gewoon lekker?' seks: dat is toch Europese strijd tegen drugsboten blijkt in startfase al succesvol Gastvrije buurman zit deuren te ver Greenspan pleit voor soepeler ontslagrecht Zeven kustlanden treden gezamenlijk op tegen cocaïnesmokkel. PZC Maandag 1 oktober 2007 5 Deze scène uit de film Ae Fond Kiss, met in het midden Eva Birthistle en Atta Yaqub in een disco, verbeeldt de lustcultuur waardoor veel jongeren worden beïnvloed. foto CPD komst, niet over seks gesproken. Gevolg: jongeren hebben geen idee meer wat 'normaal' is. „Als niemand het daar met je over heeft, ga je je eigen norm bepa- 'Sommige meisjes denken gewoon: voor wat hoort wat' len", zegt Geluk. „Of je neemt hem over van tv. De MTV-moraal, zeg maar." Onderdeel van dat lespakket is een bezoek aan de voorstelling 'Seks in de stad' van het Rotterdams Cen GASSELTERNIJVEEN - Een 25-jarige inwoner van het Drentse Gasselter- nijveen keek zaterdagavond raar op toen hij bij thuiskomst het licht zag branden. Helemaal bizar werd het toen de voordeur voor zijn neus openzwaaide en hij oog in oog kwam te staan met een 53-jarige plaatsgenoot van twee huizen verderop, die hem joviaal welkom heette en iets te drinken aanbood. De stomdronken buur man verkeerde in de stellige over tuiging dat hij in zijn eigen wo ning was. Hij vond het wel vreemd dat hij een ruit van de ach terdeur moest inslaan om binnen te komen, dat zijn hond er niet was en dat de meubels er wat an ders uitzagen, maar daar kon hij die avond niet zo mee zitten. Tot de ware bewoner hem duidelijk wist te maken dat hij toch echt twee deuren mis zat. De politie ar resteerde de man. trum voor het Theater. Vorige week presenteerde het centrum een boek met verhalen van jonge ren tussen de veertien en zeven tien over hun eigen seksuele erva ringen. Die variëren van een meis je dat haar vriendje uitleent aan haar vriendinnen tot een meisje dat het met twee jongens tegelijk doet, zwanger wordt en niet weet wie de vader is. Psychologe en seksuoloog Sande- rijn van der Doef kent de verha len, maar noemt het 'excessen'. Zij betwijfelt of het zo slecht gesteld is met de seksuele moraal van de Nederlandse jeugd. „Natuurlijk, het gaat er makkelijker aan toe LISSABON - Een nieuw gezamenlijk hoofdkwartier van zeven EU-lan- den, waaronder Nederland, in de strijd tegen de cocaïnesmokkel blijkt al in de startfase erg succes vol. In de twee maanden sinds de aan vang van de samenwerking zijn al twaalf acties uitgevoerd tegen sche pen met de drugs vanuit Zuid-Amerika. Dat is gisteren in Lissabon bekendgemaakt bij de of ficiële ondertekening van het sa menwerkingsakkoord door minis ter Ernst Hirsch Ballin (Justitie). Nederland en andere kustlanden bestrijden de cocaïneboten in de Atlantische Oceaan, de zee voor West-Afrika en de Middellandse Zee voortaan via het zogeheten dan toen ik zestien was. Maar is dat erg? Zolang jongeren hun ei gen grenzen stellen, is er niets aan de hand. Het merendeel van de jeugd kan dat prima." Desondanks juicht ze de voorne mens van het kabinet toe. „Ik pleit al jaren voor relationele voorlich ting. En het liefst zo vroeg moge lijk. Wat mij betreft vanaf de basis school." Ook D66-Kamerlid Fatima Koser Kaya zegt het goede van de cam pagne in te zien. Toch noemt ze het een 'misvatting' dat de over heid jongeren kan controleren met regels en codes. „Dat is ook niet de taak van de overheid. Je kunt jon Maritieme Analyse en Operatie Centrum Narcotica (MAOC-N) in Lissabon. In het bureau werken zo'n vijftien contactofficieren, on der wie een uit Nederland. De samenwerking kan ertoe lei den dat na een Amerikaanse tip een Spaans marineschip en een Franse helikopter samen een Ne derlandse drugsboot onderschep pen bij Ierland. „De praktische samenwerking is het grootste voordeel, ook voor het delen van informatie", zei Hirsch Ballin na de ondertekening. „De hoofdstroom van cocaïne naar Europa is wel bekend: vanuit Zuid-Amerika. Maar de laatste tijd zien we dat het zich verplaatst via West-Afrika, zowel in onze waar neming als die van onze collega's. Dat betekent dat onderscheppin gen ook in deze regio voor ons van belang zijn." Het nieuwe cen trum is geen doublure van Euro geren weerbaarder maken door scholen van goed lesmateriaal te voorzien, maar je moet de opvoe ding niet overnemen." CDA-wethouder Leonard Geluk vindt dat te makkelijk. „Ik verge lijk het met kinderen die zonder ontbijt naar school worden ge stuurd. Dan kan je zeggen: dat is een verantwoordelijkheid van de ouders. Maar als ze hardnekkig blij ven weigeren, moet je ze er mis schien toch op aanspreken. Dat geldt ook voor seks. Ik wil niet dat mijn privémoraal gemeentebeleid wordt, maar als thuis geen gren zen worden gesteld, moeten ouders daar toch maar eens op pol in Den Haag, verzekerde de mi nister. Het zijn vooralsnog zeven landen die hierin samenwerken: Nederland, Portugal, Spanje, Frankrijk, Italië, Groot-Brittannië en Ierland. „De Nederlandse Antil len en de Franse eilanden in de Ca raïben horen er nog niet bij, maar dat kan in de toekomst wel gebeu ren", zei de minister. „Voor de An tillen hebben we net een ander drugsbestrijdingsverdrag gesloten, het verdrag van San Jose." Onder meer door het succes van de controles op Schiphol, wijken smokkelaars uit naar andere me thoden, zoals schepen. De meeste cocaïne komt Europa binnen over zee. De landen van de Europese Unie onderscheppen daarvan jaar lijks zo'n 100.000 kilogram cocaï ne, liet de Europees Commissaris Franco Frattini (Justitie) weten. Volgens de Verenigde Naties groeit het gebruik van cocaïne in Europa. Incidenten »- Van 'breezerseks' tot groepsver krachting. De discussie over jongeren en seks laaide de af gelopen jaren een aantal keren op na schokkende zaken in, vooral, de grote steden. Rotterdam kende groepsver krachtingen: veelal minderjari ge jongens van Antilliaanse- en Kaapverdiaanse afkomst verkrachtten in groepjes min derjarige meisjes van soms pas elf jaar in kelderboxen en wo ningen. Daders en slachtoffers bleken bekenden van elkaar. Voor de rechter zeiden de jon gens dat de meisjes het zelf hadden uitgelokt. In Amsterdam luidde de GGD vorig jaar de noodklok over jon ge meisjes - soms nog maar een jaar of elf - die seksuele handelingen verrichten in ruil voor een pakje sigaretten, een lift of een drankje. Zelf zagen zij het helemaal niet als prostitutie, aldus de GGD' ers die op onderzoek in onder andere de Bijlmer waren ge weest. school over komen praten." Jongeren noemen een campagne 'best nuttig', maar betwijfelen of het helpt. „Er zijn best jongens die vrouwen alleen als een lustobject zien", zegt Sterre (16). „Maar meis jes bieden zich ook aan." Jongeren die zo makkelijk over seks denken, bereik je echt niet met een lespak ket of een tv-spotje, denkt ze. „Die trekken zich meer aan van wat de jongens vinden, dan van wat de le raar zegt. Ze zijn bang dat ze er an ders niet bijhoren." Even verderop, voor discotheek Asta in Den Haag, waar een the ma-avond is onder de naam 'You sexy bitch', staat Danny (19) met zijn vriendin Sylvana (16). Hij lijkt de zorgen van het kabinet niet echt te begrijpen. Danny zet zijn petje recht, lacht zijn gouden voor tand bloot en vraagt zich hardop af: „Wat is er mis met makkelijke seks? Lekker toch?" AMSTERDAM - Voor de werkgele genheid is het beter om soepeler regels te hanteren over het ontslag recht. Dat stelde de voormalige Amerikaanse centralebankpresi- dent Alan Greenspan zaterdag tij dens een bijeenkomst in het Am sterdamse Concertgebouw. Greenspan reageerde op het debat in de Tweede Kamer over het ont slagrecht. De PvdA dreigt met een kabinetscrisis over de plannen van CDA-minister Piet Hein Donner (Sociale Zaken) om ontslag te ver eenvoudigen. „Je kunt van te vo ren als werkgever niet weten of het een goede beslissing is om ie mand aan te nemen. Stel je voor dat je fout zit, dan kun je die fout niet goed maken", zei Greenspan over ontslagbescherming. Hij stel de dat het werkloosheidscijfer in de VS zo laag ligt, omdat het ge makkelijk is voor werkgevers om werknemers te ontslaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5