus Projectontwikkeling, Rijkswa terstaat, het waterschap en het Bu reau Zeeweringen er over een half jaar aan moeten op het voormalig veerplein in Kruiningen. „We heb ben er behoorlijk bij moeten na denken." Op het veerplein verrijst straks Kruseveer; een nieuwe woonwijk met 250 huizen. Voordat het ter rein bouwrijp kan worden ge maakt, moet echter eerst de huidi ge zeewering worden verplaatst. Daarvoor is een dijkverleggings- plan opgesteld, dat tot en met 7 no vember ter inzage ligt in het ge meentehuis in Kruiningen. „Het plein ligt nu nog buitendijks. Het doen met één van de al bestaande groepen op Schouwen-Duiveland. Bovendien bestaat de mogelijk heid door te stromen naar passen de, bestaande sport- en beweeg- clubs. Eerder heeft hetzelfde project ook 'gedraaid' in de Westhoek (2004) en het middendeel van de regio (2006). Uit die initiatieven zijn nieuwe beweeggroepen voortgeko men, die tot op de dag van van daag actief zijn. Nu is de oostkant van Schou wen-Duiveland aan de beurt. Bij de volgende (vierde) editie wor den mensen uit Zierikzee en om streken benaderd. Het Galm-Sca- la-project wordt daar op z'n vroegst over anderhalf jaar opge start, blikt sportambtenaar D. de Vos vooruit. De gemeenteraad heeft, bij de bespreking van de be groting van 2006, besloten voor KAPELLE - Onbekenden hebben gis terochtend in de vroege uurtjes in gebroken in een kerk in Kapelle. Ze kwamen binnen door een raam te vernielen en braken enke le kasten en laden open. Die raak ten daardoor beschadigd. Uiteindelijk namen ze een porte monnee met enkele tientallen eu ro's mee. KOUDEKERKE - De veertig verloren zilveren ringen zijn gevonden. Vo rige week dinsdag rond half vijf verloor een goudsmid de ringen bij de parkeergarage de Fonteyne in Vlissingen. Twee Koudekerkse mannen vonden de ringen die zelf de middag maar belden de goud smid afgelopen zaterdag pas na het lezen van de oproep in deze krant. moet binnendijks liggen om te kunnen beginnen", zegt project manager Leon Jobse van Arcus. Hij spreekt van een 'uniek geval'. „Dijken worden tegenwoordig vooral gerenoveerd en onderhou den. Een splinternieuwe strekken de dijk aanleggen over een lengte van driehonderd meter, dat doen we in Nederland niet meer. We hebben er behoorlijk bij moeten nadenken." Jobse heeft zijn idee van een dijk 'Het is gewoon een kwestie van heel veel vrachtwagens laten rijden' naar eigen zeggen dan ook behoor lijk moeten bijstellen. „Een dijk is meer dan een hoop zand, het is na melijk een heel specifieke hoop zand." Als het aan Jobse ligt, wordt in april met het karwei begonnen, na vier projecten geld uit te trekken. Sportvereniging d'Antilopen en het Platform voor mensen met een beperking hebben zich, met steun van SportZeeland, de afgelo pen weken ingezet om mensen te bewegen mee te doen aan de fit heidstest. Zij hebben 800 mensen (die niet op een eerdere oproep ge reageerd hebben) persoonlijk bena derd. Niet iedereen donderdag is overi gens nieuwkomer. Een aantal van hen is al een jaartje aan het bewe gen. Zij melden zich nu voor een tweede fitheidstest, zodat het ef fect van een jaar lang meer bewe gen, kan worden gemeten. In sportcentrum De Vanger in Bruinisse wordt donderdag een fitheidstest gehouden. Ruim 175 mensen doen aan deze start van het Galm-Scalaproject mee. OUWERKERK - Met een live-optre den van Ad Hagesteijn wordt zater dag de zomer in Café De Barbier in Ouwerkerk uitgeluid. Tegelijker tijd wordt de herfst op een vrolij ke manier ingegaan. Hagesteijn speelt en zingt covers vanaf 21.00 uur. Zijn optreden duurt tot een uur of twaalf. De Barbier is geves tigd aan de Ring. MIDDELHARNIS - Een 32-jarige inwo ner van Sommelsdijk raakte zon dagavond zijn rijbewijs kwijt, na dat hij dronken achter zijn stuur was aangetroffen. Bij een controle in Middelharnis bleek dat hij meer dan vier keer te veel had gedron ken, wat leidde tot een promillage van 1,2. De man raakte voorlopig ook zijn bestelbus kwijt. het stormseizoen. In oktober, als het stormseizoen weer begint, moet de dijk er liggen. Binnen een halfjaar dus. Dat is goed te doen, denkt Jobse. „Gewoon een kwestie van heel veel vrachtwagens laten rijden." Dat is ook wel nodig voor de verplaatsing van zo'n 400.000 kuub zand. Dat zal voornamelijk hit het veerplein zelf komen ('één grote dot zand'), want dat moet ze ven meter lager komen te liggen om het op gelijke hoogte te breng en met het dorp Kruiningen. „We hoeven dus geen zand te kopen en zijn meteen al die afgegraven grond kwijt", benoemt Jobse de voordelen. De dijk wordt uiteinde lijk 9,5 meter hoger dan het maai veld in de polder. Kruseveer wordt gebouwd volgens het Voorstraat-model en krijgt on der meer een boulevard. Er komen 180 huizen en 70 appartementen zowel koop als huur, maar voor in het duurdere segment. In 2 moet de wijk klaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36