Meningen Nederlandse zorg tweede van Europa Enige echte minpunt is de lange wachttijd in gezondheidssector. Recht op privacy Ziekenhuisfusie Europees verdrag Probleemwijken Ontpolderen PZC Dinsdag 2 oktober 2007 1 1 door onze correspondent Hans Gertsen BRUSSEL - Nederland heeft de op één na de beste gezondheidszorg van Europa. Dat blijkt uit de jaar lijkse Euro Health Consumer In dex (EHCI) die gisteren in Brussel is gepresenteerd. Alleen de zorg in Oostenrijk is nog net iets patiënt vriendelijker. Het enige echte minpunt aan de Nederlandse gezondheidszorg is de wachttijd. Die wordt volgens de onderzoekers vooral veroor zaakt doordat de huisarts als poort wachter van het Nederlandse ge zondheidssysteem de toegang van patiënten tot specialistische zorg belemmert. „Zonder dit dogmati sche verwijzingssysteem zou Ne derland bovenaan staan", aldus dr. Arne Bjoernberg, directeur onder zoek van de EHCI. Volgens hem vertragen huisartsen de toegang van de patiënt tot specialistische zorg bovendien zonder dat dit ech te besparingen oplevert. Dat de Nederlandse gezondheids zorg volgens het onderzoek tot de absolute top van Europa behoort, wekt in Nederland wellicht verba zing, omdat er in ons land veel en luid over de kwaliteit van de zorg wordt geklaagd. Daaraan liggen vol gens Bjoernberg sociaalpsychologi- sche factoren ten grondslag. „Ne derlanders zijn nu eenmaal notoi re mopperkonten. Een Roemeen is al blij als er een of twee soorten kaas in de winkel ligt; een Neder lander wil uit minstens 72 soorten kaas kunnen kiezen." De Euro Health Consumer Index is de jaarlijkse evaluatie van de na tionale gezondheidssystemen ge zien vanuit het perspectief van de consument in de 27 EU-lidstaten plus Noorwegen en Zwitserland. Het onderzoek richt zich op de za ken die het belangrijkst zijn voor de consument, zoals patiënten- 'Huisartsen vertragen de toegang van de patiënt tot specialistische zorg' recht, wachttijd, resultaat en de toegang tot medicijnen. Volgens het onderzoek maakt Ne derland deel uit van een selecte kopgroep van zes landen die el kaar weinig ontlopen. Behalve Oostenrijk (1) en Nederland (2) be horen ook Frankrijk (3), Zwitser land (4), Duitsland (5) en Zweden (6) tot de Europese top. Opvallend is dat de vijf landen die het best presteren allemaal een zorgstelsel hebben met (particulie re) ziektekostenverzekeraars die or ganisatorisch los staan van de ver leners van medische diensten. Dat soort systemen lijkt effectiever dan nationale organisaties zoals die in het Verenigd Koninkrijk en de meeste Scandinavische landen bestaan, aldus de onderzoekers. De nieuwe EU-lidstaten hebben de slechtste gezondheidszorgstel sels. Landen als Roemenië, Honga rije, Litouwen, Polen, Bulgarije en Letland scoren allemaal veel onvol doendes. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Het gros levert graag het recht op privacy in, staat vrijdag 28 septem ber in de PZC. Uit het onderzoek van het Rathenau Instituut komt vooral naar voren, dat de meeste mensen geen idee hebben wat een rfid-chip is, ondanks het feit dat bijna iedereen er een bij zich heeft. 39 procent heeft er zelfs nog nooit van gehoord. Verderop in de zelfde krant waarschuwt de Consu mentenbond ons voor de rfid-chip die waarschijnlijk de ko mende tijd in allerlei producten komt. Als de meeste mensen geen idee hebben wat de rfid-chip in ons le ven betekent, omdat de technolo gie ervan ons begrip ver te boven gaat en 39 procent er zelfs nog nooit van heeft gehoord, wordt het toch echt hoog tijd dat we goed geïnformeerd worden. PZC, ik kijk echt uit naar een stuk onver valst gedegen journalistiek onder zoek naar dit gegeven. M. van der Werff, Nieuwstraat 49, Vlissingen Een delegatie van SP-politici heeft een bezoek gebracht aan de artsen die pleiten voor ziekenhuisconcen tratie. In het artikel staat dat pu bliek en politici zich blind staren op 'incidenten' volgens drs. S. van Lieshout. Het zal echter niet bij incidenten blijven door bijvoorbeeld de aanrij- tijden. En wat te denken hoe de wat oudere medemens zonder au to met het openbaar vervoer naar Goes moet vanuit Walcheren? In middels is het openbaar vervoer weer teruggebracht naar de mid deleeuwen. Verder wordt gesproken door on coloog L. Kerkhofs dat de Walcher- se criticasters voor één kraam vrouw in nood de plannen voor de ziekenhuiszorg voor de hele provincie terzijde schuiven. Beste meneer Kerkhofs dat is makkelijk geredeneerd. Zeker als het de kraamzorg voor heel Walcheren betreft. In plaats van dat de gemeentes mil joenen uittrekken voor de fusie van de ziekenhuizen Walcheren en Goes, kunnen zij misschien be ter een nieuw ziekenhuis bouwen op een centralere plek voor zowel mensen uit Walcheren als Zuid-Be veland. N. Marteijn, V. Bourgondielaan Veere De club van list en bedrog heeft het weer voor elkaar. Het Euro pees verdrag wordt ons net als de euro, die ten opzichte van de gul den geen moer waard is, door de strot gedrukt. Door geen referen dum te houden worden wij als de mocratie genegeerd. De heer Eikelboom reageert in de PZC van 29 september op het feit dat Zwitserland bilaterale verdra gen met Europa heeft. Dit is wat Nederland ook had kunnen doen, en niet jezelf binden aan de rest van Europa met alle 'lusten' en las ten. Mocht het nog tot een referendum komen, dan wil ik graag de door hem afgestane stem gebruiken. Door ons aan te sluiten met een verenigd Europa, en de grenzen open te gooien, zodat er van alles ongecontroleerd binnen kan ko men, en je ook nog allerlei onzin wordt opgelegd door de Europese Commissie komen wij als Neder landers van de drup in de regen. Ko Traas, Citadel 8 Nieuwdorp Zeeland ziet niets in het plan van het kabinet om woningbouwcor poraties mee te laten betalen aan het opknappen van probleemwij ken die voornamelijk in de Rand stad liggen. Het gaat hier om miljoenen eu ro's, zo staat in de PZC van 29 sep tember. En wat heeft het voor nut om op te knappen als er bepaalde groeperingen blijven wonen die de oorzaak van alle ellende zijn? Je gaat toch ook geen auto opnieuw spuiten als de motor niet meer werkt. Minister Van Middelkoop van De fensie vindt dat 'onze' jongens in Afghanistan te weinig steun krij gen van het Nederlandse volk. Mijn voorstel is dan: begin de over last die door jongeren wordt ver oorzaakt te bestrijden door de in zet van mariniers. Dat heeft in het verleden ook gewerkt. Ik weet zeker dat de meeste Neder landers dan wel een patriottisch gevoel krijgen, want deze ellende speelt zich af vlak bij huis en niet in Verweggistan. J. Degueile, Paul Krugerstraat 326 Vlissingen Met de kop 'Laatste poging tegen ontpoldering' bericht de PZC dat gedeputeerde Wiersma een ultie me poging wil doen om ontpolde ring van de Hedwigepolder en het Zwin te voorkomen. Een deskundi ge krijgt daartoe een spoedop dracht. Hoe deskundig en snel en vooral hoe onafhankelijk moet de ze mens wel zijn om een eerlijk en bruikbaar resultaat te leveren? Het is overigens vooreerst nog wenselijker om aan een eerlijke en onafhankelijke - nog niet in de net werken van poltiek, ambtenarij, plannenmakers, natuurbescher mers en andere partijen verstrikt geraakte - deskundige, zonder randwaarden vooraf een alge meen oordeel te vragen over het Westerscheldegebied en met name of en in welke mate natuurcom pensatie nodig is. En dan vooral zonder de kreten 'extreem' en 'on herstelbaar'. Vooral omdat de politiek steeds compromissen heeft gezocht en geen nadrukkelijke afwijzing heeft getoond is de ontpoldering bin nengeslopen. Het is bijna onvoor stelbaar, maar vurig te hopen dat de deskundige resultaat boekt en dat het voorstel niet is bedoeld om straks aan gedupeerd Zeeland de in onschuld gewassen gedeputeer de handen te tonen. P.van der Maas, Julianastraat 6 Kortgerie @7 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11