Smokkelhoek erg in trek bij bedrijven Rugstreeppad mag werk waterschap niet verstoren 'Dijk is meer dan zandhoop' i Twee nieuwe bedrijven en twee serieuze gegadigden in aantocht. Zeeuwse Eilanden legt paddenschermen aan bij Onrustpolder. Informatiemiddag transport in Goes Brandweer rukt uit voor oude gastank Verplaatsen zeewering is onontbeerlijk voor bouw wijk Kruseveer. RWS wijst wanbetalers op schuldhulpverlening Feest op speelboerderij 's-Heer Arendskerke Yvonne de Kramer exposeert in Kapelle Projectzangers gezocht voor HMR-kerstconcert DELSCHER PRESENTEERT HAAR NIEUWE fj WINTERCOLLECTIE 2007/2008 26 Dinsdag 2 oktober 2007 PZC Manager P. Traas bij een productielijn van de tot nu toe laatste grote nieuw komer op Smokkelhoek, Van Marcke fruitchips. foto Dirk-Jan Cjeletma door Harmen van der Werf BIEZELINGE - Het bedrijventerrein Smokkelhoek bij Biezelinge groeit als kool. De komst van twee nieu we bedrijven staat vast. Twee ande re hebben serieuze belangstelling. Een uitbreiding van Smokkelhoek zit inmiddels in de pen. De ge meente Kapelle is in gesprek over de verwerving van tien hectare ak kerland naast Smokkelhoek. Grootste nieuwkomer is Nutripet uit Hoogerheide. De producent van hondenvoer heeft 8ooo vier kante meter grond gekocht en een optie genomen op nog eens 5000 vierkante meter. Vijf a zeven men sen kunnen aan de slag bij Nu tripet. Verwacht wordt dat het aan tal medewerkers tot tien a vijftien zal groeien. Het tweede bedrijf dat zeker naar Smokkelhoek komt, is Jabo uit Schore. Jabo is gespeciali seerd in transport en opslag in de binnenvaart. Smokkelhoek wordt ook veel ge bruikt voor de verplaatsing van be drijven uit Kapelle en Biezelinge. Drukkerij Herselman uit Kapelle is er heen gegaan. Keukenbedrijf Moeleker en glashandel Moerstee uit Biezelinge vestigen zich in Smokkelhoek. Bij de twee bedrij ven die nu serieuze belangstelling hebben, zit ook zo'n bedrijf: trans porteur Wondergem uit Kapelle. Met Wondergem wordt gesproken Kapelle weet bedrijven uit ande- re gemeenten aan te trekken dankzij gunstige ligging van be drijventerrein bij Biezelinge en (nog) relatief lage grondprijs. over verkoop van maar liefst drie hectare, aldus wethouder G. Bur ger. De tweede serieuze gegadigde is een opmerkelijke: Actitec uit Kruiningen. Actitec komt voort uit de technische dienst van de Krui- ningse uienhandel Arjazon. „We staan wel ingeschreven voor het nieuwe deel van bedrijventerrein Nishoek bij Kruiningen", zegt J. Jansen van Actitect, „maar dat is pas over een jaar klaar. Wij willen door." De gemeente Reimerswaal meldt overigens dat nieuw Nis- hoek half 2008 bouwrijp is. Smokkelhoek doet het zo goed vol gens wethouder Burger vanwege de gunstige ligging tegenover rijks weg A58, de in 2006 afgeronde op knapbeurt en de (nog) relatief lage grondprijs. „En", stelt P. Traas van de laatste echte nieuwkomer Van Marcke Foods (fruitchips), „Kapel le is ondernemersvriendelijk." door Forra de Jong MIDDELBURG - De beschermde rug streeppad mag niet overwinteren in het zand waar het waterschap Zeeuwse Eilanden volgend jaar gaat werken. Daarom zijn er bij de Westkapelse Zeedijk onlangs 'pad denschermen' geplaatst en deze week begint het plaatsen 'van de schermen bij de Onrustpolder op Noord-Beveland. De padden moe ten hiermee van de dijk en uit de duinen gehouden worden. Als de rugstreeppadden wel op die plekken gaan zitten, moeten de ge plande werkzaamheden gestaakt worden. Volgend jaar begint het waterschap met het versterken van de zeedijk tussen Westkapelle en Domburg. Dit is onderdeel van project Zwakke Schakels, waarbij De beschermde rugstreeppad wordt uit de buurt van de West kapelse Zeedijk en de Onrustpol der gehouden. Het waterschap wil daar aan het werk. op tien plaatsen in Nederland de zeewering zo wordt aangepast dat ze extreme storm kan doorstaan. In het gebied rond de Westkapelse Zeedijk leeft de rugstreeppad. Ad Bom van reptielenzoo Iguana in Vlissingen legt uit waarom pad denschermen hier nodig zijn. „Als het buiten kouder wordt, maakt de pad zich klaar voor de winter. Zodra de temperatuur erg daalt, graaft de pad zich in het zand. De zeedijk is een aantrekkelijke 'graaf- plaats' voor de pad, want door dat zand komt-ie gemakkelijk heen." Bij de Onrustpolder op Noord-Be veland wordt de rugstreeppad uit de buurt van de dijk en van de weg onder de dijk gehouden. Op die weg is namelijk veel verkeer. De dijk zelf wordt volgend jaar 'overslag bestendig' gemaakt door waterschap Zeeuwse Eilanden. De dijk moet over vijftig jaar nog voldoen aan de norm van een overstromingskans van eens in de vierduizend jaar. De schermen bij de Onrustpolder belemmeren de rugstreeppad niet in de zoektocht naar een slaapplaats, want in dat gebied kan de pad op meerdere plekken graven en overwinteren. GOES - Het CWI Goes houdt van daag een informatiemiddag over de transportsector en de oplei dingsmogelijkheden. Het CWI constateert een grotere vraag naar vrachtwagenchauffeurs, terwijl het aanbod minimaal is. Aanvang 13.00 uur, stadskantoor aan de M.A. de Ruijterlaan 2. Aanmelden bij CWI in Goes, 0113 - 751030. WOLPHAARTSDIJK - De brandweer is gisterochtend rond tien uur met groot materieel uitgerukt voor een vermeende brand aan de Bokken- weg bij Wolphaartsdijk. De brand weer was gealarmeerd, omdat op een landbouwbedrijf metershoge vlammen waren gesignaleerd. Het bleek te gaan om het affakkelen van een oude gastank. door Luc Oggel KRUININGEN - Een compleet nieu we dijk aanleggen, dat gebeurt ei genlijk niet meer. Toch zullen Ar- cus Projectontwikkeling, Rijkswa terstaat, het waterschap en het Bu reau Zeeweringen er over een half jaar aan moeten op het voormalig veerplein in Kruiningen. „We heb ben er behoorlijk bij moeten na denken." Op het veerplein verrijst straks Kruseveer; een nieuwe woonwijk met 250 huizen. Voordat het ter rein bouwrijp kan worden ge maakt, moet echter eerst de huidi ge zeewering worden verplaatst. Daarvoor is een dijkverleggings- plan opgesteld, dat tot en met 7 no vember ter inzage ligt in het ge meentehuis in Kruiningen. „Het plein ligt nu nog buitendijks. Het GOES - De Regionale Woning bouwvereniging Samenwerking (RWS) stuurt huurders die door huurachterstanden dreigen hun huis uit te worden gezet, voortaan een folder over gemeentelijke schuldhulpverlening mee. Die af spraak maken de corporatie en de gemeente Goes in de hoop huisuit zettingen te voorkomen. 'S-HEER ARENDSKERKE - In speel boerderij 't Klok'Uus in 's-Heer Arendskerke is het morgen feest in het kader van de christelijke kin derboekenmaand. Het thema is 'Ontdek geheimen in christelijke kinderboeken', 't Klok'Uusis open vanaf 13.30 uur. Kaartjes a 7,50 eu ro bij 't Klok'Uus en Pelgrim Boe ken 8c Muziek in Goes. moet binnendijks liggen om te kunnen beginnen", zegt project manager Leon Jobse van Arcus. Hij spreekt van een 'uniek geval'. „Dijken worden tegenwoordig vooral gerenoveerd en onderhou den. Een splinternieuwe strekken de dijk aanleggen over een lengte van driehonderd meter, dat doen we in Nederland niet meer. We hebben er behoorlijk bij moeten nadenken." 'Het is gewoon een kwestie van heel veel vrachtwagens laten rijden' Jobse heeft zijn idee van een dijk naar eigen zeggen dan ook behoor lijk moeten bijstellen. „Een dijk is meer dan een hoop zand, het is na melijk een hele specifieke hoop zand." Als het aan Jobse ligt, wordt in april met het karwei begonnen, na KAPELLE - In het gemeentehuis van Kapelle exposeert Yvonne de Kra mer haar olieverfschilderijen van landschappen, dieren en portret ten. Daarnaast zijn ook aquarellen te zien, gemaakt naar aanleiding van gedichten over Domburg en Zuid-Beveland. Tot 19 oktober han gen de schilderijen in de hal van het gemeentehuis, Kerkplein 1. BERGEN OP ZOOM - Voor één van de grootste kerstconcerten in de re gio, het Hortus Musicus Religiosus concert in Bergen op Zoom, is de organisatie op zoek naar zangers. Franse hofmuziek staat dit jaar cen traal. Aanmelden kan bij dirigent Hans Smout, 0164-241047. Het con cert is 28 december in de Gertru- diskerk. Zie ook www.hmrkoor.nl het stormseizoen. In oktober, als het stormseizoen weer begint, moet de dijk er dan liggen. Binnen een half jaar dus. Dat is goed te doen, denkt Jobse. „Gewoon een kwestie van heel veel vrachtwa gens laten rijden." Dat is ook wel nodig voor de verplaatsing van zo'n 400.000 kuub zand. Dat zal voornamelijk uit het veerplein zelf komen ('één grote dot zand'), want dat moet zeven meter lager komen te liggen om het op gelijke hoogte te brengen met het dorp Kruiningen. „We hoeven dus geen zand te kopen en zijn meteen al die afgegraven grond kwijt", be noemt Jobse de voordelen. De dijk wordt uiteindelijk 9,5 meter hoger dan het maaiveld in de polder. Kruseveer wordt gebouwd volgens het Voorstraat-model en krijgt on der meer een boulevard. Er komen 180 huizen en 70 appartementen, zowel koop als huur, maar vooral in het duurdere segment. In 2012 moet de wijk klaar zijn. Bogner van Laack Moschino cheapandchic Kenzo Burberry MaxMara Onze openingstijden zijn: Dinsdag tot en met vrijdag van 9.30 uur tot 17.30 uur en zaterdag van 9.30 uur tot 17.00 uur 0 Kijk ook op www.delscher.nl DELSCHER Grote Markt 11-13 4461 AH Goes telefoon 0113 227607

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28