Bij een held hoeft niet alles te lukken Kabinet rekent zich snel rijk 'Soldaat van Oranje' Hazelhoff overleden Hazelhoff Roelfzema was het symbool van het Nederlandse verzet. Meest besproken oorlogsheld sterft op 90-jarige leeftijd. de Rechtspraak 6 I Maandag 1 oktober 2007 PZC De vrijdag op 90-jarige leeftijd overleden verzetsstrijder Erik Hazelhoff Roelfzema. archieffoto Phil Nijhuis/GPD door Jan Salden DEN HAAG - Dat uitgerekend hij de personificatie werd van het Neder landse verzet tegen de Duitse be zetter, relativeerde Erik Hazelhoff Roelfzema zelf ook. „Achter elke drager van de Militaire Willemsor de staan misschien wel honderd anoniem gebleven helden", zei hij ooit. „Grótere helden soms. Alleen heb ik het geluk gehad dat ik be kend werd." En zo is het maar net, zegt David Barnouw van het Nederlands Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie. Hazelhoff Roelfzema dankt zijn roem vooral aan het boek dat hij schreef over zijn oorlogsjaren en, nog meer, aan de verfilming er van. Aanvankelijk heette het boek Het hol van de ratelslang. In 1971 werd het uitgegeven onder de nieuwe titel Soldaat van Oranje. „Dat was natuurlijk een gouden vondst", zegt Barnouw. „Anders was hij misschien nooit zo bekend geworden." Wat heeft Hazelhoff Roelfzema ei genlijk betekend voor het Neder landse verzet? Dat is een lastige vraag, vindt Barnouw. „Als je het over het verzet hebt denk je aan il legale bladenmakers of mensen die Joden hielpen onderduiken. Wat H'azelhoff Roelfzema deed is daarmee onvergelijkbaar." De 'Sol daat van Oranje' keerde zich als Leidse student tegen de bezetter. Hij werd opgepakt door de Duit sers, zat vast in Scheveningen, wist te ontsnappen en vluchtte op een Zwitsers vrachtschip naar En geland. Hij ging bij de Britse gehei me dienst - Barnouw: „Een stel klungelaars" - en ondernam in 1941 en 1942 pogingen contact met Nederland te leggen. Hij zette, eerst met torpedoboten later met parachutes, spionnen af langs de Nederlandse kust. Barnouw: „De nogal romantische gedachte was dat als je overal in Europa groepjes gewapende bur- 'Dingen die mislukken zijn ook belangrijk, want dan probeer je iets anders' gers had, het vrij snel gedaan zou zijn met de bezetter. Maar dat was natuurlijk nogal naïef. Als je tegen over een écht leger staat betekent dat zelfmoord. Maar in Londen wist men op dat moment niets van de situatie in Nederland." Om meer te weten te komen moest er contact worden gelegd met het ver zet. Maar daar kwam weinig van terecht, zegt Barnouw. Deson danks roemt Barnouw de pogin gen die Hazelhoff Roelfzema sa men met makkers als Peter Taze- laar en Chris Krediet ondernam. „Het was op zijn minst dapper. Om een held te worden hoeft niet alles te lukken. Zolang je het maar probeert. En dingen die mislukken zijn ook belangrijk. Die betekenen dat je het anders moet proberen." Nadat zijn pogingen contact te leg gen met het verzet mislukten en hij ruzie kreeg met zijn bazen, werd Hazelhoff Roelfzema piloot bij het 139e Squadron van de Royal Air Force. In een Mosquito vloog hij 72 verkenningsmissies. „Dat is wel héél veel", zegt Barn ouw. „En boven vijandelijk gebied, dus zeker niet zonder gevaar." DEN HAAG - Met het overlijden van Erik Hazelhoff Roelfzema heeft: Nederland een van zijn meest be sproken en beschreven oorlogshel den verloren: de 'Soldaat van Oran je'. Zijn boek over zijn daden en belevenissen in de Tweede Wereld oorlog werd met veel succes ver filmd door Paul Verhoeven. Rutger Hauer, de acteur die Hazel hoff Roelfzema speelde in Soldaat van Oranje, zei naar aanleiding van zijn dood dat die 'een verschrikke lijk gat' achterlaat. Hauer was tij dens de opnamen van de film in de jaren zeventig goed bevriend ge raakt met deze 'grote persoonlijk heid'. De vroegere adjudant van konin gin Wilhelmina had ook een nau we band met het Koninklijk Huis en met name prins Bernhard. Via de Rijksvoorlichtingsdienst liet de koninklijke familie dan ook weten zeer bedroefd te zijn door het over lijden van de 90-jarige Hazelhoff Roelfzema. Koningin Beatrix heeft namens haar familie een condo leancetelegram gestuurd naar zijn familie. Hoewel hij na de oorlog aan zijn eigen roem bijdroeg door onder meer zijn boek en veelvuldig optre den in de media, wilde de oorlogs held niet op zijn roem blijven te ren. Hij nam daarom al snel ont slag bij Wilhelmina en begon in de VS een nieuw leven. Voor zijn geheime opdrachten in 1941 en 1942 kreeg de Soldaat van Oranje de Militaire Willemsorde. Erik Hazelhoff Roelfzema overleed vrijdag in zijn slaap in zijn huis op Hawaii. De urn met zijn as zal blij kens een rouwadvertentie van zijn familie worden bijgezet in Wasse naar. Dat was ooit zijn woon plaats. Hij was er ereburger van. Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES RECHTBANKMIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN wegens gebrek aan baten: - op 19 september 2007 inzake (F.03/56) Hendricus Josephuis Johannes Maria Polling, woonadr. Westdijk 11,4484 NE Kortgene, geb. Breda 24 oktober 1970. K.G. Dijkstra, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl. Sommige problemen in ons land lijken onoplosbaar. Elk kabinet bijt zijn tanden er op stuk. Deze week behan delt de Kamer de begroting. door Peet Vogels Met ongeloof en wantrou wen hoorde Frans Andriessen, tot 1980 mi nister van Financiën onder pre mier Van Agt, de boodschap van Wouter Bos op Prinsjesdag aan. De komende vier jaar heeft het ka binet een overschot op de begro ting, terwijl het veel extra geld gaat uitgeven. Andriessen gelooft er niets van. „Als de economische groei een beetje tegenzit, komt het kabinet al in de problemen." Andriessen heeft het verhaal dat Bos hield inmiddels tientallen ke ren gehoord. „Een kabinet wil leu ke dingen doen voor de mensen. En in een democratie wordt nu eenmaal naar de korte termijn ge keken. Er zijn toch elke vier jaar weer verkiezingen." Andriessen weet waarover hij praat, want hij was minister van Financiën in het eerste kabinet Van Agt. Begrotings tekorten waren toen ook al sche ring en inslag, maar eind jaren ze ventig liep het volledig uit de hand. Andriessen wilde voor 15 miljard gulden (ruim 7 miljard eu ro) bezuinigen, maar dat vonden de andere ministers te gortig. Daar op besloot Andriessen in 1980 af te treden. Geen enkel kabinet lukte het daar na om de overheidsfinanciën struc tureel op orde te krijgen. Alleen Gerrit Zalm presenteerde eenma lig een overschot. En dat terwijl de kabinetten het tegenwoordig veel gemakkelijker hebben. Met de in voering van de euro zijn begro tingstekorten van 6 procent of meer zoals Andriessen die mee maakte simpelweg verboden. Dat heeft een disciplinerende werking. Maar de praktijk is weerbarstig en dat zal ook nu weer blijken, vreest Andriessen: „Het kabinet rekent zichzelf erg gemakkelijk rijk. Ze ge bruiken de volledige ruimte die de economische groei biedt. En zelfs dan wordt het overschot van 1 pro cent pas aan het einde van de kabi netsperiode gehaald. Ik zou voor zichtiger zijn, want door de inter nationale kredietcrisis zijn het eco nomisch onzekere tijden en dan moet een minister van Financiën meer op zeker spelen." Bos had zich strenger op moeten stellen, vindt Andriessen. „Er zijn altijd meer politieke wensen dan er geld is. Nu gaat het bijvoorbeeld om extra geld voor de achter standswijken, maar de kosten van de vergrijzing moeten ook in de hand gehouden worden. Een mi nister van Financiën heeft dan het probleem het huisje bij het schuur tje te houden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6