Zwakke zeewering Water sloeg al vaker toe DNB: Nederland is rijk genoeg om water te blijven weren 12 Dinsdag 2 oktober 2007 PZC De Hondsbossche en Pettemer Zeewering is gevaarlijk zwak, beweren het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier en de provincie Noord-Holland. Kan Nederland de zee nog aan? door Miriam van den Brand en Joep Trommelen De Nederlandse zeewe ring is de beste van de wereld, maar nog niet goed genoeg. Marcel Sti ve, hoogleraar kustwaterbouwkun- de aan de TU Delft, is kritisch over de verdediging van ons land tegen het zoute water. „Uit onderzoek is gebleken dat maar de helft van de keringen vol doet aan de Deltanorm. Een kwart is niet op orde en van een kwart is onduidelijk of ze voldoen. Daar moet wel iets aan gebeuren." De Deltanorm is vastgesteld na de watersnoodramp in 1953 en geeft aan waartegen dijken bestand moe ten zijn. De Hondsbossche Zeewe ring zou een storm moeten kun nen weerstaan die eens in de 10.000 jaar voorkomt. Uit onderzoek is gebleken dat de 'faalkans' nu op eens in de 800 jaar ligt. Gaten ii leraar heeft nog geen idee waar het heen zal gaan. „We moeten on ze eerste bijeenkomst nog hebben. Wat mij betreft komen we met zo concreet mogelijke voorstellen om snel aan de slag te gaan." Er zitten zwakke plekken in de zee weringen, de zeespiegel stijgt, het klimaat verandert, de bodem daalt. Reden voor paniek? Zover wil Dohmen-Janssen niet gaan. „Maar het is wel zo dat Nederlan ders vaak niet erg onder de indruk lijken van de mogelijke proble men. We voelen ons veilig achter de dijken. De waterstand in de ri vieren geeft geregeld problemen, maar wanneer horen we dat van de zee? Zo'n superstorm is ook moeilijk voor te stellen. De gevol gen zijn wel enorm. Vraag dat maar aan mensen die de Ramp van 1953 hebben meegemaakt." Nederland kan ook leren van de gebeurtenissen rond orkaan Katri- na in Amerika, denkt de universi tair docent. „We kunnen aan de ene kant zien dat we veel beter be veiligd zijn. Het beveiligingsniveau van de dijken in het gebied rond New Orleans was erg laag, ik ge loof 1 op de 200, terwijl toch be kend is dat er orkanen voorko men. Maar wat ze daar wel goed voor elkaar hebben, hoewel het in New Orleans natuurlijk toch nog misging, zijn de evacuatieplannen. In Nederland vertrouw ik er niet zo op dat we alles duidelijk gere geld hebben als hier een dijk door breekt." De Hondsbossche Zeewering wordt aangepakt, net als zeven an dere 'zwakke plekken'. Volgens Sti ve moet er meer gebeuren. „We moeten kijken naar de normen. Zijn die nog wel van deze tijd. De golven worden steeds hoger en krachtiger, daar houden we niet ge noeg rekening mee. Die dreiging is veel groter dan de stijging van de zeespiegel." Marjolein Dohmen-Janssen, uni versitair hoofddocent hydrodyna mica aan de Universiteit Twente, vindt ook dat er naar de norm ge keken mag worden. „We zouden meer kunnen differentiëren. Dun bevolkte gebieden bij de kust zou den misschien vaker kunnen over stromen. Op andere plekken moet de norm juist misschien wel om hoog. Als in Noord-Holland de zeewering het niet houdt, over stroomt een heel groot gebied. Daar moet je dus zorgen voor nog meer veiligheid." Om de kans op een overstroming te verkleinen, zouden dijken langs de kust hoger gemaakt kunnen worden. Dit kan echter niet einde loos doorgaan, zegt Stive. „Op een gegeven moment is dat econo misch niet meer rendabel. Dan kunnen we beter allemaal in het oosten van het land gaan wonen." Volgens Dohmen-Janssen wordt er steeds meer nagedacht over an dere methoden om het water van het land te houden. „Een flexibel ere kustlijn bijvoorbeeld. Nu wordt er zand opgespoten zodra de kustlijn te veel afwijkt. Je kunt er ook voor kiezen een gebied niet te bebouwen en het water meer zijn gang te laten gaan." Duinen zijn een mooie natuurlijke verdediging tegen het water, zegt Dohmen-janssen, zolang ze maar breed genoeg zijn. „Doordat het water zand van de duinen de zee mee inneemt, vor men zich daar ondieptes waar vol gende golven op stukslaan. Ze be reiken het land dus niet. Dat pro ces moet je de kans geven." Relatief nieuw is volgens haar ook de studie naar hoe alle infrastruc tuur op de Noordzeebodem de aanwezige zandbanken en andere bodempatronen beïnvloedt. Er lig gen bijvoorbeeld her en der pijplei dingen en vaargeulen. „Die kun nen effect hebben op hoe de zee en de golven zich gedragen. Daar om kun je ook niet zomaar wind molenparken of eilandjes neerleg gen. Dat lijkt eenvoudig, op zee zie je het niet en eilandjes kunnen de golven breken, maar dat is niet zo. Bij dat soort ingrepen moet je echt goed kijken welke effecten het heeft en of de situatie niet gevaar lijker wordt." Stive heeft zitting in de nieuwe Deltacommissie. De commissie gaat bekijken hoe de kust en het achterland beschermd kunnen worden tot het jaar 2200. De hoog In de Hondsbossche Zeewering bij Petten werd drie jaar geleden al een 900 meter lange damwand geslagen. De dijk werd versterkt om bij zware stormen de zee te kunnen blijven keren. foto Martin Mooij/ANP Verwaarlozing van de dij ken door de Hoekse en Kabeljauwse twisten was de oorzaak van de Sint Elisa- bethsvloed in 1421. Er woei een zware noordwesterstorm, ge volgd door een stormvloed. Bo vendien was sprake van een ho ge rivierwaterstand door hevige regenval. De landbouwgronden van de Groote of Hollandsche Waard liepen onder en de Bies- bosch onstond. In Zeeland en Holland kwamen tweeduizend mensen om. In de nacht van 31 januari op 1 fe bruari 1953 was er in Zeeland sprake van springtij in combina tie met een zware noordwester storm. Er kwamen 1836 mensen om. Zo'n 72.000 mensen wer den geëvacueerd. In de jaren twintig van de vori ge eeuw was al bekend dat de dijken in het gebied te zwak wa ren. Rijkswaterstaat gaf echter voorrang aan de aanleg van de Afsluitdijk. De plannen voor de Deltawerken bestonden al vóór de watersnoodramp en waren voor een klein deel uitgevoerd toen het noodlot toesloeg. Tot en met 1997 (de Maeslantkering) werd er gewerkt om de zeega ten af te sluiten met een stelsel van dammen en dijken waar door de kustlijn met 700 kilome ter werd verkort. De Deltawer ken zijn door de American So ciety of Civil Engineers tot een van de zeven moderne wereld wonderen verklaard. De zeespiegel moge dan gaan stijgen, Nederland zal er financieel niet door kopje onder gaan. Die ge ruststellende mededeling doet De Nedërlandsche Bank (DNB) in haar recentste kwartaalbe richt. De vergrijzing is voor de schatkist een veel groter pro bleem, beweren 's lands opper- bankiers. Wel moet Nederland snel investeren in achterstallig onderhoud aan dijken en dui nen, stelt DNB, omdat 19 pro cent van de waterkeringen ei genlijk niet aan de normen vol doet. DNB stelt dat het achter stallig onderhoud niet voor 2015 weggewerkt is. Nederland trekt volgens het kwartaalbericht momenteel 0,15 procent van het bruto binnen lands product uit voor het voor komen van overstromingen. Dat is ongeveer 800 miljoen euro per jaar. DNB stelt opvallend genoeg dat dat percentage zelfs bij een zee spiegelstijging van anderhalve meter (tot dusver de meest pes simistische voorspelling) tot 2100 alleen maar zal afnemen, tot een percentage ergens tus sen 0,1 tot 0,02 procent na het jaar 2025. Wel moet de Neder landse economie dan blijven groeien. DNB gaat voor de rest van de eeuw bij de berekenin gen uit van gemiddeld 2 procent economische groei per jaar. De economische groei is niet de enige onzekere factor. Vooral de schattingen over de stijging van de zeespiegel door de opwar ming van de aarde lopen uiteen, van zo'n 40 centimeter deze eeuw tot anderhalve meter. Verantwoordelijk staatssecreta ris Tineke Huizinga gaat uit van 85 centimeter. En drie jaar gele den luidde het milieutechnisch bureau GeoConsult nog de alarmklok over een bodemda ling voor de Nederlandse kust van nog eens maximaal 40 centi meter, door inklinking van veen of bewegingen van de aardkorst. Een Deltacommissie gaat bekij ken wat er moet gebeuren om Nederland tot 2200 droge voe ten te laten houden. Ook komt er vanaf 2009 eens in de zes jaar een nieuw Nationaal Waterplan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12