ChristenUnie vecht tegen kinderarbeid Consument is bij kopen van auto niet bezig met het milieu 'Snelle 4 Maandag 1 oktober 2007 PZC Producten zouden voorzien moeten worden van etiket. Aandacht voor borstkanker §fjp teQ-frföt Bij aanschaf zijn prijs, uiterlijk en rijcomfort veel belangrijker. Rusland weigert Nederlands vlees Vermiste kinderen uit EU op internet Stripschapprijs voor Aloys Oosterwijk Meisje overleden na aanrijding met trein Jazzmusicus Cees Slinger (78) overleden Zeewering bij Petten baart zorgen AMSTERDAM - De ChristenUnie wil een brede aanpak om kinderar beid terug te dringen. De kleinste regeringspartij lanceerde daartoe zaterdag in Amsterdam een actie plan, samen met onder meer de vakcentrales CNV en FNV en ont wikkelingsorganisatie Hivos. Een van de voorgestelde maatrege len is een plicht tot informatiever schaffing op producten, vergelijk baar met de bestaande etikettering op pakjes sigaretten ('Roken is do delijk') en de vermelding van vet percentages. Tweede Kamerlid Joël Voorde wind denkt aan een label zodat de consument kan zien dat er geen kinderarbeid aan te pas is geko men in de gehele keten van de pro ductie. „Zoals er groene labels zijn voor milieuverantwoorde produc ten, zou je op alle producten een rood label kunnen invoeren." Vol gens hem is het aantal te labelen producten, met bijvoorbeeld schoeisel, tapijt en chocola, te over zien. De SP spreekt van een goede eer ste stap. „Maar uiteindelijk moet dat soort spullen uit de schappen geweerd worden", aldus Kamerlid Ewout Irrgang. [Tl Behalve het labelen van produc- ten, zijn er meer maatregelen nodig om kinderarbeid terug te dringen. De ChristenUnie wil een brede aanpak. VAN STRAATEN •ir •l ;.,f. ïl? - i - .4 ..'"it IS'"' j> Bedrijven hebben volgens CDA-collega Jan Jacob van Dijk min of meer de morele plicht om informatie te verschaffen over kin derarbeid ja of nee. Maar het af dwingen via een label is iets an ders. Hij denkt eerder aan één in ternationaal aanvaardbare lijst van criteria omtrent arbeids- en ook milieunormen. „Producenten wor den al overvoerd door vragenlijs ten van tal van organisaties." Er is volgens hem een zogenoemde ISO-lijst in de maak die vanaf 2009 een soort standaard moet worden. „Dat proces moeten we ondersteunen." Een ander idee, in internationaal verband uit te werken, is het kop pelen van schuldkwijtschelding aan het naleven van normen van de ILO, de Internationale Arbeids organisatie van de Verenigde Na ties. Daarnaast zou Nederland zich in Europees verband ervoor moe ten inzetten om producten te we ren waarvan bekend is dat er kin derarbeid aan te pas is gekomen. Volgens de ILO zijn er wereldwijd ongeveer 218 miljoen kindarbei ders. De meesten zijn te vinden in Azië, maar in Afrika is het percen tage het hoogst. De ChristenUnie zal de komende weken tijdens de behandeling van de begrotingen van de ministeries van Buitenlandse Zaken en Ont wikkelingssamenwerking aan dacht vragen voor de zaak. Voordewind wil dat kinderarbeid ook aan de orde wordt gesteld bij het staatsbezoek dat koningin Bea trix over ruim drie weken aan In dia brengt. m AMSTERDAM - Door met vijfhonderd deelnemers een recordpoging te on dernemen op het Museumplein in Amsterdam heeft de Stichting Pink Rib bon gisteren aandacht gevraagd voor borstkanker. Door een roze paraplu omhoog te houden werd de grootste Pink Ribbon gevormd. Het lintje is het symbool van betrokkenheid bij borstkanker. foto Marcel Antonisse/ANP APELDOORN - Bijna de helft van al le autobestuurders in Nederland let bij de aanschaf van een nieuwe of gebruikte auto niet op de mi- lieukenmerken van het voertuig. Bestuurders selecteren hoofdzake lijk op prijs, rijcomfort en uiterlijk. Dit bleek gisteren uit onderzoek van onderzoeksbureau MWM2 in opdracht van verzekeraar Centraal Beheer Achmea. Op groene kenmerken, zoals mi lieubelasting en reparatie let de au tokoper amper. Alleen 65-plussers zijn meer attent op het milieu en zijn vaker van plan een nieuwe au to aan te schaffen. Opvallend is verder dat drie kwart van de autobestuurders wel bij an dere grote aankopen rekening zegt te houden met milieukenmerken. Bijna de helft van de ondervraag den maakt gebruik van groene stroom en 90 procent doet aan ge scheiden afVal inzamelen. Een woordvoerder van brancheor ganisatie Bovag en RAI Vereniging zegt in een reactie dat het kopen van een auto veel meer dan bij een koelkast een emotioneel be sluit is. Maar waar bij een koelkast op het etiket makkelijker valt vast te stel len of hij milieuvriendelijk is, is dit bij een auto vaak een pro bleem. „De etiketten zijn bij auto's niet eenduidig, waardoor een grote au to soms een groen B-label heeft en een kleine, zuinigere auto een oranje D-label", aldus de woord voerder. De autobranche pleit al langer voor de invoering van een eenduidig Europees systeem. Uit het onderzoek kwam ook nog naar voren dat ruim 40 procent van de autobestuurders meent dat de schade aan het milieu sterk wordt overdreven. Jongeren moeten af van het geseksualiseerde beeld van meisjes en vrouwen, vindt het kabinet. Dat trekt daarom ten strijde tegen de heersende 'lustcultuur'. Jongeren verwachten er weinig van. door Jan Salden Ellen (17) en Bregje (16) moeten er een beetje om giechelen, maar tege lijkertijd vinden ze het 'best wel triest'. Een klas genootje biechtte laatst op dat ze een jongen had gepijpt, omdat ze medelijden met hem had. „Die go zer was uit het hockeyteam gezet", zegt Bregje. „Dat vond ze zielig. 'Toen heb ik hem gepijpt', vertel de ze trots." Volgens de meiden ontaarden feestjes op hun school in Den Haag soms in taferelen die doen denken aan videoclips. „Meisjes van veertien die op de dansvloer hun shirtje uittrekken", vertelt Ellen, „en dan in hun bh te gen jongens oprijden." En daar blijft het niet bij, zegt ze. „Het gaat verder met orale seks op de wc." Een meisje op hun school pijpte onlangs een wildvreemde jongen. „Zezei dat ze twee biertjes van hem had gekregen", zegt Bregje. „Sommige meisjes denken ge woon: voor wat, hoort wat." Het zijn dit soort verhalen die het kabinet zorgen baren. Jongeren worden zoveel blootgesteld aan seks, dat hun moraal er onder lijdt, vinden de ministers. Daarom moeten ze op school en via inter net en tv leren hun eigen seksuele grenzen te stellen. In Rotterdam zijn ze al op weg. Het lesprogramma 'Wensen en grenzen' moet jongeren daar weer baarder maken op het gebied van seksualiteit. „En dat is hard no dig", zegt CDA-wethouder Leo nard Geluk. Volgens hem wordt in veel gezin nen, vooral van allochtone af- FAT It cSoLPvreiMöjEt VAN ME rtoéo VÜOR ZEk&S. zesTlG miljoen ~Z.PL IR PIE EtM! PoLsEMl7" DEN HAAG - Rusland heeft sinds vrijdag de vleesimport uit Neder land stilgelegd. De aanleiding voor de importban is de vondst van sal monella in varkensharten uit Ne derland, liet een woordvoerster van de Voedsel en Warenautoriteit (VWA) zaterdag weten. Het gaat volgens haar om een tijdelijke maatregel, die geldt voor al het rund-, varkens- en pluimveevlees. LISSABON - Een lijst van alle ver miste kinderen uit de Europese Unie op internet. Dat is een van de ideeën waar minister Ernst Hirsch Ballin (Justitie) morgen in Lissabon over spreekt met colle ga's uit andere EU-landen. De lijst is bedoeld om de opsporing te ver gemakkelijken. Alle burgers die wellicht informatie hebben over een vermist kind kunnen op basis van die lijst in actie komen. HOUTEN - Aloys Oosterwijk kreeg in het weekeinde tijdens de Strip- dagen 2007 in Houten de Strip schapprijs. Ook werd een aantal Albums van het Jaar 2007 be noemd. In de categorie Avontuur en Vermaak wonnen Hanco Kolk en Peter de Wit met hun strip Single: Glamour. De Bulletje en Boonestaak Schaal ging naar strip tekenaar Henk Groeneveld. RIJEN - In Rijen is zaterdagavond een 16-jarige inwoonster van Hoo- ge Zwaluwe omgekomen, doordat zij werd aangereden door een trein. Het meisje werd rond 22.30 uur geschept door een intercity toen zij op het station het spoor overstak. Zij was in het gezelschap van een groepje jongeren toen het ongeluk gebeurde. De anderen zijn opgevangen door medewerkers van het Bureau Slachtofferhulp. den HAAG - Jazzmusicus Cees Slin ger is zaterdagavond op 78-jarige leeftijd overleden. Slinger geldt als een van de grondleggers van de moderne jazz in Nederland en trad op met zijn band Diamond Fi ve en met grootheden als Stan Getz. Slinger won in 1996 de Bird Award op het North Sea Jazz Festi val. Hij trad tot kortgeleden op met zijn eigen sextet Just in Case. petten - Rijkswaterstaat moet zo snel mogelijk de vereiste zandsup- pletie voor de Hondsbossche Zee wering tussen Petten en Camper duin uitvoeren. Dat heeft het Hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier (HHNK) gisteren laten weten. Het HHNK stelt sa men met de provincie Noord-Hol land bezorgd te zijn over het huidi ge lage veiligheidsniveau van de zeewering.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4