Hamilton i< 1 Goud is mooi cadeai Elisabeth Willeboordse laat voor eigen publiek sterk staaltje judo zien. Formule i-team van Spyker behaalt het eerste WK-punt ooit. 36 Maandag 1 oktober 2007 PZC Staat Erik Zabel soms bo ven de Duitse doping- wet? Die vraag komt op, nadat de oosterbuur gistermiddag ge woon het wereldkampioen schap in eigen land mocht rij den. De organisatie van de mondiale titelstrijd had de laatste maanden toch zo z'n best gedaan om alle do- ping-gerelateerde renners te weren? Stuttgart wilde de af gelopen dagen toch helemaal gebruikers-vrij zijn? Om daar helemaal zeker van te zijn, hanteerde de organisa tie de botte pijl. Er werd heel kritisch naar de deelnemers lijst gekeken. De Spanjaard Alejandro Valverde mocht bij voorbeeld niet komen, net als de Australiër Allen Davis, hoe wel er nog steeds geen on weerlegbaar bewijs is dat ze iets met Operacion Puerto te maken hebben. En Paolo Bet- tini kreeg ook haast een start verbod, omdat hij de anti-do- pingverklaring van de UC1 weigerde te tekenen. Maar wat dan te denken van Erik Zabel? De sprinter van Milram bekende aan het be gin van de zomer nota bene dat hij in het verleden doping heeft gebruikt. Hij huilde tij dens de persconferentie tra nen met tuiten, liet de hele wereld over zich heen komen en accepteerde het smetje op zijn carrière. Een schorsing kreeg hij niet opgelegd. Dat kwam omdat hij in 1996 - lang geleden dus - de boel be donderde en daar kon hij nu niet meer voor. gestraft wor den. De WK-organisatie hield ech ter geen rekening met verja ring van dopingzondes. Eddy Merckx, een god in het wiel rennen, werd in de jaren ze ventig drie keer betrapt op do- pinggebruik en kreeg daarom geen accreditatie voor het eve nement. De andere oud-we reldkampioenen Rudig Altig en Gianni Bugno kregen om dezelfde reden geen toegangs bewijs. Maar Erik Zabel mocht dus gewoon rijden. Stuttgart wilde hem niet heb ben, maar de bond selecteer de hem gewoon en drukte zijn zin door. En daar stond de organisatie dus: voor schut gezet door de bond van het or ganiserende land. Vanuit Duitsland - zelfs van uit de Duitse ploeg - was er veel commentaar op Zabels se lectie. Ploeggenoten Sebastian Lang en Bert Grabsch bekriti seerden het beleid van de bond openlijk. „Ik geloof niet dat hij in 1996 maar één week doping heeft gebruikt. Ik snap dus niet waarom hij er nu bij is", liet Grabsch weten. De bond had Zabel beter thuis kunnen laten. In elk ge val om te laten zien dat er in Duitsland niet met twee ma ten wordt gemeten. Het is maar goed dat Zabel gisteren niet won. Anders had de bond heel wat uit te leggen ge had. Roeland van Vliet door Roeland van Vliet ROTTERDAM - Voor de mensen die haar op de voet volgen. Voor de mensen die haar door dik en dun steunen. Voor de mensen die er be grip voor hebben dat ze soms geen tijd voor hen heeft. Voor die men sen judode Elisabeth Willeboordse zaterdag in Rotterdam. „En wat is dan mooier dan dat ze me zien winnen?" De uit Middelburg afkomstige sportster kende in 2007 al vele suc cessen. In het voorjaar won ze we reldbekertoernooien in Denemar ken, Rusland en Portugal, slechts twee weken geleden pakte ze ook nog eens een bronzen WK-medail- le in Brazilië. In al die 'verre' oor den waren haar trouwste suppor ters er echter niet bij. Die hielden thuis in Zeeland internet en tele tekst in de gaten en wachtten op sms'jes van de gouddelver. In Rotterdam konden haar ouders, zussen, vrienden en kennissen haar wel live volgen. Ze zaten op de tribune van het Topsportcen trum, enkele meters van de mat waarop Willeboordse steeds in ac tie kwam. „Ik had hier niet hoe ven verschijnen", vertelde de judo ka die zich via het WK al zo goed als zeker plaatste voor de Olympi sche Spelen en dus geen wereldbe- kerpunten meer nodig heeft. „Was dit een toernooi in het buitenland geweest, dan had ik daar waar schijnlijk niet aan meegedaan. Maar in Rotterdam wilde ik al de mensen die me steunen de gele genheid geven om me een keer te kunnen zien judoën." En hoe kon Willeboordse hen be ter bedanken dan met goud. Vol zelfvertrouwen - er stond letterlijk Judoka Elisabeth Willeboordse (29) wint het wereldbekertoer nooi in Rotterdam. Haar trouw ste volgers zijn getuige van het succes. Lewis Hamilton slaat de beslissende slag in het WK in Japan. foto AP FUJI - De wereldtitel kan McLa- ren-coureur Lewis Hamilton bijna niet meer ontgaan. De jonge Brit se Formule i-rijder won gisteren de Grote Prijs van Japan en zijn concurrent en teamgenoot Fernan do Alonso liep punten mis door een crash. Goed nieuws was er ook voor Spy ker. De Duitser Adrian Sutil be haalde voor de Nederlands-India- se renstal het eerste WK-punt ooit. De Spyker-coureur finishte met een minuut achterstand op Hamilton als negende, maar schoof een plaats omhoog nadat I Marjolein van Unen is sinds vorig jaar per soonlijk coach van Elisabeth Willeboordse. Zaterdag zag ze haar pupil weer een wereld bekertoernooi winnen. Naam: Marjolein van Unen Leeftijd: 44 Woonplaats: Brielle Functie: bondscoach judovrouwen, persoonlijk coach van Elisabeth Willeboordse door Roeland van Vliet Vorig jaar heeft Elisabeth Willeboordse afscheid genomen van trainer jan de Rooy en heeft ze jou als 'centrale coach'. Wat heb je met haar gedaan, dat ze nu zoveel succes heeft? „Nou, de capaciteiten om een goede judoka te zijn en te worden, had ze al voor ze bij mij kwam. Maar ik heb het project 'het mentale vlak' op gepakt. Ik heb haar gezegd dat ze niet aan zoveel dingen moet denken tij dens wedstrijden en dat ze weer plezier moet beleven aan het spelletje." Want dat had ze niet meer „Als je Elisabeth aan het begin van dit jaar zag trainen, zou je vermoeden dat dat inderdaad het geval was. We zaten bijvoorbeeld op trainingskamp in China. Toen was het echt de hele tijd: 'dit was mis, dat was niet goed...' En toen had ze ook nog een schouderblessure. Elisa beth zat in een negatieve spiraal en ik heb haar daar gelukkig uit kun nen halen." Nu is het wel zaak om haar daar ook uit te houden. „Ja, dat klopt. Elisabeth kan heel goed judoën, maar heeft wel constant sturing nodig." Aan het begin van jullie samenwerking boterde het nog niet echt tussen jul lie. jij pakte haar aan en dat leidde tot wrijvingen. Is dat nu dan ook voorbij? „Ja, we weten nu precies wat we aan elkaar hebben." Op dit wereldbekertoernooi zijn nog twee judoka's, Anicka van Emden en Margot Wetzer, in de top vijf geëindigd in de klasse -63. Elisabeth heeft dus weer wat goede meisjes achter zich?" -,Dczc klasse-is aïtijd~5l stërlCgëwëësfln Nederland, met bijvoorbeeld Da- niëlle Vriezema en Jenny Gal. Anicka en Margot komen er inderdaad aan, maar het gat met Elisabeth is nog wel groot." l Ja Elisabeth Willeboordse tilt in de finale van de klasse -63 Claudia Heill op, waardoor ze een yuko scoort. Daarmee wint ze de p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38