Buitenland CSU-rebel Pauli afgeserveerd België herinnerd aan bloedige zomer Koningin Wilhelminalaan weg uit Pretoria Bloedigste aanslag sinds jaren in Turkije Beierse zusterpartij van CDU kiest Erwin Huber tot nieuwe leider. Hoofdstad Zuid-Afrika schrapt verwijzingen naar tijd van apartheid. Begin rechtszaak tegen jongen die op straat drie mensen neerschoot. Dertien doden na doorzeven van busje met dorpswachten. Kasparov is Russisch presidentskandidaat Georgische president spoorslags naar huis Beloning 1,5 miljoen voor vinden Maddy Lois 'Moneypenny' Maxwell overleden Gingrich is uit de race om presidentschap VS Politiegeweld bij demonstratie in Pakistan PZC Maandag 1 oktober 2007 7 door onze correspondent Achille Prick MÜNCHEN - Zelden zal een politi cus zich binnen de eigen partij zo alleen hebben gevoeld als partijre bel Gabriele Pauli van de Beierse CSU. Op de partijdag in München werd zij zaterdag bespot als 'dom me koe', monddood gemaakt en totaal genegeerd. Twee voorstellen van Gabriele Pau li kregen van de ruim duizend par tijleden slechts één stem, die van haarzelf. PRETORIA - De Koningin Wilhelmi nalaan en de Beatrixlaan in de Zuid-Afrikaanse hoofdstad Preto ria staan op de lijst om geschrapt te worden. Zij prijken op een lijst van 27 straatnamen die naar het oordeel van de gemeenteraad ver wijzen naar Zuid-Afrika's geschie denis van onderdrukking, racisme en polarisatie. De straten worden hernoemd naar onder andere ver zetshelden uit de strijd tegen de apartheid. De naamsveranderin gen worden door de ANC-meer- derheid in de raad nodig geacht. Koningin Wilhelmina en Beatrix lijken daarmee samen met Afrika ner houwdegens als Hendrik Ver woerd, Hans Strijdom en Paul Kru- ger op de mestvaalt van de geschie denis terecht te komen. De Afrikaner oppositiepartij, het Vrijheidsfront, heeft ontzet gerea geerd. Die ziet het als de gedurige begeerte van het ANC om de Afri kaner-erfenis te vernietigen en spreekt van 'cultureel terrorisme'. door onze correspondent Max Steenberghe ANTWERPEN - Spannend wordt het proces niet, want de moordenaar heeft al bekend. Toch zal de rechts zaak tegen Hans van Themsche die vandaag in Antwerpen begint, België in zijn greep houden. Het proces haalt de zomer terug waar in het land dat Dutroux eindelijk achter zich had gelaten, opnieuw werd geconfronteerd met een golf van onbegrijpelijk geweld. Binnen luttele weken vielen zeven doden. Wat Van Themsche (18) deed, was schokkend omdat het nergens om ging. Geen ruzie, geen roof, geen lust. Hij liep gewoon door Antwer pen en schoot op alles wat hem niet zinde. Een Turkse vrouw over leefde zijn kogels, een Malinese en een peutertje stierven op straat. Toch beklom zij het spreekgestoel te en zij kreeg de zaal stil. Het was een turbulent jaar voor de christe- lijk-conservatieve CSU, de Beierse zusterpartij van de grote CDU. Na dat het relatief onbekende be stuurslid Gabriele Pauli eind vorig jaar openlijk aandrong op het ver trek van partijleider Edmund Stoi- ber, die al veertien jaar aan de touwtjes trok, liet Stoiber haar be spioneren. De gescheiden moeder zou een losbandig leven leiden en NV Partijrebel Gabriele Pauli van de Beierse CSU is keihard afgeser veerd als opvolger van Stoiber op de partijdag in München. Er- win Huber werd gekozen. Van Themsche was volledig bij zin nen. Geen drank, geen drugs, hij wist wat hij deed en waarom: om dat de vrouwen zwart waren. Dat wordt hem ook ten laste gelegd als verzwarende omstandigheid. Daar mee wordt hij de eerste Belg die te rechtstaat wegens racistische moord. Overtuigd racist was Van Them sche niet, vonden zijn leraren: een goedmoedige, wat boerse knul, groot en lomp, maar lief; een die renvriend die zich thuis voelde op zijn agrarische kostschool. Zijn we reld stortte dan ook in toen hij daar werd betrapt op roken. Dat was streng verboden en Hans kon zijn boeltje pakken. Hij treinde de volgende ochtend naar Antwer pen, liet zich kaal scheren, kocht een geweer en begon zijn dodelij ke wandeling. De moorden veroorzaakten een schokgolf in België, dat bijna over het Dutroux-trauma heen was. Van Themsche was een schakel in een stevig glaasje drinken. Het ge snuffel in Pauli's privéleven lekte uit en de trappelende partijgeno ten Gunther Beckstein en Erwin Huber maakten daar gretig ge bruik van. De twee pleegden een klassieke koningsmoord en Stoiber werd gedwongen terug te treden. Het was dan ook geen verrassing dat Gunther Beckstein (minis ter-president) en Erwin Huber (voorzitter) afgelopen weekeinde tot Stoibers opvolgers werden ge kozen. Maar de camera's waren vooral ge richt op Gabriele Pauli. Ze trad aan als kandidaat-voorzitter met een opmerkelijk programmapunt: het huwelijk beperken tot zeven een keten. Op 12 april werd in een overvol Brussels Centraal Station een 18-jarige scholier doodgesto ken door Poolse jongens, omdat hij zijn iPod niet wilde afgeven. Op 1 mei kreeg een moslimjongen ruzie met blanken, rende weg, viel in de Schelde en verdronk. Op 6 mei sloegen in Brugge drie skinheads twee Afrikanen in co- 'Een goedmoedige, boerse knul, groot en lomp, maar lief en een dierenvriend' ma. Weer een paar dagen later richtte Hans van Themsche zijn bloedbad aan. Die zat nog niet in het gevang, of een klasgenoot kocht een lange jas plus geweer en ging in een wei land bij het huis van zijn ex liggen. Hij werd gepakt voordat hij een schot kon lossen. Een maand later ergerde Antwer jaar. „Veel ongelukkige huwelijken blijven bij elkaar omdat een schei ding gedoe is en geld kost", aldus Pauli. „Na zeven jaar kun je gratis en simpel uit elkaar, of het huwe lijk verlengen." Dat was een onmogelijk voorstel in de conservatieve CSU die in het afgelopen weekeinde wraak nam. Geen enkele spreker noemde Pauli als kandidaat. Als zij voor de mi crofoon stond, werd zij afgebroken met: „Lieve Gabi, je hebt je tijd nu wel gehad." Zij was als enige niet op het grote videoscherm te zien en een per abuis openstaande microfoon aan de tafel van de partijdagleiding re gistreerde 'domme koe'. ANKARA - Een aanslag in het zuid westen van Turkije heeft zaterdag aan dertien mensen het leven ge kost. Dat heeft de plaatselijke gou verneur gisteren bekendgemaakt. De autoriteiten beschuldigen de Koerdische PKK ervan achter de aanslag te zitten. De actie kwam een dag nadat Tur kije en Irak een akkoord hadden gesloten om de activiteiten van de Turks-Koerdische rebellen van de PKK in het noorden van Irak aan te pakken. Volgens de regering in Ankara zijn in het noorden van Irak vierduizend strijders van de Koerdische Arbeiderspartij (PKK) actief Het incident gebeurde nabij Bey- tussebab in de provincie Sirnak, niet ver van de Iraakse grens. Een busje met veertien inzittenden werd doorzeefd met kogels. De slachtoffers zijn dorpswachten, door Ankara betaalde Koerdische paramilitairen die dorpen moeten beschermen tegen de PKK. penaar Guido Demoor zich in een bus aan luidruchtige allochtone jongens. Toen hij hen tot de orde riep, sloegen ze hem tot hij bij de volgende halte dood op straat rol de. Tussendoor verdwenen in Luik 's nachts twee meisjes uit het oog van hun dronken moeder. Stacy en Nathalie werden twee weken la ter dood uit een riool gevist. Een pedofiel ontkende de moorden, maar hij zit nu wel achter tralies. België was diep geschokt. Weke lijks leek het nieuws zich te herha len, elke keer weer beelden van de plaatsen des onheils, herdenkings plekjes met bloemen, brieven en beertjes. Twee witte marsen wer den gehouden. De politiek joeg een verscherping van de wapen wet door de Kamer. Maar de vra gen bleven. Waarom? En waarom zo veel? Verklaringen zijn er tot nu toe niet. Wellicht dat de ant woorden komen uit de mond van Van Themsche. Hij is de enige die zou kunnen weten wat hem dreef MOSKOU - De schaakgrootmeester Garri Kasparov is gisteren be noemd tot de presidentskandidaat van de oppositiepartij Ander Rus land. Kasparov werd bij overgrote meerderheid gekozen door de par tijleden en versloeg daarmee vijf andere aspirant-presidentskandida ten op het partijcongres van An der Rusland. De Russische presi dentsverkiezingen zijn op 2 maart volgend jaar. - TBILISI - President Michail Saakas- hvili is zaterdag eerder dan ge pland teruggekeerd naar Georgië. Hij verbleef in New York voor de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Hij keerde uren na een tegen hem gerichte demonstratie in de hoofd stad Tbilisi terug naar Georgië. Duizenden Georgiërs gingen vrij dag in Tbilisi de straat op om het ontslag van Saakashvili te eisen. LONDEN - Het Britse boulevardblad News of the World heeft ander half miljoen pond uitgeloofd (2,1 miljoen euro) voor tips die leiden tot de veilige terugkeer van Made leine McCann. Het geld is afkom stig van het zondagsblad en van rij ke Britten. Madeleine verdween in mei uit een vakantie-appartement in Portugal. De Portugese politie verdenkt inmiddels haar ouders van betrokkenheid. Lois Maxwell als Miss Moneypenny LONDEN - De in Canada geboren ac trice Lois Maxwell is zaterdag op 80-jarige leeftijd in een ziekenhuis in Fremantle in Australië overle den. Maxwell maakte vooral furo re als 'Miss Moneypenny'. Max well speelde in totaal in veertien James Bondfilms deze medewerk ster van M, de baas van de geheim agent. Haar eerste Bondfilm was 'Dr No' uit 1962, de laatste was 'A View To A Kill' uit 1985. WASHINGTON - Republikeins zwaar gewicht en ex-voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden, Newt Gingrich, doet defi nitief niet mee aan de presidents verkiezingen in 2008. Hij maakte gisteren bekend geen gooi te doen naar de nominatie voor de Repu blikeinse partij. Maandenlang hing mogelijke deelname van Gingrich boven de markt. ISLAMABAD - Aanhangers van de Pakistaanse oppositie verbranden een foto van president Pervez Musharraf. De politie heeft zich zaterdag tegen journa listen gekeerd die verslag deden van de demonstratie tegen Musharraf en diens pogingen een tweede ambtstermijn in de wacht te slepen. In totaal vielen bij de betogingen 64 gewonden, onder wie 31 journalisten en der tien politieagenten. foto K. Chaudary/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7