Recepten geen Verloskundigenpraktijk Lena heeft toekomst op Schouwen-Duiveland Goese podia fuseren later Australiër dolblij met Nederlanderschap Schade aan tuin, deur en vier auto's 1 4 I Maandag 1 oktober 2007 PZC Verloskundigen timmeren met eerste Kraambeurs aan weg. Onderzoek naar samengaan theaters vergt meer tijd. Lekkerste Zaterdag loodst nieuw publiek naar biologische markt. Weg die je moet afleggen om te kunnen blijven is 'afschuwelijk'. door Esme Soesman ZIERIKZEE - Zouden alle zwangere vrouwen op Schouwen-Duiveland zich bij verloskundigenpraktijk Le na melden, dan konden twee fullti me verloskundigen en een die 50 procent werkt, in deze regio aan de slag. Zover is het nog niet, maar Lous ten Rouwelaar en Sanne Meerdink zijn vol vertrouwen. Elders in Nederland is het vol strekt normaal om voor begelei ding tijdens en na zwangerschap en bevalling aan te kloppen bij een verloskundigenpraktijk. Op Schouwen-Duiveland ligt die taak tot nu toe echter vooral in handen van huisartsen, die - zo ervaart het duo - niet staan te popelen om de 'krenten uit de pap' te verliezen. Toch is het tijd voor verandering, menen de twee verloskundigen die Lena hebben opgericht. „We zijn ervoor opgeleid. Kunnen meer tijd nemen voor mensen", benoemt Meerdink de voordelen. Daarnaast is het prettig dat je als zwangere het hele traject door met dezelfde mensen te maken Veelzijdige producten en een gezellig sfeertje kenmerkten de eerste Kraam beurs in Zierikzee. foto Marijke Folkertsma hebt. De overstap van huisarts naar gynaecoloog (in de 36ste week) en weer terug (na de beval ling) komt te vervallen. De verloskundigen timmeren sinds begin van dit jaar hard aan Zwangeren konden zich zaterdag uitgebreid laten informeren op de Kraambeurs in Zierikzee. Ver loskundigepraktijk Lena was één van de organisatoren. de weg. Naamsbekendheid opbou wen is, zeker als het om zo'n vluchtige doelgroep gaat, een kwes tie van jaren. De zaterdag - in sa menwerking met Kraamcentrum DAT - gehouden Kraambeurs in Zierikzee draagt in ieder geval tot naamsbekendheid bij. De beurs bracht een rijk aanbod aan produc ten en diensten bijeen; van baby- kleding tot kraamzorg en van yoga tot geboortekaartjes. door Frank Balkenende GOES - Fusie van theater De Mythe en podium 't Beest in Goes per 1 januari 2008 is onhaalbaar. Er is meer voorbereidingstijd nodig, waarbij het bureau Drijver en Part ners het fusietraject begeleidt. Daarmee is dat bureau zeker tot het voorjaar zoet. Volgens wethouder S. van 't West einde (WD, cultuur) is het niet ze ker dat tegen die tijd ook een nieu we fusiedatum bekend is. Dat hangt af van de gesprekken met beide onafhankelijke stichtingen. De fusiepartners verschillen nogal van elkaar. De Mythe is een vol waardige schouwburg met een pro fessionele organisatie, 't Beest is een kleiner podium, dat zich voor al .richt op jongeren en goed draait dankzij de inzet van honderd vrij willigers. Op verzoek van de Goese gemeen teraad wordt sinds 2005 gesproken over een fusie. Beide podia staan er welwillend tegenover, als de ge meente ook hun exploitatieproble men - ze komen elk jaar wat te kort - helpt op te lossen. Overi gens is uit een onderzoek gebleken dat een gezamenlijke boekhou ding, inkoop voor de horeca, pr en gezamenlijk onderhoud, uitwisse ling van personeel en een zakelij ker aanpak van de horeca, jaarlijks een besparing oplevert van 15.000 euro. Dat is niet zo veel op de 1,2 miljoen euro die Goes jaarlijks in de theaters pompt. De begeleiding door Drijver en Partners kost Goes 40.000 euro. Dat bureau moet niet alleen nagaan hoe beide organisa ties kunnen worden vervlochten, maar ook of 't Beest (een monu- mentenpand) deels of volledig on der het dak moet komen van De Mythe. „We moeten alle mogelijk heden bekijken. Wat van belang is, is dat de identiteit van 't Beest overeind blijft in een nieuwe ge bouwensituatie." door Esme Soesman NOORDGOUWE - Schorseneer met ham en kaas uit de oven. Kom men met rijkelijk gevulde groen- tensoep. Er wordt goedkeurend 'ge smakt' tijdens de Lekkerste Zater dag, op het terrein van biologische kwekerij Zuidbos bij Noordgouwe. Gezond en lekker vloekt niet, zo blijk, bij dit smaakfeestje. Elke zaterdag is het raak bij de Noordgouwse kwekerij. Verschil lende bedrijven brengen hun bio logische waar aan de man, waar doorgaans zo'n zeventig vaste klan ten op afkomen. Afgelopen week end werden nog meer koppen ge teld. Door in te haken op de Lek kerste Zaterdag, een initiatief van Nederlandse natuurvoedingswin kels in het kader van de Week van de Smaak, wilden de marktkoop lui van Zuidbos ook nieuw pu bliek uitdagen de biologische markt eens te bezoeken. Het biologisch product is het ima go van geitenwollen sokken en somber ogende spullen al lang voorbij. Toen Geertje Aangeen- brug en Ad van Oorschot een kwart eeuw geleden met het biolo gisch tuinbouwbedrijf begonnen, was dat wel anders. „We waren pioniers. Er waren mensen die dachten dat we hier één of andere sekte begonnen", blikt Van Oor schot op die begintijd terug. Nee, dan nu. Van Oorschot wijst op het brede assortiment dat in zijn groentenzaak uitgestald ligt. „We verkopen eersteklas groenten. We zijn ook gewoon gemechani seerd, hebben gewoon trekkers. Misschien heb ik wel geitenwollen sokken aan", werpt Van Oorschot een blik op zijn enkels. „Ach nee, zelfs dat vandaag niet." Van Oorschot is een vechter, als het om biologische producten gaat. In 2010 zou 10 procent van het areaal in Nederland biologisch moeten zijn. Ook in Zeeland is een paar jaar geleden een conve nant met een dergelijke strekking ondertekend, roept hij in herinne ring. „Ik heb het nog eens nage zocht. We zitten nu, in 2007, op 3,8 procent." Aan Van Oorschot zelf ligt het niet. In zijn aanpak is hij creatief Door - niet zonder frictie - een bio logische markt op poten te zetten. Door, inmiddels alweer een jaar of 16, met groentenabonnementen te werken. Abonnees kunnen weke lijks een krat met verse groenten op een vast punt ophalen. Inclu sief receptuur. 'Er waren mensen die dachten dat we hier een of andere sekte begonnen' Dat laatste is geen overbodige luxe, want bij Zuidbos staan regelmatig 'vergeten groenten' op het menu. Zoals die schorseneren, maar ook warmoes (beter bekend als snij- biet) en pastinaak. „Eigenlijk de voorloper van de aardappel", zegt Van Oorschot over die laatste groente. „De hutspot die werd ge geten bij het Leidens Ontzet is met pastinaak gemaakt." Daarmee wijst hij meteen op nog een aspect van de biologische markt: de mogelijkheid om infor matie uit te wisselen. „Het is ook wel een soort van ontmoeting. Je wisselt aan de koffietafel al snel re cepten uit." Andere deelnemers aan de Zeeuwse biologische markt Goeie Grutten! verkoopt supermarktwaren: van koek tot wijn en van kruiden tot zeep. Huis ter Mee: biologische kip-, kalkoen- en vleesproducten. In Noord- gouwe ook enkele kaasproducten. - Manuka Huidverzorging. Producten op basis van Nieuw-Zeelandse Manu- kahoning. Binnenkort ook de honing zelf. - OlivitO: brood, gebak, olijven en pesto. door Esme Soesman DREISCHOR - Drieëntwintig jaar ge leden verliet Leonard Howard (42) zijn geboorteland Australië. Eind vorige week kreeg de inwoner van Dreischor de Nederlandse nationa liteit. Hij is beretrots. „Ik ben ontzettend blij dat het zo ver is gekomen. Het is iets dat ik heel graag wilde. En, ook belang rijk, het was niet iets dat ik hoefde te doen", legt hij uit. Niet dat Ho ward moeiteloos Nederlander is ge worden. „Het is een afschuwelijke weg die je moet gaan", blikt hij met echtgenoot Martin Fritse op het voortraject terug. Het tweetal besloot in 1993, koud een jaar na de start van hun rela tie, te gaan samenwonen. Noodge dwongen, omdat Howard anders Nederland moest verlaten. Dat wil de hij niet. „Ik was nog niet klaar." Howard verliet zijn geboortegrond om te gaan reizen en werken. Na een paar jaar Engeland kwam hij via een werkuitwisseling in Neder land terecht. Geen onbekend ter rein. Via zijn Nederlandse stiefva der was hij al bekend met garna lenkroketten en hagelslag. Boven dien deed hij vanuit Engeland re gelmatig Amsterdam aan. Begin 1992 kon hij als computertes ter in Nederland aan de slag. Een dik jaar later leerde hij Fritse ken nen. Die relatie raakte in een stroomversnelling door de regelge ving. Nadat Howard medio 1993 hoorde dat zijn werkvergunning af liep, moest het tweetal snel kno pen doorhakken. Howard trok bij Fritse in. Er volgde jaren van getob met ver blijfsvergunningen en uiteindelijk Leonard Howard is dolblij met zijn Nederlandse nationaliteit. Op de achter grond echtgenoot Martin Fritse. foto Marijke Folkertsma een vergunning tot vestiging. Ho ward maakte zich, lang voor dat dat verplicht werd gesteld, de Ne derlandse taal eigen. Fritse: „Ie mand zei tegen hem: anders blijf je altijd allochtoon." En Howard is op en top Nederlan der, al heeft hij ook zijn Australi sche nationaliteit behouden. Toen hij tijdens een vakantie in Austra lië echter hoorde dat de Elfsteden tocht werd gereden, wilde hij zo snel mogelijk 'naar huis'. In Nederland werkt en leeft hij en zet hij zich bovendien maatschap pelijk (onder meer door buddy- zorg) in. Howard is dolblij na al die jaren ook eindelijk te mogen stemmen. „Niet dat ik denk dat die ene stem van mij nu zoveel uit maakt, maar ik wil graag actief be trokken zijn." THOLEN - Bij een aanrijding, zater dag, in Tholen zijn vier auto's, een tuin en een deur beschadigd ge raakt. Een 84-jarige Thoolse automobi list trok op vanaf de Prinses Bea- trixstraat, na voorrang te hebben gegeven aan een van links komen de fietser. Daarbij gaf de man ech ter geen voorrang aan de van rechts komende wagen van een 23-jarige Leidse automobilist. Door de aanrijding die volgde botste de bejaarde man tegen een geparkeerd staande auto, die ver volgens doorschoot op een andere auto. Daarna reed de automobilist via de voortuin van een woning te gen de voordeur van een tweede woning. De Tholenaar mankeerde zelf, op een klein wondje aan zijn hoofd na, niets. Het ongeval ge beurde op de kruising Koningin Julianalaan met de Machteld van Gelrestraat, omstreeks één uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 58