Meningen 'Importbruiden zijn motor van de immigratieramp' Computer 'slecht' bij verkiezing Fries wil af van huidige nationaliteit Vogelaar: leren van de derde wereld Het Net Probeer gewoon Stemmachines van Nedap waren ten onrechte goedgekeurd. PW'er en ex-IND'er Fritsma haalt uit naar vreemdelingenbeleid. Sjoerd Groenhof van Friese Nationale Partij spant rechtszaak aan. Minister ziet parallellen tussen probleemwijken en niet-westerse steden. Interi»©* 1 O Dinsdag 2 oktober 2007 PZC amsterdam - De stemmachine van fabrikant Nedap waar in no vember en maart verkiezingen mee zijn gehouden, was ten on rechte goedgekeurd. De voorzienin- genrechter in Amsterdam heeft dat gisteren bepaald in een kort ge ding dat was aangespannen tegen het goedkeuringsbesluit. Gevolgen voor Tweede Kamer en Provincia le Staten heeft de uitspraak echter niet. De rechter oordeelde dat de minis ter van Binnenlandse Zaken on zorgvuldig is geweest bij de goed keuring van de stemmachines. Een bepaald type Nedap was hele maal niet goedgekeurd. Verder is er voorafgaand aan de Statenverkiezingen gesleuteld aan de computers, maar bleef de vereis te herkeuring uit. De actiegroep Wijvertrouwenstem- computersniet.nl had de rechts zaak aangespannen om te voorko men dat de stemcomputer zou worden gebruikt bij het burge meestersreferendum in Utrecht op to oktober. Voor het referendum was de uitspraak niet meer van be lang, omdat de gemeente Utrecht al heeft besloten te kiezen met stembiljet en potlood. De gevolgen van de uitspraak blij ven verder beperkt omdat staatsse cretaris Ank Bijleveld van Binnen landse Zaken vorige week al liet weten dat de huidige generatie stemcomputers niet meer voldoet. Zij reageerde daarmee op adviezen van oud-minister Frits Korthals Al- tes over de herinrichting van het verkiezingsproces. door Wierd Duk den haag - Marokkanen en Tur ken die om de drie jaar een nieu we partner naar Nederland halen. Verblijfsvergunningen die zonder controle worden uitgedeeld. Sietse Fritsma, Tweede Kamerlid voor de Partij voor de Vrijheid (PW), werkte bij de Immigratie- en Natu ralisatie Dienst (IND). Over de misstanden die hij daar aantrof, schreef hij het boek De Immigratie ramp van Nederland, dat gisteren werd gepresenteerd. In 2006 sloot Fritsma zich aan bij Geert Wilders, omdat hij zich 'ka pot was geschrokken' van de ma nier waarop het vreemdelingenbe leid in Nederland tekortschiet. Noemt u eens voorbeelden? „Ten onrechte richt de aandacht zich vooral op asielzoekers. Maar de echte motor van de immigratie ramp zijn huwelijksmigratie en ge zinshereniging. Door de jaren heen haalden Marokkanen en Tur ken soms wel zeven, acht partners naar Nederland. Na drie jaar, als de partner recht heeft op een per manente verblijfvergunning of zelfs een paspoort, gaan die men sen 'uit elkaar' en laten zij ieder een nieuwe partner overkomen. Vaak uit hetzelfde dorp. Zo is de ketenmigratie ontstaan, die nu ook door Afghanen en Irakezen wordt toegepast." Ook duizenden buitenlanders met een strafblad konden zich zo bij hun 'partner' in Nederland voegen, schrijft u. Sinds 2005 krijgen deze cri minelen niet meer automatisch een verblijfsvergunning. Duidt dit erop dat een strenger immigratiebeleid vruchten afwerpt? „Nee, bij de IND wordt je afgere kend op het aantal zaken dat wordt afgehandeld. Van controle op fraude is nauwelijks sprake. De inkomenseis die aan huwelijksmi gratie wordt gesteld, wordt mas saal omzeild. Er worden valse sala risstrookjes ingeleverd van bevrien de naaiateliers of arbeidscontrac ten die zijn gekocht bij Turkse uit zendbureaus. Als ik collega's daar op attendeerde, kreeg ik te horen: 'Dat is jouw taak niet'." 'Nog maar het topje van de ijsberg. Er wordt zo erg gemeten met twee maten' Nederlandse verscherpingen zijn een voudig te omzeilen, beweert u. On der meer via de Europa-route. „Veel Nederlandse Marokkanen vestigen zich zogenaamd in België en halen daar een partner binnen via het EU-recht, dat veel minder streng is dan het Nederlandse recht. Franse Algerijnen bijvoor beeld, doen hetzelfde en trekken naar Nederland, waar zij zich even eens op het EU-recht beroepen. Staatssecretaris Albayrak erkent dat zij niet eens weet om hoeveel mensen het gaat. Dit enorme EU-lek is het grootste probleem voor de komende jaren." U gebruikt voor uw boek geheime, geanonimiseerde IND-dossiers. Is dat niet onrechtmatig? „Oud-minister Verdonk zegt dat ze mij daarom niet integer vindt. Maar ik denk dat veel IND'ers in stemmend zullen reageren. Ik ben geen ambtenaar meer, dus schend ik mijn ambtsgeheim niet. Ik vond die misstanden zo groot dat ik ze per se wilde aankaarten. In mijn laatste fase bij de IND ben ik aante keningen gaan maken, heb her en der een kopietje gedraaid. En ik heb de nummers genoteerd van de dossiers die ik gebruik, zodat ik mijn beweringen kan staven. Ove rigens gaat het nog maar om het topje van de ijsberg." U zit voor de PW van Wilders in de Kamer. Voelt u zich daar thuis? „Absoluut. Het strooien met ver blijfsvergunningen is misdadig als je ziet hoeveel problemen onze sa menleving al heeft. Wij willen een veel strenger, realistisch immigra tiebeleid. Maar in de Kamer staat de PW meestal alleen. Er wordt zo erg gemeten met twee maten. Aan de ene kant blijven die mis standen rond immigranten be staan, terwijl AOW'ers wél steek proefsgewijs worden gecontro leerd. Ook als er niet eens sprake is van een fraude-indicatie." ryi De immigratieramp van Nederland. Auteur: Sietse Fritsma. ISBN: 978 90 9022337 7. Prijs: 29,95 euro. harkema - Sjoerd Groenhof uit Harkema zal via de rechter in Den Haag proberen zijn Nederlandse nationaliteit in te ruilen voor de Friese. Groenhof zegt dat het vol gens Europese regels mogelijk moet zijn Nederlands staatsburger te zijn en tegelijk de Friese nationa liteit te hebben. Dat meldde Groen hof op zijn website zo bleek giste ren. Groenhof verwijst onder meer naar de inschrijving van Doekele Brouwer bij het handelsregister van de Kamer van Koophandel in 1951. Brouwer liet zich als Neder lands staatsburger met de Friese nationaliteit inschrijven. Na een rechtszaak kreeg Brouwer volgens Groenhof van de kantonrechter in Leeuwarden gelijk. Daarnaast heeft Nederland in 2005 het Europees verdrag voor be scherming van minderheden gera tificeerd. Daarbij worden Friezen als nationale minderheid geaccep teerd. Groenhof hoopt daarmee de rechter ervan te overtuigen dat de Staat der Nederlanden naast de Ne derlandse nationaliteit ook de Frie se nationaliteit moet erkennen. De zaak kwam in 2006 aan het rol len toen Groenhof als raadslid voor de FNP (Friese Nationale Par tij) werd gekozen. Om de vergoe ding voor zijn raadswerk te krij gen moest hij een uittreksel van de Gemeentelijke Basisadministra tie ondertekenen. Daar stond ech ter tegen de zin van Groenhof op dat hij de Nederlandse nationali teit heeft. Wanneer de zaak dient, is nog niet bekend. Sietse Fritsma is zich 'kapot geschrokken' hoe het vreemdelingenbeleid in Nederland tekortschiet. foto Peter Hilz/GPD den haag - Veel steden in Afrika en Zuidoost-Azië kampen al jaren met dezelfde problemen als de Ne derlandse achterstandswijken. De ze wijken kunnen daarom leren van de maatregelen die steden in niet-westerse landen nemen. Dat zei minister Ella Vogelaar voor Wo nen, Wijken en Integratie gisteren. Tussen de Nederlandse probleem wijken en veel steden in Afrika en Zuidoost-Azië lopen verschillende parallellen, zoals een relatief jonge bevolking. In de Utrechtse wijk Ka naleneiland, waar jongeren de aflo pen weken voor veel overlast zorg den, is 40 procent van de bewo ners onder dan 24, zegt Vogelaar. In Afrika hebben landen veel erva ring opgedaan met kleine geldle ningen aan startende onderne mers. Het doel van deze microkre dieten is mensen uit de armoede te trekken door hen een eigen be drijfje te laten starten. In Neder land kan deze aanpak ook werken om onder andere allochtone vrou wen uit hun isolement te halen. Het ministerie van Economische Zaken zet daarom microkredieten in, waarbij mensen in probleem wijken voorrang krijgen. Andere voorbeelden waarin Neder land kan leren van de aanpak van niet-westerse landen, zijn de sloop en nieuwbouw van huizen, en wa penbezit onder scholieren. „In een land als Zuid-Afrika zijn wapens op school al lang een kwestie", stelt Vogelaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10