Afghanen vluchten uit Uruzgan 'Een vrouw moet de orde herstellen' Brute overval op vredestroepen Darfur Tweede kans voor Belgische formateur President van RS overleden Taliban willen pas na vertrek buitenlanders overleg met regering. Het politiek verdeelde Oekraïne ging gisteren alweer stemmen. Twaalf militairen van Afrikaanse Unie gedood en vijftig zijn vermist. Christendemocraat en Vlaming Yves Leterme mag het weer proberen. PZC Maandag! oktober2007 I 9 KANDAHAR - Bijna zeshonderd Af ghaanse families zijn de afgelopen twee maanden uit Uruzgan ge vlucht naar de stad Kandahar in de gelijknamige provincie. Dat meldden de Verenigde Naties. Steeds meer Afghanen slaan op de vlucht voor het geweld. „Ongeveer 590 families uit Uruz gan en 1500 uit Helmand hebben onlangs onderdak gezocht in een tiental locaties rond de stad Kanda har", vertelde Ahmad Shah Peerali tegen de Verenigde Naties. Hij is het hoofd van het provinciale de partement voor rurale rehabilitatie en ontwikkeling. Veel Afghanen uit Uruzgan vlucht ten voor de Taliban, omdat Tali- banstrijders mensen dwingen zich bij hen aan te sluiten. Ook moeten zij gewonde strijders van de Tali ban verzorgen en geld afstaan. In Uruzgan zijn Nederlandse troepen onder meer rond de stad Deh Ra- wod in gevechten gewikkeld met de opstandige Taliban. Een andere reden om te vluchten zijn de lucht bombardementen van de interna tionale coalitie op de Taliban. Volgens lokale functionarissen vin den de vluchtelingen rond Kanda har een onderkomen bij familie, maar ook in verlaten overheidsge bouwen en oude opvangkampen. Hulpverleners zeggen dat er een gebrek is aan onderdak, voedsel, medicijnen en drinkwater. De Taliban hebben gisteren nega tief gereageerd op het aanbod van de Afghaanse president Hamid Karzai om vredesoverleg te voe ren. Woordvoerder Yousuf Ahma- di van de Taliban zei dat pas van onderhandelingen sprake kan zijn wanneer de buitenlandse militai ren Afghanistan hebben verlaten. Na een aanslag zaterdag in de hoofdstad Kabul die zeker dertig levens eiste, zei Karzai dat hij graag in contact zou willen treden met Taliban-leider mullah Omar en krijgsheer Gulbuddin Hekma- PW Honderden Afghaanse families zijn het geweld in de provincie Uruzgan ontvlucht. De Taliban weigerden een vredesaanbod van de Afghaanse president. tyar om te vragen 'waarom ze het land willen verwoesten'. Karzai verklaarde 'bereid te zijn de twee te ontmoeten en ze in zijn ka binet op te nemen als ze stoppen met vechten'. Ahmadi zei gisteren dat de Taliban geen interesse in mi nistersposten hebben. De Taliban lieten zaterdag vier ont voerde medewerkers van het Rode Kruis vrij. Die verdwenen woens dag in de provincie Wardak na een mislukte poging Duitse gijzelaars vrij te krijgen. pagina 11: wederopbouw Uruzgan vergt geduld door onze correspondent Remco Reiding OZJYDIV - Michajlo Stefaniv, de baas van stembureau 39, leidt ons door een zijdeur naar een gedekte tafel. Een kwartier eerder heeft hij het buitenlandse bezoek nog arg wanend om legitimatie gevraagd, nu haalt hij een fles gorilka tevoor schijn. Verkiezingen in Oekraïne zijn een feest en daar moet in het dorp Oz- jydiv op gedronken worden. Ge heel tegen zijn gewoonte slaat Jev- gen Goedyma dit rondje Oekraïen se wodka echter over. Hij trekt zijn vest omhoog, wijst naar zijn hart en haalt een doktersverklaring uit zijn zak. „Mijn aderen zijn bescha digd, ik heb een tekort aan witte bloedcellen en kneuzingen." 1\vee maanden geleden werd Ozjy- div getroffen door een ramp. Een trein met fosfor ontspoorde en vloog in brand. De giftige rook trof veertien dorpen. „Onze kinde ren krijgen telkens een bloedneus en de huisdieren worden blind", zegt Nadja Stetsko. Sinds het ongeluk is Ozjydiv een speelbal van de landelijke politiek. Na een bezoek van president Joes- jtsjenko wilde ook diens rivaal pre mier Janoekovitsj langskomen. Hij werd opgewacht door betogers met rotte appelen en vuil drinkwa ter, zogenaamd een gevolg van de ramp. Janoekovitsj maakte rechts omkeert. Burgemeester Oleksandra Sjach is er nog boos om. „Die betogers kwamen niet van hier. Ze waren hiernaartoe gebracht om Janoeko vitsj in een kwaad daglicht te stel len." Ozjydiv ligt in de provin cie Lviv, in West-Oekraïne. Dat is traditioneel Joesjtsjenko-gebied, maar de president heeft veel aan populariteit ingeboet, doordat hij de beloftes van de Oranje Revolu tie niet heeft waargemaakt. Sinds de massale straatprotesten van 2004 heerst in Oekraïne poli tieke chaos. Na eindeloos gekibbel bereikten de partijen een compro In Kiev vult een Oekraïense in een met een gordijn afsluitbaar stemhokje een stembiljet in. De dichtgevouwen bil jetten worden daarna in een doorzichtige stembus geworpen. foto Alexander Zemlianichenko/AP mis: nieuwe verkiezingen. Maar er is weinig hoop dat de stembus gang dit keer een einde maakt aan de verdeeldheid. Bij stembureau 39 zien de meeste kiezers maar één kandidaat die hen kan helpen. „Als de mannen er een puinhoop van maken, moet een vrouw maar de orde herstel len", zegt de bejaarde Stefa. „Julia Timosjenko." Oekraïne naar de stembus 37 miljoen Oekraïners konden gisteren hun voorkeur uitspreken in de par lementsverkiezingen. Het was de derde keer sinds najaar 2004 dat zij naar de stembus konden. In het oosten van het land zal de partij van de pro-Russische Viktor Janoe kovitsj het zeker goed doen. Elders zullen vooral de pro-westerse partijen Ons Oekraïne van president Viktor joesjtsjenko en het Blok Julia Timosj enko zetels veroveren. - Geen partij zal vermoedelijk een absolute meerderheid behalen. KHARTUM - Gewapende mannen hebben in Darfur in het westen van Sudan een basis van de vredes macht van de Afrikaanse Unie (AU) aangevallen. Zeker twaalf mi litairen van de AU zijn gedood en zeker zeven zijn ernstig gewond ge raakt. Zo'n vijftig AU-militairenen worden nog steeds vermist. Au to's, wapens en andere bezittingen van de AU-eenheid zijn gestolen, geplunderd of beschadigd. De AU heeft dit gisteren laten weten. De woordvoerder zei dat niet be kend is wie achter de aanval op de basis Haskanita in het zuiden van de regio Darfur zat. De 'goed ge organiseerde en bewapende groep' aanvallers maakte zaterdagavond gebruik van ongeveer dertig voer tuigen tijdens hun snelle en bloedi ge actie. De overval op de AU-basis bij het plaatsje Haskanita komt diploma tiek gezien uiterst ongelegen. De AU en de Verenigde Naties staan op het punt gesprekken te begin nen die de dialoog tussen regering en rebellen een nieuwe stimulans moeten geven. Een groep oudere prominenten uit de hele wereld is gisteren in Khartum aangekomen om te be middelen in het bloedige Dar- fur-drama. Onder hen is de voor malige Zuid-Afrikaanse president Nelson Mandela, zijn landgenoot en ex-aartsbisschop van Kaapstad Desmond Tutu en de voormalige Amerikaanse president Jimmy Car ter. De wijze mannen spreken in Sudan naar verluidt met president Omar Hassan al-Bashir en met op posanten van het regime. De vredesmacht van de AU in Dar fur bestaat uit ongeveer zevendui zend militairen. Het is de bedoe ling om volgend jaar een gecombi neerde vredesmacht van zowel AU- als VN-troepen naar Darfur te sturen. BANJA LUKA - President Milan Jelic van het Servische deel van Bosnië-Herzegovina, de zoge noemde Republika Srpska, is giste ren op 51-jarige leeftijd overleden. De sociaaldemocraat Jelic werd in oktober vorig jaar gekozen tot pre sident van de Republika Srpska (RS). Hij is volgens meldingen van plaatselijke media overleden aan de gevolgen van een hartaanval. De zeer gemengde samenstelling van de bevolking van de Joegoslavi sche deelstaat Bosnië-Herzegovina bleek een bloedig probleem bij uit eenvallen van Joegoslavië. Tijdens de oorlog in Bosnië-Her zegovina (1992-1995) werden Kroa- ten en Bosniakken of Bosnische moslims met succes overgehaald hun strijd uiteindelijk op te geven en samen tegen de Serviërs te strij den. Na de oorlog werd het land bij ver drag formeel één staat, maar ook opgedeeld in een Moslim-Kroati- sche Federatie en een Servische re publiek, de Republika Srpska. Bei de kunnen nog steeds niet goed met elkaar overweg. door onze correspondent Max Steenberghe BRUSSEL - De Vlaamse christende mocraat Yves Leterme krijgt een tweede kans om als formateur een rechts-liberale regering te vormen. Partijgenoot en 'verkenner' Van Rompuy zal hem daarbij helpen. Letermes benoeming zaterdag kwam onverwachts na weken ra diostilte. Pas de laatste dagen sijpel den geluiden naar buiten over een allerlaatste lijmpoging van Her man van Rompuy. Hij zou, na een maand praten, dit weekeinde hoe dan ook de handdoek in de ring gooien. Hij is geslaagd, maar ook niet meer dan dat: „Er is geen enkel vaststaand akkoord over geen en kel dossier", beklemtoonde Van Rompuy zelf. „Er is enkel besloten weer te praten." De zware onder werpen worden daarbij voorlopig gemeden door een stappenplan. De verwachtingen in België zijn dan ook niet hooggespannen. Formeren is in België buitenge woon lastig, omdat niet alleen poli tieke tegenstellingen geslecht moe ten worden; zeker zo diep is de af grond tussen de taalgebieden. Leterme, de grote winnaar van de federale Belgische verkiezingen in juni was in de zomer ook al forma teur, maar hij slaagde toen niet in zijn opdracht. De heetste hangij zers zijn er nog steeds. De Vlaam se partijen willen meer zelfstandig heid voor de regio's, de Waalse pertinent niet. Staatshervorming vereist een tweederdemeerderheid en die kreeg Leterme niet bij el kaar. Hij kreeg geen enkele beweging in de zaak. Van Rompuy ook niet, maar die is er wel in geslaagd om de kou uit de lucht te halen door niet gezamenlijk, maar per partij te praten. De formatie van een Bel gische regering duurt al 112 dagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9