'Het is wel zo dat Nederlanders vaak niet erg onder de indruk lijken van de mogelijke problemen. We voelen ons veilig achter de dijken' N Zwakke schakels in de Nederlandse zeewering Marjolein Dohmen-Janssen, universitair hoofddocent hydrodynamica en morfodynamica aan de TU Twente. PZC Dinsdag 2 oktober 2007 1 3 i de kust Acht zwakke schakels Het ministerie van Verkeer en Waterstaat geeft prioriteit aan acht zwakke plekken in de zeewering. Die moeten vóór 2015 versterkt zijn. Bij deze projecten is sprake van een combinatie met natuurontwik keling. Een zwakke plek bij Voorne wordt volgend jaar ver sterkt, zonder natuurontwikke ling. Hondsbossche en Pettemer zeewering: er is nog overleg gaande met de provincie Noord-Holland en het hoog- heemraadschapi Die luidden vo rige week nog de alarmklok over een geul in zee die dieper is uitgesleten dan verwacht. Ze willen snel extra zand laten storten, om te voorkomen dat hoge golven over de dijk slaan. Kop van Noord-Holland: extra zand voor de kust, met ruimte voor natuur, landschap en re creatie. Noordwijk aan Zee: een 'dijk in duin'-oplossing (een zand dijk tussen de zee en de boule vard), die bovendien de toeris tische kwaliteit van het dorp moet vergroten! Scheveningen: een harde con structie én extra zand voor de kustlijn in combinatie met een architectonisch plan voor de boulevard. Hoek van Holland-Kijkduin: zand voor de kust, met ruimte voor natuur, landschap en re creatie. Flaauwe Werk: landwaarts ver hogen en versterken van de hui dige zeedijk, met recreatieve voorzieningen. Zuidwest-Walcheren: de dui nen in het Westduin-Nollege- bied worden verbreed. Het ach terland wordt verfraaid, in com binatie met het versterken met zand van de Westkapelse zee dijk. West Zeeuws-Vlaanderen: duinverbreding, in combinatie met grootschalige nieuwe na tuur en recreatieve ontwikke ling. Bij Cadzand en Breskens wordt de zeewering versterkt. Op acht plaatsen langs dë Nederlandse kust worden de duinen of dij'ken in de periode tot 2015 versterkt, in combinatie met maatregelen die de natuur ten goede komen. Dè zwakke schakel Voorne wordt in 2008 aangepakt, maar zonder extra maatregelen voor de natuur. Den Helder- Callantsoog Hondsbossche en Pettemer zeewering Waterkering Noordwijk Waterkering Scheveningen Hoek van Holland- j Flaauwe Werk Zuidwest Walcheren Zeeuws Vla, Bedreigingen voor dijken en duinen Onderloopsheid Aantasting van de dijk als zand met water onder de dijk wegstroomt. Afschuiving Afschuiven van een deel van de dijk. Erosie buitentalud Aantasting van het talud door golfslag. Golfoverloop en -overslag Water stroomt over de dijk de polder in. Niet sluiten Niet tijdig sluiten van de waterkering. Onder- en achterloopsheid Instabiliteit van de waterkering als grond met water onder de waterkering wordt meegevoerd. Instabiliteit constructie Verschuiven of kantelen van de waterkering. Golfoverslag Water slaat over de waterkering de polder in. infographic: JD bron: Rijkswaterstaat/foto. Hollandse Hoogte

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13