tegen 'rassendiscriminatie' Mossel is minder duurzaam een bijtgrage hond Popquiz trekt komende maanden langs zestien horecagelegenheden 'Shiva is heel aanhankelijk, een echt moederskindje' PZC Maandag 1 oktober 2007 3 Shiva was een verjaardagsca deau van een vriend. „Als je zo'n diertje van amper twee weken ziet, smelt je hart", zegt Laura Smesman. Vier weken later mocht ze Shiva meenemen. „Sindsdien is ze mijn belangrijkste kameraad geworden." De fokker die het nestje Ameri kaanse staffords aanbood, een par ticulier, vertelde dat de ouders van een goede stamboom waren en zelfs prijzen hadden gewonnen. De vereiste documenten had hij op dat moment echter niet, maar mocht ze daar prijs op stellen, ver telt Laura, dan zou hij die later als nog opsturen. De papieren kwa men niet, maar Laura zag geen re den zich daar druk om te maken. „Ik wist toen niet beter dan dat een Amerikaanse stafford zonder papieren gehouden mag worden. In België, waar ik vandaan kom, mag dat althans." Laura bezweert dat er in Shiva geen grijntje kwaad zit. „Ze heeft hooguit één keer naar een andere hond gesnauwd, omdat die op haar wilde rijden. Het is een schat van een beest. Heel aanhankelijk. Een echt moederskindje, die alles doet om lekker onder de dekens te kruipen om te slapen." De gebeurtenis grijpt haar aan. Vooral het onbegrip over een regel die puur op uiterlijk selecteert, ter wijl er niks mis is met het gedrag, houdt haar nachten wakker. „We liepen gewoon op straat en wer den door agenten tot staan ge bracht. Ze vroegen ons naar het ras. Ik zei American stafford, zij hielden vol dat het om een pitt- bull ging. In eerste instantie moch ten we doorlopen, maar plots wer den we teruggeroepen met de me dedeling dat er toch een busje kwam om Shiva gelijk mee te ne men. Ik kon op dat moment geen papieren laten zien. Later ben ik nog het boekje van de dierenarts gaan brengen, maar dat was niet voldoende. Sindsdien hebben we Shiva niet meer gezien. We weten niet eens zeker waar ze is. We mo gen er niet bij. Dat is heel moei lijk." Laura heeft een advocaat in de arm genomen om Shiva vrij te krijgen. De raadsvrouwe heeft zich er in middels van kunnen overtuigen dat de hond in elk geval goed wordt verzorgd. Meer dan afwach ten op de contra-expertise van ge dragsdeskundige Jan van Ginne- ken van de Animal Research Foun dation Europe, kan ze nu niet. „Hij heeft ook Hellas beoordeeld, daar klamp ik me maar aan vast. Ik blijf goede hoop houden dat ik m'n hondje terug krijg." Laura heeft ook de fokker nog be naderd, maar die geeft niet thuis. „Voortaan zou ik altijd eerst om of ficiële papieren vragen." Daling op de meetlat voor het milieu zit schelpdiersector dwars. door Harmen van der Werf Amsterdam - Mosselen zijn ge daald op de milieumeetlat voor vis, de Viswijzer van milieuorgani saties Wereld Natuur Fonds (WNF) en stichting De Noordzee. Vielen mosselen in de Viswijzer 2006 nog in de categorie 'prima keuze'. In de gisteren in Amster dam gepresenteerde Viswijzer 2007 zijn ze teruggezakt naar de ca tegorie 'tweede keuze'. Bij de nieuwe indeling hebben de samenstellers voor het eerst reke ning gehouden met de herkomst van het basismateriaal voor de mosselkweek, geeft Esther Luiten van stichting De Noordzee als ver klaring voor de daling. Voor het kweken van bodemmosselen is wild mosselzaad als basismateriaal nodig. Kwekers halen dat veelal uit de Waddenzee en brengen het zaad naar kweekpercelen in dezelf de Waddenzee om te laten uit groeien tot consumptierijpe mosse len. De mosselzaadvisserij stuit de laatste jaren op kritiek van met na me de Waddenvereniging en Vo gelbescherming Nederland. De na tuur zou eronder lijden. „Wij hebben bij de samenstelling van de nieuwe viswijzer natuur- en milieuorganisaties én de mossel sector geraadpleegd", vertelt Lui ten, „en zijn tot de conclusie geko men dat mosselkweek minder duurzaam is dan eerst aangege ven." Het oordeel geldt overigens alleen voor mosselen die op de zee bodem worden gekweekt en niet voor mosselen uit hangcultures. Hans van Geesbergen, secretaris van de producentenorganisatie mosselcultuur, vindt het onterecht dat de Viswijzer is aangepast. „Mosselen zijn een in de natuur ge kweekt product. Duurzamer kan niet. Mensen weten dat." Volgens Van Geesbergen zijn het WNF en stichting De Noordzee bezweken onder de druk van de Waddenver eniging en Vogelbescherming. De Raad van State velt waarschijn lijk nog dit jaar een definitief oor deel over bezwaren tegen mossel zaadvisserij in de Waddenzee. gehaald en ook een veearts die in de buurt was. „De veearts ontsmet te provisorisch de kleine wondjes. Ze verzekerden ons dat de hond pas nog ingeënt was en dat er ver- der niks aan de hand was. Maar we wilden het zekere voor het on zekere nemen. We lieten de fiet sen achter en zijn per auto naar een ziekenhuis in Tblisi gereden. Het was toevallig een ziekenhuis dat gespecialiseerd is in infectie ziektes. Daar heeft Frank prikken gehad tegen hondsdolheid en teta nus en al dat soort ziektes." Zo was het tweetal onverwacht eerder op de eindbestemming van de fietstocht. „Mijn dochter en schoonzoon waren er niet. Die moesten dringend naar het buiten land en konden ons dus niet inha- Fietsen naar Tbilisi CEORGIE ZWARTE TURKIJE E3J3 len. We hebben toen besloten een rustdag in te lassen om van de schrik te bekomen." Vandaag rijden Frank en Eduard alsnog de laatste etappe. Waar schijnlijk komt Sandra Roelofs van daag weer terug in Georgië zodat ze een dag later, alsnog de twee Nederlandse fietsers kan verwelko- Grote finale vlak voor kerst in Scheldetheater met Indo-rockband. door Wout Bareman terneuzen - Zeeuws-Vlaamse pop liefhebbers kunnen hun kennis binnenkort verfrissen en toetsen tijdens een toernee van de Hein- eken Popquiz Het is een initiatief van de pas opgerichte stichting Music Promotion Benelux (MPB) in Terneuzen. De quiz komt langs zestien horeca gelegenheden in de regio. De toer start op zaterdag 20 oktober in 't Bierwinkeltje aan de Markt in Ter neuzen en doet vervolgens etablis sementen in Paal, Sluiskil, Philippi ne, Sas van Gent, Oostburg, Aar denburg, IJzendijke, Hoofdplaat, Sluis, Oostburg, de Griete, Koe wacht en nog tweemaal Terneu zen aan. De grote finale is op zaterdag 22 de cember in het Scheldetheater. Die staat niet alleen in het teken van de soulmuziek, ook treedt dan een Indo-rockband op, gevormd door leden van de bands Link (Axel) en The Concords (Sluiskil). Liefhebbers kunnen de komende weken hun muziekkennis testen tijdens de Popquiz die langs zestien horecagelegenheden in Zeeuws-Vlaanderen gaat. Tijdens de quizavonden staat de muziek uit de periode 1955-1970 centraal. Het publiek krijgt in een eerste, schriftelijke ronde vijftien vragen over popmuziek voorge schoteld. Na een schifting blijven zes tot acht kandidaten over voor de 'echte' quiz. Tussen de bedrij ven door worden verhalen verteld, toegespitst op de pophistorie van de plaats waar de quiz zich die middag of avond afspeelt. Aan het eind van de avond wordt de win naar uitgeroepen tot plaatselijke 'popheid'. Op verschillende plaat sen wordt de quiz gecombineerd met het optreden van een band. De avond in 't Bierwinkeltje be gint om 21.00 uur. -.1?* -S* Laura Smesman samen met de toen zes maanden oude Shiva en de inmiddels overleden kater Leo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3